Wikileaks: Irácké válečné dokumenty "odhalují pravdu o konfliktu"

23. 10. 2010

Z dokumentace vyplývá, že v letech 2004-2009 zahynulo v Iráku násilnou smrtí více než 109 000 osob. 66 081 z nich bylo civilistů, 23 984 lidí, označovaných v amerických dokumentech jako "nepřátelé", 15 196 členů irácké armády a 3771 příslušníků koaličních jednotek

Zakladatel whistleblowerského serveru Wikileaks Julian Assange konstatoval, že "intimní podrobnosti" konfliktu v Iráku byly zveřejněny proto, aby se veřejnost dověděla pravdu.

K tomu: "Prozrazených 400 000 vojenských dokumentů z Iráku: Spojené státy ignorovaly mučení"

Další Pyrrhovo vítězství sociální demokracie

23. 10. 2010 / Jan Mertl

Sociální demokracie vyhrála letos už druhé volby. Tento fakt sice zcela zaniká v přípravě kvazi-reformních kroků pravicové vlády, ale je pravdivý. Může se tedy zdát, že Česká republika je na cestě k vyvážené demokracii a diskusnímu ping-pongu mezi oběma komorami Parlamentu. Formálně k tomu jsou nyní splněny všechny předpoklady.

Blahopřeji sociální demokracii

23. 10. 2010 / Boris Cvek

Dovolte mi, prosím, abych poblahopřál sociální demokracii k ovládnutí Senátu, kde má po právě skončených senátních volbách většinu 41 hlasů.

Ačkoli jsem sám do Senátu nevolil a řadím se k lidem, již nemohou nalézt důvod, který by jasně ospravedlňoval jeho existenci, zdá se mi nyní, že i od voleb do Senátu se lze nadít zajímavých skutečností.

Při nízké volební účasti (a disciplinovanosti voličů ODS na rozdíl od voličů ČSSD) a při výsledku prvního kola senátních voleb, kde se často součet pravice jevil v převaze nad podílem hlasů pro vítězného kandidáta ČSSD, jsem předpokládal, že Senát zůstane i nadále pravicový.

Voliči však rozhodli jinak, a tak je v tomto roce díky volbám nejen poprvé ve Sněmovně jasná vládní většina, nýbrž i poprvé došlo k přepolarizování Senátu, který se stal baštou levice (a nejde jen o většinu ČSSD, jde také o senátory za KDU-ČSL či různé nezávislé senátory). Je nyní otázkou - a bude to jistě velmi zajímavé sledovat - jak bude ČSSD s touto většinovým systémem zvolenou a na osobnostech založenou většinou zacházet.

Není to rozhodně většina tak velká, aby umožnila pojmout Senát jako jasnou hráz vládní politiky, do které bude pravice narážet jako hlava do zdi. Ale určitě je přepolarizování Senátu velkou šancí pro širší a smysluplnější politickou debatu a výzvou pro politické umění pravicové vládní koalice.

Odkaz na výsledek voleb: ZDE

Peheho Klaus

23. 10. 2010 / Karel Dolejší

Pehe, J.: Klaus. Portrét politika ve dvaceti obrazech. Praha, Prostor 2010. 287 stran. ISBN 978-08-80-7260-240-7

Před Barem Krásný ztráty, v jehož salonku proběhla tisková konference představující knihu ředitele New York University in Prague Jiřího Peheho, se v pátek dopoledne shromáždila skupinka demonstrantů s transparenty označujícími autora za zemského škůdce. Ouvertura dává tušit, jak asi věcně a racionálně bude diskutována první soustavnější kniha o Václavu Klausovi, kterou nenapsal on sám, ani nikdo z bezmezných obdivovatelů.

Jak že pracuje Andrea Češková v Evropském parlamentu? Nijak.

23. 10. 2010 / Daniel Strož

Již několikrát jsem se na stránkách BL zmiňoval o nízké intenzitě aktivit některých českých zástupců v Evropském parlamentu. Jelikož se mi jednalo o maximální docílení nestranného a objektivního pohledu, neváhal jsem přitom vyjádřit své zklamání ani u těch, kteří tam opětně kandidovali za KSČM. A to přesto, že patřili v minulém (pro tuto stranu nadmíru úspěšném) volebním období k mým frakčním kolegům. Nepřibylo mi kvůli tomu sice zrovna mnoho sympatií, ale mé oprávněné kritice se po určitých prvotních peripetiích přece jenom dočkalo vyslyšení. Takže dnes mohu s uspokojením zaznamenat, že europoslanci z komunistické čtveřice -- a v ní především Jiří Maštálka a Jaromír Kohlíček -- svou práci pro ČR v EP podstatně zintenzivnili. S jejich mezitím četnými pracovními výkony seznámím čtenáře v jednom z příštích článků, zasluhují si toho. A totéž si zasluhuje hlavně i česká veřejnost, informovaná domácími médii o dění v EP většinou buď přímo manipulativně anebo mnohdy velmi nedostatečně.

Demonstrace proti britským vládním škrtům, Edinburgh 23.10.2010

23. 10. 2010

Demonstrace proti britským vládním škrtům se v Edinburku podle BBC účastnilo 20 000 občanů. (To je počet, který regionální reportéři BBC Scotland převzali nekriticky od hlavní odborářské mluvčí, podle odhadů přítomného Jana Čulíka však bylo demonstrantů cca 3000-4000.) Demonstrace se účastnila i celá řada skotských vládních politiků. Skotský ministr spravedlnosti za Skotskou nacionalistickou stranu (SNP) Kenny McAskill zdůraznil, že je načase, aby Skotsko plně převzalo odpovědnost za ekonomiku a vládu, protože není možné, aby Skotsku vnucovala ekonomickou politiku Anglie.

