23. 10. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
23. 10. 2002

Je pozoruhodné, že tabákový koncern Philip Morris, který v zahraničí získal výstižnou přezdívku "american best killer" (nejúspěšnější americký zabiják), může v České republice získat cenu Nadace VIA za firemní dárcovství (VIA BONA), která by měla a snad i mohla být prestižní. V USA by se něco podobného stát nemohlo.

Nerozumím tomu, jak je možné považovat za filantropii fakt, že firma věnuje na sponzorství nepatrnou část svého zisku získaného vytvářením legální drogové závislosti převážné mladých a velmi mladých lidí.

Uvědomila si porota, že Philip Morris peníze "na charitu" vydělává vytvářením obrovského společenského a zdravotního problému?

Zajímalo by mne, jak by ohodnotila porota ceny VIA BONA např. charitativní projekt ruské nebo jiné "mafie", jejíž peníze pocházejí z vytváření podobně silného typu závislosti nelegálními drogami?

Např. jihoameričtí narkobaroni mají obvykle ve svých komunitách rozsáhlý "sociální" program, ale nikoho soudného by patrně nenapadlo ocenit jejich přístup v rámci programu rozvoje dárcovství.

Rozhodnutí poroty ceny VIA BONA mě hluboce zklamalo a domnívám se, že je v rozporu se samotným cílem vyhlašování ceny. Tím je podle internetových stránek Nadace VIA: veřejné ocenění podnikatelů i jednotlivých dárců, kteří podporují neziskové organizace a jejich projekty, zviditelnění nejen konkrétních darů, ale i myšlenky spolupráce podnikatelského sektoru i individuálních dárců s nevládními neziskovými organizacemi při vytváření obecně prospěšných hodnot.

22. 10. 2002
Ministerstvo vnitra České republiky vydalo velmi kontroverzní desatero, jímž se mají občané údajně řídit při blížícím se zasedání NATO. Občanské právní hlídky však upozornily, že dokument nerespektuje české zákony a v mnoha ohledech je náběhem na policejní stát. Je dobře, že server idnes publikoval v úterý podrobný právní rozbor tohoto policejního desatera od Občanských právních hlídek (viz zde), který zveřejňujeme níže. Server idnes cituje k záležitosti Jiřího Kopala z OPH:

Policie musí postupovat pouze v mezích určených Listinou základních práv a svobod a Ústavou a z nich vyplývajících zákonů. V tomto případě musí tedy dodržovat především platný policejní zákon. Poučky policie však tato základní ustanovení v některých bodech vůbec nerespektují. Policejní desatero je z právního hlediska nekompetentní. Předání pokynů veřejnosti takovýmto způsobem považujeme za nehodné státních institucí jakými jsou ministerstvo vnitra a policie v demokratickém právním státě. Policie pokračuje v právně rozporných vyjádřeních, která porušují Ústavu, Listinu základních práv a svobod i policejní zákon a tím i základy demokracie a právního státu.

22. 10. 2002

Základem všeho je důvěra. Zdraví a harmonie vznikají v důsledku důvěry, důvěra je tmel společenské soudržnosti. Společnost, bohatá na sociální kapitál, který se měří ukazateli, jako je například síla občanských organizací, bývá zdravou společností. Společnost, bohatá na hmotný kapitál, ale chudá na sociální kapitál, je většinou nezdravá. A důvěra musí být oboustranná. Je lehčí dosáhnout důvěry mezi osobami sobě rovnými, je obtížnější dosáhnout důvěry v nerovné společnosti.

Wilkinsonovy rovnice nabízejí potěšující shodu mezi metaforickým a doslovným významem zdraví. Vyjadřují data, z nichž vyplývá, že morální zdraví a lékařské zdraví jsou navzájem provázány. Také poskytují fakta a argumentační základ pro morální kritiku neoliberalismu.

