17. 2. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Pražská demonstrace Proti válce v Iráku
16. 2. 2003

Štvavá vysílačka, odposlech a normální společnost

Tajná zpráva z pražských demonstrací proti válce

Stydím se. Za své spoluobčany, kteří se bojí. Souhlasit i nesouhlasit. Souhlasit činem i nesouhlasit činem, nebo i slovem. Stydím se za ty, kteří se bojí si i něco myslet. Stydím se za ty spoluobčany, kteří věrni tradici českých veksláků jen čekají, co jim to hodí a jaký z toho pro ně bude prospěch. Nevidí, že někde jinde budou díky jejich pohodlnosti či zbabělosti umírat lidé, nezajímá je, že jejich talíř může být plný jen tehdy, když jej někdo jiný bude mít prázdný. Nezajímá je, že ona "demokracie" bude s přítomností cizí armády v Čechách zase o kousek menší. Neznají pojem demokracie, který si pletou s bezuzdným chaosem, neznají pojem solidarita, který je pro ně synonymem k "socialistickému" pojmu obohacení se na úkor těch druhých.

Pojem solidarita nechápou ani čeští odboráři, kteří dodnes netuší, proč by měli protestovat proti válce. Ti samí "odboráři" - pány Štěcha i Falbra nevyjímaje - nedávno nechali na holičkách své "soudruhy" z pražského Dopravního podniku, aniž se ze solidarity k nim připojili. Jedni odboráři nechali bez odporu zmlátit najatou ochrankou druhé odboráře a nevadilo jim to.

projev Gwendolyn Aubertové a Mirka Vodrážky >
Projev profesora Erazima Koháka >
Názor Miroslava Grebeníčka na válku v Iráku >

Dali jim pak přes média pár dobrých rad - že měli "vyjednávat", namísto okamžité stávky všech městských zaměstnanců, případně železničářů - do té doby, než by byl vyhozen na dlažbu ředitel, který podepsal smlouvu s bezpečnostní agenturou, která měla suplovat zásahovou jednotku policie. Než by byla vyvozena odpovědnost proti šéfovi městské policie, který si stávku spletl s nezákonným shromážděním... Stydím se za takové odboráře.

Stydím se za ty spoluobčany, kteří nechají druhého (mnohdy slabého či starého) urážet, ponižovat, okrást či zbít někoho na ulici či v tramvaji a nepomohou mu. Odmítají byť jen ex-post svědčit proti grázlům. Ve jménu vlastního pohodlí, ve jménu vlastní bezpečnosti. Jsou rádi, když si mohou zaplatit někoho, kdo tu "špinavou práci" provede za ně a sami si umyjí ruce jak Pilát. "Zaplatí si" legálně - formou daní - policajta, prokurátora, soudce, bachaře. Není to pak "jejich problém". Nevadí jim tedy větší daně, protože oni sami jsou rozhodnuti je stejně neplatit a pokud se najde hlupák, který je zaplatí, dobře mu tak.... Ale o tom přeci občanská společnost ani občanská odpovědnost není. O tom není ani společnost.

Stydím se za ty, kteří se bojí vlastní zodpovědnosti za osud svůj i spoluodpovědnosti za osud tohoto světa. Bojí se sami sebe, své duše, svého svědomí. Bojí se všech okolo sebe. A proto nejdou demonstrovat proti válce, protože je to sousedova válka. Jich se přeci netýká. Zavřou pouze okno, aby neslyšeli křik. Neuslyší ani nářek raněných či umírajících. Pustí si televizi a ztlumí zvuk. Protože jejich klid by to mohlo obtěžovat.

Stydím se za všechny Pražany, kteří nesouhlasí s válkou a zůstali v sobotu doma. I když i jim trochu rozumím. Protože jednou vyšli do ulic, bránili Československý rozhlas a dostali přes českou držku. Stačilo jim to na dalších třicet dlouhých let. Mohu jim slíbit, že pokud zůstanou doma i příště, "přesdržku" dostanou i v budoucnu. Protože tato společnost lidí lhostejných nenahrává demokracii, ale diktatuře.