Další informace a videoZDE ZDE

WIKILEAKS:

Prozrazených 400 000 vojenských dokumentů z Iráku: Spojené státy ignorovaly mučení

22. 10. 2010

Pátek 23.00: Deprimující obraz amerického a britského dědictví války v Iráku obsahuje obrovské množství prozrazených amerických vojenských dokumentů, v nichž jsou podrobnosti o mučení, okamžitém popravování bez soudu a o válečných zločinech.

Mezinárodním médiím bylo předáno téměř 400 000 tajných amerických vojenských zpráv z bojiště prostřednictvím internetových stránek Wikileaks.

Tento elektronický archiv údajně pochází od téhož disidentského amerického výzvědného armádního analytika, který letos v létě údajně zveřejnil menší množství, cca 90 000 dokumentů o krvavých střetech a zabíjení civilistů ve válce v Afghánistánu.

Z nově zveřejněných dokumentů vyplývá, že

Jak to vypadá, když Británie deportuje žadatele o azyl

22. 10. 2010

Britský deník Guardian zveřejnil videozáznam, jak to vypadá v letadle, když Británie prostřednictvím pracovníků soukromých bezpečnostních firem násilně deportují imigranty do zahraničí. ZDE. Před několika dny pracovníci soukromé firmy v takovéto situaci jednoho muže, který měl být deportován, v letadle udusili.

Sonda do českého rasismu a jeho pramenů

22. 10. 2010 / Tomáš Koloc

V tomto článku jsem převyprávěl dva příběhy, které jsem zažil v posledních třech dnech, přičemž se dobrovolně vzdávám veškerého jejich morálního hodnocení. Příběhy hovoří samy za sebe a mně osobně silně inspirovaly k přemýšlení o pramenech a souvislostech toho, proč se staly (a stávají). ..

ANALÝZA - Hlavní tendence

Miloš Pick: Hrozí další kolo globální ekonomické krize?

22. 10. 2010 / Miloš Pick

Příspěvek k mezinárodní on-line e-debatě: „Nová politická ekonomie pro společnost dobra“ Social Europe Journal & Compass and Soundings Journal, London

Jejím spušťadlem byla krize finanční, ale hlubší příčinou patrně byly globální nerovnováhy. Ty byly vyvolány jednak nerovnoměrným vývojem kvalitativní, znalostní konkurenceschopnosti - jejím oslabováním především v důsledku potržňování vzdělávání v některých vyspělých zemích. A jednak nerovnoměrným vývojem nákladové konkurenceschopnosti především v důsledku vnucování politiky levné práce  rozvíjejícím se zemím – vnucování omezení jejich celní ochrany výměnou za nízké směnné kurzy jejich měn. Obojí podle neoliberálních receptů.

Pozor na možné obvinění nevinného člověka

22. 10. 2010 / Boris Cvek

Jak policie umí podivuhodně a nebezpečně manipulovat se svými zjištěními. Zmizela malá dívka a asi nikdo už nevěří tomu, že byla unesena nebo že někde přebývá. Byla ale opravdu obětí násilného trestného činu? To, co hledají stovky policistů v Troji, to není téměř určitě živá bytost. Šéf pražské policie Červíček vyzývá občany, aby prohledali různá dlouho nepoužívaná místa, půdy, sklepení a bojí se natvrdo říci, co policie očekává od takového prohledávání. Policie prověřuje i kanalizaci. A pak se tu objeví podezřelý muž, jehož DNA je nalezena na baťohu zmizelé dívky, policejní mluvčí dokonce řekne, že to bylo sperma, a pak se opraví, že šlo o pot.

Jsem zkrátka Sudeťák!

22. 10. 2010 / František Řezáč

V polovině září jsem strávil příjemný týden na semináři, pořádaném Sudetoněmeckým sociálním a vzdělávacím dílem v jeho sídle na Heiligenhofu poblíž lázní Bad Kissingen v Dolních Francích, což je severozápadní část Svobodného státu Bavorsko. Tématem semináře byly hranice mezi bývalou ČSSR a Bavorskem a mezi Spolkovou republikou a bývalou NDR. V širším smyslu se pak některé přednášky zabývaly přežíváním pojmu hranice po zrušení drátěných zátarasů na obou hranicích v myslích Čechů a Němců z obou sjednocených státních útvarů. Z české strany jsem byl na semináři sám a většinu německých účastníků tvořila skupina krkonošských Němců, kteří se nadále cítí se svou vlastí spjati, navštěvují Krkonoše (Riesengebirge) a udržují své tradice. Je škoda, že se tohoto a podobných seminářů nezúčastní větší počet lidí, zvláště mladších, z české strany.

Británie: krutější a chladnější země - a pro nic za nic

22. 10. 2010

"Britský premiér David Cameron oznámil, že jeho nově narozená dcera spí v lepenkové krabici, kterou pomalovala její starší sestra. Díky němu bude teď spát v lepenkových krabicích o hodně víc lidí", píše Johann Hari v deníku Independent.

Margaret Thatcherová leží nemocná v posteli v soukromé nemocnici v londýnské čtvrti Belgravia, ale její politické děti nyní prosadily její agendu daleko hlubším a tvrdším způsobem, než o jakém ona kdy snila. Kdy naposledy byly britské státní výdaje seškrtány o více než 20 procent? Ne za života mé maminky. Ani ne za života mé babičky. Ne, bylo to roku 1918, kdy prohlásila tehdejší konzervativně-liberální koalice, že nejlepší reakcí na globální hospodářskou krizi je rychle uhradit dluhy britského státu. Výsledek? Nezaměstnanost rychle vzrostla z 6 procent na 19 procent a ekonomika země se rozložila tak vážným způsobem, že vláda ztratila schopnost platit dluhy a státní dluh vzrostl ze 114 procent na 180 procent. "Historie se neopakuje," řekl Mark Twain, "ale rýmuje se".

Britský ministr financí právě vsadil vaši budoucnost hazardním způsobem na extremistickou ekonomickou teorii, která selhala, kdykoliv se ji někdo pokusil uvést do praxe.