Máme za sebou nyní půlstoletí zkušenosti s masovou prosperitou ve společnosti, ale naše chápání hodnoty peněz je stále ještě založeno na nedostatku. Jakmile třeba jen malý počet lidí - musejí ale být viditelní - má zajištěn své základní potřeby, argumenty o lidské nerovnosti ztrácejí na přesvědčivosti. Je přece jedno, jestli anglický fotbalista David Beckham vydělává 100 000 liber týdně, jestliže fotbaloví diváci vydělávají 20 000 liber ročně. Kdyby se Beckhamův příjem rozdělil po stadiónu, diváci by si za něj mohli koupit každý jen několik dalších půllitrů piva - ale oni to nepotřebují, stejně jako on nepotřebuje ty peníze.

Předpokládá se, že bohatství je dobré samo o sobě, bez ohledu na to, jak je rozdělováno. Avšak z rostoucího množství dat vyplývá, že tento zdánlivě normální předpoklad je možná nemoudrý. Zdá se, že nerovnost - nejen rozdíl mezi komfortem a nedostatkem, ale už jen nerovnost sama o sobě - hlubokým a systematickým způsobem škodí zdraví. Jak konstatuje Richard G. Wilkinson, jeden z hlavních interpretů výzkumu nerovnosti docela otevřeně: "Nerovnost zabíjí", napsal Michael Kohn v časopise Human Nature Review; jeho argumentaci shrnujeme:

22. 10. 2002
"Poznej sama sebe," radil řecký mudrc. Ale to je samozřejmě nesmysl. Skutečně štastní lidé žijí podle pravidla "Myslete si o sobě co nejvíc." Vychovávají je milující rodiče, kteří je zahrnují chválou. Kráčejí rozhodným krokem životem se sebedůvěrou, založenou na neuvěřitelně přehnaném hodnocení svých vlastních schopností. A usazují se ve stáří v příjemné, teplé záři osobního uspokojení. Každý z těchto lidí je samotným Bohem sebeuspokojení, žije na svém soukromém Olympu.

Zdemokratizovali jsme v Americe elitářství. Teď má každý právo být snob, argumentoval David Brooks v měsíčníku Atlantic:

22. 10. 2002
Pan Sedláčik v duchu mediální masáže v případu Mária Banga se rozhořčuje v článku Sprostá vražda, alebo politická kauza? nad tím, že mezinárodní antirasističtí aktivisté podporují sprostého vraha. Pan Sedláčik představil celou řadu naprosto nevyvratitelných argumentů, které mají usvědčit Mária z vražedných úmyslů, sugerují jeho násilnou povahu, apod.

Panu Sedláčikovi bych přál stát se na pouhý týden mladým Romem v Bratislavě.

22. 10. 2002

Kontroverzní francouzský spisovatel Michel Houellebecq byl v úterý ve Francii osvobozen. Soud odmítl obvinění, že Houellebecq podněcoval k rasismu tím, že konstatoval, že je "islám pitomé náboženství". (Podrobnosti v angličtině viz zde, v Britských listech jsme o jeho případu psali zde.)

23. 10. 2002
Západní i arabské rozvědky budou bedlivě studovat novou knihu Bin Laden Unmasked (Bin Laden odmaskován), která právě vyšla v Bejrútu a jejímž autorem je Ahmed Zeidan, korespondent televize Al Jazeera v Islamabádu, který se s bin Ladenem několikrát setkal a účastnil se také svatby jeho syna Abdullaha, informoval v deníku Independent Robert Fisk:
23. 10. 2002
Právě vychází práce mapující život a působení Emanuela Vajtauera (1892-?), "ctižádostivého doktora filozofie zkoumajícího záhady duše, mimořádně talentovaného publicisty, který své schopnosti postupně prokazoval v politickém táboře anarchistů, komunistů a národních socialistů, až dospěl k obhajobě politiky německých nacistů", jak ji charakterizuje vydavatel.

Kniha Strážce nové Evropy - Prapodivná kariéra novináře Emanuela Vajtauera, B. Čelovského je studie o kolaboraci části českých novinářů s nacistickým okupačním režimem. Je autorovým příspěvkem k diskusi o etice novinářské práce.

