23. 3. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
23. 3. 2007

Levicová nálepka takypravicových demagogů

Vladimír Myslík
Minulý režim byl forma pravicové diktatury.

Jste levicový fašista? Nebo levicový extremista? Co to je proboha za otázku co kladou reportéři ČT lidem? Jde přece o otázku základen, ne nějaké nálepkování lidí. Víte že vás volí ultralevicoví extremisté? Sorry, ale to je, jako bych se premiéra zeptal, jestli ví že ho volili také potomci Hitlera nebo sadomasochističtí pedofilní nekrofilové.

Britské listy čtu s přestávkami skoro denně už 10 let. Zajímá mě šířka záběru článků (témata) pro přehled, některá témata mě zajímají do hloubky a proto vítám i delší analytické články. Oceňují toleranci k názorům a snahu o vyvážení pohledu z všech stran. Čtu BL proto, že je to zajímavý výběr politických a ekonomických témat, která se jinde nerozebírají, nebo jsou (auto)cenzurována a tím deformována. Logicky nesouhlasím se spoustou názoru, ale je nutné je číst, protože svůj názor si člověk utříbí jen v spektru v kterém se dokáže orientovat.

Vadí mi v české společnosti špatně a účelově interpretovaná "levicovost". Místo tolerance máme dělení na "ty, co jdou s námi" a "ty co proti nám".

Tak polarizuje názory dělení na "levicové" či "pravicové". Je to přece jedno, spektrum lidí má spektrum názorů a v tolerantní společnosti by se měla témata posuzovat podle objektivních informací a ne podle stigmatu příslušenství k jedné nebo druhé skupině.

"Levicová demagogie", jak ji šíří někteří netolerantní jedinci a ostatní ji papouškují, má podle mě základ v nevyrovnání se s vlastní minulosti a vinou.

Ti, kdož cítí vinu za svoji kolaboraci s minulým režimem, se možná cítí lépe, když označí své oponenty nálepkou (levicovosti), proti které se hned vymezí a ztotožní levicovost s oním minulým režimem - čímž se od své kolaborace distancují.

To není pravda a souhlasím s názorem (i zde zveřejněným), že minulý režim byl forma pravicové diktatury. Naházením svých oponentů do pytle s zločinci minulého režimu se pak diskutující touto demagogií za prvé distancuje od minulého režimu a staví sám do světla jeho odpůrce.

Po válce je každý generálem a hrdinou... a také nosí kabát, který se právě nosí.

A tak se z pojmu legitimního životního a politického postoje stala pejorativní urážka. A je to vidět například hned v kauze iniciativy Ne základnám.

Po shlédnutí videa točeného soukromou kamerou (zveřejněno na BL) jsem si říkal, že jen pan Tamáš buď nějak nabroušený, nebo možná i arogantní. Když jsem zhlédl záznam na internetu pořadu ČT, tak jsem si řekl, že je nabroušený a teď asi i pořádně naštvaný, protože v pořadu se projevila klasická "levicodemagogie".

Jste levicový fašista? Nebo levicový extremista? Co to je proboha za otázku co kladou reportéři ČT lidem? Jde přece o otázku základen, ne nějaké nálepkování lidí. Víte že vás volí ultralevicoví extremisté? Sorry, ale to je jako bych se premiéra zeptal, jestli ví že ho volili také potomci Hitlera nebo sadomasochističtí pedofilní nekrofilové.

A takto se ránou pod pas, které se neumí diváci bránit v Česku stále nálepkuji "nepřátelé" státu, režimu nebo redaktorů ČT. V reportáži ČT se dokonce neobjevila ani vteřina z rozhovoru, jestli se nemýlím, jen nastrčení provokatéři z iniciativy ANO.

Ale zpět k levicové demagogii. Minulý režim dělil lidi na ty, co jdou s režimem, a ty ostatní hned označoval jako nepřátele tím, že jdou proti.

Tuto rétoriku (přesně) použil i prezident Bush. Buď jdete s námi, nebo proti nám. V levicové demagogii to je tak, buď jdete s námi vpravo, nebo vás poblijeme nálepkou levicovosti - jdete proti nám.

Je třeba mýtus levicovosti či pravicovosti vymýtit a místo toho naučit lidí rozeznávat mnohem výstižnější a přesnější termíny: tolerantní/netolerantní, sociální/individualistický, centralistický/distribuovaný a další - termíny, které lépe vypovídají o tom, jaký záměr řečník má, co chce vyjádřit.

