Pár poznámek při pondělí

21. 12. 2010 / Alex Koenigsmark

1. Je to fascinující: jestliže se se svým podezřením z korupce svěříte ministrovi vnitra a předsedovi vlády, dopouštíte se neoznámení trestného činu.

2. Julian Assange na Nobelovu cenu míru.

3. Je to pořád stejné a tak fascinujícím způsobem nové: kausa Savoy, kausa pět v českých, kausa Toskánský Špindl, kauza Topolánek gayem, ještě předtím kauza Klausových kámošů (Bács, Sinha, Pepa z Hong-Kongu a ten dlouhej tenista, myslím Šrejber) -- a teď ten pan Michálek.

Je jasné, že potrestat je třeba pana Michálka.

Británie:

Lidé se bojí jít demonstrovat

21. 12. 2010

Jsme v právu, když proti nespravedlnosti protestujeme. Jsme v neprávu, když mlčíme. Jak řekl Oscar Wilde: "Neposlušnost, v očích každého, kdo studoval historii, je původní ctnost člověka. Pokrok se uskutečňuje prostřednictvím neposlušnosti, prostřednictvím neposlušnosti a rebelie."

Tak teď už to víme, píše Johann Hari v deníku Independent. Když si politikové v minulých desetiletí stěžovali, že mladí lidé jsou "příliš apatičtí" a "neangažují se", byla to lež. Letos se britští mladí lidé najednou začali ve velkých počtech angažovat. Drtivou většinou pokojnými metodami požadují přechod k politice, kterou podporuje většina Britů - a vládci používají pendreku a agresivních policejních metod, ve snaze je zase zastrašit zpět do apatie.

Quis custodiet ipsos custodes?

Pozitivní dopad Wikileaks - proč potřebujeme to, co dělá Julian Assange

21. 12. 2010 / Fabiano Golgo

Wikileaks oslabily schopnost Spojených států podvádět svět. A odhalily jejich pokrytectví. To může mít jen pozitivní dopad.

Většina z těch lidí, kteří odmítají Wikileaks jako údajně "škodlivé demokracii", dává přednost tomu, aby byla veřejnost držena v nevědomosti - anebo aby byla obětí manipulací a lží - zatímco skutečná fakta budou k dispozici jen elitě, která údajně ví nejlépe, co je správné pro veřejné dobro.

Nakonec není asi nejdůležitější obsah toho, co zveřejňují Wikileaks; nejdůležitější je reakce americké vlády. Bez jediného právního důvodu začala používat americká vláda politického vlivu, nátlaku přes známé a vyhrožování ve snaze přimět poskytovatele internetových služeb, aby vypnuli servery Wikileaks, nemluvě o absurdním a neefektivním zakazování nejrůznějšímu americkému armádnímu personálu a státním zaměstnancům, aby si dokonce jen otevřeli zpravodajské servery, které přinášejí informace o prozrazených diplomatických depeších.

Wikileaks: Německá firma RWE se podílela na "nebezpečném jaderném projektu v Bulharsku"

21. 12. 2010

Německá energetická firma RWE si v prosinci 2008 zakoupila podíl na projektu jaderné elektrárny v Bulharsku, který má "pokračující bezpečnostní problémy". Vyplývá to z amerických diplomatických depeší, prozrazených na Wikileaks.

Firma RWE si koupila 49 procentní podíl v bulharském projektu a jako strategický partner projekt opustila v prosinci 2009. RWE uvádí, že důvodem bylo, že financování projektu nebylo možno realizovat v dohodnuté době. Podle firmy RWE "nebyly problémem otázky bezpečnosti projektu".

Avšak podíl firmy RWE na takto nepořádně připraveném projektu, který, jak tvrdí americké diplomatické depeše "smrděl množství postranních dohod" by mohl poškodit pověst firmy RWE a zpochybnit schopnost jejího úsudku při posuzování, do jakých energetických projektů vstoupit.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Julian Assange: Nemám povinnost "skákat, jak si přejí lidé, kteří mě obviňují"

21. 12. 2010

Julian Assange v úterý obhajoval své rozhodnutí nevrátit se do Švédska k výslechu ohledně obvinění ze sexuálních trestných činů. Vyjádřil názor, že nemá povinnost "skákat, jak si přejí lidé, kteří mě obviňují". Dodal, že s obviněními, vznesenými proti němu, "jsou vážné problémy".

