POSUNUJE SE NĚMECKO DOPRAVA?

Merkelová: Multikulturalismus selhal

17. 10. 2010

Německá kancléřka Angela Merkelová se přidala k rostoucím protipřistěhovaleckým náladám v Německu. Vyjádřila se, že pokusy Německa vytvořit multikutlurní společnost "naprosto selhaly".

Na schůzi mladých křesťanských demokratů řekla Merkelová, že představa, že lidé z různých kulturních prostředí mohou žít šťastně vedle sebe, nefunguje.

Dodala, že je povinností přistěhovalců udělat více, aby se integrovali do německé společnosti.

Amerika otřesena náhlou vlnou násilí proti homosexuálům

17. 10. 2010

Carl Paladino, republikánský politik, který se uchází o funkci guvernéra, požaduje, aby bylo v New Yorku homosexuálům zakázáno pracovat jako učitelé. Dochází tam k vzrůstu útoku proti gayům.

Liberální Amerika sleduje se zděšením novou vlnu intenzivní nenávisti proti homosexuálům. Největší množství nepřátelství proti homosexuálům se soustřeďuje kolem New Yorku, který byl dosud vůči homosexuálům snášenlivý. Ale nyní nedávno v Bronxu brutálně zmlátila a zmučila třicetiletého homosexuála a několik mladíků v jeho společnosti. Podrobnosti útoku, za nějž bylo zatčeno deset lidí, Newyorčany šokovaly. Homosexuální muž byl unesen, zmlácen, bičován a pálen ohněm.

Nečas: Voliči naši politiku neodmítli

17. 10. 2010

"Strany vládní koalice získaly více hlasů než opozice," prohlásil premiér Petr Nečas v televizní diskusi po volbách. Pokud levice ovládne Senát, bude podle Nečase horní komora parlamentu blokovat veškerá opatření pravicové vlády.

ODS sice vyhrála komunální volby jen ve čtyřech městech (Kladno, Mladá Boleslav, Plzeň a Teplice) a přišla o více než 1900 zastupitelů v obcích, avšak podle Nečase je podstatné, že součet hlasů pro ODS, TOP O9 a Věci veřejné je vyšší než pro ČSSD a komunisty. Nečasovy výroky nepřímo potvrzují strategii ODS, která se v důsledku své rostoucí nepopularity chytře rozdělila na tři "pravicové" strany.

Naproti tomu šéf ČSSD Bohuslav Sobotka řekl v televizní diskusi, že "vládní politika prohrála" a předseda KSČM Vojtěch Filip vyjádřil názor, že "jsme v bodu obratu".

Komunální volby: Nejsilnější jsou nezávislí, ODS mírně vede nad ČSSD

16. 10. 2010

Sobota 22.00: ODS získala po sečtení 98 procent hlasů v komunálních volbách nejvíce zastupitelských mandátů: 15,55 procent hlasů a 3985 zastupitelů. Sociální demokraté získali 15,62 procent hlasů a 3644 mandáty. Lidovci mají 6,53 procent hlasů a 3478 mandátů. KSČM 9,72 procent hlasů a 2772 mandátů. Starostové a nezávislí mají 1,46 procent hlasů a 1211 zastupitelů. TOP 09, která se Starosty spolupracuje, má sama 5,37 procent voličů a 1001 mandátů. Věci veřejné mají 1,46 procenta hlasů a 228 zastupitelů, spolu se SNK ED celkem 1,48 procent hlasů a 508 zastupitelů. Volební účast byla 48,4 procenta.

Zdroj ZDE

Po sečtení 95 procent hlasů vede mírně v senátních volbách ČSSD. Má 22 postupujících kandidátů; ODS má 19 postupujících kandidátů. Sociální demokraté vedou v 11 obvodech, oDS také v 11 obvodech. Třetí nejúspěšnější je TOP 09, která má pro druhé kolo pět kandidátů. Volební účast byla 44,5 procent.

Zelení podají stížnost na manipulaci s volebními obvody

16. 10. 2010

tisková zpráva Strany zelených

(Praha -- 16. října 2010) Koalice Strany zelených a Evropských demokratů podá v nejbližších dnech stížnost na manipulaci s volebními obvody v Praze způsobené Občanskou demokratickou stranou před volbami. Důvodem tohoto kroku je změna velikosti volebních obvodů, která významně znevýhodnila středně velké a menší politické strany.

Ale já jsem tu školu taky přežil!

15. 10. 2010 / Ondřej Hausenblas

Kdyby si učitelé opravdu přáli, aby jim ani v budoucnu nikdo nesáhl na platy (ať už bude krize jakákoliv a vláda ještě horší), asi by se starali víc o to, aby s českým školstvím nebyl národ tak spokojený!

Jojo, to jsou mi ale paradoxy...

Češi totiž nemohou dosáhnout zlepšení upadajících výsledků vzdělávání, a tedy ani zlepšení poměrů ve školství, protože jsou na své podvyživené školství buď přímo pyšní, nebo jsou aspoň "v pohodě". První, kdo by v pohodě být neměl, jsou učitelé, protože stojí tváří v tvář zhoršujícím se výsledkům mezinárodních šetření (PISA aj.), přitom bez pomoci čelí třídě pubertálních i starších žáků, kteří se rozhodně ničemu ve škole naučit nehodlají, a bezmocně snášejí nebo chabě odrážejí ataky a aroganci vzdělaných i nevzdělaných rodičů žactva.

