17. 12. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
17. 12. 2007

PENTAGON PŘEKROČIL HRANICI

Jednání USA -- Rusko: jak je to doopravdy?

JU│ Ruské Izvestije komentují názor ruské strany na písemné odpovědi USA na ruské návrhy ohledně protiraketové obrany. Moskva je zjevně rozčarována reakcí Washingtonu na své návrhy ohledně protiraketové obrany a také přístupem NATO k dohodě o omezení ozbrojených sil v Evropě.

Podle Izvestijí dohoda o omezení ozbrojených sil v Evropě zvýhodňuje NATO. Ještě tvrdší interpretaci názorů ruského ministerstva zahraničních věcí a generálního štábu nabízí Nězavisimaja gazeta. Ta cituje Balujevského a konstatuje, že kromě 10 antiraket v Polsku a radaru v Česku se mají základny objevit i v Norsku u města Vardo a ve Velké Británii. Dostřel těchto raket by měl pokrýt prakticky celou evropskou část Ruska, kde jsou rozmístěny ruské jednotky Raketových vojsk strategického určení.

Generál Balujevskij, náčelník generálního štábu ruské armády, uvedl, že za uplynulý rok bylo v Rusku celkem 46 inspekcí – tak to umožňuje dohoda. Současná situace je taková, že na jižním a severním křídle NATO je poměr sil 11 ku 1 v náš neprospěch. Proto jsme také tuto dohodu pozastavili tzn. že pozastavujeme poskytování jakýchkoli informací o našich ozbrojených silách v tomto prostoru a tudíž zastavujeme i možnosti inspekcí na místě.

Pokud jde o protiraketovou obranu, jak už jsme oznámili, uvedl náměstek ministra zahraniční Kisljak, návrhy USA neodpovídají tomu, co naši partneři v Moskvě již ústně odsouhlasili. Na jedné straně deklarují připravenost spolupracovat, ale v praxi nemají o takovou spolupráci vůbec zájem. Jejich činy při budování protiraketové obrany v Evropě neodpovídají skutečnosti, neboť jsou zaměřeny údajně proti iránským a severokorejským raketám, které v praxi neexistují.

Izvestije pak uvádějí, že den po této tiskové konferenci pak prohlásil pomocník velitele ruských kosmických vojsk Vovk, že může být přijato rozhodnutí o zavedení do výzbroje nových raketových komplexů – pokud se mezinárodní situace nebude vyvíjet příznivě. I když nic bližšího nesdělil, pak podle expertů by to mohla být nová (v roce 2007 poprvé vyzkoušená) mezikontinentální raketa RS–24 s šesti samostatně naváděnými hlavicemi (která vychází z již ve výzbroji nasazené Topol–M, kdy bylo také oznámeno, že do bojové služby v těchto dnech nastoupila jednotka vybavená právě těmito mobilními raketami) a také principiálně nová těžká raketa.

List dále uvádí porovnání dohod USA a Rusko

Co bylo slíbeno v Moskvě

1. neaktivovat rakety pokud nebudou přesná data o vytvoření potenciálu balistických raket reálně ohrožujících Evropu

2. neosazovat antirakety do raketových sil (šachet)

3. demontovat antirakety, pokud by došlo k neutralizaci raketové hrozby

4. společně tj. Rusko a USA uskutečňovat monitoring startů raket v oblasti Blízkého a Středního Východu

5. vypracovat společná kriteria pro zhodnocení reálnosti ohrožení raketovým útokem

6. organizovat trvalou přítomnost ruských specialistů na objektech PRO USA v Evropě

7. otázka se neposuzovala

Jaká byla reálná odpověď USA

1. – 4. bez odpovědi

5. bylo přeměněno do formulace „možnost rozpracování opatření důvěry, která by se přijímala případě hrozby raketovým útokem“

6. bylo změněno na možné návštěvy specialistů, ale jen když s tím tyto země – ČR a Polsko budou souhlasit.

