6. 8. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
6. 8. 2004

Péče Jiřího Pehe

Na začátku devadesátých let o sobě kdekdo tvrdil, že je politolog. Profesor Ivan Sviták se tomu tehdy divil, říkal, že v Americe je "politolog" spíš nadávka. Říkají si tak lidé, kteří se nechávají najímat na velebení kandidátů a stran a hanobení protikandidátů a protistran. Takových politologů u nás přibývá. Pan Pehe je typický případ. V jeho pojetí není politologie věda, ale zástěrka pro mediální manipulaci. Pozná se to snadno, chybí fakta, analýzy, důkazy. Naproti tomu najdeme bohatě spekulací, nálepek, dehonestací, obvinění, dokonce i návrhy sankcí. Žádná věda pane Pehe.. Obyčejné svinstvo.

Články Jiřího Pehe jsou obludné. Snad jen "politický analytik" Lukáš Jelínek se mu vyrovná, ač je poněkud dětinštější. Ovšem to co vyšlo 4. 8. 2004 v deníku Právo (Co všechno musí vyřešit Gross) překonává běžný standard. Nestačí, že správci majetku ČSSD zajišťují deníku příjem placenou inzercí "Pohled", připomínající podnikový plátek z šedesátých let. Jistá cílová skupina čtenářů asi potřebuje víc.

Jiří Pehe přirozeně sympatizuje se starohradními křídly. Přeje si, aby politika bývalého Hradu pokračovala- tedy unionismus-cyrilismus (posthavlismus). Problém je v tom, že občané tuto politiku evidentně odmítají. Je to vidět na poklesu preferencí všech vládních stran, lidovců o 20%, ČSSD o 70% a US dokonce o 90% (z 5% na 0,5%)!

Přijmout odpovědnost za tento propadák se architektům pravolevé koalice nechce. Je třeba najít pro ně přijatelný důvod, alibi, obětního beránka... Zatímco za Špidly jsme se dočítali, že s jeho vedením strany a vlády nesouhlasí zanedbatelná skupinka outsiderů a podivínů, nad kterou předseda vždycky zvítězil (jak se nezapomínal pochlubit na tiskových konferencích), v současné době se virtuálně reálná úloha názorových oponentů vedení strany změnila. Téměř ze dne na den nabyli ve virtuální realitě obrovské síly. Najednou totiž mají sloužit jako příčina poklesu preferencí. A tak ze směšných figurek náhle vnikla téměř vraždící monstra.

Co radí Jiří Pehe? Především stojí za zmínku, že určitě není demokrat. Žádné překvapení. Že by se měl změnit obsah politiky? Ani nápad, ten je správný, starohradní. Je třeba zamést s nositeli jiných názorů v ČSSD.

Jiří Pehe ovšem nemá pravdu. "Menšinová skupina" sociálnědemokratických politiků prý sabotuje rozhodnutí, na nichž se "shodne většina strany". Jako správný vědec neuvádí ani jeden takový případ. Přidá pár nálepek a další konstrukci "vlastní klientské vazby" a zase ani jeden konkrétní příklad. Dobře ví, že pár nositelů vlastních názorů a vlastních zásad nezpůsobilo pád Vladimíra Špidly. Ten zavinil největší měrou sám Špidla beztvarou pravicovou aktivitou s levicovou rétorikou za přispění příznivců Stanislava Grosse. Každý politický začátečník přece umí sčítat hlasy. Ti, kteří se marně snažili vrátit Špidlu k sociálně demokratické politice, to zavinit nemohli. Už pro početní slabost. Tam, kde se hlasuje, nevítězí, jak přiznává Pehe "menšinová skupina". Vítězí většinová skupina. Na to není třeba být "politolog".

Neúspěch vlády, nemohl vyplývat z toho, že podle Jiřího Pehe: "jakékoli zásadnější rozhodnutí vlády bylo zpochybňováno rebely v ČSSD". Připomínky byly a jsou zásadně ignorovány. Do minulého týdne jsem neslyšel, že by činnost vlády mohla byt blokována "menšinovou skupinou". To je naopak nový vynález v nejnovější koaliční smlouvě. Unie svobody a lidovci získali právo veta. Normálně rozhoduje většina členů vlády. Návrhy vlády může v Poslanecké sněmovně zablokovat jen většina. To by "politolog" mohl vědět.