Hovořil jsem nedávno s několika poslanci a vysokými funkcionáři sněmovny. O čem jiném, než o třetím kole volby prezidenta. Dozvěděl jsem se, že "nemohou mobilem mluvit otevřeně, protože ho mají odposlouchávaný". Říkali to smutným, rezignovaným hlasem. Jsou to ústavní činitelé - poslanci. A mají strach. Z čeho? Že by se někdo mohl dozvědět, koho chtějí ne-zvolit? Že by se někdo mohl dozvědět, že si telefonují s novinářem a říkají mu "státní tajemství" o názorovém rozkladu v téměř všech parlamentních klubech? A co teprve kdyby se "to" dozvěděli prostí občané? Nedivím se, že ani jednoho jsem nepotkal v čele demonstrace proti válce. Protože jsou to naši poslanci - a mají strach. Zvolili jsme asi špatně. Protože jsme se jich před volbami měli zeptat, jestli se neposerou hned po volbách... Stejně jako dobrá polovina Pražanů a skoro všichni odboráři.

Demokracie by nás měla naučit hrdosti, sebevědomí a odpovědnosti. I kdyby jen za jeden jediný život toho druhého. Protože pak by na protiválečné demonstrace v českých městech nepřišli jen "profesionální anarchisté" či "profesionální kverulanti" všeho druhu. A nehlídali by je profesionální fízlové jako profesionální extremisty. Protože být proti válce není extrémní.

Post scriptum pojaté jako zpravodajství či jako pohřební řeč

Sobotní demonstrace proti válce v Iráku, která se sešla na Palachově náměstí v Praze se zůčastnilo na 1600 protestujících. K přítomným hovořili hosté - "teoretik chaosu a radikální feminista" Mirek Vodrážka, Gwendolyn Aubert a profesor Erazim Kohák. Druhé demonstrace - KSČM proti válce se účastnilo více než dva tisíce lidí, převážně starších, mnohdy svezených organizátory z celé republiky. Demonstrace vedená striktně ve stranickém duchu, projevy předsedy KSČM Grebeníčka, Vojtěcha Filipa, i dalších měly ráz předvolebního mítinku. Možná už to byly už předvolební projevy. Nejen KSČM je proti válce a zavádět "politicky selektivní" pohled na protiválečné hnutí je hloupé, zpozdilé a pro věc sjednocení VŠECH protiválečných postojů nesmírně škodlivé. Namísto jednoho SPOLEČNÉHO velkého mítinku je v Česku někoik malých... Britská královna Viktorie hlásala vůči indickým rádžům strategii "rozděl a panuj". Indové dosáhli nezávislosti až díky Ghándímu, který je všechny SPOJIL. Komu slouží rozdělování demonstrantů? Ví to soudruh Grebeníček? Kritika hosta - radikálního socialisty z eroganizace REVO také nebyla pouze obecným odsouzením války, ale agitkou o špatnosti přístupu KSČM. Výsledek byl ale hubený - na obou demonstracích. Nechci domýšlet, kolik protestujících přijde v sobotu 22. února na demonstraci, pořádanou anarchisty na náměstí Winstona Churchilla - před Dům odborových svazů. Zvláště, když odboráři nevědí, proč by měli protestovat. Budou čeští odboráři demonstrovat proti válce jako jejich evropští kolegové, nebo se budou pouze dívat z oken v duchu měšťáckých tradic?

