21. 11. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
21. 11. 2002

Má či nemá rozšiřování NATO smysl? Z diskuse na stránkách BBC

Je to obrovská věc, nejen pro Evropu, ale pro celý svět. Většina těchto zemí byla po většinu své historie izolována. To, že teď vstupují do NATO, možná příliš neovlivní vojenskou sílu aliance, ale je to přece symbol skutečnosti, že vstupujeme do nové éry mezinárodní spolupráce.

Rozšiřování NATO je irelevantní. Já jsem jedním z rostoucího počtu Američanů, kteří zastávají názor, že by Spojené státy měly stáhnou svou armádu z Evropy, opustit NATO a nechat Evropany, ať se postarají sami o sebe.

Zajímavou mezinárodní diskusi o roli NATO najdete zde na internetových stránkách společnosti BBC. Zatímco přispěvatelé z postkomunistických zemí chovají o budoucnosti NATO někdy až dojemně naivní iluze, příspěvky lidí ze západních zemí jsou značně brutálnější. Kdo asi bude mít pravdu? (JČ)

Je to obrovská věc, nejen pro Evropu, ale pro celý svět. Většina těchto zemí byla po většinu své historie izolována. To, že teď vstupují do NATO, možná příliš neovlivní vojenskou sílu aliance, ale je to přece symbol skutečnosti, že vstupujeme do nové éry mezinárodní spolupráce.

Andrei Stanescu, Timisoara, Rumunsko

Myslím, že i ten nejmenší člen může prospět NATU víc, než si myslí velké země. Jak to já chápu, každá země bude mít elitní speciální jednotky se specifickými znalostmi. Tyto jednotky jsou jako různé orgány v lidském těle. Budou-li správně vykonávat svou funkci a budou-li dobře propojeny, tělo bude mít dlouhý život a bude schopno pomáhat jiným. Ano, myslím, že NATO má budoucnost, jestliže bude dobře vedeno.

Petra, Slovinsko

NATO je reliktem studené války. V otázce bezpečnosti je nyní ve hře jiná dynamika. Spojené státy by měly podepsat jinou smlouvu, týkající se Británie, Kanady a Ruska a dovolit, aby se Evropská unie vytvořila vlastní bezpečnostní dohodu. S výjimkou Británie nepřispívají evropské státy alianci NATO ničím. Američtí daňoví poplatníci by už neměli muset platit za bezpečnost Evropy.

Keith Orrison, Austin, Texas, USA

Upřímně řečeno, nové členské země ničím moc přispět nemohou. Není možné srovnávat západní armády s armádami Rumunska či Slovenska. Největším příspěvkem bude strategická poloha, a to v případě Rumunska a Bulharska. USA asi zavírají oči před tím, že tyto země nedosahují příslušných standardů, v současnosti je jim každý spojenec dobrý.

Alex, Toronto, Kanada

Alexovi z Toronta v Kanadě: Příspěvek Slovenska pro NATO nebude o moc menší než příspěvek Kanady. Kanadská armáda je v chaosu a v rozkladu - přečtěte si zprávu vaší vlády o této věci. Slovensko alespoň bude schopno dodat sapéry a techniky - to je tradičně naše silná stránka. V každém případě zjistí Spojené státy, že některé středoevropské země jsou ochotny jejich postoj podporovat více než západoevropské země.

Roman Lajčiak, Bratislava, Slovensko

Rozšiřování NATO je irelevantní. Já jsem jedním z rostoucího počtu Američanů, kteří zastávají názor, že by Spojené státy měly stáhnou svou armádu z Evropy, opustit NATO a nechat Evropany, ať se postarají sami o sebe.

Jeff, USA

Souhlasím s Jeffem. Musíme holt strkat nos do všeho po celém světě, ať nás tam chtějí nebo nechtějí. I naše nevýdělečné a soukromé instituce jsou rozšířeny po celém světě, poskytují nekonečné rady, zdravotnické služby, a tak dál. Když se někde nedá provést nějaký lékařský zákrok, lidi jsou odváženi do Spojených států, kde se jim to provede zadarmo, zatímco američtí důchodci si nemohou dovolit vlastní léky. Udržujme si své názory, svou armádu i své peníze doma a až bude příště Francie potřebovat osvobodit, nebudeme nuceni za to obětovat americké životy.

Donna, USA

Když jsem navštívil vrchní velitelství NATO v roce 1976 jako součást svého studia, zjistil jsem už tehdy, že tam vládne dezorientovanost a že se hledá nová role. V současnosti nemá, myslím, NATO žádný smysl a souhlasím s americkými přispěvateli, že by se měla Evropská unie bránit sama, bez další americké pomoci. Jestliže nenachází Francie a Německo britské nadšení pro roli pudlíka Ameriky ve vojenských záležitostech po celém světě, já konkrétně je za to obviňovat nemohu.

