Lidé, kteří mají takové štěstí jako my, nepotřebují odvahu
29. 8. 2006
Britský deník Independent publikoval rozhovor s Noamem Chomskym. Otázky mu kladli čtenáři z celého světa. Z rozhovoru vybíráme:
29. 8. 2006
Britský deník Independent publikoval rozhovor s Noamem Chomskym. Otázky mu kladli čtenáři z celého světa. Z rozhovoru vybíráme:
29. 8. 2006 / Štěpán Kotrba
Pražský magistrát zakázal pochod, jehož účastníci chtěli protestovat proti válkám, zbrojení, terorismu a případné americké protiraketové základně v České republice. Úřad vydal zákaz kvůli tomu, že pochod by mohl způsobit problémy v dopravě, řekla včera ředitelka odboru občansko-správních agend Ivana Odarčenková. Organizátoři se podle Jana Bednáře z Humanistická aliance proti rozhodnutí Magistrátu odvolají. Informaci přinesl deník Právo.
Demonstrace byla ohlášena na 5. výročí útoků proti WTC, 11. září večer. Účastníci by měli jít z Karlova mostu přes Malostranské náměstí a Nerudovou ulicí na Hradčanské náměstí. Podle úředníků pochod vede přes dopravní trasu na Malostranském náměstí.
Argument o problémech v dopravě, tlumočený úřednicemi pražského Magistrátu je ovšem zástupný. Většina protiválečných pochodů, které kdy směřovaly k americké ambasádě, vedla přes Malostranské náměstí a zakázána nebyla. Byly to například demonstrace proti válce v Iráku, proti MMF, proti NATO či proti bombardování Bělehradu. Ivana Odarčenková se se svými kolegyněmi na Magistrátu nechvalně zapsala do análů porušování zákona úředníky i v případě protizákonného vymáhání pokuty za nespolupráci na sčítání lidu od redaktora Britských listů v roce 2002, protizákonného vymáhání pokuty od aktivisty Mikuly za "zpupnost" vůči policejní perlustraci či naopak povolením neonacistického "pochodňového" průvodu pražským Židovským městem v roce a jeho následným zákazem policií až po masivním protestu židovské obce a Židovské liberální unie.
29. 8. 2006
Nedostatečné státnictví Tonyho Blaira a jeho bojácná podlézavost vůči Georgi Bushovi jsou příčinou pokračující krize v Iráku a celosvětové hrozby terorismu, řekl bývalý americký prezident Jimmy Carter britskému deníku Daily Telegraph.
29. 8. 2006
Té technologie jste svědky ve špionážních filmech už léta. Tajný agent se dotkne špičkami prstů a zakódovanou identifikační kartou čidel ve zdi. Údaje odpovídají a dveře se otevřou, píše deník Washington Post.
V nadcházejících měsících povede celá řada iniciativ americké vlády k tomu, že takovéto vysoce technologické metody identifikace se stanou zcela běžnými (má šestnáctiletá dcera je šokována, že v její škole používá knihovna namísto legitimací žáků jejich identifikaci pro vypůjčování knih prostřednictvím otisků prstů, pozn. JČ).
Od letošního podzimu budou v Americe vydány biometrické identifikační karty pro všechny federální zaměstnance. Obdobné karty jsou plánovány pro zaměstnance v dopravě, pro havarijní služby a pro návštěvníky do USA.
29. 8. 2006 / Helena Franke
29. srpna jsme si připomínáme výročí hurikánu Katrina, který loni postihl jih Spojených států. Velké škody byly způsobeny větrem, který dosahoval na moři až 280 km/ h, na pevnině kolem 250km/h. a vodou z oceánu a nedalekého jezera, která zaplavila většinu města New Orleans. Čtyři hráze ochraňující město se protrhly a selhaly i odvodňovací kanály. Na některých místech města dosahovala voda až 7,6 metrů. Ve vodě plavalo ohromné množství odpadků, nafta, různé toxické látky a potom i tlící těla lidí a zvířat.
