Minulost, historie a generace

9. 11. 2009 / Petr Sak, Karolína Kolesárová-Saková

Každý národ má svou historii a má k této historii vztah. Ovšem z tohoto jednoduchého poznatku vyplývá řada otázek. Jak se z žité každodennosti příslušníků národa stává reflektovaná historie? Jaký je vztah mezi reálnými událostmi národa a jejich příslušníků a tím, co se stává historií? Je známo, že lidé jako Hitler, Napoleon, Lenin, Kennedy mají větší podíl na tvoření událostí, které se stávají posléze osou či mezníkem historie, podílejí se jinak, než řadový občan. Mluví se o roli osobností a lidu v dějinách. Ovšem nabízí se další otázka, do jaké míry tyto osobnosti tvoří historické události přímo a nakolik jsou ovlivněny týmy, které je obklopují, anebo nakolik jsou nástrojem neviditelných silných zájmových skupin, které jsou autory scénářů - a známé historické osobnosti tyto scénáře víceméně pouze realizují.

Proč padly komunistické režimy?

9. 11. 2009 / Rudolf Převrátil

Komunistická epizoda, která má rozhodující význam pro historickou zkušenost 20. století, se většinou odbývá jako neúspěšná revolta proti modernitě, jako něco předmoderního, antimoderního nebo pseudomoderního, říká profesor J. P. Arnason (narozen 1940 na Islandu, vystudoval v 60. letech historii a filozofii na pražské Univerzitě Karlově, působil na univerzitách v Německu a Austrálii, nyní přednáší také na UK). Takto jednoduše ale podle něj nelze účetní knihu komunismu uzavřít. Zaniklý komunistický model není odchylkou od modernity - při všech svých katastrofálních vadách a iracionalitách -- , ale spíš její svéráznou a v konečných důsledcích sebedestruktivní verzí. Svědčí o tom neúspěch "šokové terapie", jež se právě opírala o představu, že komunismus byl naprostým zavržením modernity a že stačí pořádný šok, aby se společnost dostala zpět do správných moderních kolejí. Krize a zhroucení sovětského impéria má také patrně vztah k otázce obecnějších krizových tendencí vlastních modernitě obecně.

Murdoch chce zablokovat vyhledávání v Googlu pro své noviny

9. 11. 2009

Australský mediální magnát, vlastnící britské deníky Times a The Sun oznámil, že až zpoplatní stránky svých tiskovin, zakáže firmě Google je uvádět ve svém vyhledávání. Obvinil Google z "kleptománie".

Osmasedmdesátiletý Murdoch tak zřejmě připravuje zajímavý experiment pro své tiskoviny: skutečně přežijí jeho deníky, které nevynikají ničím zvláštním, pokud budou eliminovány ze světových vyhledávacích nástrojů a čtenáři budou muset za přístup na jejich internetové stránky platit? Proč by čtenář na takové stránky chodil? Novinový průmysl jistě sleduje připravovaný experiment s velkým zájmem.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Proč nemůže botanická zahrada obchodovat s rostlinami

9. 11. 2009 / Pavel Sekerka

pokračování polemiky, probíhající v článcích Štěpána Kotrby "Personální audit v blázinci pro pivoňky", Pavla Sekerky "Botanická zahrada má za úkol pěstovat ohrožený plevel !", Štěpána Kotrby "Zahrady pro plevel a zahrady pro veverky" s problémem, nastíněným Pavlem Sekerkou v článku "Proč není dobré spojovat botanickou a zoologickou zahradu"

Pro odlehčení si na počátku článku dovolím jednu poznámku. Přírodovědci, na rozdíl od veverek, jsou CITES chráněni. Patří totiž v systému živočichů mezi primáty a ti jsou chráněni nikoliv výčtem druhů, ale jako celá taxonomická skupina. A ve výjimkách nejsou z této skupiny vyjmuti stejně jako např. novináři...

Štěpán Kotrba naznačuje, že komerční použití rostlin v botanických zahradách je nejenom možné, ale je dokonce i povinností botanických zahrad. Rád bych byl, kdyby tomu tak bylo. Zastávám totiž názor, že introdukce kriticky ohrožených druhů do zahradní kultury a ochrana druhů in farm nebo in garden je nedílnou součástí ochrany genofondu.

