29. 1. 2007
Ábíčko padesátiletéSotvakdo z tisíců bývalých čtenářů ABC mladých techniků a přírodovědců si v lednu vzpomněl, že právě před padesáti roky vyšlo první číslo tohoto časopisu. Na historickou událost si však 21. ledna přišli do restaurace V rohlíku na Kavčích horách zavzpomínat bývalí pracovníci a spolupracovní-ci redakce. Sešlo se jich tu přes čtyřicet, mezi nimi i první šéfredaktor Jan Čeřovský, člen první redakční rady Ing. Radoslav Šrot, výtvarník Jindra Kovařík, tvůrce pozdějšího loga ABC, i redaktor Vlastislav Toman, který pak od roku 1959 po třicet dva roky časopis řídil jako šéfredaktor. Po celou tu dobu byl jeho zástupcem Karel Dunda. K tomu: Štefan Švec, Jan Čulík, "Dnešním časopisům pro děti něco chybí...: Rozhovor s Vlastislavem Tomanem" ZDE Štěpán Kotrba: Kde jsou dnes mladí technici a přírodovědci? ZDE |
Nechyběl ani redaktor Martin Pilný, který začínal s ábíčkem spolupracovat jako jeho čtenář a později byl dlouhá léta redaktorem techniky. Na "dlouhověkost" v redakci nebo spolupráci s časopisem vzpomínali i jiní, ať to byla sekretářka Marcela Kunová nebo redaktorka Helena Kholová, či autor Mirek Kolář nebo grafici Jaroslav Drahokoupil, Zdeňka Kocourková a Irena Holičová. Sladké překvapení pro účastníky setkání připravila Česká rada Pionýra, která jim věnovala několik narozeninových dortů a malých dárků. Předali je předseda sdružení Petra Halada a místopředseda Martin Bělohlávek. Účastníkům setkání cestu ábíčka 20. stoletím připomínala výstavka titulních stránek časopisu, jeho příloh a seriálů, i malá výstavka modelů, kterou v restauraci a salonku připravil Josef Kropáček, jeden z hlavních organizá-torů akce, sám sběratel a papírový modelář. Svým následovníkům, z redakce ABC, časopisu generace XXI. století, poslali jejich předchůdci dopis s přáním úspěchů do dalších let.
Kolegům v redakci ABC - časopisu generace XXI. stoletíV neděli 21. ledna 2007 sešli se na Kavčích horách bývalí pracovníci a spolupracovníci i čtenáři Ábíčka, aby si připomněli, že před 50 roky vyšlo první číslo časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců. Barevný měsíčník o třiceti dvou stranách tehdy odstartoval s nákladem 50 000 výtisků a okamžitě vzbudil velký zájem mezi chlapci a děvčaty, ale i dospělými. Rok od roku náklad stoupal a postupně začalo docházet ke změnám. Časopis se stal čtrnáctideníkem, objevily se první vkládané přílohy a vystřihovací modely, populární "déčka" ABC. Po prvních pokusech počátkem sedmdesátých let začala rokem 1985 vycházet pravidelně i komiksová řada ABC speciál a sešity s papírovými modely, Déčka ABC. Dodnes velice rádi vzpomínáme na práci v redakci a spolupráci s Ábíčkem, na doby, kdy časopis měl několik tisíc svých čtenářských klubů a pořádali jsme pro ně turistické srazy. Těší nás, kdykoli se setkáme s bývalým čtenáři, dnes už mnohdy i seniory, kteří stále vzpomí-nají na své Ábíčko, v němž si dnes čtou i jejich děti a vnuci. My jsme dělali ABC pro mladé techniky a přírodovědce XX. století, vy dnes děláte ABC - časopis generace XXI. století, a jistě to také není práce lehká. Z našeho setkání na Kavčích horách Vám přejeme hodně úspěchů nejen v jubilejním roce 2007, zejména nové nápady, dobré spolupracovníky i autory, a mnoho, mnoho věrných čtenářů.
Jan Čeřovský,
Vlastislav Toman,
Martin Smrček, |