4. 8. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7. 8. 2006

Dát si vlastní program za klobouk

Trojkoalice bude mrtvá dřív, než moje odpověď vyjde

Odpověď Janu Bímovi, reagujícímu v příspěvku "Paroubek jde do izolace" na článek "Pane Cveku, probuďte se"

Souhlasím, že tajné volby jsou ve své podstatě "prokorupční", protože v nich nelze dokázat kdo jak hlasoval. Volby v parlamentu by neměly být tajné, protože volič má právo vědět jak jeho poslanec hlasuje. To platí i v případě iluze vykonávání mandátu podle vlastního svědomí a vědomí, kterou systém založený na politických stranách vylučuje.

S titulky článků, které občas píšu pro BL, se to má tak, že některé tvořím sám a některé, z důvodu nedostatku vlastní inspirace, redakce BL. Titulek "Pane Cveku, probuďte se" je můj. Je vlastně parafrází názvu článku s nímž jsem polemizoval.

Abych pravdu řekl, reakce Jana Bíma mě docela potěšila, protože naznačuje že si v zemi, jejíž tisk překypuje hrubostí a osobními urážkami, uchoval cit pro slovo - i když nakonec považoval vcelku jemnou ironii za osobní útok na pana Cveka.

Mrzí mě samozřejmě, že jsem Jan Bíma titulkem rozrušil natolik, že mě hodil do jednoho pytle s poradcem ministerského předsedy:

"(Jírovcovy) protiargumenty totiž jako by vypadly z pera Oty Novotného, poradce premiéra a předsedy ČSSD Paroubka, který nedávno hodnotil povolební scénu podobně jako pan Jírovec, možná však o to korektněji, protože se architektuře povolebních vyjednávání sám věnuje a má mj. i osobní zkušenost s tím přetahováním poslanců z protivníkova tábora, na které pan Jírovec naráží a za kterým vidí korupční jednání jeho iniciátorů."

Tento postřeh mě velmi zaujal. Já totiž mám -- co bych to nepřiznal -- ve svých informacích díry a tak jsem o tomto člověku nikdy neslyšel a nemohl od něj ani symbolicky ani prakticky opisovat. Pokud jsem tedy jako vnější pozorovatel, dospěl k podobným závěrům, je to spíš důkaz toho, že moje závěry mají logický základ.

Pan Bím nic z toho, co jsem napsal, ale nevyvrátil. Pokud například píše, že "(Topolánek) ctí tajnou, podle pana Jírovce, "prokorupční" volbu zakotvenou mj. v Ústavě ..." tak tím nepopírá můj názor, že tajné hlasování korupci usnadňuje. Ani to, že u Topolánka, je to stejně z nouze ctnost, protože v dané situaci vůbec nezáleží na tom, jak pravice hlasuje. Upozorňuji že výraz "prokorupční" jsem v článku nepoužil. Ten pochází i s uvozovkami z klávesnice pana Bíma.

Vyžadování stanické disciplíny je věc zcela běžná i zavedených demokraciích. Ve svém článku Desatero jsem uvedl, jak tuhou stranickou disciplinu požaduje ve velmi pravicové Konservativní straně její vůdce a současný kanadský ministerský předseda Steven Harper.

Hlasování podle vědomí a svědomí -- nazývané zde nechtěně ironicky "free vote" -- umožňuje vůdce vládnoucí strany pouze v případech, kdy škoda způsobená případnou porážkou je menší než škoda způsobená obviněním, že stranická disciplina jde proti morálním zásadám. Jako příklad lze uvést hlasování o manželství homosexuálů. Takové hlasování ovšem nemůže svrhnout vládu.

Porušení stranické discipliny (nevhodným výrokem či skutkem) sebou nese několik možných trestů. Poslanec může být odsunut do pozadí (fyzicky přemístěním do zadních lavic), vyloučen dočasně z řad svých soudruhů (aby měl čas si uvědomit, že si bez stranické podpory nemá v příštích volbách naději na nominaci), nebo může být vyhozen trvale a pokračovat ve své funkci jako nezávislý (čti bezvýznamný).

