5. 5. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 5. 2004

Používá Izrael skutečně teroristické metody?

Jana Malá dalekosáhle kritizuje činnost Izraele v rámci boje proti terorismu. Uvádí ovšem argumenty, které jsou mírně řečeno zavádějící a jednostranné. Používá k tomu strategii, která je velmi častá při hodnocení izraelsko -- palestinského konfliktu. Je to strategie "jednoho viníka" - Izraele. V textu Jany Malé je pouze jediná zmínka o neutuchajícím palestinském terorismu. O obětích z řad izraelských civilistů pravděpodobně není třeba referovat. Dovolil bych si reagovat na několik oblastí, kterých se Jana Malá ve svém článku dotýká.

Mezinárodní společenství a odsuzování palestinského terorismu

"Mezinárodní společenství společně se světovou veřejností odsuzuje sebevražedné útoky na izraelské civilisty, ale zrovna tak odsuzuje Izrael, který praktikuje atentáty a okupaci."

Mezinárodní společenství, kromě Spojených států odsuzuje pouze izraelské akce a nikoli palestinský terorismus. Speciálně Evropská unie ke konfliktu přistupuje zcela nevyváženě. Z její strany dochází ke snahám zatlačit Izrael do pozice odpadlíka od mezinárodního společenství. Evropská unie například po zveřejnění informace o úmrtí Šajcha Ahmada Jasína konstatovala "pobouření a zděšení". Nejvyšší představitelé EU stejné pobouření a zděšení nevyjadřují při akcích palestinských sebevražedných atentátníků. Neschopnost vyjádřit účast s oběťmi palestinských sebevrahů a zároveň mnoho projevů, které se dotýkaly smrti vedoucího činitele teroristické organizace je charakteristickým znakem působení EU v izraelsko-palestinském konfliktu.

Představitele EU ze "závětří" komentují situaci v Izraeli a poskytují peníze na podporu palestinských projektů, ale nejsou příliš ochotni se skutečně zabývat pozicí Izraele, který každý den již po několik desetiletí musí hájit právo na svou existenci. Evropské země, jakoby zcela opomíjely palestinské ataky a neviděly mrtvé izraelské civilisty, se snaží při každé příležitosti ukázat, že Izrael je ostudou "civilizovaného" světa. Opak je pravdou. Ostudou je, že se Evropa staví zády k jediné demokratické společnosti v oblasti.

Cestovní mapa a souhlas palestinských mocenských struktur

"Při současných oslavách 56. výročí založení Izraele, demonstrovalo na padesát tisíc Izraelců proti Šaronovu plánu na zrušení svázání Izraele s Palestinci , a který posvětil Bush. Tím, že souhlasil s Šaronovým jednostranným řešením, vlastně popírá "Cestovní mapu" za kterou se angažoval a Palestinci s ní souhlasili."

Cestovní mapa byla skutečně poměrně silným dokumentem, který ukazoval možnou cestu vpřed. Ovšem o vážně míněném souhlasu palestinských mocenských struktur se dalo vážně pochybovat, protože tento plán kromě vytvoření samostatného palestinského státu obsahoval i další pro mnohé nepřijatelný bod: zastavení palestinského terorismu. K tomu ani v nejmenším nedošlo. Znamenalo by to totiž oslabení pozice extremistů.

Palestinská samospráva není schopna a ochotna se tvrdě distancovat od různých antisemitských polovojenských bojůvek, které operují na území spadající pod její kontrolu. Umírněný Mahmúd Abbás se pokusil velmi zdrženlivě vyzvat k zastavení teroru, krátce na to ovšem podal demisi, zřejmě pod tlakem radikálních kruhů.

V této souvislosti není možné nezmínit negativní historickou roli Jásira Arafáta. Ten během svého působení v čele palestinského hnutí teroristickou infrastrukturu nelikvidoval, ale naopak ji nechával bujet. Umožnil tak vyrůst velmi sofistikovaným sítím, které jsou pevně uchyceny v palestinské společnosti a jejichž zpřetrhání bude velmi problematické (pokud je vůbec možné).

