"Tisíc občanů" se účastnilo sobotní demonstrace ProAlt

5. 3. 2011

tisková zpráva

Iniciativa ProAlt zorganizovala v sobotu 5.března na Náměstí Republiky demonstraci proti vládním reformám. Podle odhadu organizátorů se akce zúčastnilo více než tisíc občanů. Na demonstraci se rovněž podepisovala petice proti důchodové reformě. Přímo na Náměstí Republiky podepsalo petici 729 lidí.

Vedle mluvčích ProAltu vystoupili na demonstraci rovněž zástupci odborů Jaroslav Zavadil (ČMKOS) a Dagmar Žitniková (OSZSP). Z občanských iniciativ podpořili protestující Milan Štefanec (Nesehnutí), Ilona Švihlíková (Alternativa zdola), Jiří Silný (Ekumenická akademie), Miroslav Grund (Občané proti hluku a emisím) a Tomáš Vokoun (Akční spolek nezaměstnaných).

Řečníci kritizovali vládu za asociální a nekompetentní reformy, které povedou k demontáži sociálního státu a zhoršování životních podmínek obyvatelstva. "Hlavní nebezpečí chystaných reforem spočívá v tom, že mnohé z těchto změn budou obtížně napravitelné. Proto je třeba zintenzivnit tlak veřejnosti na vládu a hlasitě říci, že společnost se škrtnout nenechá," řekl mluvčí iniciativy ProAlt Ondřej Lánský.

Po skončení projevů se demonstrující vydali na protestní pochod přes Staroměstské a Palachovo náměstí před Úřad vlády, kde akci uzavřel projevem další z mluvčích iniciativy ProAlt Pavel Čižinský. "I loňští voliči Nečasovy vlády již začínají chápat, že státní dluh vesele roste, že se pouze pár desítek či stovek miliard korun přesunulo z rozpočtů rodin s dětmi do penzijních fondů, komerčních zdravotních pojišťoven nebo do rukou kamarádů ministra Kalouska a Bárty," zdůraznil Čižinský.

Iniciativa ProAlt sdružuje lidi všech profesí, generací i názorů, kteří odmítají necitlivé plošné škrty a reformy v oblasti důchodů, zdravotnictví, sociální a rodinné politiky, pracovního práva, školství, vědy a kultury, tak jak jsou připravovány současnou vládní koalicí, a chtějí jim aktivně čelit.

Vytisknout

Obsah vydání | Pátek 4.3. 2011