7. Prohlašuje se nutnosti umístit experty USA na základnách PRO Ruska.

Без холодной войны, но с новой ракетой ZDE

BZ│ Při likvidaci Varšavské smlouvy v Evropě bylo jeho protagonistům M. Gorbačovovi a E. Ševarnadzemu, nejvlivnějším představitelům nového myšlení v politice, „ústně“ ze strany USA přislíbeno, že NATO se nebude rozšiřovat východním směrem a nebude ohrožovat svého nového potencionálního spojence, který projevil tolik pochopení pro americké potřeby, že to do dnešního dne nejsou sto pochopit ani sami Američané. S příchodem skupiny kolem Jelcina k moci a vznikem nové třídy oligarchů v ruské společnosti se zdálo, že již nic nebrání tomu, aby se k ruským nerostným zdrojům dostaly nadnárodní společnosti. Příchodem Vladimíra Putina k moci se ovládnutí ruského bohatství cizinci mírovou cestou podařilo zabránit. V současné době již nelze zamaskovat, že se stále více zostřují formy a metody boje o jeho ovládnutí - za každou cenu, neboť jeho dosud známé zdroje se dramaticky rychle blíží ke svému vyčerpání. Blížíme se k možné válce impérií.

Pentagon překročil hranici

Ruskému generálnímu štábu jsou známy plány USA, jak má být rozšířen jeho evropský systém strategické protiraketové obrany.

V sobotu proběhla společná tisková konference zástupce ministra zahraničních věcí RF Sergeje Kisljaka a náčelníka generálního štábu ozbrojených sil RF, armádního generála Jurije Balujevského, na které bylo ukázáno, že problém americké protiraketové obrany v Evropě se stal nepřekonatelnou bariérou mezi Ruskem a USA. Přesně tak jako v letech studené války.

Sergej Kisljak sdělil, že další kolo rusko-amerických rozhovorů o problémech evropské protiraketové obrany, které proběhlo minulý týden v Maďarsku, skončilo bez výsledku. Hlavní příčinou, jak se vyjádřil vedoucí ruské delegace v Budapešti, je to, že USA se nechtějí vzdát myšlenky rozmístění v České republice a Polsku prvků své strategické protiraketové obrany, bez ohledu na to, že samotné Spojené státy přiznaly, že Irán, proti kterému je tato obrana jakoby předurčena, již nepracuje na vytvoření jaderných zbraní. A to znamená, že nemůže ohrožovat ani Spojené státy, ani Evropu jaderným úderem. Jiné druhy zbraní hromadného ničení, chemické ani bakteriologické, umístit na mezikontinentálních raketách nelze. Nevydrží vysokou teplotu, která vzniká při průletu rakety atmosférou.

Vystoupení náměstka ministra zahraničních věcí podpořil náčelník Generálního štábu, armádní generál Jurij Balujevskij. Řekl, že jeho návštěva Washingtonu a také rozhovory s kolegy ze Spojeného výboru náčelníků štábů a vysoce postavenými americkými politiky ukázaly diplomaticky řečeno, že „otázka vzájemného soupeření s Ruskem, mezi jiným i přímého soupeření, je mezi partnery v Pentagonu značně rozšířená“.

Generál ukázal mapu, na níž jsou vyobrazeny možnosti USA při zvyšování potenciálu strategické protiraketové obrany v Evropě.

Kromě 10 antiraket, které američtí vojáci již oficiálně plánují rozmístit v Polsku na své základně u obce Ustka a radaru v České republice ve vojenském újezdu Brdy u Prahy, se mají takové základny objevit i v Norsku u města Vardo a ve Velké Británii. Dostřel těchto raket, jak je vidět na schématu, pokrývá prakticky celou evropskou část Ruska, kde jsou podle údajů Nezavisimoj gazety rozmístěny jednotky Raketových vojsk strategického určení. V Kozelsku v Kalužské oblasti, v Tatiščevu v Saratovské oblasti, v Tejkově Ivanovské oblasti, Vypolzovu a Joškar Ole. Zde je umístěno 245 mobilních raket mobilních raketových komplexů „Topol“ (SS-25 dle klasifikace NATO), mobilní a podzemní „Topol-M“( SS-27) a podzemní „Stilet“ (SS-19). Skoro polovina všech pozemních raketových komplexů Ruska.