V době, kdy byl izraelským ministerským předsedou Jicchak Rabbin mohl Arafát učinit významné kroky k palestinské samostatnosti. Ještě za vedení Ehuda Barraka si bylo možné představit nějaké posuny v nesmírně složité situaci. Nyní, když je u vlády "jestřáb" Šaron je těžké předpokládat, že by došlo k výraznějšímu posunu, bez radikální změny přístupu palestinských vůdců k sebevražedným atentátníkům.

Problém jediné demokracie v oblasti

Tuto informaci je třeba neustále zdůrazňovat a opakovat. Izrael má fungující oddělení jednotlivých větví moci. Tato separace jednotlivých větví moci se mimo jiné ukazovala velmi intenzivně v minulých dnech, když byl premiér Šaron veřejně obviněn z korupce. Systém politických stran je velmi rozmanitý a v podstatě každá skupina obyvatel artikuluje své zájmy prostřednictvím nějaké politické strany. I Jana Malá uznává, že Arabové žijící v Izraeli mají své zástupce v Knessetu, ovšem zároveň podle autorky žijí v podstatě v apartheidu. To je protimluv a argumentační exces.

V Izraeli dále působí nezávislý ústavní soud, konají se pravidelné, svobodné volby. Vše je sledováno svobodnými médii. Instrumenty, které jsou nepředstavitelné ve všech okolních zemích. Izrael je svým pojetím politického systému zcela bezpochyby zařaditelný mezi demokratické režimy. Pochyby je ovšem třeba mít o situaci na palestinské straně. Jásir Arafát dlouho váhal zda vůbec vypíše volby do samosprávy nebo zda si ponechá absolutní mocenskou kontrolu. Již v tomto směru je vůbec pochybné srovnávat obě strany konfliktu či dokonce jednu stranu (Izrael) zcela bez obalu označovat za viníka všeho, jak se o to pokoušela EU v OSN.

Řešení konfliktů, boj proti terorismu, politická rozvaha a hrubé násilí

"Jak Spojené státy, tak Izrael v praxi nepoužívají k řešení konfliktů politickou rozvahu, ale jen hrubé násilí"

Žádná ze zemí Evropské unie nemusela nikdy řešit tolik existenčních a do značné míry i etických problémů v novodobé historii jako právě Izrael. Evropské země mohou dávat Izraeli hraběcí rady, nicméně žádná z nich není schopna krizi na izraelských území vyřešit. Stejně tak Jana Malá uvádí pouze nedostatek "politické rozvahy" a používání "hrubého násilí" ze strany Izraele. Co znamená reagovat "politicky rozvážně" v situaci neustálých snah a pokusů o zničení izraelského státu není skutečně zřejmé a ani paní Malá nenabízí řešení (samozřejmě ho nemá). Argumentace tzv. "bludným kruhem násilí" je velmi oblíbená (blíže Pavel Mareš), ale je stejně prostoduchá jako řeči o "politické rozvaze".

Teze o nesmiřitelnosti Evropské unie vůči terorismu je na rozsáhlou politologickou studii, která by podle mého názoru ukázala, že pozice EU je rozhodně jiná než nesmiřitelná. Vhodnost evropského pojetí odstraňování kořenů terorismu se ukazuje právě v Palestině, kde je část peněz směřujících na budování infrastruktury prokazatelně využívána na financování teroristických akcí.