Institut fiskálních studií:

Britské vládní škrty postihnou nejtvrději chudé

22. 10. 2010

Respektovaná analytická instituce varuje, že nejsilněji budou škrty postiženy rodiny s dětmi.

Čelná instituce britských daňových a výdajových expertů otevřeně zpochybnila ve čtvrtek tvrzení britského ministra financí, že vládní škrty ve výši 81 miliard liber (2430 miliard Kč) jsou férové.

Institut fiskálních studií varoval, že chudí lidé budou škrty postiženi hůře než bohatí. Britské škrty ve státním rozpočtu jsou podle IFS regresivní, nikoliv pokrokové, jak tvrdí vláda.

"Naše analýza ukazuje, že s výjimkou nejbohatších 2 procent britského obyvatelstva jsou daňové škrty a škrty v sociální infrastruktuře realizovány regresivním způsobem."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Dvě třetiny britských vládních škrtů postihnou ženy

22. 10. 2010

Z průzkumu knihovny britského parlamentu vyplývá, že oznámené škrty v britském státním rozpočtu postihnou ženy dvakrát tak tvrději než muže.

Yvette Cooperová, stínová labouristická ministryně zahraničí a stínová ministryně pro rovnost, konstatovala, že změny znamenají největší likvidaci příležitostí pro ženy od konce první světové války.

Rupert Murdoch pochválil britské vládní škrty

22. 10. 2010

Australský mediální magnát Rupert Murdoch, vlastník mediálního impéria News Corporation, pochválil ve čtvrtek večer v Londýně, v přednášce, kterou zorganizovala pravicová organizace Centre for Policy Studies, drastické škrty současné britské vlády. "Silná medicína je trpká a je těžké ji polykat," uvedl. "Ale pokud se nebudete přidržovat tohoto pevného politického kursu, nebudete ani robustní, ani populární."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Zadluženost v Evropě

22. 10. 2010

Srovnejme zadluženost Velké Británie a České republiky, žádá Soňa Hromátková. V červnu 2010 jsme publikovali tuto informaci:

Čtenáři si stěžují, že pravicové strany straší české občany státní zadlužeností, ale nikdo nehovoří o celkovém evropském kontextu. Internetové stránky BBC zveřejnily přehledné grafy, jak si stojí co do zadluženosti různé země eurozóny ZDE.

Srovnejte se situací v ČR. V ČR je zadluženost 35, 6 procent HDP ZDE. ČR podle Hospodářské komory ČR bez problémů splňuje podmínku EU, že celková zadluženost nesmí být vyšší než 60 procent HDP. Loni stoupl deficit veřejných financí ČR na 5,93 procenta HDP; podmínkou pro přijetí eura jsou tři procenta.

V Řecku dosahuje zadluženost 115,1 procent HDP, v Itálii 115,8 procent, v Německu 73,2, v Belgii 96,7, ve Francii 77,6, v Portugalsku 76,8, ve Španělsku 53,2, na Slovensku 35,7, v Británii 68,1 procent. Pročpak o této situaci neinformovala ČSSD před volbami třeba na svých billboardech a ve svých inzerátech? Když je někdo neschopný, dobře, že prohrál. Nikdo nehájí zadluženost, avšak mnozí ekonomové poukazují na to, že jsou i jiná důležitá měřítka, například růst hospodářství, a přeženou-li se škrty, ekonomika skončí v recesi, což vede k zvýšení zadluženosti. Je nutno najít velmi pečlivou rovnováhu mezi obojím. (JČ)

K zadlužení evropských zemí

22. 10. 2010

Na YouTube ZDE ZDE ZDE je zajímavá přednáška ekonomky Ilony Švihlíkové týkající se (nejen) řeckého dluhu. Odehrává se na půdě ČSSD... Další důkaz neschopnosti této strany předat veřejnosti potřebné informace, míní Martina Petrová.

ČR není bohatý stát

22. 10. 2010

Problémem je, že o finanční situaci státu rozhoduje nejen formální zadluženost, podle které je ČR "relativně bohatá", ale také existující "aktivní jmění" (infrastruktura, státní firmy, etc.), a "struktura spolehlivých příjmů". Z tohoto hlediska není ČR podle mého názoru vůbec bohatý stát, upozorňuje Uwe Ladwig.

Jak zdiskreditovat (nejen sociální) demokracii

22. 10. 2010 / Karel Dolejší

Včera se objevila oficiální zpráva, podle níž se Jiří Dienstbier ml. - politik, který pomohl ČSSD získat v pražských komunálních volbách nejlepší výsledek v dějinách ČR - dostává uvnitř strany do izolace. Odmítá totiž přemýšlet o případné pražské koalici s ODS, kterou by považoval za zradu na voličích. Později večer zdroj, jehož identita je redakci známa, dokonce oznámil, že velká pražská koalice ODS-ČSSD je údajně v zásadě hotova. Jestliže by to byla pravda, co by to znamenalo?

REPORTÁŽ

Šikana praktikovaná státem prostřednictvím Kocourkova na úřadech práce

22. 10. 2010

pokračování cyklu reportáží o fungování českého systému zprostředkování práce státem jako soupisu zážitků a zkušeností s praxí úřadů práce, započatém článkem "Politika podpory zaměstnanosti a sociální síť podle Nečase, Kalouska, Drábka, Schwarzenberga and comp."

V pondělí 18.10. jsem opět absolvovala povinnou návštěvu úřadu práce. Po obligatorních formalitách registrace návštěvy v počítači a spisu včetně razítka v legitimaci evidence ÚP jsem se paní zprostředkovatelky dotázala, jestli má nějakou lepší webovou adresu s nabídkami práce, než já, protože mně posledně přišlo, že se jí na stránce inzerátů objevilo víc, než když se na příslušný sever Ministerstva práce a sociálních věcí podívám sama. Posledně od vyslání mne do jí vybrané firmy s doručenkou upustila. Byla středa, 16.30, já v pátek skládala závěrečnou zkoušku kurzu PC a když jsem žádala telefonní číslo ohledně sjednání pohovoru, zavolala sama -- nikdo telefon nezvedl.

