Organizace Human Rights Watch: Británie mučí své vlastní občany

25. 11. 2009

Britský generální prokurátor se v úterý octl pod výrazným tlakem: bude zřejmě nucen zahájit širší policejní vyšetřování britského podílu na mučení lidí poté, co jedna z nejvyznamnějších světových lidskoprávních organizací konstatovala, že existují jasné důkazy, že britská vláda mučí své vlastní občany.

Torzo

25. 11. 2009 / Petr Král

(Za Janem Skácelem)

Slunce za oknem
otvíralo dům
nikam

Mezi nebem venku a rukou
na stole
celé torzo dne

Pohodí nás to
zpátky do trávy
jak záložku

Ze sbírky Pro anděla, Klokočí 2000, vybrala Hanka Tomšů.

Je globální změna klimatu podfuk, nebo je naopak nezastavitelná?

25. 11. 2009 / Karel Dolejší

Zatímco po zveřejnění hackery získaných mailů spolupracovníků Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC) se vyrojila záplava triumfálních příspěvků na klimaskeptických blozích, v nichž se v zásadě tvrdí: "Vidíte! My jsme vám to říkali! Globální oteplování neexistuje!", v minulých dnech se objevila také studie tvrdící, že globální klimatická změna podfuk vůbec není... protože se s ním zkrátka nedá nic dělat, pokud civilizace nezkolabuje, nebo pokud nezačne ustupovat od uhlíkové ekonomiky ve prospěch karbonově neutrálních zdrojů tempem 300 gigawattů instalovaného výkonu ročně - což je v zásadě nerealizovatelné.

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Starší by existovali, mladších už nebude dost, neboli O problému 'stárnoucí' společnosti

25. 11. 2009 / Uwe Ladwig

Kolínský 'Institut der deutschen Wirtschaft' (Institut německého hospodářství) informoval o anketě mezi 1 350 průmyslovými podnikateli, jednateli a vedoucími personálních oddělení, z níž plyne, že ještě dnes si 25% dotázaných myslí, že lidé starší padesáti let se z různých důvodů pro práci hodí méně než jejich mladší kolegové. V téhle poznámce tedy něco o tom, že podobné názory představují v zemi, kde už teď má kolem 40% více než 49 let a v budoucnu jejich podíl ještě vzroste, opravdu závažný problém...

Beseda se socioložkou Jiřinou Šiklovou:

"My do krematoria ještě dojedeme"

25. 11. 2009 / Aleš Uhlíř

Když jsem se počátkem listopadu z letáku Městské knihovny Frýdek-Místek dozvěděl, že 24. listopadu knihovna pořádá besedu se socioložkou a publicistkou Doc. PhDr. Jiřinou Šiklovou, CSc., rozhodl jsem se, že se posezení s touto příjemnou paní, známou veřejnosti především z televizních pořadů, zúčastním. Shodou okolností se mi v létě při úklidu knihovny na chalupě doslaly po mnoha letech do rukou Plameny z šedesátých let, kde byly její články a také kniha polského sociologa (jméno jsem zapomněl) Ztracená generace z roku 1965 s obsáhlou předmluvou paní Šiklové.

Aspoň jeden ideozločinec?

25. 11. 2009

Na jednom gymnáziu vytvořili žáci v rámci oslav Velké Listopadové živý obraz. Je pozoruhodné, co všechno se o tom dalo napsat. Mně to připomnělo jeden sovětský vtip, snad ho mohu dát k lepšímu:

Zvířátka se spontánně rozhodla, že uspořádají subotnik (pro mladé lidi: neplacenou dobrovolně povinnou sobotní pracovní směnu). V sobotu ráno se sešli skoro všichni, jen medvěd chyběl. Veveruška tedy zvířátka seřadila a všichni se vydali k medvědímu brlohu. Před vchodem se zastavili. Komsomolka veveruška volá dovnitř a ptá se medvěda, proč nepřišel. "U meňá probléma," ozve se z brlohu. "I kakája," ptá se veveruška. "U meňá sexuálnaja probléma," ozve se. Óóó... Uvědomělá komsomolka veveruška se ale nevzdává: "I kakája u těbjá sexuálnaja probléma, medveď," ptá se.

"Jebem subotnik," zní odpověď.

Jediné, co mě na věci zajímá je, zda se mezi žáky gymnázia našel alespoň jeden ideozločinec, který se zachoval po vzoru ruského medvěda, píše J. Hruška.

