6. 3. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
6. 3. 2007

Pravdu především, pravdu vždy a všude

Neznám paní Jiřinu Šiklovou. To jméno několikrát zaznělo v novinách, rozhlase nebo televizi a představoval jsem si, že je to žena, která svůj život zasvětila boji za pravdu. Její povolání -- sociologie -- by též mělo napovídat, že jedinec, bádající o vztazích mezi člověkem a společností, by se měl otevírat poznání. Rozhodně si sociologa nepředstavuji jako osobu, která si vloží si do uší ucpávky, přelepí páskou oči a odevzdá se víře. Paní Šiklová mě v tomto přesvědčení hluboce zklamala, když v nedělní televizní diskusi prohlásila: "Raději se budu mýlit s USA, než mít pravdu s Putinem".

Podle mého názoru jsou celé dějiny lidstva dějinami boje pravdy a nepravdy. Obojího se nám dostalo nepočítaně a často je hranice mezi oběma kategoriemi tak neznatelná, že není jasné, kde která stojí. Zejména tehdy, když nemáme dostatek informací, je rozhodování těžké. Někdy sám nevím, jestli mám pravdu nebo se dopouštím omylu. Přesto se celý život snažím hledat pravdu a stát za ní. Lidé se často dopouští takzvaných užitečných nebo prospěšných lží. Politici snad ještě častěji než jiné kategorie lidí. Proto si myslím, že stojí za to, připomenout názory morální autority, kterou byl bezesporu T. G. Masaryk. Mimo jiné řekl toto:

"...pravdu především, pravdu vždycky a všude. Pravda není nikdy v rozporu s mravností; žádná lež nebo nepravda není trvale dobrá, ani takzvaná fraus pia. Máme život, máme názory a přesvědčení, máme společenské styky zatížené spoustou lží, a k tomu ještě zbytečných. Lež je nemužná; je zbraní slabochů, dost často také násilníků -- ne lidí silných. Pravda, pravda poctivá, poznání skutečné nemůže nikdy škodit."

Jak diametrálně se výrok Šiklové s Masarykem rozchází. Jak to asi paní Šiklová myslela? Když řekla -- "s USA", nejspíš nemyslela konkrétní politickou stranu ani sociální skupinu. Podle všeho tím myslela -- "s vládou USA". Pokud to bylo myšleno takto, podporovala paní Šiklová válku v Koreji, Vietnamu, intervence v Guatemale nebo Panamě, "humanitární" bombardování Srbska i poslední války v Afghánistánu a Iráku. Nesporně bude podporovat i jakoukoliv jinou válku, třeba proti Severní Koreji. A pokud USA napadnou Írán, měli bychom spolu s paní Šiklovou stát na náměstích a provolávat slávu US Army.

Při nejlepší vůli, tohle přesvědčení se s mým hluboce míjí. Domnívám se dokonce, že naprostá většina Čechů, Moravanů i Slezanů má jiný názor než paní socioložka. Překvapuje mne, že jí nevadí ani očividné lhaní vlády USA předcházející invazi do Iráku a nejspíš jí nebude vadit ani lhaní vládnoucích politiků nebo stran, pokud půjde o zájem USA ve věci americké základny v Brdech. Paní Šiklová, pomyslela jste někdy také na zájmy občanů České republiky?

A jak to bylo s tím Putinem, paní Šiklová? Nevězíte stále jednou nohou někde v 50. letech? V době stále přítomného nebezpečí jaderného konfliktu? Tehdy to mělo do jisté míry logiku. Proti sobě stály dva systémy, které byly ochotné se vzájemně zničit. Naštěstí rozum zvítězil nad nenávistí a další světová válka se nekonala. Díky tomu žije paní Šiklová i já na jedné planetě spolu s Bushem i Putinem. A tak jako dříve nám nezbývá, než se dohodnout na jediné alternativě -- žít spolu i nadále.

Prezident Putin byl Šiklovou vybrán jako symbol něčeho ukrutného a zlého. Proč právě on, proč Rusko? Upřímně řečeno, nechápu to. Snad jen setrvačností myšlení a až fanatickou nenávistí vůči bývalému Sovětskému svazu. Jenže pro mne může mít Rus stejně tak pravdu jako Američan. Vůbec není rozhodující, kde se kdo narodil.

Nakonec bych se zmínil o roli České televize v této věci. Nevím, zda je moudré zvát do diskusních pořadů lidi zaslepené a bez schopnosti hledat a nacházet pravdu. Je to stejné, jako zvát do pořadu o pavoucích lidi, trpící arachnofobií (chorobný strach z pavouků). Navíc opět bez protiváhy patřičného množství oponentů.