České dráhy: Atmosféra v Mutěnicích nebyla důstojná

22. 10. 2010

Reakce na článek Miroslava Pořízka "České dráhy nezaznamenaly Pochod slováckými vinohrady"

Informovali jste o komplikacích v železniční dopravě v rámci akce Pochod slováckými vinohrady zveřejněním příspěvku pana Miroslava Pořízka z Tovačova, píše tisková mluvčí Českých drah a pokračuje:

České dráhy byly v titulcích označeny jako dopravce ohrožujicí zdraví svých cestujících a byly obviněny, že vůbec nezaznamenaly tuto akci a nezajistily adekvátní posilu svých spojů.

Dovolujeme si vám za České dráhy zaslat vyjádření ke stížnosti autora a vysvětlení celé situace. Věříme, že níže popsané skutečnosti a vyjádření organizátora akce přispěje k objektivnímu posouzení situace i ve vašich novinách a zprávách. V příloze mailu vám zasílám i tiskovou zprávu, kde informujeme média o plánovaném posilování dopravy v rámci Pochodu slováckými vinohrady.

Možná jsem BLB, ale invalidu vozím

22. 10. 2010

Dobrý den. Vážená redakce, přečetl jsem si článek z 19.10.2010, od Petra Schránila, tohoto znění, píše Jan Pánek:

" K tématu "Blb je vlastně invalida" Vám zasílám příspěvek - tentokráte z Jičína, píše Petr Schránil. Postižení majitelů (černé patří pánovi, stříbrné dámě) těchto velkých vozů je zcela evidentní. Na rozdíl od pražského kolegy, který pospíchal do kina, tito nikam nepospíchají. Parkují na vyhrazeném místě pravidelně za tiché podpory městské policie, která sídlí asi sto metrů nedaleko. Nadějeme se, že ke svým dvěma vozů, brzy přidají ještě nějakého dalšího invalidu z rodiny, aby se vyhrazené stání zcela využilo."

Mohu Vás ubezpečit, že obě vozidla jsou v majetku jedné akciové společnosti, pro kterou pracuji a mám je, zejména ten černý vůz k disposici. Shodou okolností, v domě, cca 5m od vyfoceného vozu bydlím. Mému otci, který je stejného jména jako já, amputovali v r. 2008 pravou nohu. Z tohoto důvodu obdržel PŘENOSNOU kartičku, která jej, respektive osobu doprovázející, opravňuje zaparkovat na vyhrazených místech pro invalidy.

BRITÁNIE:

Všechny emaily a internetové stránky budou přece jen archivovány

22. 10. 2010

Britská vláda obnovila kontroverzní plán, podle něhož budou archivovány všechny odeslané emaily, všechny telefonáty a všechny návštěvy internetových stránek.

Umožní to bezpečnostním službám dohlížet na to, co dělají všichni občané, kteří používají telefonu nebo internetu.

Minulá britská, labouristická vláda, tyto plány zrušila, avšak ministerstvo vnitra pod novou správou se je nyní chystá obnovit.

Má k tomu dojít navzdory tomu, že koaliční dohoda nové britské vlády přislíbila, že "dojde k ukončení bezdůvodného archivování záznamů o odeslaných emailech a navštívených internetových stránkách".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Protesty a potyčky ve Francii pokračují

22. 10. 2010

Občané protestující proti francouzské penzijní reformě, o níž jedná Senát, včera zablokovali letiště v Marseille - a v Lyonu skupina mladých útočníků napadla policii. Čtvrtina benzínových pump byla mimo provoz, navzdory příkazům prezidenta Sarkozyho, aby bezpečnostní složky donutily stávkující odstranit barikády blokující skladiště paliva.

Sarkozy: Demonstranti nemají právo společnost vydírat

22. 10. 2010

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy varoval občany, kteří protestují proti jeho rozhodnutím zvýšit odchod do důchodu na 62 let.

Dosud se na veřejnosti příliš nevyjadřoval, zatímco demonstranti zablokovali ropné rafinerie a ochromili ve Francii dopravu. Nyní se Sarkozy vyjádřil, že aktivisté "nemají právo si z Francouzů dělat rukojmí".

Francouzské odborové organizace rozhodly, že budou další stávky a demonstrace

22. 10. 2010 / Karel Košťál

Šest francouzských odborových organizací, CGT, CFDT, FO, CFTC, UNSA a CGC rozhodlo včera ve čtvrtek v 18 hodin další "akční dny" (journées d'action) 28. října a 6. listopadu. Se zájmem se očekávalo rozhodnutí tradičně "umírněných" křesťanských odborů CFTC a odborů vedoucích kádrů CGC. Prohlášení těchto dvou odborových organizací mluví jasně: CFTC oznámila, že její "odborově organizovaní pracující odmítají pracovat déle a odcházet s mizernými penzemi", CGC soudí, že "dialog s vládou neuspěl".

Nepřiměřené tresty?

22. 10. 2010 / Boris Cvek

Jen pro zajímavost k diskuzi o trestech. ZDE je případ ženy, která poškodila své sokyni v lásce padák a způsobila tak její smrt. Připravila tím dvě děti o matku a dostala 30 let vězení, přičemž jí hrozilo doživotí a za polehčující okolnost byl uznán její "nevyrovnaný" duševní stav. V tom ohledu jsou tresty žhářů z Vítkova velmi mírné.

Opravdu patříme do Evropy?

