16. 8. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
16. 8. 2004

Vylučování z národa je totalitní princip

Martin Schulz doporučuje českým komunistům exil

Proti základním principům práce demokratického novináře se hrubě prohřešil Martin Schulz ve svém komentáři, odvysílaném ve čtvrtek v pořadu Názory a argumenty rozhlasové stanice ČRo 6. Doporučil tam jako "konečné řešení problému komunistické minulosti v Československu", aby komunisté odešli z České republiky do exilu.

Schulz vychází z informace, kterou zveřejnil kontroverzní Ludvík Zifčák. Prý několik československých komunistů - příslušníků Zifčákovy neparlamentní extremistické strany KSČ/ČSSP - požádalo o politický azyl na Kubě. Martin Schulz pokračuje:

celý text ZDE

Vidím v nápadu na odchod komunistů - a to všech - do exilu na Kubě jednu z mála elegantních možností, jak se vypořádat s minulostí bez nějakých velkých potíží.

(...)

Já být na jeho [Zifčákově] místě, tak to - už pro dobro téhle země - jen tak rychle nevzdávám. Určitě se na téhle zeměkouli najde nějaká země, kam by se nějaký ten milionek členů, stoupenců a voličů nejen Zifčákovy, ale i jiných kompartají, vešel.

Tam by si mohli budovat svůj komunistický ráj, pěkně hezky sami mezi sebou a svými příznivci. Nemohli by jen parazitovat na důsledcích blahovůle někdejších vedoucích představitelů téhle země, kteří je nechali bez soudů a bez zodpovídání se za zničení republiky běhat po svobodě a prázdnými frázemi dosahovat u části společnosti volebních úspěchů.

(...)

Nápad s exilem v některém s komunistických států je sice geniální, ale vzhledem k průběhu (...) minulých Zifčákových akcí to asi taky nevyjde. Škoda - jako konečné řešení problematické komunistické minulosti by to bylo moc krásné.

Protivy se setkávají - divím se, že Martinu Schulzovi nepřijde, jak silně se v této argumentaci (ať už částečné míněné jako vtip) přiblížil tradičnímu stalinskému principu vylučování "třídních nepřátel" z národa. Jeho postoj je pozoruhodně neevropský a nezápadní, což je s podivem, vzhledem k tomu, že Schulz žil dlouho v emigraci v západním Německu a člověk by si myslel, že snad základním principům demokracie porozuměl.

Ludvík Zifčák je možná rozporná i nechutná figurka, a k tomu ještě bývalý exponent StB, který zůstal nepotrestán. Je absolutně nepředstavitelné, že by však nějaký západní novinář argumentoval pro vyloučení takových osob z národa. Státního občanství přece zbavovali disidenty a lidi do zahraničí vyháněli právě komunisté! Podstatou demokracie je, že na témže území koexistují nositelé nejrůznějších, navzájem protikladných politických názorů.

Převeďme si to do britského kontextu. Kontroverzní a nechutnou fašistickou a xenofobní British National Party britská média po právu kritizují, nedovedu si však skutečně představit, že by nějaký britský novinář navrhl odsun členů této strany do zahraničí.

Plně souhlasím s komentářem čtenáře Eduarda Lukáše z Olomouce, který na stránkách ČRo 6 proti excesu Martina Schulze protestoval těmito přesvědčivými slovy, jimiž zdůraznil inkluzivitu i těch "nejnepřijatelnějších" politických názorů v demokracii:

Musím rozhodně jako demokrat protestovat proti nápadu na odchod milionů komunistů někam do nějaké jiné země. Cituji: "V nápadu na odchod komunistů - a to všech - do exilu na Kubě jednu z mála elegantních možností, jak se vypořádat s minulostí bez nějakých velkých potíží. ... Určitě se na téhle zeměkouli najde nějaká země, kam by se nějaký ten milionek členů, stoupenců a voličů nejen Zifčákovy, ale i jiných kompartají, vešel."