Obraz rozhádané strany ve skutečnosti pilně vytváří pouze komentátoři včetně JIŘÍHO Pehe, zatímco názory menšiny přirozeně publikovány nejsou a tedy nemohou nikoho ovlivnit. Protože otiskovány nejsou, nemohou vytvářet "obraz rozhádané strany". Tak se toho ujal Jiří Pehe, další komentátoři i sám předseda Gross, který před zástupy reportérů na zasedání ÚVV přiznává: "Jsme srandovní". To by v tom byl čert a veřejnost konečně nepochopila, že "jsme srandovní", když to tvrdí předseda. Určitě to řekl pro zvýšení vážnosti strany. Kdo by nepodporoval srandovní stranu, že? A při tom menšina usiluje právě o to, abychom srandovní nebyli a zasloužili se podporu veřejnosti podobně jako za zlořečeného Zemana, jehož "pohrobci" hrozí, že zvrátí trend preferencí strany, zatímco se nyní slibně vyvíjí od 30% k 11,5%.

Podle Jiřího Pehe neodpovídá za výsledek voleb vedení strany, ale nositelé jiných názorů. Připomíná to stalinskou poučku, že je lépe se mýlit se stranou než mít pravdu proti straně. Jednota v omylu zřejmě zajišťuje přízeň veřejnosti. Na toto přesvědčení dojela předlistopadová KSČ. Podle Jiřího Pehe: "vzestup popularity ČSSD před příštími volbami závisí především na schopnosti vlády i ČSSD vystupovat jednotně". Je podle něj úplně jedno, co bude dělat. To je fascinující poznatek.

Podle Jiřího Pehe je veřejnost slabomyslná, protože úspěch vlády závisí na: "úspěšném prodávání vládních kroků". K úspěchu stačí propaganda, virtuální realita, občané přece v reálném světě nežijí, co se kolem nich a s nimi ději zřejmě nepostřehnou. Je-li tomu tak, pak stačí aby Jiří Pehe a podobní odborníci chválili vladu a také vláda chválila sama sebe. Menšina, která se do médií stejně nedostane, by byla bezmocná. Překvapivě Jiří Pehe místo chvály vlády píše o bezvýznamné menšině, která by jinak byla veřejnosti utajena. Při tom naznačuje, jak mu budoucnost ČSSD leží na srdci. Tak nevím.

Další věty uvedeného článku vypadají jako rady Stalinova poradce nebo stratéga "noci dlouhých nožů". Poslední pasáž stojí za ocitování vcelku: "Ani Gross přitom nemůže snadno tuto poměrně malou skupinu v ČSSD, řečeno lidově, "vyřídit", protože jeden nebo dva vzbouřenci mohou položit jeho vládu. Měl by ale na rozdíl od Špidly těmto neloajálním politikům jasně naznačit, co je čeká, pokud zapříčiní pád jeho vlády, nebo budou mít na svědomí drtivou prohru ČSSD v příštích volbách.

Jestliže totiž tato politická menšina nepřestane rozvracet ČSSD, jedinou Grossovou šancí na vlastní politické přežití a obnovu silného postavení ČSSD je těchto politiků se zbavit."

"Jasně naznačit! Vyřídit! Zbavit se! Odeslat do politického důchodu! Vnitřní úklid!" Máme Jiřího Pehe, ale naštěstí nemáme koncentrační tábory a Sibiř. To by se to "vyřizovalo!" Havlův bývalý politický poradce není demokrat, je fašista. Má-li takovou péči o budoucnost ČSSD, je to tragédie. Není politolog, je žvanil. Jiřího Pehe je třeba upozornit, že to přepískl. On to asi stejně nepochopí, jinak by takovou pitomost nenapsal. Mohu ho ujistit, že všechna jim zveřejněná doporučení již byla použita. Ale ještě nikoho nenapadla taková blbost, aby to veřejně doporučoval předsedovi strany, která má v názvu "demokratická". To se povedlo až "politologovi" Jiřímu Pehe.

