4. 8. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Výbuch letadla v budově WTC - 11. září 2001
4. 8. 2006

Komise pro vyšetřování 11. září 2001 se cítí úmyslně podvedena Pentagonem

S blížícím se pátým výročím událostí z 11. září 2001 a předvolební kampaní do amerického Senátu, nabírající před podzimním finišem nové obrátky, přichází opět další zásadní rána do oficiální verze této tragédie.

Nejdříve připomeňme, že veřejné mínění ve Spojených státech zaznamenává v poslední době evidentní proměnu. Například v květnu vydané výsledky Zogby průzkumu veřejného mínění ukazují, že přes 42% americké společnosti je přesvědčeno o pokračujícím zatajování skutečností o těchto událostech a nutnosti obnoveného vyšetřování. BL o tomto průzkumu informovaly v ČR jako první.

Zogby Poll: 70 milionů americké dospělé populace podporuje nové vyšetřování událostí z 11. září 2001 ZDE

Odlišně strukturovaný průzkum od Scripps Survey Research Center (University of Ohio) z července tohoto roku hovoří již dokonce o jedné třetině respondentů, kteří zastávají názor, že federální vláda buďto aktivně nebo záměrnou nečinností asistovala při těchto útocích s cílem zavlečení země do širšího konfliktu na Středním východě.

NY Post: One in 3 Americans say US aided 9/11 ZDE

Nejnovější mediální vývoj se zdá být koordinovanou akcí některých bývalých členů tzv. Keanovy komise pro vyšetření událostí 11. září, kteří zřejmě uplatňují osvědčenou taktiku, v jejímž rámci chtějí zamezit větším škodám řízeným únikem přesně omezené části informací. Původně byla vyšetřovací komise vůbec svolána také díky popudu rozhořčených rodinných příslušníků obětí, ale s omezeným časovým, finančním a především limitovaným záběrem pravomocí. Viceprezident Cheney, prezident Bush a další vysocí představitelé svolili pouze k neveřejné konsultaci, a to bez složení obvyklé přísahy.

Již z tohoto zadání původní člen komise, senátor Max Cleland, porovnal tento orgán k neslavné Warrenově komisi, manipulující důkazy při vyšetřující atentátu na JFK, a odstoupil. Dále řada ostatní členů komise byla nařčena z konfliktu zájmů. Jako především její výkonný zástupce Philip Zelikow, který byl v posledních několika desetiletích úzkým spolupracovníkem Bushových administrativ a neokonzervativních think-tanků.

Deník Washington Post, magazín Vanity Fair, či televize ABC a CNN přinesly nyní vyjádření bývalých členů komise o tom, jak v průběhu vyšetřování dospěli k podezření, že představitelé Pentagonu je kromě zatajování také záměrně uvedli v omyl o zásadních skutečnostech průběhu onoho dne, které se ukázaly značně odlišné od původní prezentované verze. Komise zvažovala podání trestních žalob na armádu, nakonec se však dohodla na kompromisním předání případu ministerstvům obrany a dopravy k bližšímu došetření.

"Byl jsem šokován, jak odlišná byla pravda od toho, jak to bylo původně popsáno," uvedl v nedávném interview John Farmer, někdejší generální prokurátor z New Jersey, který vedl v Komisi tým vyšetřovatelů. "Nahrané pásky vyprávějí radikálně odlišný příběh od toho, co nám a veřejnosti bylo tvrzeno poslední dva roky. Nejde jen o přibarvení příběhu. Toto prostě není vůbec pravda."

Například zářijové vydání časopisu Vanity Fair zveřejňuje přepis a audio záznam komunikace mezi piloty a NORAD (centrem řízení vojenského letového provozu a protivzdušné obrany) a část komunikace s civilním řízením provozu FAA. Historicky bezprecedentní neschopnost ochránit vzdušný prostor byla způsobena jednak plánovaným odkloněním techniky mimo území Spojených států v důsledku kumulace minimálně 15 velkých vojenských cvičení, simulujících scénáře studené války v tento den. Další cvičení simulovala i únos civilního letadla. Ale také i podivným objevováním a mizením mnoha cílů na radarech jak NORADu, tak FAA. Známým je například "fantom let 11" - neexistující letadlo, za kterým se stíhači vydali, místo za pravým únosem.