Smutné, 20 let po Listopadu

25. 11. 2009

V úterý 17. listopadu 2009 jsme si připomněli výročí 20 let Sametové revoluce. Osobně jsem se veřejných oslav neúčastnil. Ostatně, v listopadu 1989 mi bylo pouhých šest let. Ovšem pamatuji si, jak jsme s matkou u rádia poslouchali projevy Václava Havla, mluvili jsme o tom co se děje a vzduchem se nesla atmosféra naděje, atmosféra toho, že teď už má být všechno lepší. Z předlistopadové doby si pamatuji především fronty na banány a špicla ze sousedství, kterému se říkalo 'Kostroun', vzpomíná místopředseda Dětí Země Martin Hyťha z Plzně.

Monitor Jana Paula:

PRE, komfortní energie v nekomfortním balení

25. 11. 2009 / Jan Paul

Co může být ještě komfortního na elektrickém proudu kromě toho, že svítí, hřeje a já nevím co ještě? Za to vím, že sedět pohodlně u kohoutku, inkasovat nemalé částky na komfortní platy manažerů, tu popustit, tu uzavřít přívod, když zákazník s platbou otálí, je snadné. PRE, Pražská energetika, není energií mého města, nestojím o energii, kterou musím vynakládat, když se mnou jedná direktivně a z pozice síly.

Více zdanit elektřinu

25. 11. 2009 / Bohumír Tichánek

Dle včerejšího článku má dotovaná výroba elektřiny nevýhody, ale zde uvažuji o podstatném zdanění elektrické energie. Dotace by se snížily, ale co další následky?

Za elektřinu vyrobenou ze slunečního světla dostává její výrobce kolem 13 Kč za 1 kWh, což je násobně víc, než zač se prodává spotřebitelům. Kdežto elektrická energie z běžných zdrojů - uhlí, jádro, je levnější. Neskrývá se v tom trik?

Počet osob nakažených HIV výrazně klesá

25. 11. 2009

Pandemie HIV, která vznikla před 28 lety, je oficiálně na ústupu. Počet infekcí HIV vyvrcholil v polovině devadesátých let a od té doby poklesl téměř o třetinu. Vyplývá to ze statistik za r. 2009 zveřejněných OSN a Světovou zdravotnickou organizací. Je to poprvé, co OSN a Světová zdravotnická organizace potvrdily, že pandemie slábne. V Asii poklesl počet infekcí od vrcholu v polovně devadesátých let o polovinu.

Co umí a co by měla mít právo nedělat moderní intenzivní medicína

25. 11. 2009 / Petr Wagner

Dlouho jsem váhal vyjadřovat se k "zázračnému" případu Roma Houbena z Belgie. Nejprve se mi zdál banální povrchním přístupem novinářů. To je, ale věc zcela obecná. To, že nemocní v komatu, nejenom v apalickém syndromu, vnímají své okolí, je známo dlouho. Asi dvacet let nejméně. U nás podpůrnou léčbu "walkmany" s nahrávkami hlasů a povídání blízkých  těchto nemocných zaváděla primářka Drábková a byla i velkou propagátorkou návštěv příbuzných či blízkých na odděleních intenzivní péče u bezvědomých.

Pro Prahu s moderní dopravní sítí. Auto*Mat začal sbírat podpisy pod námitky k územnímu plánu

25. 11. 2009

Tisková zpráva iniciativy Auto*Mat

Zdá se vám, že dopravní situace v Praze není dobrá? Pokud si přejete méně hluku a prachu z aut, více prostoru pro chodce a cyklisty a kvalitnější veřejnou dopravu, můžete podpořit námitky k územnímu plánu, které zveřejnila iniciativa Auto*Mat. Podepisovat je možné až do 9. prosince, kdy je nutné dokumenty předat magistrátu. Součástí námitek je i požadavek na zklidnění severojižní magistrály a zmrazení plánů na výstavbu dalších částí Městského okruhu a radiál v navržené podobě, tedy v podstatě dálnic v centru Prahy.

Michal Kročil: Časem se z neziskovky stane vražedné prostředí

25. 11. 2009 / Pavel Pečínka

Složil doktorát na Filozofické fakultě v Olomouci, pracoval ve Valašském muzeu v přírodě, učil na Základní umělecké škole, šéfoval kulturnímu domu v Rožnově pod Radhoštěm. Pak už se Michal Kročil věnoval neziskovému sektoru -- byl terénním sociálním pracovníkem Člověka v tísni, Společenstvím Romů na Moravě (SRNM) prošel odzdola nahoru. Letos v létě ze SRNM (po 9 letech v neziskové oblasti) odešel učit na základní školu. To je přece jen důvod k rozsáhlejší rekapitulaci.

