15. 8. 2004
V Nadžafu a Bagdádu opět boje, Sadr vyzývá k novým jednáním |
Neděle večer, Bagdád: NATO vyslalo od Iráku padesátičlenný tým vojenských instruktorů pod velením holandského generálmajora Carela Hilderinka. Jeho úlohou má být školení důstojnických kádrů irácké armády, policie a styčná mise při irácké vládě. Kompletní tým v neděli přicestoval do Bagdádu z velení sil NATO v italské Neapoli.
Neděle večer, Nadžaf: Novináři, kteří neuposlechli řady výzev k opuštění města , byli vyhnáni, policie jim hrozila zatčením. Informovala o tom AFP, jejíž zpravodaj odešel mezi posledními. Pracovník iránské televize, který v Nadžafu bydlí, byl zatčen. Ministerstvo vnitra označilo Nadžaf za uzavřené město. Přístupy k centru obsadily americké tanky. Do blízkosti mešity immáma Alího směřuje americká námořní pěchota. Schyluje se tak zřejmě k ofenzívě. Náčelník policie , generál Ghalib al-Jazairi však nechtěl potvrdit, že vyhánění novinářů předchází mohutné ofenzívě proti povstalcům v Nadžafu. Mlžil informacemi o "chystaném útoku sebevražedného atentátníka s 250 kilogramovou bombou naloženou v autě". Ofenzívu ale potvrdil poradce irácké vlády pro otázky národní bezpečnosti Muwafák al-Rubáje. "Ano, útok bude pokračovat. Jsem z toho velmi, velmi smutný, ale musím vám oznámit, že snahy o mírové řešení krize v Nadžafu zkrachovaly," řekl médiím. Ofenzívu potvrdil i mluvčí iráckého ministerstva vnitra Sabah Kadhím. "Nemáme jinou možnost. Tuto záležitost je už třeba vyřešit. Čím dříve, tím lépe," oznámil Kadhím.
Bagdád:
Irácká vláda po svém jednání v Bagdádu vyzvala povstalce šíitského duchovního Muktada al-Sadra, kteří bojují v Nadžafu, aby se bezpodmínečně vzdali a odevzdali zbraně. Až pak bude možné nastartovat mírové jednání, oznámil ministr pro provincie Waíl Abdel Latíf. "Milice musí odevzdat zbraně bez kladení jakýchkoliv podmínek, musí opustit Nadžaf a hlavně mešitu imáma Alího," řekl Latíf.
Nadžaf:
V centru Nadžafu bylo slyšet podle AFP pět silných explozí z minometu. Informovala o tom též agentura Reuters. Jedna střela explodovala v těsné blízkosti venkovní zdi mešity imáma Alího a zabila jednoho muže. Nadžafská policie vyzvala místní i zahraniční novináře k odchodu z města, neboť jim není schopna zajistit bezpečnost. Podle televize Al-Džazíra generál Ghalib al-Jazairi potvrdil v 10 hodin místního času, že odchod civilistů a místních, arabských i zahraničních novinářů má nastat do dvou hodin. Američtí vojáci se připravují na pozicích poblíž hřbitova a ve vstupu do starého města na hlavní útok.
Podle agentury AP ulicemi města projížděly nákladní automobily plné jednotek Sadrovy Mahdího armády.
Bagdád: Na garáže a autobusovou stanici v centrálním Bagdádu, kde byla dnes za přísných bezpečnostních opatření zahájena třídenní konference o budoucnosti Iráku, spustili neznámí ozbrojenci palbu z minometů . Agentura Reuters informovala i o sérii explozí v blízkostí "zelené zóny" - opevněné a hlídané centrální části Bagdádu, v níž sídlí okupační správa a zastupitelské úřady. O život přišel nejméně jeden člověk a pět bylo zraněno. Střety mezi ozbrojenci hnutí iráckého odporu a provládní policií byly hlášeny i z jiné části Bagdádu - okolí ulice Haifa.
Někteří šíitští vůdci vyhrožovali odstoupením z konference, na které se setkalo 1300 osobností, kvůli bojům v Nadžafu. Mandát této konference je pochybný, neboť ji ignoruje řada politických náboženských vůdců, včetně Moqutady al-Sadra. "Vládní politické strany zde mají většinu zástupců. Nezávislým nenechali nic," stěžoval si šíitský klerik a politik Mohammed Bahr al-Uloum. Cílem konference je volba stočlenné dočasné státní rady, která schválí rozpočet na rok 2005, zvolí ministerského předsedu, zákony a přípraví volbz na leden příštího roku.
"Částí demokracie je, že i vy budete poslouchat irácký lid. Je čas, abyste nyní slyšeli vy nás a my žádáme, aby vojenská operace v Nadžafu ihned skončila a započal se uskutečňovat dialog," prohlásil Yahya Musawi, šíitský představitel na konferenci v Bagdádu, když znenadání vyskočil na pódium. Vzápětí konferenci opustilo více než sto účastníků z Musáwího organizace Šíitský dům. Jeden z nich odchod odůvodnil slovy "pokud pokračují útoky, nemůžeme mít konferenci." Poté byla konference pořadatelem Fuádem Másumem na 30 minut přerušena. Irák: V Suwayrahu, 40 kilometrů na jih od Bagdádu a v Rumaythahu v jihoirácké provincii al-Muthana probíhají taktéž ojedinělé přestřelky s šíitskými ozbrojenci. |