"..pro Severovýchodní vzdušný obranných sektor (NEADS) nebylo 11. září příběhem 4 unesených letadel, ale jedna obrovská honička za více jak tuctem možných únosů, některých reálných, některých jen jejich přízraků.."

Vojenští dispečeři byli také zaskočeni tím, že " cvičení únosu"přišlo o hodinu dříve, než byl plánován přechod do fáze ostrého zásahu. Tak ve výsledku bylo ještě více zpožděno použití zbývající místní techniky, v oblasti tedy pouhých čtyř letadel, které byly poslány opačným směrem nad moře a bylo jich k efektivnímu zásahu málo. Piloti pronásledovali zmateně nejrůznější cíle (22 předpokládaných únosů) až do pozdního odpoledne - o půlnoci se podařilo celý letecký provoz zastavit. Tyto skutečnosti byly jednak zamlčeny při slyšení komise či přímo odporovaly od začátku prezentované verzi Pentagonem, což nemění nic na faktu, že nezávislá média o tomto skutečném průběhu událostí informují již řadu let.

V této souvislosti nelze neodkázat na případ Indiry Singhové, která jako vysoce postavený IT konzultant pro finanční gigant JP Morgan stála za odhalením skandálu ohledně interoperačního systému firmy Ptech/GoAgile. Tento systém, který slouží k monitorování a řízení sítě dílčích informačních systémů, k jejich spolupráci a dálkové správě získal bez výběrového řízení strategickou zakázku pro FAA, FBI, ministerstvo dopravy a obrany kromě řady privátních finančních institucí, a to nedlouho před 11. zářím 2001.

Podílníky této společnosti byly překvapivě osoby na vládním "seznamu teroristů"jako Sheik Yassin Kadi a další osoby, spojené se skandály ohledně BMI a CARE Int. - společností, vyšetřovaných v minulosti v souvislosti se skandálem Iran-Contra, podpory terorismu, převádění finančních prostředků mezi CIA, pakistánskou ISI atd. Sídlo společnosti Ptech bylo po několika neúspěšných urgencích nižších vyšetřovatelů obsazeno FBI až v prosinci 2002.

Lze namítnout, že tyto v zásadě vnitřní problémy Spojených států nemají pro dění v ČR větší význam. Bohužel, jak se ukázalo v případě údajného setkání Mohameda Atty s iráckým diplomatem v Praze, které dílem posloužilo k vytvoření známého podvrženého balíku "zpravodajských informací" pro Radu bezpečnosti OSN před invazí do Iráku -- a které s takovou pompou do Washingtonu přivezl Miloš Zeman. Následným odhalením naprosto neuvěřitelného rozkladu kontroly naší rozvědky tak možnost, že paralelní politické a zpravodajské kruhy existují a z části zasahují do veřejného dění i u nás, je více než pravděpodobná.

Ovšem lze si také dobře vzpomenout na ty domácí politické představitele středových a pravicových stran, kteří si během nedávné volební kampaně brali 11. září a apokalyptickou, nikdy nekončící "válku s terorismem" do úst s přímo hysterickým zápalem - snad při každé možné příležitosti. Pokládat oslí můstky mezi zdůvodněním možné instalace předsunuté americké raketové základny na českém území a odkazy na 11. září slyšíme přesně ze stejných kruhů.

Závěrem jen připomeňme otevřenost evropských médií jako BBC, Le Monde Diplomatic, Der Spiegel, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Die Welt či Dagbladet, diskutujících toto téma, která je jak se zdá pro většinu českých médií zatím stále za limitem redakcí vymezeného bezpečného teritoria. Nebo že by to byl spíš problém jednotlivých novinářů?