Co všechno musí vyřešit Gross

Největším problémem Stanislava Grosse není křehká koaliční vláda, ale jeho vlastní strana - tedy stejný problém, který nakonec zapříčinil pád Vladimíra Špidly. Přesněji řečeno, hlavním nebezpečím i pro Grosse je menšinová skupina sociálnědemokratických politiků, kteří z různých důvodů zpochybňují - a občas sabotují - rozhodnutí, na kterých se shodne většina strany.

Tito politici jsou občas nazýváni "zemanovci", občas se jim říká "levé křídlo" ČSSD, jindy jsou dokonce označováni za kryptokomunisty (či pátou kolonu KSČM uvnitř ČSSD). Někdy se mluví o pohrobcích opoziční smlouvy, kteří mají vlastní klientelské zájmy.

Ne všechny tyto charakteristiky se vztahují na stejné politiky. Někteří "levičáci" v ČSSD například nepatří nezbytně k nejhorlivějším podporovatelům Miloše Zemana a pravdou je i opak. Skutečností ovšem je, že z hlediska vnitřní soudržnosti strany tito politici reprezentují pro ČSSD velký problém a mají už na svědomí pád Vladimíra Špidly.

Špidla byl špatným komunikátorem, neovládal technologii moci, a do vysoké stranické politiky se tak nikdy příliš nehodil. Bylo by ale chybné přičítat prudký pokles popularity ČSSD jen jemu. Ten byl nevyhnutelný v situaci, kdy jakékoli zásadnější rozhodnutí vlády bylo zpochybňováno rebely v ČSSD. Ti vytvořili obraz rozhádané strany, která je ve stavu permanentní vnitřní války.

Popularita strany dramaticky poklesla nejen proto, že Špidla nedokázal veřejnosti vždy vysvětlit smysl svých reforem a prodávat úspěchy vlády, ale - a to především - i kvůli neustálému praní špinavého stranického prádla na veřejnosti.

Když ČSSD logicky neuspěla v evropských volbách, vnitrostranická panika se obrátila především proti Špidlovi. Ten přitom při nejtěsnější možné většině, kterou jeho vláda ve Sněmovně disponovala, nikdy neměl účinné nástroje, kterými by se mohl se stranickými sabotéry vypořádat. Stanislav Gross je nyní ve stejné situaci.

Gross je sice obratnějším politikem, ale i on už nyní musí čelit podobným útokům ze strany "rebelů", kterým čelil Špidla. Přitom možný vzestup popularity ČSSD před příštími volbami závisí především na schopnosti vlády i ČSSD vystupovat jednotně, protože to je základní předpoklad pro úspěšné prodávání vládních kroků veřejnosti. Jinými slovy: ani velmi zdatný komunikátor, jakým je Gross, neuspěje, pokud kroky jeho vlády budou neustále zpochybňovány zevnitř jeho strany. Ani Gross přitom nemůže snadno tuto poměrně malou skupinu v ČSSD, řečeno lidově, "vyřídit", protože jeden nebo dva vzbouřenci mohou položit jeho vládu. Měl by ale na rozdíl od Špidly těmto neloajálním politikům jasně naznačit, co je čeká, pokud zapříčiní pád jeho vlády, nebo budou mít na svědomí drtivou prohru ČSSD v příštích volbách.

Jestliže totiž tato politická menšina nepřestane rozvracet ČSSD, jedinou Grossovou šancí na vlastní politické přežití a obnovu silného postavení ČSSD je těchto politiků se zbavit.

Gross a jeho lidé by tedy již teď měli pracovat na tom, aby se v případě předčasných nebo řádných voleb tito politici znovu neobjevili na kandidátkách ČSSD a byli odesláni buď do politického důchodu, nebo do KSČM, kam někteří patří. Bez takového radikálního vnitřního "úklidu" nečeká v příštích letech ČSSD nic dobrého.