V jiném rozhovoru řekl Assange, že švédské úřady zpřístupnily Guardian dokumenty, týkající se podrobností ohledně těchto sexuálních obvinění, aby "zpochybnily" jeho žádost o propuštění na kauci z minulého týdne.

V pětadvacetiminutovém rozhovoru pro slavný publicistický pořad rozhlasu BBC "Today" ZDE zdůraznil Assange: "Zákon říká, že i já mám určitá práva a ta práva znamenají, že nemám povinnost hovořit s náhodnými prokurátory po celém světě, když je náhodou napadne, že si chtějí se mnou promluvit, a neudělají to standardním způsobem."

WikiLeaks jako pětiprocentní zlo

21. 12. 2010 / Bohumil Kartous

"Five percent bad? (...) So tell me, who isn't five percent bad? (...) I'd give me more like fifty percent bad than five." John LeCarré, A Most Wanted Man

Stojí za pozornost, jak protichůdné a přitom emocionálně vyhraněné jsou postoje a názory na WikiLeaks. Stojí za pozornost, jako hluboce tyto postoje čerpají z osobnostních kapacit, jako je přesvědčení nebo dokonce víra. Takové postoje samozřejmě působí konflikty a poněkud znejasňují pochopení, k němuž je potřeba nadhled.

Karel Dolejší má pravdu v tom, že WikiLeaks rezignují na požadavek postmoderního vnímání a zvažování priorit každého jednání prizmatem života jakéhokoliv konkrétního člověka. Je pravda, že WikiLeaks jednají v rozporu s touto etickou koncepcí a třeba je to skutečně dílem excentričnosti a mesianizmu osoby zakladatele WikiLeaks. Je možné, že Julian Assange okolo sebe vytváří kohortu těch, kteří pod vlivem jistého záměru potlačují jiné rozměry svého jednání.

Zásadní informace, které Wikileaks zatím přinesly i české politice

21. 12. 2010 / Jan Čulík

Wikileaks životy neohrožují. To je americká vládní propaganda, která nebyla jedinkrát prokázána. Ani zveřejněním vojenských depeší z Afghánistánu a z Iráku, ani postupným zveřejňováním amerických diplomatických depeší z celého světa nedošlo k ohrožení jediného člověka. Depeše jsou v součinnosti s čelnými světovými médii a jejich odborníky na zmíněnou problematiku, včetně právníků, pečlivě redigovány a osobní údaje všech lidí, kteří by mohly být ohroženi, jsou systematicky odstraňovány.

Wikileaks z amerických depeší odstraňují jména lidí, kteří by mohli být vystaveni nebezpečí

21. 12. 2010 / Jan Čulík

Bylo by omylem se domnívat, že Wikileaks zveřejňují americké diplomatické depeše bez předchozího odstraňování jmen osob, které by mohly být vystaveny nebezpečí. Je samozřejmě možné diskutovat o tom, jak efektivně se to provádí, poznamenává Jan Čulík. Viz namátkou informace níže:

CNN: "Wikileaks cenzurují nyní prozrazované dokumenty ještě výrazněji než dříve"

Když vydal server Wikileaks 400 000 tajných vojenských dokumentů z irácké války, ve srovnání se svým předchozím vydáváním dokumentů je daleko razantěnji zredigoval a odstranil z nich "nebezpečné informace", píše CNN ve zprávě z 22. října 2010.

Po prozrazení více než 70 000 dokumentů z afghánské války byl server Wikileaks ostře kritizován americkou vládou, americkou armádou a organizacemi hájícími lidská práva, že neodstranil jména civilistů v dokumentech a tím mohlo vzniknout riziko odplaty od Talibanu.

Každé novinářské sdělení obsahuje nebezpečí manipulace

21. 12. 2010

Může to připadat i legrační: redaktor Kotrba obhajuje wikileakový úlet redaktora Dolejšího výčtem znaků, podmiňujících úspěšnou medializaci, obviňuje frontmana WikiLeaks z jejich manipulativního zneužití...a přitom mu zřejmě uniká, že samotná stať p. Dolejšího je těmito faktory přímo vyšperkovaná: extrémní účinek (jednostranně zvrátit názor na WL), negativita, překvapivost, personalizace, vztah k elitním místům, společná volba, rizikový signál, píše Jan Komrska. Nejinak je tomu s článkem pana Kotrby. Čím to asi bude?