Vanity Fair: The Norad Tapes ZDE

Washington Post: 9/11 Panel Suspected Deception by Pentagon ZDE
Ptech - Indira Singh, GNN.TV ZDEZDE
Interview se Singh v rádiu KPFA Berkeley MP3
Dr. David Griffin, kniha "The 9/11 Commission Report: Omissions and Distortions" v kostce ZDE
Aktuální výtah z médií ZDE
                 
Obsah vydání       4. 8. 2006
6. 8. 2006 Den násilí ohrozil mírovou iniciativu OSN
6. 8. 2006 Kuba popírá, že má Castro nevyléčitelnou rakovinu Fabiano  Golgo
6. 8. 2006 Izraelští piloti "raději nebombardují"
5. 8. 2006 Izraelci bombardováním usmrtili 33 zemědělských dělníků
5. 8. 2006 Spojené státy a Francie se dohodly o rezoluci OSN o Libanonu
5. 8. 2006 Kam zmizela v českých médiích zásada nestrannosti? Jan  Čulík
5. 8. 2006 Může za to Radiožurnál
5. 8. 2006 Hloupost není matkou objektivity Bohumil  Kartous
5. 8. 2006 Lula tvrdí, že má Fidel Castro rakovinu Fabiano  Golgo
5. 8. 2006 Brazilian President leaks that Fidel Castro has cancer Fabiano  Golgo
5. 8. 2006 Lula: Zdá se, že přijdeme o přítele
5. 8. 2006 Je to možné?
5. 8. 2006 Česká televize manipuluje diváka
5. 8. 2006 6. srpna: Patnácté narozeniny internetu
4. 8. 2006 Izrael bombardoval silnici spojující Libanon se světem
4. 8. 2006 USA a Británie: V Iráku by mohlo dojít k občanské válce
4. 8. 2006 Bzum, bzum, bzum, bzum Věra  Říhová
4. 8. 2006 Komise pro vyšetřování 11. září 2001 se cítí úmyslně podvedena Pentagonem Michal  Brož
4. 8. 2006 A léto běží, vážení Oldřich  Průša
4. 8. 2006 Blair hájí svou libanonskou politiku
4. 8. 2006 Dvě třetiny Britů odmítají nahrazení jaderných zbraní Trident
4. 8. 2006 Žádná tajemství Kateřina  Rudčenková
4. 8. 2006 Druhá supervelmoc se vrací na scénu Martin  Kunštek
4. 8. 2006 Převody peněz ze zahraničí do ČR
4. 8. 2006 D jako Deutsch, D jako Duden Vladislav  Černík
4. 8. 2006 Kdo vyhrál volby? Voliči Jaromír  Sembdner
4. 8. 2006 Co bude se školstvím po prázdninách? František  Augusta
4. 8. 2006 Docenit skladování energie Bohumír  Tichánek
3. 8. 2006 "Spor o smysl českých dějin neskončil" Jan  Stern
3. 8. 2006 Milan Dvořák: "Chci uvést věci na pravou míru"
4. 8. 2006 Lidé by měli být opatrní při hledání práce v zahraničí
4. 8. 2006 Sestavení vlády: o jaký typ zkoušky jde? Michal  Petřík
4. 8. 2006 Má Černého Petra Topolánek, anebo Paroubek? Miloš  Dokulil
4. 8. 2006 Obézní spodek Sandra  Wain
3. 8. 2006 Kterak si ODS v Ústí nad Labem představuje veřejné služby Vít  Pokorný
4. 8. 2006 Dvě koule
3. 8. 2006 Impérium a suverenita Frank  Simoulay
3. 8. 2006 Palestina, Libanon a Izrael: Složitý svět vzájemných nenávistí Jakub  Rolčík
3. 8. 2006 Castro: Bitva idejí bude pokračovat Fidel Castro Ruz
3. 8. 2006 Ruský plyn, Bielorusko a hospodársko-politická integrácia I. Martin  Braxatoris
7. 8. 2006 Dát si vlastní program za klobouk Jiří  Jírovec
4. 8. 2006 Paroubek jde do izolace
2. 8. 2006 Pane Cveku, probuďte se! Jiří  Jírovec
3. 8. 2006 Právem dražšího Alex  Koenigsmark
6. 8. 2006 Hospodaření OSBL za červenec 2006
6. 8. 2006 Hospodaření OSBL za červen 2006
28. 7. 2006 Archiv od října 1996 do září 2001