New York Times varuje:
28. 8. 2006
Současná expanze americké ekonomiky je zřejmě prvním rozsáhlejším obdobím hospodářského růstu od druhé světové války, kdy nedošlo k podstatnějšímu růstu mezd většiny zaměstnanců, konstatuje americký list New York Times. List poukazuje na to, že tato situace vyvolává obavu mezi americkými Republikány, že to v nadcházejících pozimních kongresových volbách poškodí dosavadní držitele politických úřadů, přestože se ekonomika už pět let rozvíjí zdárně.
Středová hodinová mzda pro americké dělníky poklesla od roku 2003 o dvě procenta, po odečtení inflace. Tento pokles je zvlášť pozoruhodný, protože produktivita dělníků za celé toto období systematicky roste.
V důsledku toho činí mzdy nyní dosud nejmenší část hrubého národního produktu v USA od doby, kdy v roce 1947 vláda začala tyto informace zaznamenávat. Naproti tomu zisky korporací stouply na svou nejvyšší úroveň od šedesátých let
29. 8. 2006 / Petr Borkovec
Nic není, než to pouhé: ne,
sklon písma, kterým napsané
je, není, není, je:
ne.
Nic není, než ten sklon.
Nic není, než ten sklon,
sklon vteřin, hodiny i roku,
zabořen v krvotoku
ženy, jež chce i ne.
Milencův černý dopis ve stole.
Je tam i není, je i ne.
Jsem tu a nejsem, jsem i ne.
ze sbírky Ochoz, Mladá fronta, Praha 1994 vybral Štefan Švec
Petr Borkovec *17.4.1970 Louňovice pod Blaníkem
29. 8. 2006 / Štěpán Kotrba
Advokát obviněného policisty Tomáše Čermáka Jaroslav Janeček tvrdí, že poslankyně za Stranu zelených (SZ) Kateřina Jacques svůj konflikt s Čermákem předem naplánovala. "Cílem promyšleného útoku bylo zviditelnit se před volbami," prohlásil Janeček. Právník prý má pro své tvrzení písemné důkazy, které získal od některých členů Strany zelených, píší pondělní Hospodářské noviny.
Právník obviněného policisty může mít možná i pravdu. Protože je velmi zvláštní, že na adresu mailnglistu Strany Zelených odeslal den po incidentu předseda strany Zelených Martin Bursík email, jehož obsah hovoří o až příliš racionálním uchopení situace do rukou stranických plánovačů. Poděkování jakoby náhodou přítomné stranické fotografce za pořízené fotografie, které se okamžitě dostaly do ČTK, jakoby náhodou přítomným stranickým právníkům za pomoc a ostatním za součinnost nevyznívá několik hodin po incidentu jako náhoda. Zvláště, když Bursík upozorňuje, že "jsme ve vrcholu volební kampaně a nerozmyšlená politická prohlášení by mohla celou věc dostat do jiné polohy než zdrávo." Petra Kolínská pak v dalším mailu upozorňuje ostatní, aby Bursíkův email neodesílali dál... Jediný, koho Bursík neznal jménem, byl fotoreportér Britských listů Michal "Wolf" Vlk, který pořídil z incidentu řadu snímků i videozáznam, které dokazovaly, že se událost seběhla poněkud jinak, než se zelení pokoušeli tvrdit okamžitě poté...
plné znění dopisu předsedy Martina Bursíka členům Strany Zelených ZDE
Michal "Wolf" Vlk: incident na Palackého náměstí FOTOGALERIE
2. 5. 2006
Informace, pocházející od samotné napadené i dalších svědků, že policista, který se vůči ní dopustil násilí, nebyl označen služebním číslem, není pravdivá. Stressová situace dotyčné ale omlouvá. Z fotografií, které na místě pořídil Michal Vlk, zřetelně vyplývá, že služební odznak strhla napadená policistovi sama, když se na zemi bránila.
Tiskové prohlášení Strany zelených : Vyjádření svědka Karla Jecha k brutálnímu zásahu policie proti zeleným 1. 5. 2006 ZDE
29. 8. 2006 / Michael Marčák
Divoký Východ:
28. 8. 2006
Zloději ukradli v Maďarsku jediné podklady pro rozmnožování digitálních záznamů nového seriálu televize BBC o Robinu Hoodovi a požadují za jejich vrácení výkupné ve výši 1 milionu liber. Natočit seriál stálo 8 milionů liber.