Bez moderních učitelů jsou moderní počítače k ničemu

9. 11. 2009 / Čeněk Kras

V úterní Mladé frontě DNES vyšel zajímavý článek "Školám chybějí počítače i učitelé informatiky, varuje inspekce", který shrnuje kritickou situaci v našem školství. Přestože se autorce článku podařilo v samotném textu dotknout jádra problému, zůstává jak název, tak i zorný úhel dle mého názoru poněkud zavádějící. Problémem není ani tak stáří počítačů, jejich počet nebo snad nedostatek kvalitních pomůcek. Problémem je v prvé řadě samotný systém vzdělávání.

DOKUMENT

ČTK: Valčáková: iniciativa vzešla ze Stibralovy strany

9. 11. 2009

TV RTA│ Přepis videozáznamu rozhovoru předsedkyně Rady ČTK Pavly Valčákové s novináři po zasedání Stálé komise Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR pro sdělovací prostředky
Redaktor televize RTA: Paní předsedkyně, jak hodnotíte to dnešní zasedání komise?
Pavla Valčáková, předsedkyně Rady ČTK: No, dnešní zasedání komise hodnotím jako..., prostě takové, jaké jsem očekávala, že bude.

ČT v neděli o Václavu Klausovi, jak by už nebyl mezi námi

9. 11. 2009 / Ivo Šebestík

Důležití lidé ve vedení pražské redakce zpravodajství České televize evidentně nemají se současným prezidentem České republiky Václavem Klausem nejlepší vztahy. Mimo jiné snad i proto, že je na tomto zpravodajství občas znát, že by jeho tvůrci byli o dost raději, kdyby na Hradě stále seděl Václav Havel. A nikdy jinak.

Bartlettovy zákony udržitelnosti

9. 11. 2009 / Jindřich Kalous

Dr. Albert Bartlett (*1923) je emeritním profesorem fyziky na Coloradské universitě v Boulderu (USA). Svým dlouholetým soustředěním na varování před populační explozí (přednášku Arithmetic, Population and Energy - Artimetika, populace a energie - pronesl od r. 1969 asi 1600x) si vysloužil označení za neomalthusiánce. Jeho výrok, že největší chybou lidstva je neschopnost pochopit exponenciální funkci, se stal součástí akademického folklóru typu Murphyho zákonů. Na serveru The Oil Drum je stručné shrnutí jeho myšlenek ve formě 21 "zákonů", které by se daly shrnout do jediného "Bartlettova zákona": Exponenciální růst čehokoli vždy musí nutně skončit.

Britská vláda hodlá bojovat proti sociální nerovnosti

9. 11. 2009

Harriet Harmanová, náměstkyně šéfa vládnoucí Labouristické strany a ministryně pro rovnost připravuje vládní zprávu, jak se vypořádat se sociální nerovností. Zpráva má být zveřejněna v lednu. Z jejích přípravných verzí vyplývá, že nerovnost v bohatství se v Británii prohloubila a vedlo to k omezení sociální mobility.

Německé univerzity pořádají solidární akce na podporu vzbouřených rakouských kolegů

9. 11. 2009 / Petr Kužvart, Štěpán Steiger

Z nejsevernější německé university v Kielu vyráží v pondělí ráno konvoj, který chce ve Vídni v "audimaxu" předat dárkové balíčky a vyjádřit podporu. Cestou se konvoj zastavuje v následujících městech, kde se zástupci tamějších universit připojí: ve Flensburgu, Lübecku, Hamburku, Hannoveru, Göttingenu, Kasselu, Marburgu, Frankfurtu, Heidelbergu, Darmstadtu, Würzburgu, Norimberku a Mnichově, přičemž další vysoké školy vyslovují podporu, např. v Cáchách, Karlsruhe, Freiburgu a Kostnici.

Nechceme platit vaši krizi: jak společně čelí krizi oboráři a studenti v "konzervativním" Rakousku

9. 11. 2009

Zaměstnavatelé požadují v kolektivních smlouvách na příští rok "mínusové navýšení mezd" (Minuserhöhung). Rakouský odborový svaz ÖGB Tirol a odborové organizace kovoprůmyslu organizují pod koordinací Asociace pracujících DIDF odpor a "prosazení požadavků na lepší a sociálně spravedlivější budoucnost" pod heslem "Nechceme platit vaši krizi". Odboráři i studenti požadují "spravedlivé platy, jistotu pracovního místa, volný přístup ke vzdělání a udržitelné podmínky pro studium ". Jde například o demonstrace po celém Rakousku, také jako vyjádření solidarity stávkujícím studentům. Jedna z těch větších je ohlášena na tuto středu 11. 11. od 17 hodin do Innsbrucku.