Bylo globální oteplování zfalšováno?

24. 11. 2009

Nemá smyslu předstírat, že to není tvrdá rána, píše v deníku Guardian ekologický aktivista George Monbiot. Emaily, k nimž se dostal hacker a získal je z klimatologické katedry na University of East Anglia jsou kompromitující.

Ano, ty emaily byly získány protizákonně. Ano, všichni píšeme v emailech takové věci, které by po zveřejnění byly šokující. Ano, některé ty emaily byly vytrženy z kontextu. Ale mezi zveřejněnými emaily jsou i dopisy, které není nutno zmanipulovat, aby působily špatným dojmem. Zdá se, že skutečně existují důkazy, že někteří vědci se snažili bránit zveřejnění určitých vědeckých dat a dokonce i zničit materiál, který měl být zveřejněn podle zákona o přístupu k informacím.

Jak fungovala relokalizace

24. 11. 2009 / John Michael Greer

KD│ Jednou z věcí, na něž jsem se v těchto esejích pokoušel opakovaně poukázat, je role historie coby průvodkyně po tom, co funguje. To je bod, který stojí za to zopakovat. Značná část plánů na záchranu světa, které jsou nyní v oběhu, prostě omílá návrhy, které již byly v minulosti vyzkoušeny a opakovaně selhaly; a to navzdory nové rétorice okolo nich. Pokoušet se o to samé znovu tedy nemusí představovat právě nejlepší způsob využití našich omezených zdrojů a času.

Samozřejmě, že existuje i jiná a nadějnější stránka historie: Něco, co v minulosti dobře fungovalo, může být užitečným vodítkem k tomu, co by mohlo dobře fungovat i někdy v budoucnu. Věnuji trochu času debatě o jednom z těchto příkladů, zčásti protože je spojen s tématem nynější série článků -- žalostným selháním současných ekonomických názorů a možnostem jejich nahrazení idejemi, které skutečně dávají smysl -- a zčásti proto, že se vztahuje k jednomu z nejpopulárnějších témat probíhající diskuse o ropném zlomu, totiž k potřebě dospět v době končícího věku levné a dostupné energie k ekonomické relokalizaci.

Achiles a želva v podání Johna Michaela Greera

24. 11. 2009

"Soutěž o nejnižší nabízenou cenu na dosti malém trhu mohla skončit tím, že by se kovařinou už nikdo neuživil. Na omezeném trhu, kde byla i specializace omezená, by volný trh, na němž jsou ceny stanovovány poptávkou a nabídkou a neexistují bariéry pro vstup, mohl znemožnit ekonomický provoz i mnoha užitečných specializací."

Zajímavý článek Johna Michaela Greera končí bohužel "paradoxem", který se nápadně podobá tomu, jak Achilles nemůže dohonit želvu, píše Ondřej Palkovský.

Platón je téměř nacista

24. 11. 2009 / Boris Cvek

Ve svém článku "Sametová revoluce, filozofie a Platón" píšu o svém "uhranutí" Platónem Patočkovým, čili tzv. negativním platonismem, před téměř dvaceti lety. Někdy v roce 1999 mne od Platóna zcela odvrátil Popper, s jehož kritikou Platóna v jeho díle Otevřená společnost a její nepřátelé zcela souhlasím (a je to opravdu nejostřejší kritika Platóna, již si lze představit). Nicméně Platóna nelze v žádném případě pominout jako intelektuální impulz západní civilizaci, byť je v Platónovi, zejména v tom pozdním, mnoho hrozného, téměř nacistického.

IDnes klesá na úroveň Petra Cibulky

Ztracený server iDnes dál směšně a zoufale bojuje proti "komunismu"

24. 11. 2009 / Jan Čulík

Naprostý nesmysl vydali na serveru iDnes v úterý ráno: šedá myš baronka Catherine Ashtonová, která byla nedávno jmenována ministryní zahraničí EU, je v podání Alexandra Vondry, a tedy i "antikomunistů" v iDnes, div ne agentkou KGB! iDnes, neuvěřitelně, píše:

See the information in English: Baroness Ashton "took Soviet money" CLICK HERE

Vyslovovat špatně je další svérázné "disidentství"!