Paušální označení levicový se zdiskreditovalo a používá ho demagogická skupina bývalých kolaborantů a bohužel i lidí, co jim na toto rozdělení skočili.

Česko se bohužel nevyrovnalo s minulostí a takto se to projevuje, bývalí rudí soudruzi jsou najednou modří, vlastně nic nového - po 2.sv. válce bylo taky spousta kolaborantů najednou proponenty nového režimu a hrdě se k tomu hlásili.

To mi na české minulosti vadí, že nám pravicová klika uzurpující si moc zaryla držky do země (K. Kryl), s tím málokdo mohl co dělat sám a díky absenci kultury odporu si to mohli dovolit až do pádu celého komunistického bloku (a ještě museli provokovat na Národní třídě, aby se nablblý kolaborantský národ naoko vzbouřil a mohla se předělat fasáda).

Vadí mi že i když už nemusíme rýt držkama v zemi, tak neustále zbaběle ustupujeme nálepkování "levicový extremista" a kolaborantům, co toto označení používají, nevmeteme do obličeje jejich vlastní minulost.

Osobně když argumentuji, tak k problému, ne k osobě diskutujícího - ta je z hlediska problému nezajímavá a může to být klidně fašoantisocialdemagognekrokryptokomunisterorista. Třeba i stafylokok. Hlavně že pak někdo řekne že je to levičák a celou diskusi shodí. :(

Ale nemyslete, že to je čistě nás výdobytek, třeba v Spojených státech amerických se podobně hysterické demagogické kampaně vedou už od začátku minulého století.

V bývalém Rusku byly zase nepřátelské pravicové síly, Československo v roce 1968 čelilo pravicové kontrarevoluci a dneska nás ohrožují teroristi (což je logicky kdokoliv, kdo má odlišné názory a koho chce diskutující shodit).

Mám na to ale řešení. Pravicový hák. Přejmuto z boxu - zasáhnete protivníka tam, kde je odkrytý. Proti levicovým demagogům používám ultrapravicové názory. Jako třeba když vás takypravičák osočí z levicovosti a sociálního smýšlení, tak se ho zeptáte jestli si zaplatil dnešní příděl vzduchu.

Když se zeptá, co to je za pitomost, tak podle pravicovědemagogických principu opáčíte, že po Klausově privatizaci socialistického vzduchu si přece každý musí kupovat to, co spotřebuje, takové sociální LEVICOVÉ instituce jako vzduch zadarmo přece trpět nebudeme...

A pak už se jen stačí takypravicového provokatéra zeptat, jestli není náhodou LEVIČÁK...případně KOMUNISTA. ;)

Po pravicovém háku se i z původně "takypravicově" smýšlejících kamarádů stávají vlastně komunisti a vám už stačí jen je vmanipulovat přesně tam, kam oni původně chtěli dostat vás: nejlépe k komunistům nebo stalinistům případně teroristickým organizacím. Pointa? Oni sami začnou přemýšlet nad tím, jestli náhodou nedejbože nejsou v něčem názorově shodní s komunisty, tedy komunisti, tedy kolaboranti (což jsou).

Demagogie funguje. Podpasoveé údery také. Naučte se bránit. Nejde jen o vzduch, ale o veškeré rozhodování které se vztahuje k veřejným statkům, penězům, školství, zdravotnictví, vědě, clům... Zeptejte se diskutujícího na jeho vztah k "levicové" kontrarevoluci 17. listopadu 1989, neboť její myšlenky byly levicové, v původním smyslu tohoto termínu.

A tak bych se mohl vedoucích státních činitelů, kteří nám chtějí naordinovat privátní školství, vzduch za peníze a vodu, telekomunikace a půdu v rukou majetných pracháčů - už jste zaplatili to, co jste zadarmo dostali?

A ostatním to chcete odepřít? Třeba svoje vzdělání zadarmo? Zameťte si nejdřív před vlastním prahem.