28. 8. 2006 / Boris Cvek
1. Čestný člověk, čili i politik, by neměl kvůli výhodnosti nějaké smlouvy popřít své krédo, k němuž se výrazně veřejně hlásil a s nímž šel do voleb a dostal hlasy voličů, byť by se někomu jeho přesvědčení zdálo sebehloupější.
29. 8. 2006 / Miloš Dokulil
Pro mnohé z nás je asi překvapením, že máme sice vytčenu zásadu "poměrného zastoupení" v parlamentu, ale s nikoli zrovna "poměrným" zastoupením v něm. Také si přiznejme, že v uplynulém týdnu nebylo o rozmanitá další překvapení mezi pondělkem a čtvrtkem žádná nouze. Lidovci (kéž by ku svému prospěchu) dali najevo, že nechtějí být stranou jednoho muže. M. Topolánek by měl konečně bez dalších průtahů mít možnost dovést stát k předčasným volbám; jiné řešení už opravdu teď není. Také nezapomínejme, že k vyjádření nedůvěry vládě nestačí sto hlasů (aniž máme "ústavně-právně" jasno, co by znamenala důvěra sta hlasů).
29. 8. 2006 / Jitka Baumanová
Noam Chomsky je známý americký filosof a lingvista, který patří mezi nejvlivnější světové osobnosti dneška. Velkému zájmu se těší i jeho knihy, věnované politickým otázkám. Zejména proto, že jde o knihy značně kritické vůči vládnoucím kruhům Platí to i o jeho zatím poslední knize "Hegemonie nebo přežití. Americké tažení za globální nadvládu" z roku 2003, která nedávno vyšla i v češtině.
V této knize se Chomsky snaží najít příčiny současného stavu. Pátrá v archivech, hledá souvislosti mezi konflikty, které se odehrály od poslední velké války. Klade si otázku: "Je terorismus spíše odpálení bomby v autobuse, nebo spíše napadení státu, který pouze nehodlá sledovat politickou linii suveréna?". Jistě obojí, ale v druhém případě jsou následky nesrovnatelně děsivější.
29. 8. 2006 / Daniel Veselý
Zatímco události na Blízkém východě dominují předním světových médiím, zůstávají problémy v Kongu, v této velké africké zemi, již několik let téměř nepovšimnuty stranou všeobecného zájmu. Přitom zde již několik let probíhá tragédie takřka biblických rozměrů.
Podle lékařského časopisu The Lancet od "oficiálního" začátku války v Kongu v roce 1998 zemřely přibližně čtyři milióny lidí. Někteří humanitární pracovníci, kteří působí dlouhodobě na místě činu, uvádějí, že v této zemi od roku 1996 mohlo zemřít až deset miliónů lidí. To by znamenalo, že zde probíhá děsivá válka, kterou je co do počtu obětí téměř možno přirovnat k 1. světové válce, aniž by mezinárodní společenství důrazně zasáhlo.
28. 8. 2006 / Stanislav Kaucký
Systém protiraketové obrany USA je velmi složitý, rozprostřený systém s vysokými nároky na toky obrovských objemů informací mezi jejími prvky na Zemi, na moři, ve vzduchu i v kosmu. Aby mohla být cizí raketa úspěšně zasažena a zničena včetně jejich oddělených bojových hlavic, musí spolehlivě fungovat všechny prvky systému. Jestliže by jeden z prvků selhal, selhal by i celý systém.
Podle posledních náznaků by v České republice mohl být postaven jeden z "obřích"radarů, nutných k zajištění funkce antiraket zbraňového systému. Radar XBR (a jeho verze SBX) má být jedním z klíčových a nepostradatelných senzorů systému protiraketové obrany USA.
Stanislav Kaucký: Cizí protiraketová základna v Česku? ZDE
Michal Viewegh: Vybíjená
29. 8. 2006 / Aleš Merenus
Michal Viewegh, Vybíjená, Petrov, Brno, 2004, ISBN 9-788072-271917, 222 stran
V pořadí čtrnáctá Vieweghova knížka přináší pomyslný zlom v autorově tvorbě. Jde o zlom tematický i strukturní.