                 
Obsah vydání       17. 2. 2003
16. 2. 2003 Spojené státy chtějí potrestat Německo a odměnit středovýchodní Evropu
17. 2. 2003 USA: Demonstrace napomáhají Saddámovi
16. 2. 2003 Redaktoři ČT se porvali s odvolaným ředitelem: "Sesadili jsme Balvína a teď mu můžeme dát ještě přes držku" Jan  Čulík
17. 2. 2003 Proč se povede válka proti Iráku
16. 2. 2003 Co znamenají obrovské západní protiválečné demonstrace Jan  Čulík
15. 2. 2003 V Londýně se konala obrovská protiválečná demonstrace
17. 2. 2003 Češi si nemohou dovolit být proti válce v Iráku Pavel  Dvořák
16. 2. 2003 "Bez tatínka by byl George W. Bush ve vězení"
16. 2. 2003 V Londýně demonstrovala středostavovská Anglie - konec kariéry pro Blaira?
16. 2. 2003 Na demonstraci byly desetitisíce umírněných občanů
15. 2. 2003 O londýnské demonstraci: některé názory pro a proti
15. 2. 2003 Jesse Jackson: "Je čas pro naději"
15. 2. 2003 Tony Blair si je vědom, že je ohrožen jeho premiérský úřad
15. 2. 2003 V USA není zatím třeba zalepovat okna ani dveře... Miloš  Kaláb
15. 2. 2003 Blix zpochybnil americké "důkazy" o Iráku
15. 2. 2003 Blair by se mohl stát obětí irácké války
17. 2. 2003 Britská soda II.
17. 2. 2003 Země Arabské ligy se ohledně Iráku neshodly Ivana  Bošinová
17. 2. 2003 Re: V čím zájmu pracuje Arnika? Petr  Kuča
16. 2. 2003 Ukradená televize aneb co na obrazovce nebylo Petr  Štěpánek
17. 2. 2003 Herec Miroslav Horníček byl také slušný člověk Karel  Mašita
17. 2. 2003 Milan Knížák bude se studenty demonstrovat proti špatným sochám Jan  Paul
16. 2. 2003 Monitor Jana Paula: "Street Art" v Holešovicích Jan  Paul
16. 2. 2003 Štvavá vysílačka, odposlech a normální společnost Štěpán  Kotrba
15. 2. 2003 Z pražské demonstrace: Ukažme světu, co znamená mír Mirek  Vodrážka, Gwendolyn  Aubert
15. 2. 2003 Z pražské demonstrace: Válka není řešení, válka je problém Erazim  Kohák
15. 2. 2003 Zabraňme agresivní válce proti Iráku Miroslav  Grebeníček
17. 2. 2003 Hlúpa rozprávka o múdrom Jánovi, alebo že by to bolo naopak? Andrej  Sablič
17. 2. 2003 Slováci opäť pozadu Jana  Matúšová
17. 2. 2003 Občané versus vodárna: jedna nula pro zajíce
17. 2. 2003 Francúzsko-nemecký plán obnovil nádej Martin  Kunštek
17. 2. 2003 Cesta k šťastiu - slovenská balada v modernom šate Daniel  Uherek
14. 2. 2003 CIA: Jak přijít o přátele a neovlivnit nikoho
14. 2. 2003 Nebojte se jich! Oni se bojí nás, i když my o tom ještě nevíme Milan  Valach
17. 2. 2003 Vojna s nami a zlé preč
5. 2. 2003 Pošta redakci
4. 2. 2003 Hospodaření OSBL za leden 2003 Jaroslav  Štemberk
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
17. 2. 2003 Milan Knížák bude se studenty demonstrovat proti špatným sochám Jan  Paul
17. 2. 2003 Herec Miroslav Horníček byl také slušný člověk Karel  Mašita
17. 2. 2003 Proč se povede válka proti Iráku   
17. 2. 2003 Britská soda II.   
16. 2. 2003 Štvavá vysílačka, odposlech a normální společnost Štěpán  Kotrba
16. 2. 2003 Na demonstraci byly desetitisíce umírněných občanů   
16. 2. 2003 V Londýně demonstrovala středostavovská Anglie - konec kariéry pro Blaira?   
16. 2. 2003 Spojené státy chtějí potrestat Německo a odměnit středovýchodní Evropu   
16. 2. 2003 Monitor Jana Paula: "Street Art" v Holešovicích Jan  Paul
16. 2. 2003 Co znamenají obrovské západní protiválečné demonstrace Jan  Čulík
15. 2. 2003 V USA není zatím třeba zalepovat okna ani dveře... Miloš  Kaláb
15. 2. 2003 O londýnské demonstraci: některé názory pro a proti   
15. 2. 2003 V Londýně se konala obrovská protiválečná demonstrace   
14. 2. 2003 "Britům jde George Bush nesmírně na nervy"   
14. 2. 2003 Jak ČTK zkresluje informace Jan  Čulík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
17. 2. 2003 Vojna s nami a zlé preč   
17. 2. 2003 Proč se povede válka proti Iráku   
17. 2. 2003 Země Arabské ligy se ohledně Iráku neshodly Ivana  Bošinová
17. 2. 2003 Češi si nemohou dovolit být proti válce v Iráku Pavel  Dvořák
16. 2. 2003 Spojené státy chtějí potrestat Německo a odměnit středovýchodní Evropu   
16. 2. 2003 Na demonstraci byly desetitisíce umírněných občanů   
16. 2. 2003 "Bez tatínka by byl George W. Bush ve vězení"   
16. 2. 2003 Štvavá vysílačka, odposlech a normální společnost Štěpán  Kotrba
15. 2. 2003 Blix zpochybnil americké "důkazy" o Iráku   
15. 2. 2003 Blair by se mohl stát obětí irácké války   
15. 2. 2003 V Londýně se konala obrovská protiválečná demonstrace   
15. 2. 2003 Jesse Jackson: "Je čas pro naději"   
15. 2. 2003 O londýnské demonstraci: některé názory pro a proti   
15. 2. 2003 V USA není zatím třeba zalepovat okna ani dveře... Miloš  Kaláb
15. 2. 2003 Zabraňme agresivní válce proti Iráku Miroslav  Grebeníček