Jiří Pehe (Autor je politolog)

Zdroj: Právo

                 
Obsah vydání       6. 8. 2004
6. 8. 2004 Irena Zítková: La grande dame české literatury Jan  Čulík, Štefan  Švec
8. 8. 2004 Irácký premiér vykázal ze země televizi al Džazíra
6. 8. 2004 Bývali disidenti Ivan Martin Jirous a Stanislav Penc útočí na Grosse kvůli zásahu proti CzechTeku
8. 8. 2004 Czechtek: "policisté šikanovali odjíždějící účastníky"
7. 8. 2004 Přátelská akce: Milion fanoušků techno music se zúčastnil street parade v Curychu
7. 8. 2004 V Británii zakázala konzervativní vláda akce jako CzechTek už před deseti lety
7. 8. 2004 Powell podepsal dohody o modernizaci radarové základny USA v Grónsku Štěpán  Kotrba
6. 8. 2004 Programové prohlášení vlády České republiky
6. 8. 2004 Americké týrání v Guantánamu je možná válečný zločin
6. 8. 2004 Bůh třetího tisíciletí Václav  Dušek
6. 8. 2004 Kdo je zfetovaný? Premiér, technaři nebo novináři? Tomáš  Tetiva
6. 8. 2004 CzechTek: Neoprávněně obsadili cizí majetek
6. 8. 2004 CzechTek a hysterie českých médií i veřejnosti Luděk  Staněk
6. 8. 2004 Nevyčerpatelné zdroje -- další ekonomický mýtus?! Jan  Sýkora
6. 8. 2004 Jistě, pane premiére... Zdeněk  Šulc
7. 8. 2004 Hospodaření OSBL za červenec 2004
6. 8. 2004 Tygerberg Childrens' Choir - umělecký zázrak české letní sezóny? Ivo V. Fencl
6. 8. 2004 Hnutí DUHA s politiky netančí Vojtěch  Kotecký
6. 8. 2004 Teorie spiknutí v podání Ivana Breziny Karolína  Šůlová
6. 8. 2004 Jmenovité složení vlády není důležité, přečtěte si koaliční smlouvu Ivan  David
6. 8. 2004 Chateaubriand: Fumaroliho itinerář poezie a teroru Josef  Brož
6. 8. 2004 Svoboda v Kanadě - tentokrát trochu jinak Miloš  Kaláb
6. 8. 2004 Socha svobody v New Yorku byla opět zpřístupněna Miloš  Kaláb
6. 8. 2004 Hvězdné války a globální bezpečnostní prostředí Miroslav  Polreich
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts
6. 8. 2004 Kerry nepotrebuje alebo nechce protivojnových aktivistov
6. 8. 2004 Za západom Timothy Garton Ash
6. 8. 2004 Péče Jiřího Pehe Ivan  David
6. 8. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 29. července - 1. srpna 2004
6. 8. 2004 Kdo koho kdy ojebe či ojebal Štěpán  Kotrba
6. 8. 2004 Revitalizovaný model rusko-slovenského Švejka 21. storočia Pavol  Janík
6. 8. 2004 Co udělali oni -- nám Sergej  Chelemendik
5. 8. 2004 Evropské fórum Romů a Travellerů je zklamáním Ivan  Veselý
5. 8. 2004 Kde jsou hranice svobody projevu? Jan  Čulík
5. 8. 2004 Netomáš a Bělorusko Štefan  Švec
6. 8. 2004 Vráťte nám štát Francis  Fukuyama
6. 8. 2004 Odmietnutie TEJTO ústavy Radovan  Geist
6. 8. 2004 Slovensko 2004: evolúcia zlým smerom Robert  Žanony
4. 8. 2004 Policie a CzechTek Bohumil  Kartous
5. 8. 2004 Korupční galaxie Charlese Pasquy se rozpadá na kusy Josef  Brož
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun
5. 8. 2004 Umělec, autenticita života a totalitní společnost Boris  Cvek
5. 8. 2004 Mor na ty vaše festivaly Martin  Groman
5. 8. 2004 Výslechy před namířenou zbraní, věznění v železech, nutnost pózovat nazí
5. 8. 2004 Nesnesitelná touha po vědě Pavel  Voňka
3. 8. 2004 Slavný americký filmař Albert Maysels: "Nepotřebuju Hollywood!" Petr  Šafařík
5. 8. 2004 O filmové klasice: stačilo by uvolnit autorská práva
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech
29. 12. 2003 Nenechte si ujít: nový knižní výbor z Britských listů
17. 6. 2004 Provizorní umístění starých archivů
22. 11. 2003 Adresy redakce