Možná máme mít po ruce pádné argumenty -- a ty podává zpráva společnosti McKinsey & Company. Už jste ji četli, ne? Ne?

McKinsey & Co, "Klesající výsledky českého základního a středního školství: fakta a řešení" ZDE

"Zastavíme v Lockerbie"

17. 10. 2010 / Jan Čulík

Vracel jsem se v sobotu večer londýnským rychlíkem do Glasgow z Liverpoolu, kde jsem byl na filmové konferenci. Poslední stanice před Glasgowem je pro rychlíky Carlisle, na hranici Anglie a Skotska, do Glasgow to odtamtud je ještě 160 km a vlak poslední část cesty urazí asi za hodinu deset minut.

Když jsme vyjeli z Carlisle, zaujalo mě toto vlakové hlášení:

"V důsledku určitého zmatku nasedli v Carlisle do našeho vlaku cestující, kteří se domnívali, že stavíme v Lockerbie (městečko asi 20 km severně od Carlisle, známé leteckou havárií z r. 1988). Proto náš vlak dnes udělá v Lockerbie mimořádnou zastávku, aby tam tito cestující mohli vystoupit."

A vlak pak v Lockerbie skutečně na cca 30 vteřin zastavil.

Tak mi napadlo: kdyby v Čechách nastoupili cestující do ostravského pendolina s tím, že si mysleli, že vlak zastavuje v České Třebové (což nezastavuje) - zastavil by i on výjimečně pro ně?

Ostravské pendolino by zastavilo. Píše čtenář, který se podepsal jako "Rostislav": Na konci článku se autor ptá, zda-li by pendolino zastavilo cestujícím, kteří si spletli vlak. Ano zastavilo. Při jedné cest z Prahy jsem byl svědkem, kdy pendolino zastavilo jedné starší paní, která nevěděla, že tento vlak nestaví v její vesničce, nejednalo se tedy ani o skupinku, ale o jednotlivce.

Dojmy z volebního konce týdne

17. 10. 2010 / Miloslav Štěrba

Česko se probudilo do druhého volebního dne, tak trochu víkendového, nicméně s oblohou bez slunce a modrého nebe. Tak už to bývá, že končí i babí léto, a těšíme se třeba na první sníh nebo na teplo rodinného krbu. Je příjemné si rozevřít noviny, a nechat se unášet rafinovanými nadpisy k četbě nejrůznějších témat. Mezi moje oblíbené patří zejména názory kmenových novinářů. V Právu mezi ně patří Alexandr Mitrofanov, Martin Hekrdla, Jiří Hanák, Petr Uhl, Jiří Franěk a mladý Lukáš Jelínek z brněnského akademického prostředí. V DNES mě potěší vtipný Martin Komárek.

Čínští horníci mrtví

16. 10. 2010

21 čínských horníků zahynulo a asi 20 zůstává v pasti hluboko v podzemi po výbuchu v jednom dole v Číně. Každoročně umírá v číně více než dva a půl tisíce horníků; bezpečnostní normy tam totiž neudržují krok s poptávkou po přírodních zdrojích.

Nemůžu se rozhodnout, nedostal jsem lístky

15. 10. 2010 / Štefan Švec

Jsem občanem Prahy 10, v níž letos probíhají vedle komunálních voleb i volby senátní. Do dnešního dne (14. 10.) mi nebyly doručeny hlasovací lístky pro volby do Senátu PČR, pouze lístky pro volby komunální. Za doručení lístků nejpozději 3 dny před hlasováním je zodpovědný starosta obce, v tomto případě starosta Prahy 10 Vladislav Lipovský, který v našem volebním obvodu letos kandiduje do senátu za ODS. Vzhledem k nedoručení hlasovacích lístků se nemohu kvalifikovaně rozhodnout, koho budu do senátu volit, nevím ani, kdo všechno se o senátorský post uchází. Budu se muset rozhodnout během minut ve volební místnosti. Pokud vím, nedostal lístky ani nikdo jiný z našeho bytového domu, bydlíme v místech, kde sídlí hlavně mladé rodiny s dětmi a důchodci. Poradí mi někdo, kde a kam mám podat stížnost pro zanedbání či ohrožení regulernosti voleb v našem obvodu? Děkuji.

DAILY TELEGRAPH:

Invalidé přijdou v Británii v důsledku vládních škrtů o zaměstnání

16. 10. 2010

Desítky dotovaných továren, které zaměstnávají invalidy, mají být podle vládních plánů uzavřeny.

Pořád nacházím podstatné rozdíly mezi tím, jak píše britský a český tisk, píše nad stránkami konzervativního britského deníku Daily Telegraph Jan Čulík a dodává: Daily Telegraph je v Británii "nejstraničtější" deník; má ze všech kvalitních deníků nejblíže ke jedné konkrétní, tedy Konzervativní straně. Přesto však v posledních týdnech objektivně zaznamenává šokující zprávy, které jsou důsledkem vládní, konzervativní politiky škrtů.