Dezerce poslanců do jiné strany je další možností. Do jaké míry v něm hraje roli korupce závisí na tom jak ji definujeme. V Kanadě, kde poslední dvě volební období existuje menšinová vláda, došlo ke dvěma významným přeběhům.

V roce 2005 získali tehdy vládnoucí Liberálové Belindu Stronach, významnou členku opoziční Konservativní strany. Nešlo jistě o korupci penězi, protože tato dáma má na kontě podstatně víc než Liberální strana. Za "záchranu" vlády, jí bylo odměnou ministerské křeslo.

Její "odporný" čin vyvolal v řadách Konservativní strany velké rozhořčení a obvinění Liberálů z mravní pokleslosti. Pak ovšem došlo k volbám, v nichž Konservativní strana vyhrála. Ještě než vytvořila novou, menšinovou vládu, přetáhla do svých řad bývalého ministra zahraničního obchodu liberála Davida Emersona, který suverénně vyhrál ve svém obvodu díky své chrabrosti s níž se vrhal do boje za politiku Liberální strany proti zrůdné politice konservativců.

Emerson možná jednou ve svém životopisu vysvětlí, že do Konservativní strany nevstoupil z přesvědčení, ale proto, aby ji mohl rozvracet zevnitř. Možná, že tomu tak i je, protože od té doby se mezi konservativci přestalo mluvit o mravnoti a to je co říct. To jsou ale drobnosti, Podstatné je, že Emerson má zase svoje ministerské křeslo a Konservativní strana obvod, v němž šeredně prohrála.

O možném "koupení" chybějícího hlasu jsem psal proto, že v českých sdělovacích prostředcích je česká společnost průběžně označována jako zkorumpovaná a tak je nepravděpodobné, že by česká politika byla v tomto klimatu čistější než třeba kanadská.

S Janem Bímem se podstatně lišíme v odhadu míry ústupků, které Topolánek udělal Paroubkovi. Protože jsem si přečetl Trojkoaliční dohodu a mám jistou znalost modrých šancí ODS, nemám důvod změnit po přečtení článku Jana Bíma svůj názor na to, že přistoupení ČSSD na trik s desaterem by znamenalo dát si vlastní program za klobouk.

Na zbytek článku Jana Bíma nemá cenu odpovídat. Trojkoalice bude totiž mrtvá dřív než moje odpověď vyjde.

Protože okurková sezóna je v plném proudu, dovolím si odlehčit předcházející text několika pikantnostmi.

Belinda Stronach byla milenkou Petera McKaye, druhého nejmocnějšího muže kanadské Konservativní strany. Zlé jazyky tvrdí, že se Belinda přestupem k liberálům elegantně zbavila milence, který ji přestal bavit.

Peter McKay je zajímavá osobnost nepříliš pevných morálních zásad (to už ale konzervativcům příliš nevadí). Byl totiž předsedou Progresivní Konzervativní strany a to na základě dohody s vůdcem levicové frakce Orchardem. Ten totiž, za písemný slib, že se strana nespojí s daleko pravicovější Reformní stranou vedenou Harperem, podpořil McKayovu kandidaturu. Mc Kay tento slib obratem porušil, ale ne de jure, protože Progresivní konzervativci nepřešli do Reformní strany a nebo naopak, ale vzájemně se rozpustili a vytvořili novu Konzervativní stranu, v níž už Orchard neměl místo, protože její pravicovost zůstala na Harperově úrovni.

Belinda a McKay prohráli boj o její vedení nové strany a tak se doslova uchýlili do soukromí. Když se trochu pozapomnělo na jeho nesolidnost jednání s Orchadem, Mckay dostal neformální pozici druhého muže ve straně. Byla to odměna za to, že odseparoval nežádoucí černé (relativně) levicové ovce ze svého stáda a zbytek přivedl ve formě potřebných hlasů ve volbách záchranci kanadské pravicové pravice Harperovi.

V rámci postelové terminologie lze říct, že McKay vlezl do postele Harperovi a přes epizodu s Belindou v ní zůstal. Belinda opustila postel McKaye, což symbolicky i prakticky představuje rozluku s konservativním ložem a stolem.