24. 11. 2009 / Miloš Dokulil

Nechci zrovna teď dělat žádnou obecnou analýzu rozhlasu či televize, pokud jde o jazykovou kulturu a řečový projev především u zpravodajských pořadů. Je ovšem hodné pozoru, že jak na ČT1, tak v Českém rozhlase, bylo teď zase kolem 17. listopadu možno opakovaně slyšet z úst lidí v těchto institucích angažovaných vyslovovat "diZident". Už jako kdyby to byla nějaká "trvalka" pro nový výslovnostní standard. Neboť jen výjimečně někomu správně naskakuje v té druhé slabice "s", tedy: "diSident". (Jak to, že za těch 20 let se nad tímto nešvarem "z nedbalosti" ještě přiměřeně nepozastavil zatím nikdo z interních zodpovědných pracovníků těchto koncesionáři podporovaných institucí?)

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Nové kapitoly černožluté sociální politiky, neboli Jak cílevědomě pomáhat bohatším lidem

24. 11. 2009 / Uwe Ladwig

Němečtí liberálové z FDP usilují o legalizaci výpovědních lhůt nájemců a pronájemců a spolková ministryně pro vzdělání a výzkum Annette Schavanová z CDU by chtěla podporovat studenty z rodin s nízkými výdělky s pomocí státem finančně podporovaného programu spoření na vzdělání. O těchto nových nápadech jak pomáhat těm, kdo mají na to, aby se o sebe postarali sami, něco v téhle poznámce.

Medveděv podepsal zákon o energetické účinnosti

24. 11. 2009

KD│Ruský prezident Dmitrij Medveděv podepsal ruský federální zákon o energetické bezpečnosti a zvýšení energetické účinnosti, oznámil včera tiskový odbor Kremlu. Tento zákon zejména omezuje použití klasických žárovek a zavádí značení zboží z hlediska jeho energetické efektivity.

Kromě toho zákon zavádí pro organizace s největší spotřebou energie povinnost provádět energetický výzkum a programy pro zvýšení energetické účinnosti ve veřejné sféře.

Celý článek v ruštině: ZDE

Když IDnes straší o důchodech, není to nevinné

24. 11. 2009 / Darina Martykánová

"Dnešní třicátníci by se měli připravit na to, že půjdou do důchodu možná až v sedmdesáti letech. A že budou brát v poměru k tomu, co do systému odvedli, méně než dnešní důchodci. To není sebevražedný volební program některé politické strany, ale realita, o které se mlčí, míní iDnes."

Zdroj:ZDE

Podobně fatalistické strašení není nevinné, upozorňuje Darina Martykánová.

1) má lidí přesvědčit, že jejich činnost či nečinnost nic nezmění na dlouhodobé politice vládnoucích stran (nesmysl, který se může stát sebenaplnujicim proroctvím).

2) nahání lidí do důchodových fondů, které se v mnoha kapitalistických zemích už ukázaly mnohem nespolehlivější než státní důchodový systém.

Rohlíky a zbabělí zloději

23. 11. 2009 / Přemysl Janýr

Více vysvětlování, než má hlubokomyslná analýza krize finančních trhů si kupodivu vyžádal příklad, kterým jsem ji uváděl. Napsal jsem, že zakoupením rohlíku se zvýšil majetek můj i pekařův. Ale to je přece jen subjektivní pocit , odporoval mi jeden z čtenářů, kterým přes vytrvalou osvětu pana prezidenta zůstaly čtvrt tisíciletí staré poznatky Adama Smithe dodnes utajené. Není proto od věci si některé základní souvislosti znovu promyslet.

Kdyby Mladá fronta věděla...

23. 11. 2009 / Karel Košťál

Server iDnes nás nedávno informoval, že v Čechách "přibližně jeden z deseti občanů je schopen rozpoznat objektivní pravdu". Ostatní jsou prý hlupáci. Z nedávného průzkumu veřejného mínění (29033 dotazovaných), uskutečněného britskou BBC World Service, ale vyplývá, že podobné "nepochopení objektivní pravdy" převládá ve 27 zemích této planety.

S kapitalismem je podle tohoto průzkumu "spokojeno" pouze 11% světové populace. Pouze 25% Američanů a jen 21% Pákistánců...

Copak jsme ve středověku, že nám stačí jenom víra?

23. 11. 2009

Nejsem profesionální filozof ani sociolog (jsem doktorandem na MFF UK), takže následující mail se Vám může zdát amatérský, ale chtěl bych Vám jenom představit, jak se o závažných věcech diskutuje v o generaci mladší společnosti. Kdyby následující konverzace byla ojedinělým případem, tak by mne nenapadlo Vám o ní psát, ale je bohužel dost častým jevem, ba obecným, píše Michal Hejduk.

