22. 4. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
24. 4. 2005

Předvolební rána pro Tonyho Blaira

Prozrazeno, že britský generální prokurátor měl pochybnosti o legalitě útoku na Irák

"Jestliže se vláda bojí nám říct pravdu o něčem tak podstatném, jako je právní zdůvodnění války, co jiného před námi skrývá?"

Britská předvolební kampaň se dramaticky soustředila na válku v Iráku, když vyšlo v sobotu večer náhle najevo, že britský generální prokurátor lord Goldsmith varoval Tonyho Blaira před válkou v Iráku, že je možné, že by ta invaze byla protizákonná.

Novináři i Blairovi kritikové se dlouhé měsíce snažili získat odborný rozbor britského generálního prokurátora k plánované válce v Iráku, z března 2003, ale britská vláda ho odmítala zveřejnit. Nyní byl tento dokument, 11 dní před britskými všeobecnými volbami, novinářům prozrazen.

Vyplývá z něho, že generální prokurátor lord Goldsmith měl vážné pochybnosti o legálnosti tohoto útoku a změnil svůj názor teprve tehdy, kdy se na iráckých hranicích shromáždila k invazi britská a americká vojska.

Podle týdeníku Observer bude náhlé zveřejnění tohoto dokumentu mít na britskou předvolební kampaň explozivní dopad, neboť to obnoví vážný problém důvěry voličů v Tonyho Blaira, k zoufalství labouristických poslanců, kteří se snaží v rozhovorech s voliči překonat hněv britských občanů kvůli válce v Iráku.

Třináctistránková právní expertíza, kterou Goldsmith vypracoval 7. března 2003, varuje, podle zprávy listu Mail on Sunday, že by Blair porušil invazí mezinárodní právo. Uvádí pro to šest důvodů, mezi jiným i to, že nebyla schválena druhá rezoluce OSN, a také to, že zbrojní inspektor Hans Blix ještě stále hledá irácké zbraně hromadného ničení.

O deset dní později údajně Goldsmith změnil názor a vydal Blairovi jinou stručnou expertizu, podle níž by útok na Irák byl legální.

Vzhledem k tomu, že prozrazení dokumentu bylo přesně načasováno na dobu před britskými všeobecnými volbami, kdy chtějí opoziční konzervativci i liberální demokraté hovořit především o Iráku a o údajné nedůvěryhodnosti Tonyho Blaira v této věci, vyvolá prozrazení tohoto dokumentu zuřivé hledání viníka v britských vládních kruzích, míní list Observer.

Bývalý britský ministr zahraničí Robin Cook, který kvůli válce v Iráku odstoupil ze své funkce, konstatoval, že své bývalé kolegy varoval, že existuje riziko, že tento dokument bude dříve nebo později prozrazen.

"Naléhal jsem na vládu, aby tento dokument generálního prokurátora zveřejnila v plné verzi, a varoval jsem, že tolik z něho už je stejně známo, že je nevyhnutelné, že bude celý dokument dříve nebo později zveřejněn," uvedl Cook a dodal: "Je mi velice líto, že vláda nezveřejnila tento dokument za svých vlastních podmínek a v době, kdy to mohlo být pro ni přijatelné. Výsledkem je, že nyní byl tento dokument prozrazen v nejhorší možnou dobu," řekl Cook. Dodal, že ze své funkce odstoupil, protože podle jeho názoru bylo nesprávné zaútočit na Irák bez druhé rezoluce OSN. "Teď víme, že, jak se zdá, generální prokurátor se mnou souhlasil," konstatoval Cook.

Jedním z potenciálních rizik, před nimiž varuje dokument ze 7. března, je silný argument, že právo rozhodovat, zda se Irák protiví rozkazu, aby odzbrojil, má OSN, nikoliv Tony Blair. Teoreticky sice může britský premiér takovéto rozhodnutí učinit, avšak hrozí nebezpečí, že by soud mohl dospět k jinému závěru.