Možná by stálo za to udělat konečně něco podobného v obráceném gardu. Proti jednomu příznivci americké základny postavit 8 protivníků z druhé strany. To by bylo křiku v Lidových novinách... To by se nelíbilo ani socioložce Šiklové, Václavu Havlovi, řediteli Janečkovi a už vůbec ne premiérovi Topolánkovi. Jenže milí politici - uvažte jednu věc. Náš národ je už takový, že čím víc je vystaven tlaku vládnoucích, čím víc se mu nutí jedno jediné řešení, čím je diskuse jednostrannější, tím se lidé více stavějí za to druhé přehlížené řešení. A lanko, dlouho napínané a přetěžované vahou lží a polopravd, pak jednoho dne praskne.

Paní Šiklová, možná bude moudřejší dát na hlas lidí, těch hloupých a obyčejných lidiček, těch nepražských, těch neinformovaných občanů z městeček i vesnic, moudrých i nevzdělaných, lékařů, učitelek i těch sedláků a uklizeček, prostě jedním slovem NÁRODA, než za několik let s ostudou vyhánět Američany z našeho území ve chvíli, kdy se změní vlády. Protože víra může pravdu přehlušit jen na čas.

                 
Obsah vydání       6. 3. 2007
6. 3. 2007 ČR se dostane do izolace
6. 3. 2007 Co všechno může ČR chtít za radar!
6. 3. 2007 BL jako dezinformační zdroj, aneb Proč se někteří vzdělaní lidé rádi sami zostudí a neužívají raději svobody vyjadřování? Uwe  Ladwig
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo
6. 3. 2007 Odraz TGM v současné politice
6. 3. 2007 Odvaha ke kolaboraci Luděk  Toman
6. 3. 2007 .... a karavana jde dál .... Pavel  Čámský
6. 3. 2007 Trojí bída komunismu IV. -- vítězství, prohra a historické ponaučení českých komunistů Bohuslav  Binka
6. 3. 2007 Za "ideální" maturity? A za faktografická testovací síta i na nižších stupních? Miloš  Dokulil
6. 3. 2007 Jak zabránit nové maturitě? Bojkotem CERMATu... Radek  Sárközi
6. 3. 2007 Proč jsou Britské listy ve věci raketové základny rekordně dezinformačním zdrojem Petr  Suchý
6. 3. 2007 Kdo to tu dezinformuje? Karel  Dolejší
6. 3. 2007 Raketové protiletecké brigády v ČR byly zrušeny
5. 3. 2007 Základny, "vděčnost osvoboditelům" a český národní zájem Jan  Čulík
5. 3. 2007 Německo požaduje "debatu bez emocí" o raketových základnách
5. 3. 2007 Ze základny Kwajalein na atolu v Pacifiku do Brd Antonín  Seďa
6. 3. 2007 Tomáš Garrigue Masaryk a hledání smyslu českých dějin Pavel  Kopecký
6. 3. 2007 TGM: Demokracie musí být stálou reformou, stálou revolucí
6. 3. 2007 7 modeliek Michal  Habaj
6. 3. 2007 Medializace se určitě nevzdá střetu jako výkladového principu a eristické dialektiky jako způsobu prezentování tohoto střetu
6. 3. 2007 V čem se Václav Klaus mýlí Vladislav  Chvála
6. 3. 2007 Antologie Divokého vína - kulturní událost Miroslav  Vejlupek
5. 3. 2007 Havlův někdejší mluvčí: Jsem slušně vychovaný, proto jsem pro základnu
6. 3. 2007 Kuřákova hradní pseudosvoboda Jakub  Ježek
6. 3. 2007 Od nuly Pavel  Kučera
6. 3. 2007 Pověra: Pilnou a poctivou prací může v kapitalismu zbohatnout každý člověk Miloš  Kaláb
6. 3. 2007 Somálsko: bílé tváře pod maskami černých Daniel  Veselý
6. 3. 2007 Nedostatkové zboží -- duše Václav  Dušek
6. 3. 2007 České soudnictví: Marnost nad marnost Milan  Kulhánek
6. 3. 2007 Pravdu především, pravdu vždy a všude Antonín  Hubený
6. 3. 2007 Jak snížit náklady na léky, aneb Antikorupční korupce ve zdravotnictví Uwe  Ladwig
6. 3. 2007 Rakousko nezapomíná na své oběti stalinského teroru Richard  Seemann
6. 3. 2007 Homeopatie není podvod, ale podvod Wenzel  Lischka
5. 3. 2007 SOUTĚŽ PRO ČTENÁŘE: Mystifikace koulema Jiří  Csermelyi
5. 3. 2007 Moravec mě nepřesvědčil; vážným problémem diskuse zůstal neprofesionální výběr hostů Jan  Čulík
5. 3. 2007 Přepis Otázek Václava Moravce o radarové základně USA na území ČR
5. 3. 2007 Co mi vadí na České televizi Tomáš  Franke
5. 3. 2007 Muž potřebuje mít jistotu, že je dítě jeho Bohumil  Kartous
5. 3. 2007 Malá domů Jan  Sýkora
5. 3. 2007 Radar jako prestiž aneb Ázerbajdžán náš vzor Ondřej  Ivanek
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
18. 2. 2007 Hospodaření OSBL za leden 2007
22. 11. 2003 Adresy redakce