LIGA LIDSKÝCH PRÁV:
Policie rozehnala demonstraci příznivců DS protiprávně
19. 2. 2010
Rozehnání několika desítek příznivců Dělnické strany policií, které se 17. února odpoledne odehrálo před Nejvyšším správním soudem v Brně, proběhlo bez zákonného důvodu, tedy protiprávně. Nejedná se však o ojedinělý případ, policie stejným způsobem v minulosti porušila zákon i v případech účastníků shromáždění ideově zcela odlišných skupin.
Podle informací uveřejněných ve většině médií se v případě příznivců Dělnické strany jednalo o shromáždění "nepovolené", což se oficiálně uvádí jako důvod pro jeho rozpuštění. Termín "nepovolené shromáždění" se však v našem právním řádu vůbec nevyskytuje. Existuje pouze shromáždění neoznámené. Nicméně ani skutečnost, že někdo shromáždění svolal a předem jej neoznámil, není důvodem pro jeho rozpuštění. Svolavateli je pouze možné udělit pokutu. Pokud akce vznikne spontánně, pak zpravidla ani žádný organizátor neexistuje. Aby mohlo být shromáždění legálně rozpuštěno, musí nastat některý z důvodů uvedených v zákoně, například pokud dochází k násilnostem, rozněcování nenávisti vůči některé skupině obyvatel, nebo se akce koná na místě, kde je ohroženo zdraví účastníků. Julie Zelená z Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje ale Lize potvrdila, že žádný z těchto důvodů nenastal a žádné projevy nesnášenlivosti nebyly zaznamenány. Důvodem pro rozpuštění shromáždění bylo tedy jen to, že nebylo oznámeno.
"Takový postup policie je třeba chápat jako ohrožování výkonu základních lidských práv a svobod všech občanů, nejen extrémistů. Avšak i extrémista nebo přívrženec již zrušené Dělnické strany má právo veřejně vyjádřit nesouhlas s rozsudkem a právo se k tomuto účelu svobodně shromažďovat, pokud nenastane zákonný důvod k zákazu." Uvádí k zásahu policie právnička Ligy Zuzana Candigliota. Stejný nezákonný a nepřiměřený postup vůči neoznámenému shromáždění policie uplatnila i v případě protestu anarchistů proti pochodu neonacistů 28. října 2009 v Otrokovicích nebo v případě příznivců squattingu 12. září 2009 v Praze.
Jaké může mít nezákonný postup policie právní důsledky? Kterýkoli účastník rozpuštěného shromáždění může do 15 dnů podat u soudu námitky. Soud pak rozhodne, zda shromáždění bylo nebo nebylo rozpuštěno v souladu se zákonem.
"V tomto případě se jednalo o nesprávný úřední postup, který zasáhl do práv účastníků. Ti se pak mohou po státu domáhat omluvy, případně i přiměřeného finančního zadostiučinění. Státu by se tedy nepochybně více vyplatilo, kdyby policisté dodržovali zákon, respektovali práva občanů a nezasahovali zbytečně tam, kde to není nutné." Dodává právnička.
Liga je přesvědčena o tom, že je nutné, aby policie zakročila vždy, pokud na demonstraci probíhají výzvy k násilí vůči menšinám nebo jiné projevy rasismu a xenofobie. Není ale možné, aby policie nerespektovala základní práva a svobody, které jsou zaručeny všem.
VytisknoutObsah vydání | Pátek 19.2. 2010
-
19.2. 2010 / MI6 vyšetřuje izraelskou rozvědku19.2. 2010 / Útoky proti Googlu "pocházely ze dvou čínských škol"19.2. 2010 / Proč je Česká televize tak trapně politicky zaujatá?19.2. 2010 / Jan ČulíkLondýnská policie, používání policejních provokatérů, totalitní tendence a jak na to reaguje politika19.2. 2010 / Je nutno odstraňovat příčiny, ne zakazovat strany19.2. 2010 / Chceme přimět nájemníky, aby zaplatili dluhy19.2. 2010 / Uwe LadwigO jednom základním dilematu vzdělávacího systému, neboli O souvislosti mezi neúspěšnými studenty a drogově závislými pracovníky18.2. 2010 / Rozsudek jménem republiky19.2. 2010 / Manipulativní rozsudek jménem republiky18.2. 2010 / Věda žije!17.2. 2010 / Žijeme ještě v právním státě?17.2. 2010 / Uwe LadwigHomosexualita prý přestala být důvodem k vyhození z armády, neboli Zatím světu ještě nevládnou pediatři a psychologové15.2. 2010 / Koukolík o mocenské posedlosti2.2. 2010 / Hospodaření OSBL za leden 2010