Úterní program na vzbouřené Vídeňské univerzitě

9. 11. 2009

  • 12:30 - Plenární shromáždění kunsthistoriků
  • 15:00 - Odpor proti jaderné energii -- včera a dnes. Pořádá sdružení Gewerkschaft gegen Atomenergie (Odbory proti atomové energii)
  • 16:30-17:30 v předsálí akce pracovního spolku pro styk s veřejností AG Öffentlichkeitsarbeit solidarischer Lehrender und Forschender
  • 16:30 Plénum
  • 18:00 Networkingové plénum
  • 21:30 Studentský filmový festival riss

Zdroj v němčině: ZDE

Vídeňská demonstrace studentů a zaměstnanců ve čtvrtek 12. listopadu

9. 11. 2009

Zaměstnankyně a zaměstnanci kovoprůmyslu, tiskáren, studentky a studenti, jakož i sympatizující veřejnost, se ve čtvrtek ve Vídni sejdou pod heslem: "Více peněz na vyšší mzdy a bezplatné vzdělání!" (Mehr Geld für höhere Löhne und freie Bildung!).

Akce začne v 10 hodin před budovou Spolkové hospodářské komory na Wiedner Hauptstrasse 63, pochod bude pokračovat k technické univerzitě a akademii výtvarných umění. Závěřečné shromáždění je plánováno na zhruba 14 hodin na Schwarzenbergově náměstí (Schwarzenbergplatz).

Zdroj v němčině: ZDE

Nesmrtelná duše, aneb facka má padnout rychle

9. 11. 2009

V mlhavém listopadovém čase, kdy se dlouhá desetiletí především oslavují revoluční výročí, se přihodilo také, že obětavý nakladatel českých knih, nakladatelství Akropolis pana Jiřího Tomáše, přivedl na svět druhou knihu mých fejetonů NESMRTELNÁ DUŠE aneb FACKA MÁ PADNOUT RYCHLE. Dovoluji si pozvat čtenáře Britských listů na představení této knihy, které se díky laskavé pohostinnosti p.ing.Jiřího Dědečka odehraje v sálku PEN klubu, Klementinum, 5.patro, ve čtvrtek 12.listopadu v 17 hodin. Těším se na všechny! píše Alex Koenigsmark.

Slavnostní předávání Big Brother Awards 2009

9. 11. 2009

tisková zpráva

Opět nastal čas ukázat na slídily kolem nás! I když máme pocit, že v našem životě není co skrývat, neznamená to, že nám může každý bez optání nahlížet do soukromí.

12. listopadu 2009, Divadlo Na Prádle, Besední 3, Praha 1 - Malá Strana

Začátek 19.30, lístky za 100 Kč na místě i v předprodeji.

Íránská ropná burza

9. 11. 2009

reakce na článek "Konec dolaru" trochu jiným pohledem na historický i současný vývoj

Přikládám do diskuse odkazy na 2 zajímavé články ZDE ZDE , které vidí příčinu ve zhroucení ropného standardu, který byl zaveden v roce 1973, píše Martin Bečán.

Další zločin ve válce proti terorismu, tentokrát na domácí frontě na vojenské základně Fort Hood

9. 11. 2009 / Daniel Veselý

Masakr na americké základně Fort Hood v Texasu, kde armádní psychiatr zastřelil 12 vojáků, jednoho civilistu a zranil 31 dalších lidí, přenesl válku ze Středního Východu na domácí na frontu. Pravicové sdělovací prostředky viní ze zločinu liberalismus, multikulturalismus, islám, demokraty a Baracka Husseina Obamu, aniž by hlouběji analyzovaly pravděpodobného viníka neštěstí - válku, konkrétně psychické problémy a sebevraždy vojáků navrátivších se z horkých kotlů v Afghánistánu a Iráku, šikanu v armádě na základě náboženského vyznání a barvy pleti. Proč z tohoto zločinu neobvinit obludné myšlenkové schéma, které válku vyrábí a zpětnou vazbu destrukce jím produkovanou, jež se nyní pachateli vrací jako "kuřata domů na hřad"?

Výzkum s předem daným výsledkem

6. 11. 2009

Ministerstvo školství představilo 2. září výzkum akademických pracovníků vysokých škol, který realizoval tým Petra Matějů a společnosti SC&C. Záměr výzkumu je zřejmý: autoři chtěli dokázat, že vysokoškolští vyučující stojí o jejich reformu. A pro splnění tohoto cíle byli ochotni rezignovat i na základní principy sociologických výzkumů, napsali Britským listům Irena Smetáčková, Petr Pavlík a Miroslav Rendl.