Zastavím se u samotného titulu, protože hraje ve významově-tematické výstavbě románu klíčovou roli. Arthur Schopenhauer ve svých úvahách postuloval, že název by měl být shrnutím, jasně čitelným jménem textu, aby čtenář hned od začátku tzv. věděl do čeho jde, když se pouští do čtení. Tento požadavek Vybíjená splňuje bezvýhradně. Nezavádí recipienta úmyslně na špatnou stopu, ale metaforicky pojmenovává klíčovou dimenzi knihy. Autor naplňuje pojem vybíjené přinejmenším dvojím obsahem. V prvním řádu jde o význam doslovný, referující k dětské hře s balónem. V metaforické rovině je pak přenesen na život postav románu, přičemž vybití znamená smrt.
28. 8. 2006 / Stanislav Křeček
Protikalouskovské vzepjetí v KDU-ČSL, kterého jsme byli svědky v uplynulých dnech, odhalilo jednu mimořádně pozoruhodnou, zcela a neuvěřitelně iracionální část české politiky: v zemi, která je členem NATO a chystá se na předsednictví EU, za evropské politické situace v r. 2006, může být obava z nástupu jakési blíže nedefinované totality a z této "obavy" plynoucí antikomunismus jediným politickým "programem" významné části českého politického spektra!
28. 8. 2006
Čulíku, co to je za blábol. Šestnáct let po revoluci nechci plíživý komunismus v podání soc.dem. a komunistů. Vám se zřejmě po něm stýská. Nuž tedy směle, ale neangažujte se v rádoby nezávislých BL, kterým už teď sloužíte jako propagátor soc. myšlenek. BL jsou vaše dítě, ale matete, podle názvu, spoustu lidí v ČR. Ve skutečnosti jste hlásná trouba socialistických myšlenek, píše nám Eda Janiš z Ministerstva zemědělství ČR v reakci na článek Jana Čulíka "Ideologická neústupnost za každou cenu?"
Odpověď Jana Čulíka:
Důležité jsou ty měnící se podmínky. Nemůžeme jednat jen na základě minulé zkušenosti. Jak říká Václav Žák, rozvědka první Československé republiky byla tak posedlá nebezpečím od Habsburků, že sledovala habsburský rod a různé jejich milenky, tak dlouho, až jim ušlo, že se na scéně objevil Hitler :)
Češi už nejméně 400 let neurčovali vnitřní politické poměry. Ty jsou vždycky důsledkem vnější zahraničněpolitické konstelace a je tomu tak i nyní. Proto i kdyby v ČR stokrát vyhrála volby KSČM, v důsledku změněných historických podmínek nenastolí totalitní komunismus, podobně jako i kdyby v Rakousku stokrát vyhrál volby Haider, nepodaří se mu restaurovat Hitlerovu Třetí říši. Mnozí Češi, jaksi, nejsou schopni uvažovat v těchto kontextech! Komunismus v Československu v roce 1989 nepadl, protože se sešli nějací studenti na Národní třídě, ale v důsledku nezastavitelného zahraničněpolitického vývoje celého evropského kontinentu.
28. 8. 2006
Legendárního kytaristu ze skupiny Rolling Stones Keithe Richardse vyšetřuje komunální úřad města Glasgow za to, že porušil zákaz kouření ve Skotsku.
Činitelé komunálního úřadu města Glasgow potvrdili, že vyšetřují, zda si Richards při představení na jevišti v glasgowském Hampden Park zapálil cigaretu.
Mluvčí města Glasgow konstatoval: "Byli jsme na to upozorněni a budeme to vyšetřovat. Komunální úřad města Glasgow bere svou odpovědnost za vynucování zákazu kouření velmi vážně."
Zákaz kouření v uzavřených veřejných místnostech vešel ve Skotsku v platnost letos koncem března. Účelem zákazu je snížit choroby u občanů, způsobované druhotným kouřením. Pokud bude Richards shledán vinným, bude muset zaplatit pokutu 50 liber a správce divadla, kde k přestupku došlo, pokutu 200 liber.