ČT: Škůdci a rozbíječi ve Věcích veřejných

21. 12. 2010

Daniel Kaiser v Událostech řekl, že by VV, pokud by shodily vlády, riskovaly by pověst a v očích novinářů a historiků by mohly vypadat jako škůdci či rozbíječi. I v 50. letech se hovořilo o škůdcích a rozbíječích. Novinářský slovník je stále stejný, míní Jan Lánik.

Amnesty International jako nástroj americké propagandy?

21. 12. 2010 / Karel Dolejší

Účelové překrucování faktů, jehož se v souvislosti s kauzou WikiLeaks dopouští Jan Čulík, už sotva může být očividnější. Juliana Assangeho o nezveřejňování jmen některých osob z důvodu jejich ohrožení naléhavě žádalo pět lidskoprávních organizací, jež na americké vládě nijak nezávisejí - Amnesty International, Campaign for Innocent Victims in Conflict, Open Society Institute, Afghanistan Independent Human Rights Commission a International Crisis Group. Přesto tato jména na základě svévolného osobního Assangeova rozhodnutí zveřejněna byla, což - spolu s autoritářskými metodami, jimiž toto i jiná rozhodnutí byla prosazována - vyvolalo rozkol ve WikiLeaks a vlnu odchodů.

Hledáme víc informací o projektu "Děkujeme, odcházíme"

21. 12. 2010

Uvítal bych v Britských listech více informací o akce Děkujeme, odcházíme. Přijde mi, že mainstreamová média o akci jen mlčí (stejně se k ní zkouší stavět politici), případně uvádějí polopravdy - ať už snižují počet lékařů, kteří podali výpověď, nebo naopak zveličují počet lékařů v nemocnicích (16 000 jich opravdu není, mnoho jich má více úvazků) a nebo tvrdí, že průměrný plat lékaře je 50 000 Kč (čistě pro zajímavost: ZDE), píše Václav Staněk.

Myslím, že podobný projev občanské neposlušnosti, spojený s tak velkým odhodláním, už u nás dlohou nebyl. Zoufalost lékařů dobře dokumentuje i to, že chtějí odejít, i když si jsou sami nejlépe vědomi, že i oni a jejich rodiny mohou být kdykoli pacienty.

Pozn. red: Rádi zveřejníme jakékoliv věcné informace na toto téma.

■ ■ ■

21. 12. 2010 / Petr Štengl

Naučili nás
co ve skutečnosti znamená slovo kapr
a pět na stole v českých
vlastně z nás dělají básníky
snad proto dnes
tak málo lidí čte poezii

Německé škrty donutí evropské země snižovat mzdy

21. 12. 2010

Mohli byste tvrdit, že klesající cena práce ukazuje, že ekonomika EU se vyrovnává s šokem způsobeným finanční krizí. Ekonomicky slabší země eurozóny a země, které zavěsily své měny na euro, musejí poté, co si užily dekádu růstu mezd poháněnou levnými úvěry, cenu práce snížit. Bez schopnosti nebo ochoty devalvovat měny mají nižší mzdy zásadní význam pro smazávání rozdílů v konkurenceschopnosti oproti jádrovým ekonomikám eurozóny: Německu, Francii, Rakousku a Finsku.

Pimco: Záchranná opatření v eurozóně přišla pozdě

21. 12. 2010

Andrew Bosomworth z investiční společnosti Pimco v rozhovoru pro list die Welt (o němž česká média referovala jako o jednoznačném doporučení, aby Řecko, Irsko a Portugalsko opustily eurozónu - pozn. red.) upozornil, že krize eura není ani zdaleka zažehnána, jakkoliv evropští představitelé oslavují. Další finanční tenze podle něj nastane v příštím roce, a finančně slabé státy by měly buď zavést vlastní měny a devalvovat, nebo obdržet finanční transfery z Bruselu.

Nečas se Michálkovi omlouvá právem

20. 12. 2010 / Boris Cvek

Zdá se, že premiérovi Nečasovi a také ministrovi Johnovi došlo to, o čem jsem psal do Britských listů hned po vypuknutí celé aféry kolem ministra Drobila, totiž že pan Michálek je trestán za oznámení korupce, za svou statečnost čelit korupci. Premiér se Michálkovi dokonce veřejně omlouvá. A ministr Bárta mu nabízí místo ve státní správě.

Třeba premiérovi dojde i to, že Drobila prohlásil za slušného člověka poněkud předčasně a že sám ze sebe (a tím i z ODS a ze své vlády, jimž oběma šéfuje) udělal nenávratně hlupáka, který zrušil význam slov, jako je "slušnost" nebo "protikorupční politika".