22. 10. 2010 / Jana Ridvanová

Chtěli bychom poděkovat strážskému personálu, který nás přivítali s vřelou duší a provázel se slzami v očích. Oni nám darovali 2,5 roku života. Ale museli jsme se znovu vrátit do pekla -- Kostelce. Kdybychom chtěli napsat nebo říct vše, nestačil by nám čas. Ale nebojím se přát těm lidem, kteří nám vzali mladé a nejhezčí roky života, především Tomáši Haišmanovi, aby prožil zbytek života takto. On nemůže být v takové funkci, to Vám potvrdí každý uprchlík.

Náš život začal ve Vyšních Lhotách. Zapamatovali jsme si dobré i zlé. Jistě jsme vděční za přijetí v Česku. Ale jsou nezapomenutelné věci. Zjistili jsme, za co nás tady mají -- za nerozvinuté, nevychované, nekulturní. Třetí sorta lidí. Byly různé případy -- začnu od jídelny: špatně s námi jednali, uráželi nás, v bufetu nás prodavač nazval sviněmi, odkud jsme se prý vzali -- od té doby jsem si začal všímat, že nás tady vůbec nevítají s otevřenou náručí.

190 000 žadatelů se letos v Británii nedostalo na vysokou školu

22. 10. 2010

Téměř 188 697 žadatelů, 27 procent, se nedostalo v letošním školním roce v Británii na vysokou školu. Loni to bylo 139 520 žadatelů, tedy 22 procent.

Šéfka organizace UCAS, která centrálně zpracovává žádosti uchazečů o studium na vysoké škole, varovala, že v roce 2011 se očekává rekordní počet žádostí o univerzitní studium, vzhledem k tomu, že od roku 2012 v Anglii výrazně stoupne vysokoškolské školné. V současnosti dosahuje v Anglii, ve Walesu a v Severním Irsku univerzitní školné 3290 liber ročně, ve Skotsku studenti neplatí nic. Analýza lorda Browna doporučila minulý týden, aby bylo omezení univerzitního školného úplně zrušeno, avšak aby byl systém nastaven tak, aby vysoké školy studentů, většinou neúčtovaly více než 7000 liber ročně.

V úterý britská vláda oznámila, že se rozhodla seškrtat rozpočet na výuku na univerzitách o 40 procent. Chybějící peníze se mají vybrat na školném od studentů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Politický reportér BBC TV rozdupal protestní plakát

22. 10. 2010

Módou v britském televizním zpravodajství se v posledních letech stalo, že ve zpravodajských bulletinech přinášejí reportéři zpravodajství "přímo z místa činu" - občas je to až absurdní, protože proč musí ve zprávách ve 22 hodin stát reportér v Londýně před dávno zavřeným ministerstvem financí, vysvětluje-li vládní škrty, píše Jan Čulík.

Protože však se tyto živé zpravodajské vstupy vysílají z veřejného prostoru, v poslední době se stávají obětí zásahů veřejnosti. Viděl jsem už, jak se za reportérem, vážně vysvětlujícím určitý politický problém, pitvoří a do kamery grimasy dělají mladí kluci. Několikrát se stalo, zatím, jen na méně významných satelitních okruzích, že reportérovi strčili demonstranti před kameru svůj protestní transparent.

Jak jihovýchodní Asie cenzuruje internet

22. 10. 2010

Vietnam, Barma, Thajsko, Kambodža a Filipíny přecházejí na cenzuru internetu čínského stylu. Blokují přístup k zahraničním serverům, kritickým vůči vládám těchto zemí, a krutě potlačují internetové disidenty.

Podrobnosti v angličtině ZDE

O rautech a jiných společenských příležitostech

22. 10. 2010 / Ivo Šebestík

Jsou povolání, která vyžadují vést poměrně aktivní společenský život. Lidé, kteří vykonávají normální profese, při nichž toho netřeba, chovají poněkud nepřesnou představu, podle níž společenská setkání ve stoje, u prostřených stolů a číší šampaňského, patří k příjemným zážitkům.

Piñera: Sarkozy je "skutečný lídr", který "obnoví ztracenou konkurenceschopnost"

22. 10. 2010

Zatímco Francouzi protestují proti vládní penzijní reformě, v Paříži vykonal návštěvu chilský prezident Sebastian Piñera, jenž uzavřel rozsáhlou a mnohostrannou dohodu o strategickém partnerství. Spolupráce s Francií má zahrnovat obnovu země po únorovém zemětřesení, jadernou energetiku, elitní a univerzitní školství, satelitní technologie, úsilí o reformu Rady bezpečnosti OSN a WTO.

Ruská ministryně: Ostrá fáze krize v Rusku je za námi

22. 10. 2010

Ministryně hospodářského rozvoje Ruské federace Elvíra Nabjulina vystoupila ve francouzském Senátu na zahájení tradičního rusko-francouzského setkání. Oznámila tam, že Rusko podle ní už má za sebou ostrou fázi hospodářské krize a růst HDP by měl ještě letos dosáhnout 4%.

Vyzývám Člověka v tísni, aby upozornil na porušování lidských práv v indonéských provincích

22. 10. 2010 / Daniel Veselý

Na letošním Fóru 2000 nějaký hlavoun hovořil o tom, že Indonésie je demokratickou zemí, kde nedochází k porušování lidských práv. To ovšem neodpovídá skutečnosti, což v případě Havlova lidskoprávního cirkusu není nic překvapujícího. Indonésie potlačuje lidská práva ve svých provincích na Západní Papui, v Acehu a na Jávě. Nevšiml jsem si, že by kvůli těmto skutečnostem bil na poplach třeba Člověk v tísni, jenž jinak téměř mikroskopicky zkoumá každý zkřivený vlas kubánských politických vězňů. Organizace monitorující porušování lidských práv West Papua Advocacy Team (WPAT) v těchto dnech zveřejnila dvě otřesná videa ZDE a ZDE, v nichž indonéská armáda týrá a mučí zajaté civilisty, které považuje za "separatisty". Snímky v původní podobě zahrnovaly i pálení genitálií zajatých mužů a další zvěrstva. Humanitární organizace popsaly tyto záznamy jako "indonéský Abú Ghrajb".