Dovedete si představit, že by například Mladá fronta Dnes systematicky publikovala články o tom, jak Nečasovy škrty poškozují české důchodce nebo invalidy? Tak Daily Telegraph píše toto:

Vyhošťování Romů z Francie očima romského advokáta Mariana Mandache

15. 10. 2010 / Petra Dobruská

V roce 2007 byly do Evropské unie přijaty dvě balkánské země -- Bulharsko a Rumunsko. Mnozí se obávali toho, jsou-li dostatečně připravené a schopné v evropském společenství obstát. Rumunsko vynaložilo velké úsilí, aby požadavky, které na něj byly kladeny, splnilo. Přestože zůstalo mnoho věcí nedořešených, dospěla Evropská komise k závěru, že přijetí Rumunska do EU přinese prosperitu a je správným krokem. Kromě zpochybňované soudní nezávislosti se tato země dodnes potýká s obrovskou mírou korupce snad ve všech odvětví života. Dalším z mnoha nedořešených problémů zůstává otázka integrace a přístupu k romské menšině, která je dle posledního sčítání lidu po Maďarech druhou nejpočetnější. Podle neziskových organizací se do vstupu Rumunska do EU v tomto ohledu udělalo mnoho pozitivních kroků, od roku 2007 zájem ze strany rumunských autorit začal opadat. Situace Romů se nadále zhoršuje, k čemuž přispívají i nové vlivy, zejména pak ekonomická krize. Mnozí tak využívají svobody pohybu, kterou jim členství v Unii zajišťuje, a hledají útočiště v jiných státech západní Evropy, především pak v jazykově blízké Itálii, Francii a Španělsku.

BRITÁNIE:

Svědek: Soukromá firma způsobila smrt deportovaného přistěhovalce

15. 10. 2010

< Občan, jehož usmrtili v letadle

Vůči muži, který zemřel při násilné deportaci před odstartováním letadla, které ho mělo dopravit do Angoly, použily stráže ze soukromé "deportační" firmy G4S přehnaného násilí, svědčil cestující, který v letadle seděl nedaleko něho. Mubenga se strážcům bránil a nechtěl letět. Násilně ho vahou svých těl drželi na sedadle.

Jimmy Mubenga ztratil vědomí v letadle ještě před tím, než odstartovalo. Let byl zrušen a Mubenga byl odvezen do místní nemocnice, kde lékaři zjistili, že zemřel.

Pařížští středoškoláci táhnou na Senát

15. 10. 2010 / Karel Košťál

Na Marsově poli v Paříži, nedaleko Eiffelovy věže, včera před sídlem francouzských zaměstnavatelských svazů (MEDEF) probíhala demonstrace několika set pařížských lyceistů. "Proti reformě důchodového systému", Nón à la reforme des retraites. Početné policejní oddíly, které chrání budovu, donutily pořadatele změnit směr, průvod se vydal směrem k Senátu.

V Portugalsku vzniká politická krize kvůli rozpočtu

15. 10. 2010

V Portugalsku se kvůli úsporám navrženým menšinovou socialistickou vládou dnes schyluje k potenciální politické krizi. Středopravicová opozice hrozí v parlamentu zablokovat jednání o rozpočtu na rok 2011 a vnutit tak vládě rozpočtové provizorium. Podle evropského Paktu stability a růstu nesmí deficit veřejných financí přesáhnout 3% HDP a národní dluh 60% HDP. Podle dubnových dat Eurostatu portugalský dluh dosahoval 76,8% HDP a nyní je na úrovni 83,5% HDP.

ODS Neratovice zahájila hon na čarodějnice...

15. 10. 2010 / Anna Spěváčková

Do všech poštovních schránek v Neratovicích byl v minulých dnech doručen nepodepsaný leták, ve kterém byla popsána minulost jedné z kandidátek místní ODS - jedničky na kandidátce a další podrobnosti týkající se i místní ODS. Následovala výzva, aby lidé pomohli nejstarší z našich pravicových stran očistit se i na komunální úrovni, aby pomohli zbavit se, když to nedokáže sama, starých struktur, kmoter a dinosaurů. Dále neznámý autor vyzýval občany, aby volili jen ty, kteří se osvědčili, ty, kterým věří, ty, které opravdu znají, píše Anna Spěváčková

Obamova vláda varuje Británii, aby neškrtala výdaje na obranu

15. 10. 2010

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová a Robert Gates, ministr obrany, se oba vyjádřili, že jsou znepokojeni navrhovanými rozsáhlými škrty v britské armádě. Obávají se, že to bude mít důsledky pro mezinárodní bezpečnost. Američtí činitelé jsou znepokojeni, že britské výdaje na obranu mají poklesnout pod 2 procenta HDP, což je minimální standard, očekávaný od členů NATO.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Blahopřeji svým úspěšnějším kolegům!