Veverky v bubnu

21. 12. 2010 / Ladislav Žák

Věci veřejné mohou poprvé od svého vládního angažmá v roli otloukánka ODS i TOP 09 udělat něco opravdu rozumného. Odejít ze souručenství, ve kterém jsou svým partnerům jen pro legraci. Možná by poslední kapkou mělo být sdělení, že koaliční smlouva je v myšlenkových pochodech premiéra a ODS vlastně jakousi podobou mafiánské rodiny, ze které prostě nelze odejít živý...

Případ Drobil: zrcadlo pro celou společnost

21. 12. 2010 / Milan Sova

Až budou ministerstva předávat zaměstnancům nové smlouvy se snížením platů, asi si policisté, hasiči, úředníci a všichni ostatní postižení uvědomí, proč vláda rozpočtové zodpovědnosti na nich musí ušetřit několik desítek miliard: protože neumí nebo nechce zamezit unikání jiných desítek miliard v nadhodnocených státních zakázkách -- viditelně v rezortu obrany a ve stavebnictví, zřejmě i v řadě dalších případů.

Pár poznámek k incidentu s ostravským primátorem

20. 12. 2010

Na zhruba pětisethlavé páteční demonstraci před ostravskou radnicí zaměřenou proti znečišťování vzduchu se stala velmi zajímavá událost, která potvrdila plíživý trend současnosti, kdy lidé postupně přestávají věřit slibům politiků. Zároveň ale často tam, kde politici selhávají, berou iniciativu do svých rukou. Nyní však krátká rekapitulace, píše Filip Šimeček:

Před mikrofonem zaznělo několik projevů. Řečníci zdůraznili fakt, že Ostrava patří mezi oblasti s nejhorší kvalitou vzduchu v Evropě, což může být způsobeno mimo jiné i obcházením zákonných limitů ze strany velkých průmyslových firem. Slovo si vzal písničkář s kytarou. Najednou se davem prodral primátor města Petr Kajnar (ČSSD) a zcela automaticky předpokládal, že se nyní ujme slova. K mikrofonu jej však organizátoři nepustili a po krátké strkanici Kajnar upadl na ledu.

Kníže Alexandr a chán Batu

21. 12. 2010 / Lev Nikolajevič Gumiljov

A zde musíme Alexandru Jaroslaviči dát, co jeho jest: skvěle si ujasnil etnopolitickou situaci a dosáhl nadhledu nad svými vlastními city ve jménu záchrany vlasti.

Pokusy nejzdravěji uvažujících Novgoroďanů oponovat sebevražednému chování subpasionátů se nesetkaly s úspěchem. -- Vydávat vlastní peníze je pochopitelně vždycky nepříjemné, ale přece jen je snad lepší rozžehnat se s penězi než s nezávislostí a vlastním životem. -- Ba co víc: přijetím spojenectví s Hordou si ruská knížectví plně uchovala svou ideologickou nezávislost a politickou samostatnost.

Neustále rostoucí hrozbu pro Rus představovala ve 13. století západní Evropa. 1) V předchozích desetiletích se přebytečná pasionarita Západoevropanů "spalovala" v prvních pokusech o koloniální expanzi -- v křížových výpravách do Palestiny. A nyní se císař Fridrich II. rozhodl přesměrovat německé křižáky z Palestiny do Pobaltí. Toto rozhodnutí bylo naprosto rozumné: němečtí rytíři, kteří se chovali povýšeně a domýšlivě, se neustále dostávali do konfliktů s Francouzi a Italy. Když tedy císař poslal Němce do Pobaltí a nařídil jim, aby si zde podrobili místní pohanské kmeny, jednal jak v zájmu oněch rytířů, tak v zájmu celé říše. Roku 1237 utvořili mnišští rytíři dvou řádů -- Teutonského řádu a řádu Mečových rytířů -- mohutný řád Livonský. De facto se tím utvořil mocný "vojenskoduchovní" stát. Cílem jeho existence bylo dobýt Pobaltí, vytáhnout na Rus a podrobené obyvatelstvo násilím katolizovat.