Na velkou či na malou?

22. 10. 2010 / Pavel Pečínka

Na velkou, či na malou (koalici) to hrát? Tohle dilema brněnská ODS právě řeší, až se z ní kouří. Zkusme si zatím zaprognózovat a pohleďme do křišťálové koule, co by kdyby...

Americký disident?

22. 10. 2010 / Daniel Veselý

Ve svém posledním článku jsem kritizoval vystoupení "nejslavnějšího politologa současnosti" - Američana Fareeda Zakarii v České televizi, jemuž se jak v českých sdělovacích prostředcích, tak mezi levicově orientovanými osobami, včetně několika mých facebookových přátel, dostalo vřelého aplausu. Zakaria v jednom interview podle svých slov říkal věci, o nichž by ve své vlasti hovořit nemohl. Tím se -- alespoň v mých očích -- implicitně stylizoval do jakéhosi hlasatele pravdy a lásky po americku. Pokud ale skutečně posloucháme, co tento muž říká, je jasné, že sám spoluvytváří pozitivní image vůdčí role Spojených států ve světě, nehledě však na jejich četné zločiny; podporuje Obamovy vojenské eskapády především v Pákistánu a není schopen kritického odstupu od velmocenské rétoriky a ideologického pohledu na okolní svět.

Postavme se spojenectví KSČM a ODS v Praze 10

21. 10. 2010

Tiskové prohlášení senátora Jaromíra Štětiny k senátním volbám

Komunistická strana Čech a Moravy doporučuje svým členům v Praze 10, aby volili do Senátu PČR kandidáta za ODS Vladislava Lipovského. Senátor Jaromír Štětina (nezávislý, za TOP 09) vyzývá všechny demokraticky smýšlející voliče v Praze 10, aby se tomuto spojenectví komunistů s radnicí v Praze 10 postavili svou účastí ve druhém kole senátních voleb 22. a 23. října.

"Děkuji desítkovým komunistům za jejich prohlášení. Nemohli mi u slušných voličů pomoci lépe," podotýká Jaromír Štětina. "Přijďte, prosím k volbám."

Způsobí penzijní reforma největší finanční krach v historii?

21. 10. 2010 / Václav Adam

Článek pana Čiháka na Britských listech i další články k tomuto tématu mě inspirovaly k tomu, abych se též zapojil do diskuse o důchodové reformě.

Nejprve bych se však chtěl vyjádřit poněkud obšírněji k fungování ekonomiky jako celku. Je to důležité pro pochopení souvislostí. Kritici penzijní reformy upozorňují na to, že hodnota peněz bude v průběhu penzijního spoření znehodnocována inflací. A inflace, tedy zvýšení cenové hladiny v ekonomice, je skutečností. Laikové se někdy ptají, proč vlastně musí existovat inflace? Inflace se týká prakticky všech států světa a za optimální je považována mírná inflace (tj. inflace v řádu několika procent). Při pádivé inflaci již jsou těžce poškozeni věřitelé oproti dlužníkům či příjemci fixních plateb, při hyperinflaci peníze již zcela ztrácejí svůj význam a stávají se bezcennými papírky a nikdo s nimi neobchoduje. Existuje však také deflace, tedy snížení cenové hladiny v ekonomice, ta však bývá výjimečná.

Pomíjivost mládí a krásy

21. 10. 2010

Ptám se sebe sama, při pohledu na reklamní tabule nesoucí slogan "Nech moji babičku /mého dědečka na pokoji!", v jaké době žiji. Bude se na nich výhledově psát "I staří lidé mají právo na život" anebo "I ten, kdo není mladý, krásný a bohatý, je člověkem"? Absurdnost takovýchto hesel mi připadá stejná, jako kdyby bylo nutné někomu vysvětlovat, že život má svůj počátek i konec, píše čtenářka Nikola Slabáková.

Protestujete proti nedemokratičnosti režimu v Rusku? Utíkáte před represemi? Azyl v Čechách nehledejte!

21. 10. 2010 / Jana Ridvanová

Na poslední demonstraci proti jmenování Romana Jocha poradcem pro lidská práva vystoupila nejmenovaná osoba, zastupující svou maminku, která je už přes pět měsíců neoprávněně držena v objektu bývalých ruských kasáren, za ostnatým drátem deportačního tábora v Bělé u Mladé Boleslavi. Paní je šedesát tři let a trpí těžkou sklerodermií, která způsobuje tvrdnutí kůže a vnitřních orgánů, čímž vážně ohrožuje život pacienta. Paní R. by měla být pod stálým lékařským dohledem, což v táboře rozhodně není, ba naopak je jí tvrzeno, že jí nic závažného není a to navzdory bohaté lékařské dokumentaci potvrzující diagnózu těžké systémové sklerodermie.

Jak se v Čechách těžce nemocná a ponížená paní v poutech dostala za mříže uprchlického tábora, zatímco její druhá dcera v Belgii dostala politický azyl?

V dobách ještě ne tak dávno minulých českoslovenští občané za hranicemi hledali politický azyl. Naší zemí sice nezmítala krutá válka, jako např. dvě války v Čečensku, nebo v bývalé Jugoslávii. Nicméně důvodů pro emigraci byla celá řada.

Málokdo si dnes asi opravdu umí představit, co znamená fyzické a psychické mučení. Neustálý strach o členy rodiny, těžko léčitelné nemoci způsobené nedostatkem výživy a kontaktem s chemickými a biologickými zbraněmi během války. Málokdo by se dnes vůbec pokoušel do podobného zoufalství jen vcítit. Podobných zpráv o osudech lidí jsou v médiích tisíce.

Tisíce případů tak vyvolává dojem, že těmto lidem nelze pomoci a pokud ano, postarají se o ně příslušné humanitární organizace, či státní orgány zabývající se uprchlíky a azylovou politikou. Není to prostě naše starost. Starat se dnes člověk má přeci především sám o sebe.