Demokratický novinář ve veřejném médiu, jehož činnost financují též komunističtí voliči, se musí demokraticky chovat, nesmí štvát jako Urválek a Goebbels. Demokracie je diskuse. Demokracie musí být natolik silná, aby dokázala přesvědčit komunisty o svých přednostech. Pod ochranu občanských práv, které jsou v Ústavě zakotveny, mají právo všichni občané České republiky. Jestli ne, tak nemá demokracie právo na existenci. Takové hajzlovství by nemohla vymyslet ani STB.

S pozdravem Eduard Lukáš, Olomouc

Samozřejmě, to, že si "i komunisté" platí veřejnoprávní rozhlas, neznamená, že by veřejnoprávní rozhlas neměl být i vůči KSČM ostře kritický, jak by měl být vůči všem ostatním parlamentním stranám. Avšak vylučovat držitele určitého politického názoru z národa, to je skutečně příliš. Je s podivem, že tyto věci nejsou jasné Martinu Schulzovi, jehož jsem dosud považoval za zkušeného novináře.

K věci na internetových stránkách ČRo6 reagoval vedoucí redaktor pořadu Názory a argumenty Radko Kubičko takto:

Plně s Vámi souhlasím, i když trochu z jiných důvodů, než uvádíte. I když je někdo novinář ve veřejném médiu, který financují též komunističtí voliči, neznamená to, že nemůže kritizovat nedemokratickou ideologii a musí přijímat i propagandu voličů, kteří chtějí demokracii zničit. Veřejnost média je v tom, že bude zveřejněn každý názor, i kritický protinázor komunistických koncesionářů, například. Ale i s ním bude polemizováno a upozorněno, že je například v rozporu s demokracií nebo dokonce s vlastní komunistickou ideologií, jak se například stalo v případě příspěvku Jana Čulíka k uvěznění Karla Hoffmanna.

Dále si myslím, že Schulzův příspěvek byl míněn spíš jako fejetonový žert, rozhodně si nemyslím, že kolega Schulz by skutečně chtěl někoho stěhovat z republiky, byť to byl právě on, kdo musel kvůli vládě soudruhů soudruha Zifčáka opustit svůj domov a odejít do zahraničí. Jenže problematičnost i jeho vtipu tkví v tom, že demokratická společnost skutečně nemůže praktikovat nedemokratická opatření a ani o nich uvažovat, byť ke své ochraně. V tom okamžiku totiž přestává být demokratická a ztrácí tak smysl. Je to její velká slabina, zneužívaná právě nedemokraty, ale také velká síla. Na téma odsunu některé části obyvatelstva by se proto nemělo ani vtipkovat. Může se to obrátit proti kterékoli jiné části nebo skupině obyvatelstva.

Sám Schulz by jistě uznal, že jeho argumentace se zase tolik neliší od argumentace těch, kteří za komunistů vyháněli lidi do emigrace. V tomto smyslu ani já se nemohu ztotožnit s názorem Martina Schulze, ale zřejmě by měl mít právo svůj názor, byť zcestný, beztrestně uveřejnit, i ve veřejném médiu.

Kdo s ním nesouhlasí, jako například já nebo Vy nebo další náš volný spolupracovník Čulík, měl by mít právo zveřejnit s ním třeba i velmi ostrou polemiku, kde by upozornil na problematičnost takového názoru a hlavně jeho nebezpečnost. To se také jistě v nejbližší době i na našich vlnách stane. Radko Kubičko