Dárky pro pojišťovny pojišťující cizince

21. 12. 2010

tisková zpráva ProAlt

Happening proti korupci při schvalování komerčního zdravotního pojištění cizinců

ProAlt -- Iniciativa pro kritiku reforem a na podporu alternativ pořádá v úterý 21. prosince v 11:30 hod. akci při příležitosti schvalování novely zákona o pobytu cizinců, kterou Senát vrátil Poslanecké sněmovně a která obsahuje novou úpravu komerčního zdravotního pojištění cizinců. Cílem akce je upozornit na skutečnost, že komerční zdravotní poji&scar on;tění je nevýhodné jak pro cizince (pojistné podmínky totiž vylučují z úhrady mnoho zdravotní péče), tak pro zdravotnická zařízení (ani péče poskytnutá "pojištěným" cizincům nemusí být totiž proplacena) a konečně i pro veřejné rozpočty (nejvíce nemocným cizincům, např. dětem narozeným s vrozenou vadou, se totiž nakonec většinou péče uhradí z human itárních důvodů).

Korupce při zdravotním pojištění cizinců?

21. 12. 2010

Z právního hlediska existují v ČR 2 základní systémy zdravotního pojištění, a to

1. veřejné zdravotní pojištění, které je veřejnoprávní a solidární a jehož účastníky jsou:

  • osoby s trvalým pobytem (tj. např. drtivá většina českých občanů)
  • cizinci -- zaměstnanci a
  • občané jiných členských států EU a jejich rodinní příslušníci, a někteří cizinci ze třetích zemí žijící v EU, viz tzv. koordinační nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 883/2004, a
  • další vybrané skupiny (např. žadatelé o azyl)

Tyto osoby jsou účastníky veřejného zdravotního pojištění automaticky, přímo ze zákona, a to nezávisle na skutečnosti, zda hradí pojistné (nehrazením jim vzniká dluh, nezaniká však účast v systému), nemohou ze systému vystoupit; naopak nikdo jiný do systému nemůže dobrovolně vstoupit.

Nečas oficiálně přijal i zástupce sudetoněmeckého landsmandšaftu

21. 12. 2010 / Štěpán Kotrba

Zástupce sudetského landsmanšaftu, poslanec Evropského parlamentu Bernd Posselt se setkal s Nečasem v rámci obecného setkání delegace. Není tedy pravda, co tvrdila pražským médiím Strakova akademie - že se Nečas s Posseltem nesetká. "Jsem nejen spokojen, jsem šťastný," řekl posléze německým novinářům Posselt. "Je to poprvé, co jsem měl pocit, že jsem vřele přivítán nejen jako člověk, ale také jako mluvčí sudetoněmecké národnostní skupiny..."

Otevřete okna!

20. 12. 2010

Vpusťte dovnitř čerstvý vzduch! Nemějte obavy! To je, milí krajané, rozhodující slovo. Nemějte obavy. Chceme otevřít okna, chceme vpustit dovnitř čerstvý vzduch, chceme pevný a realistický pohled do lepší budoucnosti. Tak zněla závěrečná slova Berndta Posselta na letoštním sjezdu sudetských Němců v Augsburku, píše čtenář Otokar Löbl.

Může být KLDR novým Afghánistánem?

20. 12. 2010

KD│ Jižní Korea podnikla kroky k přípravě země na vojenskou konfrontaci se Severní Koreou. Dělostřelecké baterie provedly cvičné střelby a země prošla prvním skutečným cvičením civilní obrany za mnoho desítek let. Jih přislíbil během několika málo dnů další dělostřelecké cvičení na ostrově Jonpjong, který Sever 23. listopadu ostřeloval. (Cvičení proběhne během dneška, brzy ráno bylo kvůli mlze odloženo - pozn. red..) Pokud Jih toto cvičení provede, Pchjongjang splní slib, jeho odpověď bude "ještě více zničující než 23. listopadu". Nálada na Jihu se zatvrdila - další kolo šestistranných jednání skončilo, probíhají vojenské přípravy a nácvik náletů, napsal Roobert Haddick pro Foreign Policy.

WIKILEAKS:

Miliardář Branson: Britští podnikatelé jsou "přehnaně vzdělaní"

21. 12. 2010

Možná je to proto, že britský miliardář Richard Branson skončil své vzdělávání v patnácti a zatímco jeho vrstevníci studovali, už podnikal. Podle americké diplomatické depeše, prozrazené serverem Wikileaks, neslouží britský vzdělávací systém budoucím podnikatelům příliš dobře.

Branson o tom hovořil na recepci v lednu 2008 pro čínské podnikatele v Pekingu. Během této recepce kritiozvali Číňané britské podnikatele jako "zbytečně příliš vzdělané, příliš konzervativní, nemající nadšení pro podnikání a mající strach z neúspěchu".