Doktorské studium?

21. 10. 2010 / Vladimír Wagner

Ve svém včerejším příspěvku věnovanému školství, Jan Čulík píše o PhD studiu ve Velké Británii toto:

"Doktorské studium je nesmírně osamocené. Student sám píše doktorskou práci a školitel na něho nemá čas. Pokud se s ním za školní rok sejde třikrát, je to moc. Před dvěma lety jsem byl třetím školitelem u jedné britské doktorské práce. Byl jsem jediným z nich, který práci přečetl. Školitel 1 přečetl jen jednu kapitolu a pak se omluvil, že už nemá čas. Školitel 2 odjel na studijní stáž do USA a nepřečetl nic. Studentka zaplatila plné postgraduální univerzitní školné."

Postgraduální studium jsem absolvoval, sám PhD studenty vychovávám a PhD práce i oponuji. Při své práci se setkávám také s řadou českých i zahraničních PhD studentů i kolegů, kteří je školí. Musím říci, že tvrzení Jana Čulíka mě dost šokovalo.

Eusociální stát - třetí cesta

21. 10. 2010 / Vít Klíma

Skutečnost, že kapitalismus není schopen zaměstnat a uživit ani současný počet lidí na zeměkouli, vidí dnes snad už každý. Natož, bude-li nás okolo roku 2025 dvojnásobek. Jiný, než solidární systém při využívání dostupných zdrojů na Zemi ani není možný, chceme-li se vyhnout světové válce o ně. V každém případě musíme mít připraven nový, solidárnější model společnosti, jímž kapitalismus nahradíme.

Obchod a matematika

21. 10. 2010 / Bohumír Tichánek

Pekaři si stěžují na podmínky dodávek svého zboží pro supermarkety, ale postýsknout si můžeme i my spotřebitelé. Naše ošidná záležitost se týká mnoha obchodů.

O vztahu muže a ženy rozhoduje žena. Muž sice dává najevo zájem, ale rozhoduje až odpověď oslovené ženy. Taková je tradice při navazování vztahů.

O ceně prodávaného zboží rozhoduje prodávající. Kupující sice dá najevo zájem, ale konečnou cenu určí obchod, majitel žádaného zboží. Aby nedocházelo k vydírání zákazníka, jsou zakázané takové dohody firem, jež by sjednotily jejich domlouvané ceny.

Ruské námořnictvo žádá odvolání ministra obrany

21. 10. 2010

Svaz vojenských námořníků (Союз военных моряков) zveřejnil otevřený dopis ruskému prezidentovi Dmitriji Medveděvovi, ve kterém vyzval k odvolání prvního civilního ministra obrany Ruské federace Anatolije Serďukova a všech jeho náměstků.

Cameronova riskantní šoková terapie

21. 10. 2010

Britský "brutální úsporný balík" přinese zrušení půl milionu míst ve veřejném sektoru, radikální osekání všech ministerstev, dokonce i královna je pocítí. Zda ale tento bezpříkladný experiment uspěje, zůstává otevřené, píše britský zpravodaj listu Spiegel Carsten Volkery.

Ve fyzice je to jiné

21. 10. 2010

Pan Vladimír Wagner má to štěstí (či smůlu), že o jeho obor (fyziku) studenti nejeví velký zájem. Studium fyziky je velice náročné. Proto je nedostatek studentů studentů, kteří chtějí fyziku studovat, a ještě část z nich část odpadne, protože na to jednoduše nemají, píše jeden doktorand z oboru biologie na jedné české univerzitě, který se nechce podepsat, protože se obává, že by se mu učitelé pomstili.

Diskriminace při hledání práce a nový ekonomický trend

Žena po padesátce je na tom stejně špatně jako Romové

20. 10. 2010 / Věra Říhová

Na otázku Pavla Pečínky může kladně odpovědět mnoho občanů. Diskriminováni jsou absolventi, matky po mateřské, ženy nad 45 let, muži nad 50 let, invalidé, nemocní, dojíždějící a ozvali by se i další lidé.

Topolánkova vláda nastavila obraz mladého, krásného, dynamického, vzdělaného, zkušeného, loajálního a hlavně sexistického bílého zaměstnance. Najednou jakoby se většina zaměstnavatelů zbláznila a myslí si, že když nebudou mít vzorový tým na pohled, nemohou na trhu uspět, nebo budou mít méně hodnotnou firmu. Trochu mi to připomíná árijství, ale říkám tomu kult.

Odluka státu od občana

20. 10. 2010 / Jiří Jírovec

Na českých diskusních fórech dochází k jevu, který by se dal označit jako odluka občana od státu. Stát nepotřebuji, odírá mě o daně a já se o sebe dovedu postarat sám. Tak přibližně zní zprůměrovaný názor, který lze připsat hlupákům jejichž věk sice nelze odhadnout, ale to není, díky pravidlu, že starý hlupák roste z mladého, rozhodující.

Pod blogem Tomáše Sedláčka lze najít tyto skvosty ze silně ideologií ochořelé mysli jednoho přispěvatele:

Absolvent Oxfordské univerzity hledá v ČR zaměstnání

20. 10. 2010

Lawrence Bushell, absolvent Oxfordské univerzity (26) hledá zaměstnání v ČR v některém z těchto oborů: marketing, novinářství, prodej a koupě nemovitostí a finančnictví a bankovnictví. Hovoří plynně česky, rusky a francouzsky. Angličtina je jeho rodný jazyk.

Životopis v češtině a v angličtině je přiložen.