Celá výměna názorů začala tím, že jsem na facebook pověsil 17. 11. citát z Egona Bondyho:

Lidi v Americe hladovějí

23. 11. 2009 / Josef Vít

Pod tímto názvem byl publikován výtah z článku v New York Times publikovaný shodou okolností 17. listopadu, kdy jsme slavili pád komunismu. (Shrnutí informací bylo ve skutečnosti z Guardianu, ZDE, pozn.red.)

Možná to měly publikovat i další média. Ta však mají jiné zajímavější události - jako propad tunelu u Mostu a podobně.

Možná to nechtějí publikovat, aby nestrašili lidi -- co kdyby si někdo domyslel, že by to tak mohlo být brzy i u nás. Odstranili jsme režim, ve kterém nebyla nezaměstnanost, nebyli bezdomovci. A začali jsme budovat nový ekonomický režim po vzoru našeho velkého bratra. Jak dlouho to bude trvat, než ho doženeme a předeženeme? Zatím se u nás jen vyprávějí vtipy: třeba ten, jak povídá jeden druhému: "víš, že už u popelnic nebývají krysy?" "Že by město deratizovalo?" "Ne, důchodci jsou rychlejší."

1989-2009: 40 let jsme byli vedeni stranou

23. 11. 2009 / Miloslav Štěrba

Nyní kráčíme přímo. Znělo heslo setkání pamětníků OF s mládeží pořádané zlínskou radnicí. Dopoledne, v pracovní den. Jak zajistili účast školáků, dumal jsem, jsa pamětník poměrů, kdy se na podobné akce delegovali např. vítězové soutěže „O zemi, kde zítra již znamená včera“. V sále bylo 90-100 míst, až na tři židle všechna obsazena.

Epidemie chřipky začala, na očkování je pozdě -- čerstvě očkovaným hrozí komplikace

23. 11. 2009 / Ivan Větvička

Očkování proti prasečí chřipce začne nejdříve v pondělí 23. listopadu. Vakcína však nechrání před nákazou ihned po píchnutí injekce. Imunitní systém potřebuje asi 10 až 14 dní na tvorbu protilátek, teprve potom bude schopný plnou silou zareagovat. Během uvedených dvou týdnů však odolnost organismu dočasně poklesne, protože tělo je zaneprázdněné cvičným zápasem s vakcínou. Pokud by se člověk v tuto kritickou dobu nakazil chřipkou, může mít onemocnění horší průběh, než kdyby se vůbec nenechal očkovat.

Ať žije happening, aneb sranda musí bejt, kdyby na chleba nebylo...

23. 11. 2009 / Ladislav Žák

Když jsem před více než týdnem dostal první ohlasy na pátek třináctého v gymnáziu v L., vůbec jsem nepředpokládal, že tato paralela dá základ tak bohaté výměně názorů z tolika různých pohledů a na tolik různých témat.

Musím konstatovat, že mne diskuse k mým příspěvkům na téma, zda vytváření obrázků, zřetelných ovšem jen z patřičného nadhledu a odstupu, z lidských jedinců, kteří v tom nadhledu a odstupu jaksi zcela ztrácejí na významu, není záležitostí, která se poněkud dotýká lidské důstojnosti a to bez ohledu na dobu a režim, ve kterém obrázky vznikají , velice obohatila.

Vědecký výklad: Poctivé studium pro poctivé hlupáky

23. 11. 2009 / Wenzel Lischka

Konečně máme právní stát! Morálka zvítězila nad písemnou legislativou (byrokracií). Od toho byla přece zavedena demokracie, aby nahradila staré totalitní praktiky upřímností. Nelze směšovat psané právo s morálkou. Psané zákony jsou nemorální a ničí morálku. Jestliže konečně přestávají platit, vzniká skutečný právní a tedy mravní stát - mravní zákon vítězí nad umělými pokryteckými psanými zákony. Konečně pravda a láska k penězům vítězí nad lží a nenávistí.

Každému, co jeho jest...

23. 11. 2009

Článek, resp. rozhovor Teodora Marjanoviče s Ellen Tauscherovou v MfD o "novém" protiraketovém štítu ve mně vzbudil úsměv na tváři i důvod k zamyšlení. Úsměv proto, že se mi po jeho přečtení vybavil obraz hysterického dítěte, které zoufale křičí na svou "hodnou" tetičku, že mu nekoupila lízátko, které mělo slíbeno a ještě si dovolila pozvat na svačinu dítě od sousedů, od kterého tuhle dostalo nabančeno. Jak říkám, velmi úsměvné, míní Michal Crhonek.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2009

8. 10. 2009

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V září 2009 přispělo celkem 188 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 32 108.45 Kč, příjem z reklamy byl 15 900.00 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30. 9. 2009 částku 12 330.29 Kč . Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a