Americký velvyslanec Clark Randt informoval, že "britský miliardář Richard Branson souhlasil, že jsou britští podnikatelé zbytečně přeučení a že je vzdělání nepřípravuje pro vstup do světa podnikání". Číňané kritizovali i vlastní školství, že nedostatečně připravuje lidi na podnikatelství.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Americké depeše zveřejněné na Wikileaks: Sýrie je přesvědčená, že Izrael zavraždil bezpečnostního poradce prezidenta Assada

21. 12. 2010

1.srpna 2008 byl zastřelen v syrském pobřežním městě Tartous generál Muhammad Suleiman, vysoký bezpečnostní poradce prezidenta Bashara al-Assada. Americké velvyslanectví v Damašku informovalo Washington o názorech syrských politiků: Podle nich byli zřejmě pachatelem atentátu Izraelci.

Americké diplomatické depeše zaznamenávají, že po vraždě poradce syrské úřady zcela zpanikařily. Původní zprávy se vyjadřovaly mlhavě o totožnosti zavražděného. Avšak Američané věděli přesně, kdo to je. Depeše z předchozích měsíců ho popsala přesně: "Mimořádný poradce syrského prezidenta pro nákup strategických zbraní".

Jedenáct měsíců předtím zničila izraelská letadla leteckým úderem soubor budov v al-Kibaru na řece Eufratu, které byly označovány za možnou jadernou instalaci. Byl to údajně jeden ze Suleimanových speciálních projektů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

WikiLeaks představuje pro americké prokurátory právní oříšek

21. 12. 2010

Ministerstvo spravedlnosti USA údajně zvažuje obvinění ze špionáže proti webové stránce WikiLeaks a jejímu zakladateli Julianu Assangeovi. Případ vyvolal otázky ohledně toho, jak bude vláda chránit informační svobodu a svobodný internet a přitom současně chránit i soukromí a bezpečnost státu.

Rok poté, co USA v oficiální kampani oslavovaly svobodu slova, podrobují svobodu slova zkoušce právě WikiLeaks. Poté, co Wikileaks začaly zveřejňovat diplomatické dokumenty, vládní právníci zakázali úředníkům administrativy tyto texty číst. Tvrdí, že federální zaměstnanci musí chránit tajné informace, i když jsou veřejně dostupné. Z právního hlediska zůstává informace tajná do té doby, dokud vláda neprohlásí, že už tajná není.

Stojí to Assangovi za to?

20. 12. 2010

Předchozí whistlebloweři nesli tvrdé následky za zveřejnění tajemství vlád, přesto svých činů nelitují

"Stálo to za to?" Tuto otázku položila prostřednictvím jeho matky, když byl ve vězení, minulý týden australská televize, píše v týdeníku Observer britský odborník na špionážní služby Duncan Campbell.

Více než před třiceti lety bylo sděleno Philipu Ageemu, tehdy jednačtyřicetiletému bývalému důstojníku CIA žijícímu v anglické Cambridgi, že bude deportován do USA, protože se stal hrozbou bezpečnosti amerického státu. Agee zveřejnil v knize Inside the Company, Uvnitř firmy informace, které poškodily CIA, a měl v úmyslu zveřejnit totožnost amerických výzvědných agentů, působících v Británii. Spolupracoval tam s časopisem Time Out, který ty agenty jmenoval, takže jich celá řada musela být vrácena do Washingtonu. Americká vláda se zapřísahala, že se pomstí.

Wikileaks: Jak se Spojené státy snaží neutralizovat jadernou hrozbu ve světě

20. 12. 2010

Diplomatické depeše odhalují svět pašeráků, "obchodníků" s vojenským zázemím a radioaktivního materiálu, který se překvapivě vyskytuje v nečekaných místech

Z amerických diplomatických depeší, prozrazených serverem Wikileaks, vyplývá, že se americká velvyslanectví po celém světě neustále, aniž by o tom věděla média, snaží udržet džina jaderné války v lahvi a zabránit katastrofě teroristického jaderného úderu.

Wikileaks po česku aneb američtí udavači v českých službách

20. 12. 2010 / Miroslav Polreich

V poslední době žijeme pod dojmem aféry Wikileaks, která by se nechala snadno a tradičně po právu označit jako "Cablegate". Nejedná se přeci o "štěrbinku", ale o celá vrata dokořán. Vždyť jimi prochází statisíce informací důvěrného či dokonce tajného charakteru. Při jejich hodnocení můžeme mít různý názor. Z českého pohledu však bohužel jednoznačně katastrofální.