                 
Obsah vydání       16. 8. 2004
16. 8. 2004 Karel Hoffmann a jeho právo "vyjadřovat se nehorázně" Jan  Sýkora
16. 8. 2004 Bush plánuje přesunout americké vojáky domů
16. 8. 2004 Irák: Delegace národní konference vyráží do Nadžafu za al-Sadrem
16. 8. 2004 Sadr ochoten jednat s iráckou národní konferencí
16. 8. 2004 Venezuela: Chavez zvítězil v referendu
16. 8. 2004 Bagdádská konference hledá řešení konfliktu v Nadžafu
16. 8. 2004 Ztrojnásobil se výskyt mozkových chorob
16. 8. 2004 Czechtek: Inspirace pro ministra obrany Zdeněk  Jemelík
16. 8. 2004 http://petice.techno.cz/
16. 8. 2004 Martin Schulz doporučuje českým komunistům exil Jan  Čulík
16. 8. 2004 Británie: Brutální útlak uprchlíků
16. 8. 2004 Al-Sadr: Nová irácká vláda je "horší než Saddám"
15. 8. 2004 V Nadžafu a Bagdádu opět boje, Sadr vyzývá k novým jednáním
16. 8. 2004 Konec týdne v Iráku plný krve
16. 8. 2004 Alláh je velký a nevěřící psi odejdou Štěpán  Kotrba
16. 8. 2004 Rumsfeld: Spojené státy plánují přemístit své jednotky z Německa a severní Evropy
16. 8. 2004 Nájemní politika - pozitivní výsledek vládní krize Jaromír  Císař
16. 8. 2004 Jak je to s plýtváním energií v ČR? Vítězslav  Novák
16. 8. 2004 Když ministr nesouhlasí, měl by rezignovat Dagmar  Seibertová
16. 8. 2004 Spolková reforma pracovního trhu: Demonstrující lidé nejsou žádné krysy
16. 8. 2004 Smyslná láska v městě Stryj Sergej  Chelemendik
16. 8. 2004 Největší tabu západní civilizace Petr  Sláma
16. 8. 2004 Finsko: Referendum o Ústavě EU ne, o vstupu do NATO ano
16. 8. 2004 Kouření ohrožuje životy dětí Martin  Škapík
14. 8. 2004 Zahájení Olympijských her postiženo dopingovým skandálem
13. 8. 2004 Michael Moore zveřejnil záběry, kde nový šéf CIA konstatuje, že je pro tuto funkci nevhodný
13. 8. 2004 Rozumím, proč Fahrenheit 9/11 dostal hlavní cenu v Cannes Jan  Čulík
14. 8. 2004 Moore zveřejnil důkazy pro všechna svá tvrzení ve filmu Fahrenheit 9/11
13. 8. 2004 Kubánští disidenti: Bushova vláda nerozumí Latinské Americe
16. 8. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 6. - 8. srpna 2004
13. 8. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 4. a 5. srpna 2004
7. 8. 2004 Hospodaření OSBL za červenec 2004
29. 12. 2003 Nenechte si ujít: nový knižní výbor z Britských listů
22. 11. 2003 Adresy redakce
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech
17. 6. 2004 Provizorní umístění starých archivů

Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii RSS 2.0      Historie >
16. 8. 2004 Martin Schulz doporučuje českým komunistům exil Jan  Čulík
14. 7. 2004 Existence KSČ-M prospívá pravici Milan  Valach
13. 7. 2004 Má vôbec zmysel považovať KSČM a KSS za lavicové strany? Andrej  Sablič
1. 7. 2004 Zákaz KSČ/KSČM by krizi levice nevyřešil Jiří  Kratochvíl
30. 6. 2004 Komunisté proti rodině aneb výuka doma Josef  Vít
15. 6. 2004 KSČM nevolil každý pátý   
31. 5. 2004 Mýtus a realita sjednocující se levice Štěpán  Kotrba
18. 5. 2004 VI. sjezd KSČM: Kupředu levá, zpátky ni krok? Štěpán  Kotrba
18. 5. 2004 Kdo nám zajistí v 21. století "sociální stát"? Miloš  Dokulil
14. 5. 2004 KSČM na počátku 21.století Ladislav  Žák
13. 5. 2004 Pro KSČM má "stalinismus" stále zásadní význam Milan  Neubert
18. 3. 2004 KSČM a fenomén Ransdorf: příležitost k mýlce Ivan  David
3. 3. 2004 Je vysílání "majora Zemana" trestný čin?:) Jan  Čulík
23. 2. 2004 Marxova filozofie dějin Milan  Valach
19. 2. 2004 O italských politických atentátnících v komunistickém Československu Jan  Čulík