15. 10. 2010 / Jan Paul

Akademie výtvarných umění vypsala před časem výběrové řízení na místa pedagogů, zúčastnil jsem se konkursu, a přihlásil svoji koncepci Atelieru figurální a monumentální malby, kterou uvozovala Kritická analýza vysokého uměleckého školství, kterou si nyní mohou čtenáři Britských listů přečíst. Ve výběrovém řízení jsem neuspěl, neboť, cituji : "Oborová komise prostudovala Vámi předložené materiály a po komplexním posouzení a vzhledem k mimořádnému počtu uchazečů Vás na pedagogickou pozici nedoporučila".

Ženy, které si nepřejí rodit v porodnici, neexistují!

15. 10. 2010

tisková zpráva Ligy lidských práv Ženeva - 15. října - Zástupci české vlády včera před Výborem OSN pro odstranění diskriminace žen odpovídali na nepříjemné otázky třiadvaceti expertů. Členky výboru se zajímaly především o kvalitu života romských žen v ČR, jejich přístup ke vzdělání, zdravotní péči, zaměstnání. Česká delegace se však v rámci diskuse musela vypořádat také s tématem odškodnění nezákonně sterilizovaných žen, domácího násilí či s otázkou svobodného přístupu ke zdravotní péči těch rodiček, které nechtějí přivést své dítě na svět v nemocnici.

V Praze, tam se žije blaze! Jak se to vezme.

15. 10. 2010 / Jiří Baťa

Že je na tom Praha, na rozdíl od menších měst v ČR, po všech stránkách mnohem lépe, není třeba pochybovat. Má to své důvody a proto také ono známé: "V Praze, tam se žije blaze (ale draze)", má své opodstatnění. Jenže, podle Aktuálně.cz to dnes už zase není až tak pravda, pokud se má život v Praze srovnávat měřítkem pro jiných západoevropských měst.

V Praze je blaze?

15. 10. 2010

Nevím, kde bere pan Baťa informace, že v Praze berou lidé vysoké platy. Někteří jistě. Samozřejmě jsou tu sídla mezinárodních firem a centrální úřady. Ale prodavačka dostane 10 tisíc hrubého, a je ráda, že aspoň to. Obchodní zástupce má neuvěřitelných 15 tisíc hrubého.

Pan Baťa zřejmě podlehl iluzi »průměrných platů«. Můžu ho ujistit, že mnoho Pražáků hledí na celostátní průměrný plat právě tak zdola jako lidé z jiných částí republiky. Tím spíš na uváděný průměrný plat v Praze. Ale i člověk, který průměrného platu dosáhl, si v hlavním městě nemůže moc vyskakovat. Zkuste žít z 23 tisíc hrubého, když činže a energie vyjdou na 15 tisíc čistého...,píše čtenářka, která se podepsala jako Kašparová.

Proč nemáme řádnou diskusi o státních maturitách?

15. 10. 2010

Dobrý den, V souvislosti s generálkou na státní maturitu bych si rád přečetl pár ohlasů a názorů poctivých učitelů, kteří opravdu své řemeslo zvládají a nepatří k té lenivé většině, která jen žvaní o vyšších platech a stěžuje si, když musí jednou za čas zůstat ve škole déle než do dvou hodin, píše Dalibor Rozsypal.

V souvislosti s tunelem s názvem státní maturita bohužel nenajdu seriozní reakce v Lidovkách ani v Mladé frontě. Tamní články je opravdu dobré číst pouze jako jakýsi kabaret.

Překvapuje mě ale, že i Britské listy o tomto tématu mlčí. Proč? Anebo jsou snad (sic!) oprávněné kritické hlasy na téma státní maturity (podobně jako například kritika sionistické světové nadvlády či výmyslu jménem global warming) na Blistech zapovězeny?

V Praze je draze, aneb bezdomovcem snadno a rychle

14. 10. 2010 / Karel Dolejší

Výzkum Sociologického ústavu Akademie věd ukázal, že tradiční obrázek bohatých obyvatel metropole bledne. Ve srovnání s Jihlavou, která se co do příjmů Praze nejvíc blíží, jsou v centru republiky levnější jen vejce a voda. Pro Pražany je relativně levnější i většina potravin (stojí totéž jako jinde, ale Pražané vydělávají víc než lidé jinde). Naopak dražší jsou služby a bydlení (81%). Pražané přitom vydělávají v průměru o 39% více, než činí průměr v okolí. Co ušetří na jídle, vydají za bydlení -- a náskok před zbytkem republiky se již nezvyšuje.

Je zjevné, že když se v Praze dostanete do problémů, třeba kvůli ztrátě zaměstnání, a nepodaří se je rychle řešit, člověk žijící "od výplaty k výplatě" bude mít právě zde mnohem vážnější problémy než jinde. O výhodu vysokého příjmu přišel, vysoké náklady zůstaly. Zejména na bydlení...

V tomto světle vypadá fakt, že 44% Pražanů velmi vadí bezdomovci, poněkud jinak než v běžné citaci průzkumu. V Praze se jak vidno lze stát bezdomovcem mnohem jednodušeji, než by si člověk představoval. Pouze suverénní přesvědčení "mně se to nemůže stát" brání rozhořčeným Pražanům v nahlédnutí, že cesta dolů je velmi rychlá, kdežto cesta zpět takřka nemožná. Skandálně jednoduchá represivní opatření čerpají popularitu z nedostatku představivosti. Ne všichni bezdomoci volí svůj "životní styl" dobrovolně...

Nejpozději v den komunálních voleb skončí náznak babího léta a začne doopravdy přituhovat. Snad by Pražané přece jen měli zvážit, zda ty, co zůstanou na ulici, opravdu chtějí vystavit masivní represi, jakou některé strany tak halasně nabízejí...

An English version of this article is in CLICK HERE

Lidé, kteří u nás pracují v otrockých podmínkách, se nově mohou obrátit i na bezplatnou linku organizace La Strada

15. 10. 2010

Tisková zpráva La Strada, o.p.s.

Počet vykořisťovaných a obchodovaných cizinců a cizinek, kteří volají na INFO a SOS linku organizace La Strada, se každým rokem zvyšuje. Zadržování mzdy a osobních dokladů, vydírání a vyhrožování, stejně jako nedobrovolná práce za nedůstojných podmínek, patří mezi problémy, s kterými se prostřednictvím telefonu na organizaci obrátilo v minulém roce přibližně 200 lidí. V pondělí 18. října při příležitosti Evropského dne proti obchodování s lidmi zavádí La Strada bezplatné volání. Kromě češtiny se zde volající domluví i v ruštině, rumunštině, moldavštině a angličtině.

Zhovievavosť pod šírym nebom

15. 10. 2010 / Adelaida Fernández de Juan

L. Koldenkovej

Volám sa Evangelina de las Mercedes Concepción de los Montes y Carvajal, preto ma volajú Cuqui. Netrýznite ma, prosím vás, nechajte ma vyrozprávať všetko po svojom. Áno, zabila som Mireyu, Reyesovu milenku, aj keď som to nemala v úmysle. Deň je vám už známy a hodina tiež. Reyesa poznám pätnásť rokov, viem to presne, pretože práve toľko rokov má dnes Voloďa, jeho syn, ktorého má s Jekaterinou, s Ruskou. Že na tom nezáleží? Veď uvidíte, že záleží. Už som predsa odsúdená, tak mi dovoľte vyrozprávať sa, rozprávať bez prestávky a z celej duše, tak ako mi zobák narástol.

UFO nad Manhattanem

15. 10. 2010

Obyvatelé New Yorku jsou na podivnou podívanou zvyklí, nicméně i tak byly včera stovky lidí v distriktu Chelsea v západní části Manhattanu překvapeny. Po obloze letěl shluk stříbrných zářivých světel. Svědectví se ovšem navzájem liší: Jedna osoba objekt popsala jako podivně tvarovaný, pomalu letící a plný světel, zatímco jiné hovořily o třech různých objektech, a ještě jiní viděli dokonce nějaký půltucet letících věcí.

Ruští aktivisté bránící Chimkinský les se ve spolupráci s BankWatch obrátili na Evropskou komisi

15. 10. 2010

Ruští aktivisté zabývající se obranou Chimkinského lesa nedaleko Moskvy, který je ohrožen výstavbou dálnice Moskva - Sankt Petěrburg, se snaží zablokovat financování projektu evropskými bankami. Evropská banka pro obnovu a rozvoj a Evropská investiční banka očekávají nové varianty trasy. Pokud by EU zmrazila financování, Rusko by mohlo sice postavit chimkinský úsek mezi 15. a 58. kilometrem financovaný ze státního rozpočtu a státními bankami, ale ostatní úseky by zůstaly nadlouho nedokončeny.

Brettschneiderův čas

15. 10. 2010 / Pavel Pečínka

Fenomén udavačství vystihl v knize Jak chutná moc Ladislav Mňačko. Líčí člověka, který malý tělesný vzrůst od dětství kompenzoval žalováním. Zažaloval, byl bit, žaloval o tom, byl bit... Mňačko popisuje, jak se človíček, takto formován, vyvinul v kreaturu, jež si nemožnost čelního střetu vykompenzovala perfektně zvládnutou sociální adaptací a kariérním růstem pomocí intrik v jakémkoliv prostředí, od agrární po komunistickou stranu. Spisovatel tyto mechanismy zmapoval dokonale, autor sám léta znal podobného, navenek žoviálního skřeta...

Sociální smysl penzijní reformy

15. 10. 2010 / Pavel Urban

K evergreenům současné doby (momentálně trochu v pozadí) patří penzijní reforma. Její logika vychází ze zhoršujícího se poměru mezi penzisty a lidmi v produktivním věku. Tito lidé už do budoucna nebudou schopni zajistit penze v současné výši. Proto by měli budoucí důchodci šetřit a investovat skrze penzijní fondy, aby na stará kolena mohli žít z jejich dividend.

Co zachrání ekonomiku: škrty, nebo investice?

14. 10. 2010

Jakou makroekonomickou teorii používají zastánci vládních škrtů, že věří, že pokud v nadcházejících čtyřech letech odeberou z hospodářství 100 miliard liber, povede to k oživení? A na jakou makroekonomickou teorii spoléhají odpůrci vládních škrtů, ptá se v deníku Financial Times Robert Skidelsky, bývalý profesor ekonomie na Warwick University.

Věci veřejné jako B tým ODS

14. 10. 2010 / Lukáš Kantor

Věci veřejné dostaly do parlamentu protestní hlasy nespokojených voličů hledajících alternativu ke zdiskreditovaným velkým stranám. Jen málokdo z nich asi tušil, co se otevřeně šušká a co si myslí i dnes tak adorovaný Karel Schwarzenberg: "Věci veřejné jsou produktem pražské ODS a sounáležitost stejného kmotra, jak dobře známo, vztahy utužuje."

Iluze voleb

14. 10. 2010 / Milan Valach

Opět se blíží volby. Avšak dávají nám nějakou naději? Co znamenají volby pro lidi, kteří nedisponují ani značným majetkem, ani významnými styky? Které ze stran můžeme věřit, že bude po příchodu k moci skutečně hájit naše zájmy?

Neplatí spíše to, co kdysi za vlády jedné strany říkali Šimek s Grossmanem: "Vážení občané, blíží se volby. Nač to před vámi tajit. Vždyť my vás k těm volbám potřebujeme. Na vás záleží, jestli zvolíte stranu, anebo stranu."

Krugman a Ferguson se hádají o tom, zda má stát investovat, nebo škrtat

14. 10. 2010

Profesor ekonomiky na Princetonské univerzitě Paul Krugman se v diskusi v Jižní Koreji střetl s ekonomickým historikem Niallem Fergusonem z Harvardské univerzity v rámci debaty, zda má stát investovat či škrtat.

Krugman, nositel Nobelovy ceny, naléhá, aby Obama zahájil druhé kolo fiskálních stimulů ekonomiky. Argumentuje, že nové investice ve výši dalšího bilionu dolarů přinesou obrovský prospěch, ve srovnání s nímž budou vzniklé povinnosti dluh splácet zanedbatelné.

Férová Praha v myšlení ekonoma

14. 10. 2010

Zdeněk Tůma, kandidát TOP 09 na pražského primátora nás na svém volebním billboardu přesvědčuje, že Praha může být fér. Co však znamená férovost v jeho pojetí? ptá se Jakub Sedlák.

Jedním z nejvýznamnějších teoretiků spravedlnosti a férovosti je americký politický filozof John Rawls. Podle Rawlse je společnost a její instituce férová a spravedlivá pouze v tom případě, jestliže by její podoba odpovídala představě racionálně uvažujících jedinců v tzv. původní pozici za předpokladu, že neznají své schopnosti (např. inteligence) ani sociální status, který by v takto konstituované společnosti zaujali.

V Praze jsou rozumné ženy

14. 10. 2010 / Petr Jánský

Před pátečními volbami jsou karty v metropoli rozdány takto: ODS 28%, TOP09 25%, ČSSD 15%, KSČM 9%, VV 8%, SZ a SND ED 4%.

Pražany nejvíce tíží bezdomovci na veřejných prostranstvích 44%, prodej a užívání drog na veřejnosti 39%, herny a casina 39%, zloději 37%, nedostatek parkovacích míst 25%, deregulace nájemného 25%, nedostatek zeleně 22%.

Fotovoltaika -- pro české politiky nekonečný příběh ...

14. 10. 2010 / Martin Martínek

Je mimořádně zajímavé pozorovat tanečky, které naši politici předvádějí kolem solárních elektráren. Jak přesvědčují veřejnost, že právě teď resp. před několika týdny se dozvěděli, jak vážný to může být problém. Výstavba velkých solárních elektráren přece není věcí několika minulých týdnů či dokonce měsíců.

Fíkový list světového dění v podobě Fora 2000

14. 10. 2010 / Daniel Veselý

Částečně reaguji na postřeh Bohumila Kartouse , kde s povděkem kvituje rozhovor s "americkou novinářskou hvězdou" a politologem Fareedem Zakariou v České televizi, který také vystoupil na Foru 2000. Mučil jsem se několikahodinovým sledováním Havlova intelektuálního candrbálu a poslechem nudného strýcovského mudrování přítomných hlavounů o ničem. Zjistil jsem, že Spojené státy jsou ve světě stále "benigní silou", že v Rusku neexistuje demokracie, zato ale v médiích denně 20x slyšíme o násilnostech v Iráku (sic!). Dozvěděl jsem se také, že se v Íránu a Číně porušují lidská práva atd.

Proč nebudu volit národní socialisty, ale sociální demokraty

14. 10. 2010 / Štěpán Kotrba

Protože bývalí národní socialisté mezi sociálními demokraty i občanskými demokraty, jak se zjistilo docela nedávno, inklinují daleko více k národně socialistickým řešením, než k řešením občanským nebo sociálním. Stále. Bývalý národní socialista Paroubek (dnes stále ještě ČSSD) napsal ve svém internetovém "časopise" nedávno: "Není vhodné zaměstnávat lidi z jiných kultur, už tu pak zůstanou. Naučí se jazyk, mají děti a je z toho etnický problém..." Radní Janeček (stále ještě ODS) už chce sběrný tábor na okraji Prahy stavět. Národní socialisté v Německu uprostřed hospodářské krize 30. let také preferovali Němce před imigranty. Neschopnost ostatních a lákavý populismus si žádal vyhovět hladovým davům. Pak museli nacisté definovat, kdo je Němec hodný práce a chleba. Pak museli definovat co udělat s těmi, kteří Němci nejsou. Koncentrační tábory a masové hroby u nich stojí jako připomínka německých národně socialistických řešení dodnes po celé Evropě - Terezín v Česku, Mauthausen v Horních Rakousích, Treblinka v Polsku, Osvětim-Auschwitz v Polsku...

Nedávno jsem psal, že nebudu volit sociální demokraty, dokud se za xenofobní výroky o nepřizpůsobivých neomluví. Sociální demokraté se ústy svých autorit nyní před volbami - na programové konferenci i jinde - několikrát a velmi tvrdě od národně socialistických řešení (vyřčeným kýmkoliv a kdekoliv) distancovali. Věřím, že to mysleli vážně. Dokázali tak, že jedna vlaštovka nedělá jaro a jeden kněz netvoří církev. Jeden pučící nacista (v Mostě, Ústí, Karviné či v Praze 5) pak netvoří názor celé strany. Sociálně citlivá, demokraticky prosazovaná a přitom inkluzivní řešení jsou mi blízká. V Británii či Švédsku bych volil nejspíš liberály, v Česku ČSSD. Radikální řešení musí mít schopnost být prosazeno. Verbální radikalismus je provázen stále rostoucí frustrací. Volit KSČM je, díky průměrnému věku jeho členů a mizivé akceschopnosti těch, kterým ještě sedmdesát osm není, hlas už tentokrát ztracený.

Nesmíme se přizpůsobovat, ani mlčet

13. 10. 2010

Namísto, abychom prováděli racionální analýzu pozitiv a negativ, přijímáme jen ty informace, které potvrzují naši totožnost a naše hodnoty, a odmítáme informace, které jsou s nimi v rozporu. Své myšlení přizpůsobujeme své sociální totožnosti a ochraňujeme ji před jejím zpochybňováním. Když se setkáme s lidmi, kteří nám předkládají nepříjemná fakta, většinou to jen posílí náš odpor vůči jakýmkoliv změnám.

Pohleďme, jak se spořádaně všichni řadíme do fronty na svou popravu. Trestání chudých za chyby bohatých, likvidace univerzální státní péče, rušení ochrany, kterou poskytuje stát - vyskytlo se pár malých protestů, nikdo nebojuje, píše v deníku Guardian George Monbiot.

To, že přijímáme politiku, která je v protikladu s našimi zájmy, je obrovskou záhadou 21. století. Ve Spojených státech se hněvivě dožadují manuální pracovníci, aby jim nikdo nezaváděl zdravotní péči, a chtějí bezpodmínečně, aby milionáři platili menší daně. V Británii jsme ochotni vzdát se bez protestů sociálního pokroku, za nějž naši předkové riskovali životy. Co se to s námi přihodilo?

Jak umírá demokracie: Lekce od mistra

13. 10. 2010 / Chris Hedges

Strach, vztek a nenávist naší oloupené a zmatené dělnické třídy jsou směrovány do proudů, které oslabují poslední zbytky demokratického státu. - A pokud nepřijmeme aristofanovský radikalismus, pokud nezačneme bránit fungování korporativního státu prostřednictvím aktů občanské neposlušnosti, jsme vyřízení.

KD│ Starověký řecký dramatik Aristofanés strávil život bojem proti útokům tyranů na demokracii. Je skličující připomenout, že prohrál. Nicméně pochopil, že tím nejtěžším bojem za lidstvo často bývá říkat a chápat samozřejmosti. Aristofanes, který měl tu odvahu vylíčit vládnoucího řeckého tyrana Kleóna jako psa, je ideálním dramatikem, k němuž se lze obrátit ve snaze pochopit nebezpečí, jež nám hrozí ze strany hnutí od Tea Party přes milice až ke křesťanské pravici, stejně jako bankrotující a zkorumpovanou mocenskou elitu, která už se nezajímá o potřeby občanů. Viděl tutéž korupci o 2 400 let dříve. Správně se obával, že udusí athénskou demokracii. A snažil se marně probudit Athéňany z jejich spánku.

Zavirovaná veřejná diskuse

13. 10. 2010 / Bohumil Kartous

Nedávno jsem viděl na ČT zajímavý rozhovor s adiktologem Michalem Miovským. Pár dní poté jsem viděl na stejné televizi rozhovor s politologem Fareedem Zakariou, americkou novinářskou hvězdou (za obojí si ČT zaslouží pochvalu). Rozhovory měly něco společné. Michal Miovský mluvil mimo jiné o tom, že veřejná diskuse o drogách je krajně povrchní a neinformovaná, vychází ze zažitých stereotypů, které se omezují na zjednodušené představy a zjednodušené soudy. Fareed Zakaria (označovaný mimochodem za liberála, což je v české společnosti požadovaná sebeidentifikace, pozn. autora) sice nemluvil zdaleka o tomtéž, ale tím, co řekl, vlastně potvrdil a zobecnil Miovského slova. Mluvil o tom, jak je americká zahraniční politika absurdní, když se snaží místo kulturního vlivu používat vojenskou sílu, mluvil o tom, že tzv. Al-Kaida je vlastně více myšlenka než reálná teroristická síť, mluvil o tom, že jsme v daleko větším bezpečí, než by se mohlo z médií zdát. Vyjadřoval názory, které má -- paradoxně -- málokdo v českých médiích odvahu zastávat, protože bude stát proti tupé přesile velmi tendenčně uvažujících opinion makerů, kteří více hledí na uctívání historicko politického totemu než na příznaky skutečnosti, které z totemu přirozeně dělají kus trouchniviny.

An English version of this article is in CLICK HERE

Havel jim to dal

13. 10. 2010 / Jiří Jírovec

Motto:

"Pevně věřím, že přijde den, kdy Pravda a Láska zvítězí i nad Václavem Havlem!"

(Přečteno na jednom diskusním fóru)

Česká republika má neobvyklé štěstí na zvláštní presidenty. Ten současný ví všechno a zřídil by ráj na zemi, kdyby se vlády nepletly mezi trhovce. Jeho předchůdce žádná řešení nemá, ale o to víc filozofuje, jak by to co mělo být.

Havel v úvodním proslovu Fora 2000 použil slovo "nesamozřejmost" ve svém nezbytném kopnutí do volnotržní bábovičky. To slovo si nejspíš vypůjčil z Kunderova projevu na sjezdu spisovatelů v roce 1967 - tehdy použité v souvislosti s existencí českého národa. Havel ovšem má větší záběr, a tak mluví o lidstvu a civilizaci. Prý si lidstvo jednou onu "nesamozřejmost" uvědomí, začne se divit světu kolem sebe a vymaní se ze světa pýchy.

Školné na českých vysokých školách bude!

13. 10. 2010 / Lukáš Zelenka

Američané nestudují primárně za lepší život, oni vlastně studují za vykoupení z chudoby, do které se studiem uvrhli.

Rád bych se krátce vyjádřil k poznámce J. Čulíka. Nemám čas se dlouhosáhle rozepisovat, ale třeba to věci i prospěje. Článek mi poslal kamarád mailem se slovy "něco podobného nás pravděpodobně také čeká, už slyším Karla Schwarzenberga, jak říká, že ve světě se to taky tak dělá [...]"

Jan Čulík píše, že "nový" způsob financování "se českým politikům a byrokratům jistě velmi zalíbí". Nechápu, jak může (společně s mým kamarádem) mluvit v budoucím čase.

Ještě k "penzijní reformě"

13. 10. 2010 / Ladislav Brzobohatý

Pan Čihák sice počítá numericky správně, ale z hlediska metodiky se dopouští dvou zásadních chyb.

První chybu by mu okamžitě "osvětlil" skoro každý "finanční expert". Aby klient udržel relativně stejnou koupěschopnost svých úspor, musí výši ukládané částky (v případě p.Čiháka 9 526 Kč) pravidelně valorizovat minimálně o inflaci. Pokud budeme počítat s průměrnou inflací stejnou jako je p.Čihákem uvažovaný průměrný úrokový výnos penzijních fondů, tj. 2,14% p.a. (v praxi posledních 20ti let však byla inflace podstatně vyšší než výnosy úroků), tak po dvaceti letech by např. musel ukládat již cca 14 550 Kč měsíčně (9 526*1.0214exp20).

Kalouskova numerologie

13. 10. 2010 / Michal Vimmer

Žokej Váňa vyhrál v neděli 10.10.2010 posedmé Velkou Pardubickou, svatebčané brali radnice útokem -- alespoň v Ázii; U Nás magická desítka proti očekávání tolik netáhla. Snad po volbách, 20.10., si přijde více párů pro kouzelné razítko. Magie čísel funguje, žokej Váňa by mohl vyprávět ... Ale nevyprávěl Váňa, nýbrž mediální komentátoři urputně pěchovali slovní vatu řečmi o moci "magických desítek." Váňa vyhrál posedmé prostě proto, že před tím vyhrál šestkrát. To je logické. Proč naše trojvláda za žádnou cenu neuhne z 10% plošných škrtů veřejných rozpočtů? Protože po devítce přichází desítka? Protože vládne Kalousek - TOP 09?

Rasismus je i v českém byznysu

13. 10. 2010 / Václav Adam

Rád bych krátce přispěl do diskuse o rasismu v české společnosti, která se v posledních dnech na Britských listech rozeběhla. Když jsem pracoval jako ekonom ve svém bývalém zaměstnání (výrobní podnik střední velikosti), absolvoval jsem jedno jednání, o kterém bych rád povyprávěl čtenářům. Náš podnik navštívili zástupci jedné významné finanční a pojišťovací společnosti a byl jsem to já, kdo byl pověřen s nimi jednat.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2010

2. 10. 2010

V srpnu 2010 přispělo finančně na Britské listy 211 osob celkovou částkou 39 937.45 Kč. Příjem z reklamy byl 7000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30.9 2010 částku 199 925.47 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 2101,20 euro. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.