                 
Obsah vydání       5. 5. 2004
5. 5. 2004 Demokracii nelze vytvářet mučením
5. 5. 2004 Bush má o americkém mučení poskytnout interviewy arabským TV stanicím
4. 5. 2004 Američané "propustí polovinu vězňů"
5. 5. 2004 Studium ve Finsku: Je to úplně jinak, než jak píše Petr Soukup! Jan  Beran, Jiří  Venhoda
5. 5. 2004 Nesnesitelná lehkost skandinávského školství Tomáš  Linhart
5. 5. 2004 Zahradil dostal 8000 Kč za den, který promlčel...
5. 5. 2004 Zkurvení ducha ve sněmovně Zdeněk  Bárta
5. 5. 2004 Rytíři na Maltě Jaroslav  Hutka
5. 5. 2004 Předsedkyně Rady italské televize rezignovala na protest proti státním zásahům
5. 5. 2004 Případ středoevropských žadatelů o azyl v Británii bude řešit Nejvyšší soud
5. 5. 2004 Gott, Vondráčková a česká populární hudba Josef  Vít
5. 5. 2004 Zlatuška, Janota, Rychlík: Volte zelené!
5. 5. 2004 Mámo, koupíme si pivní sestavu! Jan  Paul
4. 5. 2004 ČTK: Nejmenovaný zdroj je také zdroj... Štěpán  Kotrba
5. 5. 2004 TELEGRAM
4. 5. 2004 Britská zbrojovka obrovskými částkami podplácela saúdské Araby
5. 5. 2004 Nestoudné hanění národa na základě náboženství je vždy nebezpečné Jana  Malá
5. 5. 2004 Používá Izrael skutečně teroristické metody? Jan  Maršák
5. 5. 2004 Korán není Mein Kampf, ale... Martin  Mařák
5. 5. 2004 Zákon nepsaný i napsaný Efraim  Israel
4. 5. 2004 Irák: Američané začínají hovořit o odchodu ze země
4. 5. 2004 Karlovy Vary opět dějištěm justiční taškařice Robert  Kvacskai
4. 5. 2004 Američané nemají čas na úslužné lichotky Miloš  Kaláb
29. 12. 2003 Nenechte si ujít: nový knižní výbor z Britských listů
5. 5. 2004 Hospodaření OSBL za duben 2004
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech
22. 11. 2003 Adresy redakce

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
5. 5. 2004 Zákon nepsaný i napsaný Efraim  Israel
5. 5. 2004 Korán není Mein Kampf, ale... Martin  Mařák
5. 5. 2004 Používá Izrael skutečně teroristické metody? Jan  Maršák
5. 5. 2004 Nestoudné hanění národa na základě náboženství je vždy nebezpečné Jana  Malá
4. 5. 2004 Podle jejich skutků poznáte je... Martin  Škabraha
4. 5. 2004 Mělo by se příslušníkům al Kajdy říkat "islámští teroristé"?   
3. 5. 2004 "Korán je Mein Kampf" Pavel  Mareš
3. 5. 2004 V Izraeli nemůže být pánem Arab   
2. 5. 2004 Fukuyama: V islámském světě je množství liberálních reformátorů   
30. 4. 2004 Izrael používá teroristické metody Jana  Malá
24. 4. 2004 Šaron: Možná zabijeme i Arafata   
22. 4. 2004 Mystický nihilismus islámských teroristů   
21. 4. 2004 Život dr. Abdela Azize Al Rantissiho ve zkratce   
21. 4. 2004 Izrael: Mordechai Vanunu na svobodě   
20. 4. 2004 Jak je to s Huntingtonovou teorií o "střetu civilizací"?   

Asymetrická válka a to, co nazýváme terorismem RSS 2.0      Historie >
5. 5. 2004 Používá Izrael skutečně teroristické metody? Jan  Maršák
4. 5. 2004 Mělo by se příslušníkům al Kajdy říkat "islámští teroristé"?   
30. 4. 2004 Izrael používá teroristické metody Jana  Malá
28. 4. 2004 Schily šokoval Zelené svým vyjádřením o teroristech   
22. 4. 2004 Mystický nihilismus islámských teroristů   
22. 4. 2004 Desítky mrtvých při teroristickém útoku v Basře   
16. 4. 2004 Hybáškové svědectví o sobě a o terorismu Miroslav  Polreich
16. 4. 2004 Válka proti terorismu jako výraz soudobé absurdity Tomáš  Linhart
13. 4. 2004 Demokracie a terorismus Mojmír  Babáček
9. 4. 2004 USA se chystají napadnout teroristy uvnitř Pákistánu Miloš  Kaláb
2. 4. 2004 Španělsko ví, jak jednat s teroristy Miloš  Kaláb
24. 3. 2004 Rumsfeld a Powell: "Naše vláda nezanedbala hrozbu terorismu"   
24. 3. 2004 Válka nezmenšila nebezpečí terorismu, nýbrž je naopak zvětšila Milan  Opočenský
22. 3. 2004 Jak vypadá teroristův profil? Simone  Radačičová
22. 3. 2004 Jsem fanatický terorista Josef  Vít