22. 10. 2002
Pohraničné zatknutie najokázalejšieho miliardára Slovenska, Jozefa Majského, vyvolalo neobyčajný rozruch vo verejnosti. Podľa zatiaľ nepotvrdených správ ho mali dokonca do cely nasledovať aj ďalší, vrátane syna exministra Čarnogurského, či dokonca biskupa. Nadšenie nad tým, že začína dochádzať aj na "veľké ryby" však schladzuje dlhodobá skúsenosť občanov so štýlom tunajšej reálnej politiky. Nejde len o odpútanie pozornosti voličov od avizovaného masívneho zvýšenia životných nákladov, ktoré zahŕňa napr. aj "hard pravicové" platenie si za pobyt v nemocnici ?
23. 10. 2002

Nové složení Senátu může být významné pro třetí kolo prezidentských voleb

Volby třetiny senátorů, jejichž první kolo proběhne tento týden, skrývají otázku, jaká bude účast. Malá důvěra, jíž se Senát těší, je tradičně spojena s nízkou volební aktivitou. Ta dokonce představuje neslavný rekord našich dějin. Je to ovšem poněkud rozkývaný rekord: v prvním kole voleb do horní komory Parlamentu byla v roce 1996 účast 35,03 % oprávněných voličů, v roce 1998 pak stoupla na 42,37 %, aby se v roce 2000 propadla 33,72 % oprávněných voličů. Podle zákonu kyvadla by volební aktivita měla letos opět mírně vzrůst.
22. 10. 2002

Internetový průmysl v Británii odmítl poskytnout policii a výzvědným agenturám přístup k záznamům britských uživatelů internetu a emailu. Plán ministra vnitra Blunketta umožnit policii a výzvědným službám v nové situaci po 11. září přístup k datům uživatelů elektronických služeb se tak setkal s novými problémy.

Poskytovatelé internetových služeb sdělili britskému ministerstvu vnitra, že nejsou ochotni dobrovolně skladovat osobní informace o svých zákaznících po dlouhou dobu, aby k nim mohla mít přístup policie či rozvědka. Tyto soukromé firmy jsou "právem znepokojeny" úsilím vlády zneužívat právo občanů na soukromí i náklady, které by musely hradit, kdyby byly nuceny skladovat údaje svých zákazníků po dlouhou dobu. (Podrobnosti v angličtině jsou např. zde.)

21. 10. 2002
Anglicky nyní vychází nejnovější román Milana Kundery Nevědomost (Ignorance), kniha o zkušenosti exilu a o návratech do rodné země, kterou Kundera publikoval nejprve ve Španělsku v roce 2001 - měl zřejmě pocit, že Španělsko, země s dědictvím frankistické diktatury, kam se po jejím pádu vraceli exulanti, kteří "své rodné zemi už nerozuměli", je místem, které na Západě nejpravděpodobněji porozumí jeho nového románu nejlépe. Kunderova Nevědomost je tedy nyní konečně k dispozici i v angličtině a v anglosaských zemích o ní vycházejí pochvalné kritiky. Vrátíme se k nejnovějšímu Kunderovu románu vlastní recenzí, dnes jen informujeme o názorech jiných. Tak spisovatel Allan Massie napsal v deníku Scotsman:
21. 10. 2002
Kundera se vrací k známým tématům, míní recenzentka deníku New York Times. Opakovat se, to je součástí jeho hry s čtenářem, která nás vyvádí z rovnováhy. Nebyli jsme tu už předtím? V návratu českého exulanta do kamenitého kraje zrady a ztracené lásky, v souboji mezi pamětí a zapomínáním? Kunderovo dílo vyvolává odpověď: "Ano," jenže jeho Nevědomost jde dál, za už jednou definovaná témata, k odměně složitých a dojemných variací.
18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

1. 10. 2002
Občanské sdružení Britské listy (OSBL) děkuje sponzorům, kteří na nás ani v tomto složitém období nezanevřeli a i nadále poskytovali prostředky na udržení chodu Britských listů.

Budeme vděční za každý drobný příspěvek, který je možno zaslat na účet č.: 431349001/2400 (2400 je kód banky), eBanka, a. s. Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1. Variabilní symbol pro příspěvky 2002 (ti, po nichž chce banka konstantní symbol, mohou použít 0558).Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

Všichni spolupracovníci Britských listů pracují pro časopis bezplatně; dotují časopis podstatným pracovním popř. i finančním nasazením z vlastní kapsy.