Generál Balujevskij varoval, že rozmisťování systémů protiraketové obrany USA v Evropě bude mít jednoznačný vliv na ruský potenciál zadržování. Vojenské úřady Ruska jsou o tom přesvědčeny. „Plánujeme,“ jak dále sdělil, „v závislosti na vývoji situace přijetí adekvátních, asymetrických opatření, které zabezpečí vysokou úroveň obrany země“.

Na přímou otázku, jaká mohou být konkrétně tato opatření, generál Balujevskij neodpověděl, pouze podotkl, že nechce, aby se situace vrátila do období studené války. Současně vysvětlil, že start antiraket, které Američané plánují rozmístit v Evropě, může vyprovokovat odvetný úder mezikontinentálních balistických raket . „Forma antiraket, jejich trajektorie a směr letu – řekl dále – jsou podobné jako u mezikontinentálních balistických raket“. A chybná klasifikace startu antirakety, například z území Polska může vyprovokovat odvetný úder. Systém varování o startech raket pracuje v automatickém režimu bez účasti lidského faktoru, a kdo se přihlásí k odpovědnosti za automatické zapnutí systému, když raketa poletí směrem na Rusko, položil Balujevskij rétorickou otázku.

Generál Balujevskij, a v tom ho podpořil i představitel MZV, řekl, že americké „kompromisní“ návrhy na rozmístění protiraketové obrany USA v Evropě, které byly oficiálně zaslány do Moskvy, jsou určeny pouze k „demonstraci snah USA před světovým společenstvím řešit problémy třetího místa dislokace protiraketové obrany na základě bezprecendenční transparentnosti a také ukázat neústavní (konfliktní) přístup ke spolupráci ze strany Ruska“. Ve skutečnosti tyto návrhy, stejně jako samotná jednání, slouží výhradně ke krytí principiální pozice USA Washingtonu rozmístit své protiraketové komplexy v Polsku, nehledě na to, jaké argumenty jsou proti tomu uplatňovány a jaké návrhy na snížení dané hrozby jsou předkládány. Podle jejich slov k tomu slouží i odmítnutí USA těch „revolučních“ návrhů, které byly učiněny ústně v Kremlu státním tajemníkem USA Condoleezou Rice a ministrem obrany Robertem Gatesem. Nyní neobsahují vůbec nic, co by aspoň nějakým způsobem uspokojovalo Moskvu. Nyní již neplatí ani dříve prezentovaná teze: „jestli se Irán zaváže nerealizovat raketové a jaderné programy, tak Američané demontují svá zařízení protiraketové obrany v Evropě“, sdělili ruští představitelé.