Charles, Velká Británie

Souhlasím s Američany, kteří požadují odchod USA z NATO, i když z jiných důvodů. Svět i mnoho Američanů už má plné zuby pax americana. "Americký mír" stabilizoval jaderný konflikt, ale zároveň ochromil a zničil většinu vznikajícího postkoloniálního světa. A v geopolitice z období po ukončení studené války stojí konfrontačně angloamerická aliance proti ostatnímu světu, i když je Velká Británie jen méně významným partnerem svému hlučnému dítěti. Evropa už nepotřebuje USA, které ji nerespektují. NATO je fosil z období studené války. Potřebujeme všeevropskou armádu, vybudovanou z evropských pozůstatků NATO. Vyjednejme potom dohody s Američany, s Čínou, s Ruskem i s ostatním světem.

J. Brownson, Iowa City, USA

NATO je už nyní řízeno Spojenými státy, které mu dominují. Amerika už dala najevo, že nepodřídí své vlastní vojáky velení z žádné jiné země. Je obtížné říci, jaký prospěch z toho bude mít Evropa, rozšířená nebo nikoliv. Ale samozřejmě, Evropané budou muset platit to, co bude pro Spojené státy jen dodatečnou pozemní armádou.

Shaun, Divonne, Francie

K čemu tahle obrovská vojenská organizace je? Budou-li ji využívat pro mírové akce, pro svrhávání diktátorů a pro humanitární pomoc, pak to bude cenná instituce. Pokud jde jen o západní velikášství, pak je to obrovské plýtvání času, úsilí a peněz daňových poplatníků, nemluvě o nemorálnosti poskytování peněz pro výrobce zbraní.

Amoroso, Cambridge, Velká Británie

Jsem silně přesvědčen, že tyto země NATU nepřispějí ničím, neboť už je známo, že poslední slovo má vždycky USA.

Gabino, Panama

Samozřejmě, že vítáme země (které dosáhly příslušné úrovně) pod prapor NATO, Musím se přiznat, že jsem znepokojen obrovskými rozdíly mezi armádou v USA a v evropských členských zemích. Ano, Británie je více připravena než ostatní evropské země, ale s tou nerovnováhou se přece musí něco dělat?

A. Sutherland, Newcastle, Anglie

Jedinou rolí NATO v jednadvacátém století bude to, že bude nástrojem k tomu, aby zůstaly Spojené státy alespoň částečně angažovány v Evropě. S omezenými výjimkami Francie a Británie, nejsou členské země NATO už vůbec žádnými vojenskými mocnostmi a nepřijímají žádnou globální odpovědnost. Jak se Evropa sjednocuje, její strategické zájmy se budou stále více odlišovat od amerických strategických zájmů. Co se týče USA, NATO se stalo pohodlností, nikoliv nutností.

James Geoffrey, Virginia, USA

Nové členské země, které nedávno unikly totalitnímu útlaku, pomohou oživit aliance, která, jak se zdá, zapomněla, že vznikla na obranu demokracie a svobody. Jsem přesvědčen, že nové členské země budou daleko více podporovat válku proti terorismu a ostře se postaví proti teroristickým režimlm jako Irák. My v USA opravdu potřebujeme nové přátele, vzhledem k tomu, jak trapně se v poslední době chovají naši němečtí a francouzští "spojenci".

Bill, San Diego, USA

Noví členové připomenou starším, co je hrozbou: revizionistické Rusko. Role NATO v jednadvacátém století je přesně tatáž jako ve století dvacátém: zadržování Ruska.

G. Reinis, Lafayette, USA

To snad nemyslíte vážně. Vy jste si nepovšiml, že je Rusko nyní naším nejlepším přítelem? Zatímco jsme v minulosti ostře odsuzovali Rusko za jeho brutální okupaci Čečenska, nyní ostře odsuzujeme Čečence za jejich boj za nezávislost. Vy si myslíte, že si znepřátelíme Putina jen proto, abychom poskytli ochranu zemím velikosti Rhode Island? Rusko je nyní pro NATO partnerem, ne nepřítelem.