Dokument také zpochybňuje, zda může Británie spoléhat na rezoluci OSN č. 1441, varující před "vážnými důsledky", jestliže Saddám Husajn nesplní rozhodnutí OSN, a interpretovat tyto "vážné důsledky" jako právo provést invazi do Iráku. Dokument zdůrazňuje, že by bylo bezpečnější získat pro to druhou rezoluci OSN, což se Blairovi ovšem nepodařilo.

Expertiza britského generálního prokurátora také poukazuje na to, že bude zřejmě obtížné oživit rezoluci OSN č. 688, schválenou v roce 1990, kdy Saddám provedl invazi do Kuvajtu, jako ospravedlnění nynějšího útoku na Irák. Goldsmith poukázal na zprávu Hanse Blixe, podle níž nyní Irák více spolupracuje s OSN.

Tato varování však už nejsou obsažena v prohlášení, které Goldsmith zveřejním dne 17. března 2003 v Horní sněmovně, poté, co přednesl svůj názor na útok na Irák britské vládě.

Kompletní text Goldsmithovy právní expertizy ze 7. března prý nebyl dán k dispozici britské vládě.

I když Goldsmithův úřad v sobotu tvrdil, že Goldsmith nakonec "sám a nezávisle" dospěl k názoru, že útok na Irák bude legální, opoziční strany požadují kompletní zveřejnění celého textu, aby byla obnovena důvěra veřejnosti.

"Jestliže se vláda bojí nám říct pravdu o něčem tak podstatném, jako je právní zdůvodnění války, co jiného před námi skrývá," ptal se šéf Liberálně demokratické strany Charles Kennedy.

Podrobnosti v angličtině ZDE

                 
Obsah vydání       22. 4. 2005
24. 4. 2005 Prozrazeno, že britský generální prokurátor měl pochybnosti o legalitě útoku na Irák
23. 4. 2005 Martínek: Jsme už orvaní jak starý vlk Štěpán  Kotrba
23. 4. 2005 Nový papež ostře odsoudil španělský zákon dovolující homosexuální manželství
22. 4. 2005 Konec ropné éry?
23. 4. 2005 Politické hry a novinářští rukojmí
22. 4. 2005 Na Brusel! Bohumil  Kartous
22. 4. 2005 Republiku si rozvracet nenecháme! Vít  Klíma
22. 4. 2005 Je "Na tý louce zelený" opereta? Miloš  Dokulil
22. 4. 2005 Francie: Odpor vůči ústavě stále roste Simone  Radačičová
22. 4. 2005 Úředníci sobě Pavel  Křivka
22. 4. 2005 Šokující! Nový papež je katolík!
22. 4. 2005 Křesťané pod útokem sprosťáků na diskusních fórech Jan  Lipšanský
22. 4. 2005 Proč spojovat církev s Bohem? Jan  Žižka
22. 4. 2005 Katolický konzervatismus jako strašák? Tomáš  Mosler
21. 4. 2005 Neinformovanost? Jan  Čulík
21. 4. 2005 Duchovní prázdnota českých médií a Klepetko jako totem vlezle podlézavého tónu Michal  Vimmer
22. 4. 2005 Britské listy jsou webem iráckých vzbouřenců ...
21. 4. 2005 ČT opět jako stanice katolické církve
22. 4. 2005 Prečo Francúzi váhajú voliť "Áno"? Andrea  Lešková-Poterie
22. 4. 2005 Osvětim -- svědomí 20.století Milan  Kulhánek
21. 4. 2005 Benedikt "slíbil, že změkčí svou tvrdou linii"
21. 4. 2005 Tony Blaire, myslíte, že vám lidi budou ještě někdy věřit?
21. 4. 2005 Jak se vyznat v záplavě informací a pseudoinformací? Štěpán  Kotrba
21. 4. 2005 Američané se hádají o Ratzingera už léta
20. 4. 2005 Papa tedesco Miloslav  Zima
21. 4. 2005 Nejde o školné, ale o úlohu vzdelania Igor  Daniš
20. 4. 2005 Literární noviny -- po valné hromadě Jiří  Vančura
9. 4. 2005 Hospodaření OSBL za únor a březen 2005
22. 11. 2003 Adresy redakce