9. 8. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
9. 8. 2006

Neprůchodná cesta

Ve společnosti nejen naší v České republice, ale i v dalších evropských i neevropských zemích probíhá živá diskuse o raketových základnách Spojených států Ameriky mimo jejich hranice. Je to pochopitelné, protože je to nový a další posun v zahraniční i vojenské politice této t.č. nejsilnější vojenské velmoci. Uskutečnění tohoto kroku ať již na našem území nebo na území jiného členského státu NATO by mělo být projednáváno na úrovni NATO.

Jestliže Spojené státy americké požádají (nebo možná již tak učinily) Českou republiku o souhlas s tímto projektem, pak by naše odpovědné orgány místo ponechání místa bouřlivým diskusím, které rozdělují naší společnost na tábor , který souhlasí a na ty, kteří s tím nesouhlasí měly tuto otázku předložit vedení Aliance, jejímž jsme členy. NATO by mělo o tomto požadavku jednat a zaujmout stanovisko. Všechny ty řeči proč protiraketové nebo také raketové základny, na které se může rychle takovéto zařízení změnit, vytvářejí velký šum, v němž zanikají logické a rozumné argumenty, které by měly zdůvodnit proč se tak vůbec má stát.

Jakékoli základny kterékoli velmocí mimo jejich území, které by nebyly pod jurisdikcí státu na němž jsou nebo by měly být vybudovány, by se neměly realizovat vůbec. Zkušenosti máme s bývalým SSSR, ale nejsme sami. Pokud NATO bude souhlasit, aby na území některého jeho členského státu takováto základna má být, rozhodne, ovšem po projednání s tímto státem, pak to bude v souladu s cíly a programem této aliance.

Raketami ani jinými zbraněmi nelze žádný národ ani náboženství porazit. V současném světě vůbec ničím. Ani válkou, ani obsazením území. Viz Irák, Afghánistán nebo Vietnam. Z toho vyplývá, že lze žít s touto skutečností nebo vedle ní a reagovat na ní tak, aby nemuselo dojít ke zničujícím válkám.

Tím netvrdím, že by měl být zastaven boj proti terorismu, ať již má kořeny mezi islamisty, muslimy, buddhisty, nacionalisty nebo kdekoli jinde. Zbraně, rakety, tanky nenesou nikdy mír na svých hlavních, nýbrž jenom zkázu.Mír se rodí z vítězství spravedlivé věci a jeho dosažení by mělo být bez ztráty životů nevinných lidí hlavně dětí, kteří nejsou vůbec ve válečných konfliktech zúčastněni. Tento boj lépe řečeno úsilí je tím nejsložitějším bojem a politickým umem, mistrnou strategií a taktikou.

Vojensky lze porazit jiného protivníka, stát, válečnou koalici, (byla to např. osa Německo,Itálie, Japonsko ve II.světové válce) když je protivník slabší. Ovšemže při takovém konfliktu hraje důležitou roli přesvědčení a názor za co, že se vlastně bojuje. Lidem, vojákům i ostatnímu obyvatelstvu na obou stranách boje se ovšem předkládají vznešené cíle. Bojujeme za vlast, za krále, za císaře, za území, které nám patří, za čest a pravdu, proti útlaku a ponižování, za víru, za náboženství, za našeho jedině toho pravého boha, za mír, proti imperialismu, proti bolševismu atd.

Na obou stranách je dost těch, kteří uvěří někdy v tyto proklamace. Více je těch, kteří nevěří nebo nepřemýšlí, obléknou uniformy a jsou bojovat, protože je vyhlášena mobilizace a to je zákon a odmítnout, dezertovat to je zrádcovství a je trestáno někdy i zastřelením. Jiné je to u armád žoldáckých, ale to je jiná kapitola. Samozřejmě, že jsou věci a důvody proč lidé jdou do války spravedlivé, svaté, zdůvodnitelné.

Např. dlouholeté vykořisťování, ujařmení národa, bída, hlad, bezpráví, které vyvolávají vzpoury, odboj, jež mají přivodit zvrat poměrů nebo alespoň nápravu. Války byly již v pravěku, o území, o loviště, když kmen, družina či jiné společenství, jestliže vzrostl počet příslušníků a stávající teritorium všechny neuživilo. Když se sousedy nedošlo k dohodě a smírnému řešení, došlo na boj a válku. Válka je pokračováním politiky násilnými prostředky.

Dokud národy, státy, seskupení, moci i velmoci budou mezi sebou válčit pak nepřekročily civilizační práh, ať si o sobě myslí, že jsou jakkoli vyspělé a kulturní. Řešit věci násilím, zbraněmi, zabíjením, ničením vytvořených hodnot , přervat normální mírový život, zaběhané způsoby života, pohodu a řád je barbarství. Tomu je nutno vyhlásit boj. Tento způsob nazírání není pacifismus. To je konstatování skutečností.

Je možné poukázat na složité konflikty a situace zobrazené např. V Čapkově dramatu Matka. Ta dává, ač byla bytostně proti válce a zabíjení, svému poslednímu, nejmladšímu synovi, když jeho bratři zahynuli, do ruky pušku a říká jdi a bojuj.