V rámci plnění slibu, že o stavu hospodaření Vás budeme pravidelně informovat, předkládáme přehled o hospodaření OSBL za září 2002.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
23. 10. 2002 Neohrabaná nová Kunderova novela   
23. 10. 2002 Robert Fisk: Díky Bohu za izraelský tisk!   
23. 10. 2002 Aktivistická česká publicistika za okupace aneb příběh záhadně zmizelého novináře Jaroslava  Čajová
23. 10. 2002 Philip Morris: Nejúspěšnější "americký zabiják" na dobré cestě? Miroslav  Šuta
23. 10. 2002 Opětovnou kandidaturu Václava Havla nelze vyloučit Oskar  Krejčí
22. 10. 2002 Pocit nadřazenosti   
22. 10. 2002 Co zase uniklo panu Sedláčikovi v kauze Mário? Libor  Bláha
22. 10. 2002 ČR: Náběh k policejnímu státu?   
22. 10. 2002 Výsledek irského referenda neznamená, že Evropa může ignorovat důvody pro odmítání smlouvy z Nice   
22. 10. 2002 Vyhlásme vojnu rasizmu na Slovensku! Ladislav  Ďurkovič

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
23. 10. 2002 Nová kniha o bin Ladinovi   
18. 10. 2002 Měl by být svržen Saddám Husajn? Jan  Čulík
16. 10. 2002 Bude po masakru v Bali dalším terčem Británie?   
16. 10. 2002 Masakr v Bali musí znamenat, že se skoncuje s válkou proti Iráku   
9. 10. 2002 Amerika: národ, který nechce jít do války   
8. 10. 2002 Američané se už osm let snaží zabránit řešení irácké krize   
7. 10. 2002 Klíčovým faktorem při jednání Rady bezpečnosti o Iráku je ropa   
7. 10. 2002 Afghánistán: rok po zahájení války   
7. 10. 2002 Irák: Je to peklo: pohřbívají tam lidi zaživa pod asfalt   
4. 10. 2002 Válka v Iráku: Cílem je globální nadvláda USA   

Povodně a změna klimatu RSS 2.0      Historie >
21. 10. 2002 Prosba o pomoc Jiří  Svoboda
19. 9. 2002 Co chcete vědět o ochranném systému metra a bojíte se zeptat   
16. 9. 2002 IBC Pobřežní: Libor Ambrozek svým způsobem uspokojil Jaromíra Kohlíčka Štěpán  Kotrba
12. 9. 2002 Akademicky trvalá udržitelnost Topí  Pigula
11. 9. 2002 Co vlastně znamenaly nedávné záplavy Eugen  Haičman
11. 9. 2002 Obavy se potvrdily: Dioxiny ze Spolany jsou v Labi   
9. 9. 2002 Poučíme se? Tři katastrofální selhání českých vodohospodářů a nejen jich Jan  Zeman
9. 9. 2002 Pražské metro: Subterra čerpá tam, kam ji poslalo město Praha Štěpán  Kotrba, Radek Mokrý
6. 9. 2002 Spolana: Místo seriózní odpovědi přišla snaha o diskreditaci Štěpán  Kotrba

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
20. 9. 2002 Programovým komorníkům v České televizi Vítězslav  Čížek
18. 9. 2002 Jaké byly včerejší Události v České televizi? Jan  Čulík
17. 9. 2002 "Nová" Česká televize Fabiano  Golgo
17. 9. 2002 Britská vláda vynucuje od nového digitálního televizního okruhu přísné programové podmínky   
16. 9. 2002 Skandál v BBC? Jan  Čulík
23. 8. 2002 Monitor Jana Paula: Česká televize se lepšila postupně Jan  Paul
22. 8. 2002 Digitální média veřejné služby II - příprava digitální televize Zdeněk  Duspiva
15. 8. 2002 Tragický Klepetko Filip  Rožánek
15. 8. 2002 Dobrá Markéta Fialová   
14. 8. 2002 Monitor Jana Paula: Povodňový pragocentrismus České televize? Jan  Paul