Dvě poučení z praktické ekologie

20. 12. 2010 / John Michael Greer

Strategie postupného odpojování od selhávajících technologií uplatňovaná na základě místních podmínek a osobních, rodinných a komunitních potřeb nabízí pragmatickou alternativu k nucené volbě mezi totální závislostí na drobícím se průmyslovém systému na jedné, nebo stejně nedosažitelným ideálem úplné osobní nebo komunitní nezávislosti na druhé straně. - Tato všudypřítomnost má svůj důvod: Strategie postupného odpojování je konstruktivní alternativou katabolického kolapsu. Společnost v katabolickém kolapsu, které docházejí nezbytné zdroje, kanibalizuje vlastní produktivní aktiva, aby nahradila přísun zdrojů, a končí tím, že konzumuje sama sebe. Strategie postupného odpojování není katabolická, ale metabolická; čerpá z existujících zdrojů předtím, než nedostatky začnou být vážné, a využívá jich k přemostění trhliny mezi existujícími systémy, které pravděpodobně selžou, a trvalými systémy, které dosud nebyly vybudovány. Současně s tím, pokud je prováděna správně, nezatěžuje existující systémy tak, aby způsobila jejich pád před tím, než se stane nezbytným.

KD│ Zprávy přicházející v tyto dny z politických a finančních center evokují tutéž zděšenou fascinaci, která poutá přihlížející k dějišti kterékoliv jiné katastrofy. Investoři vystrašení ochotou Fedu krýt deficitní výdaje tištěním peněz se odvracejí od amerického dluhu a úroky, které vláda musí vyplácet za své dluhopisy, přiměřeně k tomu stouply, v uplynulém měsíci o celý procentní bod, a vyvíjejí tlak na další úrokové míry všeho druhu.

Jak si Blesk představuje opravu vlastních výmyslů

20. 12. 2010 / Jan Kavan

Vzhledem k mému důchodovému věku a skutečnosti, že jsem prakticky celý život strávil v politických aktivitách, od studentských přes disidentské, k vládním a opozičním až k současné podpoře nevládních organizací, tak mne zaujatý a arogantní postoj některých novinářů, natož bulvárních, nemůže překvapit. Těchto zkušeností jsem využil i v New Yorku, kde jsem na univerzitě v rámci kurzu o sdělovacích prostředcích ve východní Evropě, přednášel i o neschopnosti některých českých novinářů neprosazovat neustále vlastní politické názory, ale naopak přijmout politickou kulturu, etický kodex a permanentní úsilí o objektivitu běžnou u mnoha západoevropských kolegů.

Musím přiznat, že od první poloviny devadesátých let minulého století do dneška jsem zaregistroval jistý nezpochybnitelný pokrok, i když je pomalejší než jsem si ho naivně představoval v listopadu 1989. Zkušenost několika posledních týdnů mi však připomněla, že ho nesmím přeceňovat. Nejde o žádnou veledůležitou událost, ve srovnání s korupčními skandály jde vlastně jen o prkotinu, ale protože na ní lze dobře ilustrovat typický postoj, tak jsem se rozhodl se o ní podělit se čtenáři Britských listů.

Věta (včerejšího) dne

21. 12. 2010

Pravice nemá vizi, protože vize je čistě levicový pojem. Kam má někdo někoho vést, to ví jen Bůh, my obyčejní smrtelníci to neznáme.

Petr Hájek

(Wiki) Leak není (pirátský) lík

20. 12. 2010 / Štěpán Kotrba

Češi mají tendenci k zešvejkování všeho, čeho se dotknou. Zešvejkování je takový mixér, z informací vyrábějící bramboračku, ve který ztratíte přehled o jednotlivých ingrediencích. Česká pirátská strana hodlá zprovoznit českou verzi WikiLeaks, znělo českým mainstreamovým tiskem na základě tiskové zprávy ČPS. Na Bělehrad, křičel na tržišti Švejk. Nato následovalo "státotvorné" prohlášení pirátů, že "líky" budou moderované a cenzurované, aby "neublížily veřejnosti".

Mějme odvahu přemýšlet!