Anon

                 
Obsah vydání       21. 11. 2002
21. 11. 2002 Má či nemá rozšiřování NATO smysl? Z diskuse na stránkách BBC
21. 11. 2002 Češi jsou spokojeni s členstvím v NATO, chápou ho jako podřízení se cizím mocnostem Jan  Čulík
21. 11. 2002 InnoVatio: O bezpečnost summitu NATO se média zajímají více než o jeho program
21. 11. 2002 NATO ztratilo nepřítele a hledá novou roli
21. 11. 2002 Svět, NATO a my Petr  Kužvart
21. 11. 2002 Zakázaná zbraň: slova Fabiano  Golgo
20. 11. 2002 Je nezávislá novinářská práce možná? Jan  Čulík
21. 11. 2002 Falešné dredy
aneb jak nevyšel pokus o policejní transparent
Jindřich  Lukáš
21. 11. 2002 Nové Pražské jaro!
21. 11. 2002 Pošusta nezůstal osamocen: "Bush mluví jako opravdový americký prezident"
20. 11. 2002 Asi je to k nevíře, ale hlavní zpráva v zahraničí je nikoliv Bush v Praze, ale ekologická katastrofa u Španělska
20. 11. 2002 Kto zastaví nasávanie policajtov ? Lubomír  Sedláčik
20. 11. 2002 Nevíte-li ještě, co je Convergence centre, dozvíte se...
21. 11. 2002 Generální tajemník OSN se střetl s USA ohledně Iráku
20. 11. 2002 Komunisté na Staroměstském náměstí
20. 11. 2002 Dear Czechs, I am Bush Filip  Rožánek
20. 11. 2002 NATO: otázky, které jsou ignorovány
20. 11. 2002 Washington novým členům NATO: specializujte se, anebo zmizte
20. 11. 2002 Boston Globe: Američané nejsou schopni vybudovat globální impérium
19. 11. 2002 NATO se v Praze stane na nadcházející desetiletí nástrojem americké politiky
20. 11. 2002 IMC film night: noc plná mediálních manipulací Štěpán  Kotrba
5. 11. 2002 Hospodaření Občanského sdružení Britské listy za říjen 2002 Jaroslav  Štemberk
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
21. 11. 2002 Češi jsou spokojeni s členstvím v NATO, chápou ho jako podřízení se cizím mocnostem Jan  Čulík
21. 11. 2002 Má či nemá rozšiřování NATO smysl? Z diskuse na stránkách BBC   
20. 11. 2002 Je nezávislá novinářská práce možná? Jan  Čulík
19. 11. 2002 Případ Šafránková: Zrušte trestní stíhání za pomluvu Jan  Čulík
19. 11. 2002 Snímkování cév u starších mužů by zachránilo množství životů   
19. 11. 2002 Vést válku proti Saddámu Husajnovi je správným morálním rozhodnutím   
19. 11. 2002 Kult Holubové Aničky očima "nezatížené" generace Michal  Jurza
19. 11. 2002 17. listopad, policejní oslava a národ tupců Milan  Valach
19. 11. 2002 Jak se bránit nezákonnému jednání ze strany policistů Michal  Bernard
18. 11. 2002 Británie: aktivisté a lékaři prosazují zákaz kouření na veřejnosti   
17. 11. 2002 OPH: Policie neoprávněně perlustrovala a zadržela studenta   
15. 11. 2002 Státní zástupkyně zametla policejní násilí pod stůl: případem Jeong se bude zabývat Ústavní soud   
15. 11. 2002 Analytikové varují: bin Ladenova nahrávka znamená, že dojde k novému velkému útoku   
15. 11. 2002 Sex uprostřed výkalů: poněkud křečovitá parodie od Jana Křesadla Jan  Čulík
14. 11. 2002 Fukuyama o lidské přirozenosti   

Budoucnost NATO a OSN RSS 2.0      Historie >
21. 11. 2002 Má či nemá rozšiřování NATO smysl? Z diskuse na stránkách BBC   
18. 11. 2002 Dvě rezoluce, USA a ti ostatní Zdeněk  Jemelík
11. 11. 2002 Tobias Pfluger kontra zušlěchťovací spolek NATO František  Roček
8. 11. 2002 Proč je NATO nebezpečné Tobias  Pfluger
4. 11. 2002 NATO v 21. století a stará hašteřivá Evropa František  Roček
11. 9. 2002 Rok po 11. září - Spojenci se neshodnou   
9. 9. 2002 Při americké simulaci války proti Iráku Spojené státy prohrály   
8. 8. 2002 Další zásah americké vlády proti mezinárodnímu trestnímu soudu   
18. 6. 2002 Splněný sen "mladého" Havla - konec NATO v Praze Miroslav  Polreich
18. 4. 2002 Považují Spojené státy myšlenku kolektivní bezpečnosti za hrozbu?