Nězavisimaja gazeta 17.12.2007 : Пентагон переступил черту ZDE

                 
Obsah vydání       17. 12. 2007
17. 12. 2007 Kraus na Krause, Švejnar za Klause Bohumil  Kartous
17. 12. 2007 Jednání USA -- Rusko: jak je to doopravdy?
17. 12. 2007 Běda mně, který jsem se opovážil přemýšlet Lukáš  Lhoťan
17. 12. 2007 Kauza Adéla Rajdlová -- vizitka neduhů trestního řízení v České republice Zdeněk  Jemelík
17. 12. 2007 Atomové elektrárny a rakovina Petr  Wagner
17. 12. 2007 Vlády se střídají, všechno je v pořádku...? Pavel  Janíčko
17. 12. 2007 K čemu jsou krnovské lesy? Boris  Cvek
17. 12. 2007 Politické zemětřesení ve Švýcarsku Richard  Seemann
17. 12. 2007 Americký radar teď odmítá ještě víc lidí
17. 12. 2007 Bude-li Švejnar zvolen prezidentem, přijde o americké občanství?
17. 12. 2007 V jakém časovém horizontu uvažuje prezident-ekonom Jan Švejnar Michal  Rusek
17. 12. 2007 Jan Švejnar -- šance pro KSČM Lubomír  Novotný
17. 12. 2007 Je zvolení Jana Švejnara v zájmu levice? Jan  Makovička
17. 12. 2007 Vůle boží Jan  Smolák
17. 12. 2007 Immanuel Wallerstein: Čo chce Putin Immanuel  Wallerstein
17. 12. 2007 Pokrytectví nebo bláznovství starého provokatéra Darius  Nosreti
17. 12. 2007 Jako sláma z bot Ladislav  Žák
17. 12. 2007 Kanadská provincie zakazuje kouření v autech, jedou-li v nich také děti Miloš  Kaláb
17. 12. 2007 Likvidace Památníku národního písemnictví je pravděpodobná Petr  Nachtmann
17. 12. 2007 Hrozí popření práce, kterou vytvořily generace literárních vědců
17. 12. 2007 Jeden a půl mega pro Frantu...?!? Ladislav  Žák
17. 12. 2007 Krize finančního světa jako fáma, aneb co se stane, když novinář nepochopí svět Uwe  Ladwig
30. 11. 2007 Jací jsme
17. 12. 2007 Čeština ztrácí kvůli novinářům informační hodnotu
17. 12. 2007 Ostře protestuji proti dokonavému vidu slovesa "soustředit se"
17. 12. 2007 Ještě jednou "budu se soustředit"
17. 12. 2007 Budovatelské nadšení inženýra Šefary Pavel  Doucha
17. 12. 2007 Domácí násilí v českých domácnostech: nedostatek dospělosti dospělých Hana  Mudrová
17. 12. 2007 Proč jste porušili svůj předvolební program?
17. 12. 2007 Další uprchlíci z Kuby Fabiano  Golgo
17. 12. 2007 Lze zákonem postavit ústavní právo na hlavu ? Jaroslav  Kuba
17. 12. 2007 Britské listy v angličtině?
17. 12. 2007 Smlouva Jan  Skácel
17. 12. 2007 Indie se údajně připravuje ke zkoušce mezikontinentální rakety
17. 12. 2007 Ruský plyn do Běloruska - dohoda
17. 12. 2007 Sebestřednost populace člověka v novinářském pojetí Beno  Trávníček
17. 12. 2007 Chtěla si nečinností před 11. zářím Bushova vláda připravit podmínky pro likvidaci demokracie? Mojmír  Babáček
17. 12. 2007 Nechceme spořit s Liškou Jaroslav  Vávra
17. 12. 2007 Čína víťazí v Afrike nad USA
17. 12. 2007 Úpadok moci Tom  Engelhardt
17. 12. 2007 Kosovo - európsky problém Matúš  Holý
17. 12. 2007 Chemické katastrofy Petr  Wagner
17. 12. 2007 Co vlastně dokázali vědci v Mohuči ? Vladislav  Černík
14. 12. 2007 Občané České republiky -- blbečci s volebním právem Jakub  Rolčík
14. 12. 2007 Připravovaná reforma zdravotnictví neskončí dobře Václav  Špíka
13. 12. 2007 Hemžení "nepřítomných" diplomatů Petr  Nachtmann
14. 12. 2007 Popovkin: Ruská odpověď na americkou protiraketovou obranu přijde - z kosmu
14. 12. 2007 "Bude se soustředit" na (i na) "(širokospektrální) milou a líbivou hudbu"
17. 12. 2007 Udiversum -- Pražský týden mediální diverzity
16. 12. 2007 Hospodaření OSBL za listopad 2007