Před několika dny bylo zabráněno známému herci Melu Smithovi, aby si zapálil doutník při představení na letošním edinburském festivalu. Mel Smith hrál Winstona Churchilla a hrozil, že zákaz kouření poruší. Nakonec však ve hře pouze vzal do ruky doutník a zapalovač a odložil je, aniž si zapálil.
Podrobnosti v angličtině ZDE
28. 8. 2006
V letním sídle papeže Benedikta v Římě se sejdou katoličtí intelektuálové a budou diskutovat o možné změně postoje Vatikánu vůči evoluci.
Existují rostoucí známky, že papež chce, aby jeho církev přijala teorii "inteligentního designu", která se vyučuje v některých amerických státech. Stoupenci této teorie argumentují, že některé charakteristiky vesmíru a přírody jsou tak složité, že je musela stvořit vyšší inteligence. Kritikové poukazují na to, že je to kamufláž kreacionismu.
Loni v prosinci vyvolal jeden americký soud kontroverzi, když rozhodl, že teorii inteligentního designu by se nemělo vyučovat ve školách vedle evoluční teorie. Podle Ratzingerových spolupracovníků prý už v šedesátých letech kardinál "důrazně podtrhl nutnost vrátit se k tématu stvoření světa".
Podrobnosti v angličtině ZDE
28. 8. 2006
Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban v debatě o státní podpoře zahraničních investic její kritiky veřejně uklidňoval, když tvrdil, že každá z nich má analýzu ekonomické návratnosti a že se investiční pobídky České republice vždy do čtyř nebo pěti let vyplatí. Když však právníci programu GARDE z Ekologického právního servisu o analýzy požádali, ministr byl nakonec nucen přiznat, že jeho ministerstvo takovými materiály vůbec nedisponuje, přičemž dodal, že ani není jeho povinností je vytvářet.
28. 8. 2006 / Jan Čulík
Článek Luboše Záloma, stoupence extremistického hnutí "objektivismus" Ayn Randové, v němž autor odsuzuje "pragmatismus Miroslava Kalouska" a chválí, že si KDU-ČSL udržela ideologickou čistotu, je nesmírně zajímavou výzvou k diskusi. Definuje totiž přesně to, čím by politika neměla být a čím v českém kontextu skutečně je: soubojem několika těžce znepřátelených klanů, jejichž postoj ke skutečnosti není založen na racionální, otevřené analýze měnících se faktů, ale na zakonzervované, nepružné ideologii, jejíž podstatou je emocionální náklonnost.
28. 8. 2006
Pokaždé, když používáte internetový vyhledávač, vaše hledání je uloženo v obří databázi. Chtěli byste, aby byly informace o tom, co zrovna vy, jmenovitě, vyhledáváte, zveřejněny? Pro tisíce zákazníků americké firmy AOL se toto právě stalo realitou.
V březnu letošního roku použil muž, žijící na Floridě, který rád sleduje portugalský fotbal, vyhledávač k řešení svých problémů. Hledal útěchu v alkoholismu, protože mu manželka byla nevěrná. Do vyhledávače vepsal dotazy (s gramatickými chybami) "manželka mě už nemiluje" "jak zabránit rozvodu" "jak se bránit alkoholismu" a "poruchy erekce".
Je to jeden z příběhů desetitisíců uživatelů internetu, které byly nyní zveřejněny, když firma AOL nyní omylem publikovala údaje o tom, co během předchozího čtvrt roku vyhledávalo na internetu prostřednictvím Googlu jejích 650 000 zákazníků (jde o 23 milionů hledání).
Virtuální bohoslužba pro hledání více pokory, ochoty ke změně sebe sama i práce pro druhé
28. 8. 2006 / Stanislav Heczko
Když tvůj bratr zhřeší, jdi a pokárej ho mezi čtyřma očima; dá-li si říci, získal jsi svého bratra.
Nedá-li si říci, přiber s sobě ještě jednoho nebo dva, aby 'ústy dvou nebo tří svědků byla potvrzena každá výpověď'.