19. 12. 2010 / Přemysl Janýr

Egomaniak, který podlehl představě, že boxuje ve stejné váhové kategorii jako americká administrativa a může proto začít psát novou kapitolu světové historie, hodnotí Karel Dolejší Juliana Assange v příspěvku Mějme odvahu vstoupit!. Pokud je někdo tak fascinován mocí jako Assange, zpravidla ve skutečnosti sám usiluje o politickou moc, tvrdí. Assange se v jeho podání snaží zaujmout před druhými okamžitě působivou pózu a s nepříčetnou zuřivostí, která ho zbavila pudu sebezáchovy vede směšně amatérskou válku bez naděje na vítězství. Jak denunciační vzorce, tak i celková absence souvislostí jsou u Dolejšího překvapivé a stojí za polemiku.

JE ASSANGE UŽITEČNÝ IDIOT? A ČÍ? - PŘEDNÁŠKA NEJEN PRO STUDENTY FSV UK

Přemýšlet? Protože Internet?

20. 12. 2010 / Štěpán Kotrba

polemika s článkem Přemysla Janýra "Mějme odvahu přemýšlet!", obhajující názor Karla Dolejšího "Mějme odvahu vstoupit!", i když se s ním autor zcela neztotožňuje.

Chápu, že lidé mají rádi Jánošíka. Ale nebylo by nikomu divné, kdyby byl zapleten s vrchností?

čtenář BL Milan Balážik

Vám pak jiným ostatkům lidu Jednoty v jakémkoli ještě počtu zůstávajícím což kšaftem odkazovati mám? Pláč odkazuji, pokání a nápravu před obličejem všemohoucího Pána.

Jan Ámos Komenský, "Kšaft umirající matky Jednoty Bratrské"

Karel Dolejší se správně ptá, co je na výstředním albínovi tak zásadně odlišného, že jeho Cablegate je propíráno ve světovém tisku od Naukanu (nejvýchodnější vesnice Ruska na Dálném východě) po Sagres (nejzápadnější sídlo Evropy v Gibraltarské úžině). Protože proto, chce se říci. Protože internet? klade si otázku Dolejší s tím, že před Assangem existovali jiní "whistlebloweři" zveřejňující tisíckrát výbušnější informace a nikdo se nestal světovou ikonou. Odpověď je jednoduchá. Synegie zpravodajských hodnot (news values) - znaků, které určují, zda se událost promění v mediální "zprávu".

Wikileaks

Assange: "Chcú ma trestať za pravdu"

17. 12. 2010 / Egon T. Lánský

Keď sa pred niekoľkými dňami prihlásil v Londýne polícii, zatkli ho na základe vo Švédsku vydaného európskeho zatykača. Komické, práve Švédi, čo v šesťdesiatych rokoch minulého storočia napriek viacročnému pobúreniu viacmenej po celom svete, urobili zo sexuálneho života, vrátane pornografie slovom i obrazom vec verejnú, odrazu tohoto Austrálčana žalujú pre znásilnenie a iné sexuálne trestné činy a žiadajú jeho vydanie. V prípade sa vyskytly okolnosti, ktoré si , zdá sa, navzájom protirečia, no nakoniec rozhodol odvolací súd prepustiť Juliana Assangea na kauciu až do riadneho súdneho procesu, ktorý by sa mal začať na budúci rok, 11 januára. Tam sa bude posudzovať švédska žiadosť o vydanie Assangea.

(Autor je bývalý místopředseda vlády ČR a senátor; dříve dlouholetý komentátor rozhlasové stanice Svobodná Evropa v Mnichově.)

Hrozí další kolo globální ekonomické krize?

20. 12. 2010 / Miloš Pick

Spouštědlem krize byla krize finanční, ale hlubší příčinou patrně byly globální nerovnováhy. Ty byly vyvolány jednak nerovnoměrným vývojem kvalitativní, znalostní konkurenceschopnosti -- jejím oslabováním především v důsledku potržňování vzdělávání v některých vyspělých zemích. A jednak nerovnoměrným vývojem nákladové konkurenceschopnosti především v důsledku vnucování politiky levné práce rozvíjejícím se zemím -- vnucováním omezení jejich celní ochrany výměnou za nízké směnné kurzy jejich měn. Obojí podle neoliberálních receptů.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za listopad 2010

4. 12. 2010

V listopadu 2010 přispělo finančně na Britské listy 215 osob celkovou částkou 44512.45 Kč. Příjem z reklamy byl 6000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30.11. 2010 částku 54 681.71 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní