19. 6. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Vladimír Špidla se soustřeďuje na reformu
19. 6. 2003
Vláda premiéra Špidlu chce parlamentom pretlačiť reformu verejných financií, ktorej podoba nevyhovuje ani jednému z koaličných partnerov. Reformný balík sa môže stať rozbuškou, ktorá rozbije vládu a spustí zmeny vo vedení ČSSD.
Sloupek

Krajina se uzdravuje - to je vzkaz ekologů, kteří zlepšování životního prostředí vidí v přemnožení chroustů. Přemnožení socialistů ve své straně zase vidí stalinští komunisté, a tak kvůli svému odbojně proevropskému soudruhovi svolali mimořádné zasedání výkonného výboru. Podle kuloárových informací se bude zabývat případem místopředsedy Jiřího Dolejše, který veřejně podpořil vstup ČR do Evropské unie navzdory stranickému doporučení hlasovat "měkce" proti.

Obě informace z dnešního zpravodajství má na svědomí příroda. Někoho vybavila větší inteligencí, než jiné a chroustům nadělila pud sebezáchovy tak silný, že přežili desítky let znečištěné přírody, aby dnes mohli pochválit ministra životního prostředí, lidovce Ambrozka...

K znovuobjevení se chroustů přispěl podle kteréhosi "mediálního" entomologa, zpovídaného na téma "nesmrtelnost chroustů" Českou tiskovou kanceláří, návrat zemědělců k stájovým hnojivům. Larvy prvního stupně se totiž v půdě živí slámou a chlévskou mrvou. V éře chemických hnojiv byli chrousti v této fázi vývoje prakticky vytráveni. "Teď se chroust vrací, je tradiční součástí krajiny. Současně se zlepšuje kvalita potravin," míní onen bodrý muž (jménem Povolný) a netuší přitom, kdeže naši předkové vzali ono přísloví o chroustí chuti přežít. Cokoliv. I komunistické zemědělství s dusíkatými hnojivy.

Chuť přežít i bez hnojiv mají také čeští stalinisté, jejichž zázemí v části vedení KSČM má neutuchající podporu danou konzervativismem stárnoucí členské základny. Přitom onen nereformovatelný stalinismus sedmdesátiletých soudruhů (takový je průměrný věk členů Grebeníčkovy strany) je hlavní příčinou, že na pohřby chodí dnes komunisté více, než na schůze. Počet nově přijatých do 35 let jde pouze do stovek, odúmrť do tisíců ročně.

Pokud ti noví jsou stejně věrní myšlenkám strany jako jedna mladá blonďatá komunistická poslankyně, dá se předpokládat, že po čase KSČM sfůzuje s ODS. A určitě to nejen proto, že se ona poslanecká milenka na Hradě chlubila, s jakou radostí zvolila prezidentem Klause a že vlastně - kolem a kolem - její hlas rozhodl... Nejdražší hlas za posledních několik let. A KSČM ten sladký hlásek stál tvář.

Jiří Dolejš je jedním z mála, který dokáže vysvětlit i méně inteligentním straníkům, jaký je rozdíl mezi Evropou východní a Evropou západní, přitáhnout namísto nepřemýšlivých kariéristek do strany mladé z radikální levice i levicové intelektuály. Vede komplex stranických odborných komisí, což je poslední zbytek marxistické levicové inteligence. A proto - za jeho občanský názor, odlišný od stalinského kolektivního trucování - na šibenici s ním ! Že je ta šibenice ve tvaru kříže a Dolejšovo ukřižování by vyrobilo mučedníka, za kterým by se stáhli poslední inteligentní straníci, to už jaksi předsedovi Grebeníčkovi nedochází. Trucování v koutě s "měkkým NE" už zřejmě zanechalo následky i na šedé kůře mozkové. O tempora, o mores ! Co bude dělat KSČM, podaří li se její stalinské části dosadit do Strakovy akademie Miroslava Topolánka, nevím.

19. 6. 2003
Řešení, které dnes mladým rodinám paradoxně zbývá, je oficiální nezaměstnanost. Pobírá-li rodina se dvěmi dětmi životní minimum (je-li např. žena na rodičovské dovolené s druhým dítětem a muž je nezaměstnaný), dostane okolo 11000 Kč měsíčně. Dokáže-li muž k tomuto základu vydělat "načerno" několik tisíc, může se rodinný rozpočet přehoupnout přes onu magickou hranici 15000 Kč a rodina může existovat. Je toto správné řešení? A znáte nějaké jiné?
19. 6. 2003
Snižování daně z příjmu právnických osob je obvykle zdůvodňováno podporou investování a zejména pak podporou přílivu přímých zahraničních investic. I když čísla v článku uvedená mmohou mít jen přibližný charakter, tendence jsou jednoznačné.
19. 6. 2003
tisková zpráva Ligy lidských práv

Na podzim loňského roku byl v Praze na Palmovce napaden osmnáctiletý romský mladík Marek Polák, student obchodní akademie, skupinou čtyř rasistických násilníků. V důsledku kopanců těžkou obuví, ran pěstí a trháním vazem utrpěl řadu poranění na těle, tržnou ránu na hlavě, otřes mozku a dodnes se potýká s bolestmi hlavy a se ztíženým soustředěním.

19. 6. 2003
Demonstrující Iráčané nemají práci ani peníze a jsou zoufalí. Dva z nich byli zastřeleni. Nedaleko byl nevzrušeně střelbou usmrcen americký voják, hlídající prodejnu propan butanu, a jiný byl zraněn. Ani Iráčané, ani Američané si nepředstavovali, že to bude takhle v Iráku vypadat deset týdnů po svržení Saddáma Husajna...
19. 6. 2003
Iráčané mají velmi rozporné pocity. Je pro ně velmi obtížné projevovat sympatie vůči Americe, vzhledem k tomu, že Washington nejprve Saddáma podporoval, pak potrestal irácké občany sankcemi a pak jejich zemi vybombardoval, aby se Saddáma zbavil. Avšak Iráčané příliš nemilují ani nikoho jiného -- ani své sousedy a v žádném případě už ne ostatní Araby, kteří Saddáma hájili jménem arabské cti. Američané jsou zjevnou urážkou národní cti a zřejmě ještě větší urážkou náboženské cti. Ale jsou v současnosti jedinou zárukou bezpečnosti a návratu do normálního světa. "

Časopis New York Review of Books otiskl rozsáhlou reportáž Maxe Rodenbecka, z týdeníku Economist, o dnešním životě v Iráku. Některými rysy to přípomíná situaci v Československu po pádu komunismu. Shrnujeme nejzajímavější myšlenky.

Harry Potter
19. 6. 2003
Autorka nové knihy o Harry Potterovi žaluje americký list New York Daily News o "miliony dolarů", že nerespektoval její tiskové embargo na knihu, které platí do soboty, a zveřejnil shrnutí jejího obsahu a několik krátkých ukázek.
19. 6. 2003
s využitím výsledků výzkumu CVVM

Bush dokázal nemožné. Po praktických zkušenostech s demokraciií strategických bombardérů, po afghánském a iráckém válečném dobrodružství si už jen 19,8% Čechů přeje politickou spolupráci se Spojenými státy a pouze 18,2% spolupráci ekonomickou.

19. 6. 2003
Obyvatelstvo Spojených států tvoří pouze 4 procenta světové populace. Co si myslí ostatních 96 procent o jejich filmech, firmách, politice a aroganci? Na tuto otázku se pokusila v úterý večer odpovědět ve speciálním pořadu televize BBC, debatou mezi odborníky a politiky a publikací výsledků mezinárodního průzkumu veřejného mínění na toto téma.
19. 6. 2003
Tisková zpráva organizace Greenpeace

Tým horolezců Greenpeace v pátek ráno vyvěsil na budově EU v Bruselu protestní transparenty upozorňující na to, že evropské vysloužilé námořní lodě obsahující množství toxických látek (např. azbest, dioxiny nebo PCB - polychlorované bifenyly) jsou vyváženy do rozvojových zemí třetí světa. Greenpeace žádají EU, aby vlastní ekologické problémy neřešila na úkor životního prostředí či bezpečnosti dělníků a aby lodě určené ke sešrotování podléhaly povinnosti dekontaminovány.

19. 6. 2003
Letos 19. října bude Matka Tereza prohlášena za svatou.
19. 6. 2003

ČTK: Mateřská firma holdingu distribuujícího tisk a.s. První novinová společnost se v loňském roce přehoupla do zisku po zdanění 36,4 milionu korun. Předloni vykázala ztrátu 17,5 milionu Kč. Hospodaření pozitivně ovlivnilo snížení fixních nákladů související se sloučením PNS s její dřívější dceřinou společností Ústřední distribuce tisku (ÚDT). Na růstu tržeb se také podílelo převzetí některých zákazníků konkurenta, společnosti Mediaprint&Kapa.

19. 6. 2003

Jak kouzlit s čísly, procentními základy a procenty v politickém zájmu jedné i druhé zájmové skupiny - aneb dělají li dva totéž, není to totéž...

19. 6. 2003
přeložila Jana Malá

Abd'el Al-Aziz Al-Rantisi, předák organizace Hamás, v rozhovoru pro čtvrteční Ha'aretz ujistil, že Palestinci nezačnou občanskou válku, ať se děje cokoliv.

18. 6. 2003
Tři čelní představitelé britských výzvědných služeb a státní správy informovali bývalou ministryni pro mezinárodní rozvoj Clare Shortovou, že Tony Blair loni v létě uzavřel s Georgem Bushem tajnou dohodu, že provedou v únoru nebo v březnu invazi do Iráku. Svědčila o tom v úterý v Dolní sněmovně.
19. 6. 2003
Richard Rorty

Ako sme sa mohli dočítať v amerických novinách, poradkyňa Georgea Busha pre vnútornú bezpečnosť je autorkou výroku, podľa ktorého USA Rusku odpustia, Nemecko odignorujú a Francúzsko potrestajú.

19. 6. 2003
Viedeň

"Bitka" o takzvanú dôchodkovú reformu je dobojovaná. Dvestotisíc protestujúcich na uliciach, štyristotisíc podpisov pod požiadavku SPÖ na všeľudové hlasovanie, milión štrajkujúcich -- nič z toho vládu neovplyvnilo. Reformu presadila svojou parlamentnou väčšinou. Víťazstvo?

19. 6. 2003
Keď sa minister obrany USA Donald Rumsfeld pokúsil rozdeliť Európu podľa jej podpory irackej vojny, netušil, že to bude aj parameter, podľa ktorého budú slušní ľudia deliť po vojne americkú spoločnosť.
19. 6. 2003
Habermasova a Derridova výzva k vzniku európskej verejnosti dala bodku za historickou epochou z konca druhej svetovej vojny. Je to výzva, ktorá definitívne potvrdzuje, že podoba transatlantického spoločenstva na pozadí železnej opony je nenávratne preč. Časy, keď Kennedyho výrok "Ich bin ein Berliner" našiel svojho adresáta na jednej strane múru, lebo ho bolo počuť na druhej, sa nevrátia.
18. 6. 2003
Není to tak dávno, co mi jedna známá v Ostravě vyprávěla, jak jí přišel samochvalný dopis od ostravské policie, ve kterém byla uvedena krásná procenta vyřešených případů a ve kterém jí bylo sděleno, že i ke krádeži jejího autorádia se někdo přiznal a de facto byl takto její případ vyřešen, aniž, pochopitelně, tím měla nějakou šanci na náhradu. Háček byl v tom, že si během času známá vzpomněla, že jí rádio bylo ukradeno v jiném okrese, a ostravským policajtům se tedy neměl k jeho krádeži kdo přiznat.
17. 6. 2003

ukázka britského konzervativního myšlení

Žijeme v době temna -- a občané jsou zranitelní vůči cynické manipulaci. Stali se obětí podvodu -- přijali totiž falešnou představu, že povrchní rozšíření politických svobod může být náhražkou za skutečnou moc, která přichází se znalostmi a schopnostmi porozumět věcem.

Shrnujeme hlavní myšlenky z pozoruhodné obrany elitářského školství pro všechny od britského konzervativce, euroskeptika a thatcherovce Simona Heffera, kterou v neděli večer vysílal britský rozhlas:

5. 2. 2003
Byla zrušena stará mailová adresa Jana Čulíka z roku 1995, jcu2@cableol.co.uk, prosím, pište na adresu J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk, případně na adresu redakce@blisty.cz, nebo culik@blisty.cz.
Štěpán Kotrba má svou hlavní adresu stepan@kotrba.cz. Adresa kotrba@blisty.cz je dočasně nefunkční.
31. 5. 2003
Děkujeme všem, kteří dále podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

ZMĚNA BANKY: Prosíme ty čtenáře, kteří na provoz BL přispívají trvalým příkazem, aby ho z bývalého účtu OSBL v e-bance převedli na nový účet OSBL v Raiffeisen Bance. Číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.
Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.
Hledáme profesionální fotografy i fotoreportéry, vybavené vlastními digitálními fotoaparáty i vlastní konektivitou do internetu, kteří by byli schopni a ochotni přispět k rozšíření tématické pestrosti o reportáže ze zajímavých akcí či vzdálených míst, a přinášet tak prostřednictvím Britských listů aktuální zpravodajství či pohled do exotických míst. Podmínkou je pofesionalita zpracování snímků a jejich umístění v plném rozlišení ve formátu JPG na vlastní URL, jejíž odkaz nám spolu s náhledovým obrázkem a doprovodným textem zašlete.
Hledáme i nadané karikaturisty se smyslem pro komičnost politických i civilizačních souvislostí. Předpokladem spolupráce je pravidelnost, schopnost samostatné a rychlé reakce na aktuální témata. Samozřejmostí je zasílání karikatur v elektronické verzi (JPG, PNG, GIF, případně SWF) e-mailem.
18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2003 EKONOMICKÁ STUDIE: Snížení daně z příjmu právnických osob a podpora investování Miloš  Pick
19. 6. 2003 Rozbité panenky: O svatosti udřených drsných žen a Matky Terezy Darius  Nosreti
19. 6. 2003 Co si dnes myslí Iráčané a jaké je to v Bagdádu   
19. 6. 2003 Zvyšme efektivitu státních výdajů Michal  Rusek
19. 6. 2003 Chrousti se vrátili a Grebeníček chce ukřižovat Dolejše Štěpán  Kotrba
19. 6. 2003 Co si myslí svět o Americe?   
19. 6. 2003 Oběť rasistického útoku čelí šikaně od soudkyně Helena  Svatošová
19. 6. 2003 Obyčejný den v Bagdádu   
18. 6. 2003 Memento 11
aneb Zas ten náš (český) prapor?
Miloš  Dokulil
18. 6. 2003 K problematice monopolizace distribuce v republice Jan  Čulík

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2003 Monopol je nebo není monopolem?   
13. 6. 2003 Další hrátky v ČR s verbálními trestnými činy Jan  Čulík
12. 6. 2003 Konec legrace i demokracie:
policie Bobošíkovou vyšetřuje stále!
Štěpán  Kotrba
9. 6. 2003 Postihy novinářů: již neheroldovat, lébrž nutno konat Karel  Mašita
6. 6. 2003 Bobošíková už snad může být klidná, Válová ještě nikoliv Štěpán  Kotrba
6. 6. 2003 Dokumenty v kauze Válová: "Hon na svobodu slova" má už šest ulovených zajíců Štěpán  Kotrba
6. 6. 2003 Faksimile trestního oznámení na Irenu Válovou Štěpán  Kotrba
6. 6. 2003 BHHRG: Czech media representatives harassed as EU referendum draws near   
6. 6. 2003 Málo známá oxfordská lidskoprávní skupina hájí Bobošíkovou, Železného a TV Nova jako "hlas nezávislosti"   
5. 6. 2003 Irena Válová: "Chtějí mě zastrašit, protože hovořím o monopolizaci českého tisku" Jan  Čulík

Evropská unie RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2003 EKONOMICKÁ STUDIE: Snížení daně z příjmu právnických osob a podpora investování Miloš  Pick
18. 6. 2003 Vyšetřuje se chybějící milion euro   
16. 6. 2003 Češi schválili vstup do EU   
16. 6. 2003 Občanství vyžaduje aktivní participaci - aneb nejsme ovce Štěpán  Kotrba
16. 6. 2003 Jak to také mohlo dopadnout... Štěpán  Kotrba
16. 6. 2003 Český Kocourkov ztrácí suverenitu Josef  Trnka
14. 6. 2003 83 procent účastníků referenda zřejmě v pátek hlasovalo ANO   
14. 6. 2003 Volební okrsek Praha-Krč: účast nad 50%, více než tři čtvrtiny hlasovaly ANO   
14. 6. 2003 A co české televize?   
14. 6. 2003 Vítejte, spoluobčané, do Evropské unie! Jan  Čulík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2003 Co si dnes myslí Iráčané a jaké je to v Bagdádu   
19. 6. 2003 Co si myslí svět o Americe?   
19. 6. 2003 Obyčejný den v Bagdádu   
19. 6. 2003 S Německem nebo s Amerikou? Štěpán  Kotrba
18. 6. 2003 Robin Cook zpochybnil hrozbu Saddáma Husajna   
18. 6. 2003 Kritikové války v Iráku by se měli stydět   
18. 6. 2003 Shortová: "Blair uzavřel s Bushem tajný pakt"   
16. 6. 2003 Angažovaná lhostejnost Pavel  Urban
16. 6. 2003 Nijaké triedy Naomi  Klein
13. 6. 2003 USA "plánují v zálivu Guantánamo popravy"   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
18. 6. 2003 Dousková je červená knihovna Jiří  Škuba
17. 6. 2003 Maminka Irena  Dousková
17. 6. 2003 Mother Irena  Dousková
17. 6. 2003 Ještě jednou Irena Dousková Jan  Čulík
16. 6. 2003 O tom, jak život uplývá mezi prsty Jan  Čulík
16. 6. 2003 Doktor Kott přemítá Irena  Dousková
13. 6. 2003 Šlendrián v BL je snad horší než SARS Petr  Fiala
6. 6. 2003 Divoké víno ještě po 39 letech   
23. 5. 2003 Nový esej Milana Kundery   
22. 5. 2003 Vrh křídel: antologie, která chyběla