Nikoli nestranný výzkum

7. 11. 2009

Jako doplnění k článku "Výzkum s předem daným výsledkem" bych chtěl upozornit, že jeden z šesti hlavních cílů takzvaného Individuálního projektu národního "Reforma terciárního vzdělávání", ze kterého je zřejmě financován i článkem kritizovaný výzkum akademických pracovníků vysokých škol, je formulován následujícím způsobem, píše čtenář, který "si přeje zůstat v anonymitě".

OPERACE LITÉ OLOVO

OSN podpořila Goldstonovu zprávu, Česká republika hlasovala proti

6. 11. 2009

tisková zpráva Amnesty International ČR

Valné shromáždění OSN velkou většinou odsouhlasilo doporučení uvedená v tzv. Goldstonově zprávě. Ta zdokumentovala porušování humanitárního práva, kterého se v nedávném konfliktu v Gaze a na jihu Izraele dopustily obě strany. Rozhodnutí má přinést spravedlnost pro oběti bezpráví. Česká republika patřila k sedmi zemím EU, které hlasovaly proti přijetí rezoluce.

Tuto společnost snad řídí narkomani, jinak si to nemohu vysvětlit

9. 11. 2009

Nejprve mi dovolte několik slov úvodem. Velmi si vážím toho, že se na mediálním poli ještě drží taková diskusní platforma, jakou mají BL. A to nejen kvůli úrovni článků, ale hlavně kvůli úrovni diskuze, zejména pak její slušnosti, která se jinak z našeho života stále více vytrácí. Líbí se mi kolikrát "střety" pana Čulíka a pana Kotrby a dalších, píše Karel Hušner.

Marcela Tuliová: Časopis Kereka se uplatní na školách

6. 11. 2009 / Pavel Pečínka

Demokratická aliance Romů (DAR) se do určité míry překrývá s redakcí časopisu Kereka (Kruh) ve Valašském Meziříčí podobně jako společenství Romů na Moravě (SRNM) a Romano hangos v Brně. Marcela Tuliová v Kerece zastupuje šéfredaktora. Rok studovala na VŠ psychologii, studium ale přerušila a nyní pracuje jako koordinátorka a realizátorka vzdělávacích projektů.

Pro bono advokát roku 2009

9. 11. 2009

tisková zpráva Public Interest Laywers Association

V rámci galavečera Právník roku 2009 bude uděleno mimořádné mimosoutěžní ocenění Pro bono advokát roku. Ocenění udělí organizátoři soutěže Právník roku (www.pravnikroku.cz) ve spolupráci s neziskovou organizací Public Interest Lawyers Association. Nominace může odborná i laická veřejnost zasílat do 10.11.2009 na emailovou adresu probono@pilaw.cz.

Pro bono advokát roku je součástí aktivit ke zvýšení povědomí o tom, že moderní, společensky odpovědný výkon advokacie v sobě zahrnuje i poskytování bezplatných služeb.

Monitor Jana Paula:

Umění budeme hodnotit jenom jako

6. 11. 2009 / Jan Paul

Lámal jsem si hlavu, co že jsem to vlastně v titulku ("Umění hodnotit musíme, ale nemůžeme") minulého Monitoru napsal. Uvozoval můj pocit z přednášky kritika a kurátora Jörga Heisera v Goethe institutu v Praze, který v prvním díle cyklu Hovory o umění představil přítomným devět kritérií jak hodnotit současné umění, a chtěl jsem jím také vyjádřit nepřehlednost na současné umělecké scéně.

Ke komu si chodí zahraniční zpravodajové pro informace?

5. 11. 2009 / Ivo Šebestík

Podpisu českého prezidenta Václava Klause pod text Lisabonské smlouvy věnovala pozornost většina evropských deníků. Některé se omezily na neutrální zpravodajství, jiné připojily komentář. Belgický deník La Libre Belgique přinesl ale pod titulkem Česká překážka odstraněna zajímavou ukázku jevu, který se u zahraničních zpravodajů zabývajících se Českou republikou dá vysledovat poměrně často.