"Malé země mají velké výhody"

20. 10. 2010

"Stručně řečeno, jádrem teorie katabolického kolapsu je myšlenka, že společnost vždycky závisí na určitých přírodních zdrojích, a že tyto zdroje užívá k produkci kapitálu - čímž nemyslím peníze, ale vytvořený kapitál, tj. budovy, vzdělané lidi, všechny ty různé věci, které společnost vytváří, aby pro ni pracovaly. Když se zdrojová základna vyčerpala, v zásadě jedinou základnou, která dosud zbývá, je tento vytvořený kapitál. Takže společnost, která se zvrátí do kolapsu, začne katabolizovat, začne se živit vlastním kapitálem. Začne strhávat budovy, aby se dostala k surovinám v nich uloženým, začne ničit pracovní sílu a zbavovat se jí. Například v Americe takhle dopadl náš vzdělávací systém. V zásadě to znamená odstranění části sociálního kapitálu za účelem získání dočasné výhody. A takto se společnost během dvou set let změní z úspěšné civilizace se spoustou složitých struktur v kupu trosek, ze kterých rostou stromy."

Rozhovor s Johnem Michaelem Greerem vznikl v průběhu konference ASPO ve Washingtonu (7.-9. září 2010). ASPO (Association for the Study of Peak Oil and Gas) je organizace, která má za cíl studovat zlomy těžby ropy a zemního plynu a jejich dopady na společnost a její fungování. Greer se tematice ropného zlomu dlouhodobě věnuje a je čtenářům Britských listů dobře znám.

Americké plány na protiraketovou obranu zřejmě povedou k napětí mezi EU a NATO

20. 10. 2010

EU se zřejmě odvrátí od USA a přikloní se pro své bezpečnostní potřeby z 21. století k Turecku a k Rusku.

Úsilí Obamovy vlády přesvědčit členské země NATO, aby přijaly zmodernizovaný americký program protiraketové obrany vyvolává dlouhodobé napětí v otázkách evropské bezpečnosti. Potenciálně to přináší výhody Rusku a Turecku, nespolehlivým strážcům východního pomezí Evropské unie, píše Simon Tisdall v deníku Guardian.

Před klíčovým summitem NATO v Lisabonu, který se má konat za měsíc, zvyšují Spojené státy tlak na Ankaru. Americký ministr obrany Robert Gates řekl tento týden ve Washingtonu, že USA nebudou požadovat od členské země NATO Turecka, aby vybudovala nové základny pro systém protiraketové obrany. "Ale očekáváme od Turecka, že podpoří v Lisabonu přijetí teritoriálního protiraketového programu," řekl.

Nicolas Sarkozy žádá o klid, ale protesty ve Francii sílí

20. 10. 2010

Francouzi vypalovali automobily, rozbíjeli výkladní skříně a 4000 benzínových stanic je bez benzínu. V úterý trvaly protesty už šestý den.

V šestý den celostátních demonstrací ve Francii byl nucen prezident Sarkozy žádat o klid a o "odpovědnost", poté, co Francouzi vypalovali automobily., rozbíjeli výkladní skříně a nejméně dva novinářští fotografové se stali terčem fyzických útoků, v Nanterre, západně od Paříže, a v Lyonu.

Počkejte, časy se (z)mění

20. 10. 2010 / Ladislav Hinner

Rozhořčení pana Bati v článku Já po něm chlebem, on po mně kamenem. Kdo bude větší lump? je sice oprávněné, ale pokud vývoj zákonů a zejména jejich uplatňování zasadíme do kontextu světové politiky, zjistíme, že účel světí prostředky. U části populace nastává snížení citlivosti k porušování zákona,  většina je ovšem nastalou situaci frustrována, ale současně bezmocná.  Zákony a jejich výklad  jsou již od začátku devadesátých let programově nastaveny tak, aby vyhověly Klausově  tezi o nutnosti koncentrace kapitálu -- a je logické, že součástí relativně řídkých rozsudků nad pachateli velkých majetkových deliktů nebývá  zabavení majetku. A pokud přemrštěna ochrana delikventů všeho druhu je zdůvodněná snahou zabránit justičním omylům či snahou preferovat výchovný význam trestu i za nejtěžší zločiny, můžeme se sice pousmát, ale jen pokud nejsme sami oběťmi.

Když dva dělají totéž, je to totéž! Jedni však třeba (ne)musí, ti druzí však "mohou".

20. 10. 2010 / Jiří Baťa

Tak nějak se lze vysvětlit jednání šikovných "chmatáků", kteří kradou co se dá. Považte, čtyři kilometry bronzových lan trakčního vedení se jim dostalo za nehty! To je samo osobě pořádná masa materiálu, ale co je zarážející, že tato lana, v době krádeže, jsou (či byla) pod napětím 25 tisíc voltů. Jak patrno, krádež se zřejmě obešla bez "následků" na zdraví, nejspíše mají lapkové ve svém středu opravdového "machra" přes VN. Škoda, jak byla odhadnuta poškozenou stranou, se vyšplhala na 160 tisíc korun. No řeknu vám, lopotit se se čtyřmi kilometry lan musela být pěkná fuška -- a to nemám představu, kolik váží jeden kilometr. Nicméně, čtyři kilometry jsou čtyři kilometry, že?

Bárta nechce úsporu zadarmo -- rušení tratí bude stát miliardu!

20. 10. 2010

tisková zpráva Svazu cestujících ve veřejné dopravě

Regionální tratě, dědictví našich předků, přežily dvě světové války, většina z nich i období komunismu, ale pokud někdo nezasáhne, krátkozraké hurá-manažery z počátku 21. století ve službách ministerstva dopravy nepřežijí. Veškeré kroky, které ministerstvo dopravy ve věci rušení tratí v současné době činí, lze vyhodnotit jako velice promyšlené a s jediným cílem -- za každou cenu úředně zrušit regionální tratě a následně vytrhat koleje!

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2010

2. 10. 2010

V srpnu 2010 přispělo finančně na Britské listy 211 osob celkovou částkou 39 937.45 Kč. Příjem z reklamy byl 7000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30.9 2010 částku 199 925.47 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 2101,20 euro. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.