Zaplaťte si dnešní příděl vzduchu a útržek si nechte pro případ kontroly. Až mě a další, kdo se nechtějí nechat poplivávat termínem levicový, budete osočovat, budu po vás ten útržek chtít vidět...jinak z vás udělám levicové extremisty :)

                 
Obsah vydání       23. 3. 2007
24. 3. 2007 Opozice v Rusku pod sílícím autoritářským tlakem
25. 3. 2007 Blair doporučuje jako svého nástupce Davida Milibanda
24. 3. 2007 Rozhlas BBC o amerických protiraketových základnách
23. 3. 2007 Jak to vidím já.... aneb když točíte o radaru Vojtěch  Frič
24. 3. 2007 O reportáži, ktorú sa nepodarilo vyvážiť Peter  Vittek
24. 3. 2007 Česká televize -- televize veřejné služby, nebo PR agentura? Milan  Valach
24. 3. 2007 Jak se vám líbí reportáž, když točí o radaru bývalá agentka kontrarozvědky Štěpán  Kotrba
24. 3. 2007 Proč by měl platící koncesionář podporovat neobjektivní pořady ČT?
24. 3. 2007 Nevěrohodnost iniciativy Ne základnám Miroslav  Šuta
24. 3. 2007 Lze důvěřovat českým médiím? Jan  Čulík
23. 3. 2007 Jak se nejspíše dohodl Klaus se Zemanem, aneb v jednotě je síla Štěpán  Kotrba
23. 3. 2007 Langer dokončil výměnu policejních elit - odměnil nejvěrnější Štěpán  Kotrba
23. 3. 2007 I s Mongoly se musíme naučit žít Milan  Daniel
23. 3. 2007 Co si myslí Mongol v Blansku
23. 3. 2007 Volanty pošité kůží - komu ku prospěchu? Václav  Hála
23. 3. 2007 Levicová nálepka takypravicových demagogů Vladimír  Myslík
23. 3. 2007 Partnerem občanských iniciativ je stát Jiří  Csermelyi
23. 3. 2007 Česko v zajetí olympijských kruhů Lukáš  Jelínek
23. 3. 2007 Distancujeme se od Klause
23. 3. 2007 Umějí Lidové noviny česky? Tomáš  Samek
23. 3. 2007 Jak to bylo dál na čtvrteční brněnské demonstraci proti radaru
23. 3. 2007 Iniciativa Ne základnám? No, potěš pánbůh!
23. 3. 2007 Pan Havlačka měl na demonstraci setrvat déle
23. 3. 2007 Nepřesnosti v informacích o včerejší brněnské demonstraci proti základně
23. 3. 2007 Nechci zůstat němý Vít  Hinčica
23. 3. 2007 Alkohol je nebezpečnější než ecstasy
23. 3. 2007 Převratná justiční reforma Aleš  Uhlíř
23. 3. 2007 H2CAR - Udržitelná budoucnost pro uhlovodíková paliva Bushka  Bryndová
23. 3. 2007 Globální oteplování -- další fakta a další mýty Pavel  Kalenda
23. 3. 2007 Co to četl pan Kovář za noviny v padesátých letech?
23. 3. 2007 Soudruzi modří a modrorůžoví, děkujeme
23. 3. 2007 I na Slovensko mělo za komunismu svůj vlastní disent František  Muška
23. 3. 2007 Jsou v médiích přípustné rasistické výroky na adresu Romů?
23. 3. 2007 Jak Bush a Chavez cestovali po Americe Nikola  Čech
23. 3. 2007 Rozlišné právo pro kuřáky, aneb Politický bordel ze sedmi písmen a šestnácti zemí Uwe  Ladwig
23. 3. 2007 REVO si z nás dělá legraci!
23. 3. 2007 Triumfální vystoupení Ala Gora v americkém Kongresu
23. 3. 2007 Poděkování KSČ Michal Z. Čenko
23. 3. 2007 Sportovní pohádka o rychlobruslařce Sáblíkové Antonín  Hubený
23. 3. 2007 Borovice Vladimír  Holan
22. 3. 2007 Deník vzdělaného a bohatého bolševika Bohumil  Kartous
22. 3. 2007 Přistěhovalci - několik údajů k zamyšlení Darina  Martykánová
21. 3. 2007 Současný stav "výuky" omezuje tvůrčí svobody studentů Jan  Paul
22. 3. 2007 Američtí vojáci znásilňují v Iráku své kolegyně v armádě Miloš  Kaláb
21. 3. 2007 "Ústav paměti národa" v praxi Miroslav  Polreich
22. 3. 2007 Kauza Uzunoglu: Podivný začátek, podivný konec Zdeněk  Jemelík
22. 3. 2007 Netrestat schopné? Tomáš  Jurčík
21. 3. 2007 Politický program lidovců v jedné větě Boris  Cvek
21. 3. 2007 Státní maturity vyděšené Kuchtové Štěpán  Kotrba
22. 11. 2003 Adresy redakce
16. 3. 2007 Hospodaření OSBL za únor 2007