Zpravodajka Christine Dupré měla buď smůlu při výběru respondentů, nebo projevila jednostrannost. Nebo -- a to je také docela možné -- existují prošlapané cestičky, které zpravodaje významného zahraničního média spolehlivě dovedou ke dveřím určitých lidí, jejichž názor se pak na stránkách onoho deníku ocitne coby reprezentativní. Zkrátka a dobře belgická novinářka ve věci Klausova podpisu Lisabonské smlouvy vyzpovídala tři osoby: Moniku Pajerovou, bývalou studentskou vůdkyni (dirigente étudiante lors de la révolution de 1989 ), Jiřího Pehe, bývalého poradce Václava Havla (ancien conseiller de Václav Havel ) a filmovou kritičku Terezu Brdečkovou.

NABÍDKA PRONÁJMU

Ideálně situovaný studentský byt na Starém Městě v Praze

27. 10. 2009

Nabízíme (např.) pro dva studenty na školní rok 2009-10 ideálně situovaný pronájem studentského bytu na Starém Městě pražském, těsně u stanice metra Staroměstská (naproti knihkupectví Fišer). Velmi výhodné především pro studenty pražské filozofické fakulty, právnické fakulty a UMPRUM (cesta do školy 3 minuty).

Byt má moderní plynové ústřední topení. K dispozici je jeden zařízený dvojlůžkový pokoj, psací stůl, stůl, skříně, dvě postele, klavír, velká moderní koupelna s pračkou, kuchyň s plynovým sporákem a dřezem, lednička. Celková činže 9 500 Kč měsíčně plus poplatky za elektřinu a plyn. Studenti složí zálohu ve výši jedné měsíční činže.

Zájemci, kontaktujte nás na této adrese

DOKUMENT - USNESENÍ

Rada ČTK neplní své poslání

6. 11. 2009

Výsledkem mimořádné schůze Stálé komise pro sdělovací prostředky k situaci v ČTK po dlouhé a místy velmi humorné diskuzi poslanců s radními je usnesení o opakovaném porušení zákona o České tiskové kanceláře Radou ČTK a požadavek na odvolání Rady.

Usnesení Stálé komise pro sdělovací prostředky PSP z mimořádného zasedání dne 5. 11. 2009 ZDE

DOKUMENT - STÍŽNOST ETICKÉ KOMISI SYNDIKÁTU NOVINÁŘŮ

ČTK: Nepravdivá, ale dokonce zcela nesmyslná tvrzení týdeníku Respekt

6. 11. 2009 / Radim Hreha

Během diskuze na zasedání parlamentní Stálé komisi pro sdělovací prostředky sdělil zvolený generální ředitel ing. Radim Hreha, že podal žalobu pna neplatnost rozhodnutí Rady ČTK a sérii žalob na ochranu osobnosti na některé novináře a členy Rady za jejich výroky, komentující jeho působení v STV. Hreha uvedl, že podal na postup novinářů týdeníku Respekt též stížnost na Etickou komisi Syndikátu novinářů. Usnesení Stálé komise pro sdělovací prostředky a text stížnosti, zaslaný předsedkyni etické komise SN Baboře Osvaldové přinášíme v plném znění. O stížnosti etická komise Syndikátu ještě nerozhodla. │ŠOK

ANALÝZA USNESENÍ RADY ČTK

Rada ČTK porušila zákon - a to opakovaně

6. 11. 2009 / Štěpán Kotrba

Právní rozbor procesu rezignace generálního ředitele ČTK a volby nového

Hypotetický scénář, kterým jsem zakončil 16. 10. 2009 zprávu o vývoji sporu mezi Radou ČTK a Radimem Hrehou na parlamentní půdě pod titulkem "Rada ČTK včera spáchala kolektivní sebevraždu", nenastal. Na mimořádném zasedání Stálé komise pro sdělovací prostředky Sněmovny dne 5. 11. 2009 nechtěli být poslanci (soudě dle vyjádření poslance ODS Bratského) "vyšetřovateli ani soudci", ačkoliv jim to přímo ukládá zákon o ČTK striktní formulací, že "Rada je ve své činnosti odpovědná Sněmovně". Poslanci se zbavili odpovědnosti a celé jednání SKSP se věnovalo zástupným problémům. Přesto bylo schváleno usnesení, požadující po plénu odvolání Rady. Prošlo hlasy poslanců ČSSD, DSZ, KSČM a hlasem poslance Ježka z ODS. Zdržel se pouze poslanec Bratský.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2009

8. 10. 2009

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V září 2009 přispělo celkem 188 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 32 108.45 Kč, příjem z reklamy byl 15 900.00 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30. 9. 2009 částku 12 330.29 Kč . Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a