Ano, život člověka, národů a států není šablona. Je složitý, rozporný, protikladný, krásný, ale i odporný svými ději a lidským chováním. Ale, aby se lidé, pokud si tak říkáme, zbavovali navzájem života, tohoto zázraku na této modré planetě, se vymyká humanistickému uvědomění a těm nejlepším vznětům, citům a stupni vývoje a pokroku. Vím, proklamace, programy a výzvy, usnesení,zákony, rezoluce a přání to nezmění.

Přesto úsilí a snahy, přesvědčení a přesvědčování našich souputníků doma, v Evropě i kdekoli ve světě, při každé příležitosti, nelze vzdávat. Demokracie je mimo jiné také diskuse. Veďme tedy dialog mezi sebou, mezi národy, státy, mezi mocemi a velmocemi, mezi pakty a seskupeními, mezi náboženstvími, ideologiemi, církvemi, mezi bohatšími a bohatými, mezi bohatými a chudšími, mezi sytými a hladovými, mezi chápajícími a těmi, kdož dosud nerozumí nebo nechtějí rozumět, mezi různými kulturami a rozdílnými světy v nazírání na život a jeho smysl o tom, že války, násilí, zbrojení, boj o nadvládu a vlastnění dalšího bohatství, peněz a moci nemají smysl, východiska a řešení, že je to cesta neprůchodná, cesta do ztracena, vedoucí ke vzájemnému zničení.

                 
Obsah vydání       9. 8. 2006
9. 8. 2006 Rozhněvaní britští poslanci požadují zrušení parlamentních prázdnin
8. 8. 2006 Bilance války, která je hanbou světa
9. 8. 2006 Válka o pozemky
9. 8. 2006 O co jde v Libanonu? Pavel  Urban
7. 8. 2006 Libanon: pravá tvář "chirurgicky přesného bombardování"
9. 8. 2006 Pachatel nebo oběť Bohumil  Kartous
9. 8. 2006 Rakouský prezident chce urychleně ustavit vládu Richard  Seemann
9. 8. 2006 Neprůchodná cesta Milan  Dubský
9. 8. 2006 Ukrajina, náš vzor Oskar  Krejčí
9. 8. 2006 Česká debata o protiraketové základně: pozdě a chybně
9. 8. 2006 Američané nás nevpustí do USA bez víz, ale základnu v ČR chtějí
9. 8. 2006 ČT odmítla převzít papírovou raketu, protože "informuje objektivně"
9. 8. 2006 Americké protiraketové základně v ČR Ano!
8. 8. 2006 Malé války, velký problém Oskar  Krejčí
9. 8. 2006 Brezinův úsměvný blábol
9. 8. 2006 Vybydlená planeta a její scénáristka Ivan  Brezina
9. 8. 2006 Letní poplašná zpráva Václav  Dušek
9. 8. 2006 Neopomínejte obyčejné lidi Věra  Říhová
9. 8. 2006 Hrozba "black-outů" elektrizačních soustav Milan  Černý
9. 8. 2006 Rolling Stones Milan  Cimburek
9. 8. 2006 Czechtek a komolení jmen
9. 8. 2006 W jako Wikipedia, W jako Wales Vladislav  Černík
9. 8. 2006 Fidel Castro je kontroverzní osobnost, ale... Petr  Wagner
8. 8. 2006 Redakce Neviditelného psa dostala vzteklinu Štěpán  Kotrba
8. 8. 2006 Čína potvrdila nejstarší případ nákazy ptačí chřipky u člověka
8. 8. 2006 Zaplacený senátorův koníček - reforma zdravotnictví
8. 8. 2006 Pajkus největším nepřítelem Jaroslava Spišiaka, Spišiak odvolán Štěpán  Kotrba
8. 8. 2006 Poezie jako oběť doby Michal  Černík
8. 8. 2006 Zapomenuté kořeny krize Sandra  Wain
8. 8. 2006 Kuba je Disneyland levice... Fabiano  Golgo
8. 8. 2006 BP uzavírá největší americké ropné pole na neurčito Michal  Brož
8. 8. 2006 Hacker pronikl do nových biometrických pasů
8. 8. 2006 Osmašedesátníci -- čest, nikoli cejch Lubomír  Novotný
6. 8. 2006 Hospodaření OSBL za červenec 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
9. 8. 2006 Neprůchodná cesta Milan  Dubský
9. 8. 2006 Česká debata o protiraketové základně: pozdě a chybně   
9. 8. 2006 Američané nás nevpustí do USA bez víz, ale základnu v ČR chtějí   
9. 8. 2006 Americké protiraketové základně v ČR Ano!   
8. 8. 2006 Rád bych se zasmál taky, kdyby bylo čemu Jan "Matt" Hájek
7. 8. 2006 Spojené státy Ameriky a blaho Česka Jan "Matt" Hájek
7. 8. 2006 Přátelství, bomba a občanská společnost Michal  Jurza
7. 8. 2006 Petice proti základně   
7. 8. 2006 Ne základnám v Pardubicích Milan  Daniel
7. 8. 2006 Na názorech občana nezáleží? Jan  Čulík
5. 8. 2006 Česká televize manipuluje diváka   
2. 8. 2006 Cizí protiraketová základna v Česku? Stanislav  Kaucký
2. 8. 2006 Podpisová akce proti americké základně v ČR   
2. 8. 2006 Budeme bránit Ameriku svými těly Ivan  Kunc
2. 8. 2006 Ruský generál kritizuje americký program Národní raketové obrany (NMD)