                 
Obsah vydání       4. 8. 2006
6. 8. 2006 Den násilí ohrozil mírovou iniciativu OSN
6. 8. 2006 Kuba popírá, že má Castro nevyléčitelnou rakovinu Fabiano  Golgo
6. 8. 2006 Izraelští piloti "raději nebombardují"
5. 8. 2006 Izraelci bombardováním usmrtili 33 zemědělských dělníků
5. 8. 2006 Spojené státy a Francie se dohodly o rezoluci OSN o Libanonu
5. 8. 2006 Kam zmizela v českých médiích zásada nestrannosti? Jan  Čulík
5. 8. 2006 Může za to Radiožurnál
5. 8. 2006 Hloupost není matkou objektivity Bohumil  Kartous
5. 8. 2006 Lula tvrdí, že má Fidel Castro rakovinu Fabiano  Golgo
5. 8. 2006 Brazilian President leaks that Fidel Castro has cancer Fabiano  Golgo
5. 8. 2006 Lula: Zdá se, že přijdeme o přítele
5. 8. 2006 Je to možné?
5. 8. 2006 Česká televize manipuluje diváka
5. 8. 2006 6. srpna: Patnácté narozeniny internetu
4. 8. 2006 Izrael bombardoval silnici spojující Libanon se světem
4. 8. 2006 USA a Británie: V Iráku by mohlo dojít k občanské válce
4. 8. 2006 Bzum, bzum, bzum, bzum Věra  Říhová
4. 8. 2006 Komise pro vyšetřování 11. září 2001 se cítí úmyslně podvedena Pentagonem Michal  Brož
4. 8. 2006 A léto běží, vážení Oldřich  Průša
4. 8. 2006 Blair hájí svou libanonskou politiku
4. 8. 2006 Dvě třetiny Britů odmítají nahrazení jaderných zbraní Trident
4. 8. 2006 Žádná tajemství Kateřina  Rudčenková
4. 8. 2006 Druhá supervelmoc se vrací na scénu Martin  Kunštek
4. 8. 2006 Převody peněz ze zahraničí do ČR
4. 8. 2006 D jako Deutsch, D jako Duden Vladislav  Černík
4. 8. 2006 Kdo vyhrál volby? Voliči Jaromír  Sembdner
4. 8. 2006 Co bude se školstvím po prázdninách? František  Augusta
4. 8. 2006 Docenit skladování energie Bohumír  Tichánek
3. 8. 2006 "Spor o smysl českých dějin neskončil" Jan  Stern
3. 8. 2006 Milan Dvořák: "Chci uvést věci na pravou míru"
4. 8. 2006 Lidé by měli být opatrní při hledání práce v zahraničí
4. 8. 2006 Sestavení vlády: o jaký typ zkoušky jde? Michal  Petřík
4. 8. 2006 Má Černého Petra Topolánek, anebo Paroubek? Miloš  Dokulil
4. 8. 2006 Obézní spodek Sandra  Wain
3. 8. 2006 Kterak si ODS v Ústí nad Labem představuje veřejné služby Vít  Pokorný
4. 8. 2006 Dvě koule
3. 8. 2006 Impérium a suverenita Frank  Simoulay
3. 8. 2006 Palestina, Libanon a Izrael: Složitý svět vzájemných nenávistí Jakub  Rolčík
3. 8. 2006 Castro: Bitva idejí bude pokračovat Fidel Castro Ruz
3. 8. 2006 Ruský plyn, Bielorusko a hospodársko-politická integrácia I. Martin  Braxatoris
7. 8. 2006 Dát si vlastní program za klobouk Jiří  Jírovec
4. 8. 2006 Paroubek jde do izolace
2. 8. 2006 Pane Cveku, probuďte se! Jiří  Jírovec
3. 8. 2006 Právem dražšího Alex  Koenigsmark
6. 8. 2006 Hospodaření OSBL za červenec 2006
6. 8. 2006 Hospodaření OSBL za červen 2006
28. 7. 2006 Archiv od října 1996 do září 2001