Jestliže ani je neuposlechne, oznam to církvi; jestliže však neuposlechne ani církev, ať je ti pohan nebo publikán.
Tématem dnešní pobožnosti bude církev. Dlouho jsme nevěděl, o čem zde vlastně budu hovořit. Až teprve před zhruba čtrnácti dny jsem na to přišel. Tehdy jsem s jedním starším bratrem ze sboru navštívil jednu vršovickou restauraci.
28. 8. 2006 / Luboš Zálom
Závěrem minulého týdne jsme byli svědky něčeho neuvěřitelného: u lidovců zvítězila názorová konzistentnost nad pragmatismem. KDU-ČSL od devadesátých let předváděla, jak rychle je schopna měnit svoje názory, o čemž by mohli vyprávět její koaliční partneři. V minulých dnech se téměř rozplynul předposlední ideologický pilíř, na kterém lidovci mohli stavět: nekompromisní antikomunismus. Pokud by byl prodán za laciné heslo zachování politické plurality, zůstal by lidovcům už jen poslední: viditelná orientace na křesťanské hodnoty. A nebyl by ani tento poslední pilíř někdy v budoucnu vyměněn za nějaký okamžitý zisk? V tom případě by se však lidovci ocitli v ideologické prázdnotě, z hlediska politické filozofie by neznamenali vůbec nic.
(Autor je stoupencem objektivismu, filozofie Ayn Randové)
27. 8. 2006
Sean McCarthy a Richard Walshe, dva sympatičtí podnikatelé z Dublinu, tvrdí, že našli způsob, jak vyrábět zadarmo neomezené množství energie -- prostě ze vzduchu. Jsou si tak sebejistí, že hodili rukavici vědecké komunitě -- tvrdí, že přepsali zákony fyziky. Minulý týden otiskli McCarthy, Walshe a dalších 28 akcionářů podniku Steorn, soukromé technologické výzkumné společnosti, celostránkový inzerát v týdeníku Economist. V něm vyzývají vědce, aby utvořili dvanáctičlennou porotu a určili, zda jejich systém na výrobu energie zadarmo je reálný, nebo zda je to pouhý kanadský žertík, zda se jim to všechno jen zdá a dopustili se nějakého omylu.
Do 36 hodin po otištění inzerátu se jim ozvalo 420 vědců z celého světa, ochotných jejich technologii vyzkoušet, a 4606 lidí se registrovalo a požádalo o podrobnější informace. Po 9 dnech od uveřejnění inzerátu už to bylo 3505 vědců a 41946 lidí se registrovalo se žádostí o informace. 8. září 2006 Irové výzvu uzavřou a z přihlášených vědců vyberou dvanáctičlennou porotu pro zkoumání jejich "vynálezu".
Jak ten irský "vynález" funguje?
28. 8. 2006 / Richard Seemann
Spolkový ústavní soud 17. srpna 1956 vynesl rozsudek v tomto znění:
Ve jménu lidu, za prvé Komunistická strana Německa je protiústavní, za druhé Komunistická strana Německa je rozpuštěna a za třetí je zakázáno tvořit náhradní organizace Komunistické strany Německa, nebo aby již existující organizace pokračovaly v činnosti jako náhradní. Ještě nebylo přečteno po padesáti dnech procesu 425 stránkové zdůvodnění rozsudku a policie již obsadila ústředí KPD, protože tím bylo potvrzeno obvinění, že tato strana chce "cestou proletářské revoluce a diktatury proletariátu" změnit stávající společenské zřízení.
Skotsko:
28. 8. 2006
Ve Skotsku byl zprovozněn systém tajných silničních kamer, které automaticky identifikují státní poznávací značky všech projíždějících automobilů na hlavních silnicích v této zemi. Účelem je zaznamenávat jízdy automobilem u osob, podezřívaných z terorismu, u prodejců narkotik a únosců dětí.
Avšak aktivisté, zasazující se za lidská práva, systém kritizují jako orwellovské porušování osobních svobod.
Policie má seznam 4000 podezřelých osob a kamery jim umožňují monitorovat jejich pohyb po zemi.Zařízení bylo nejprve vyzkoušeno v krajích Strathclyde (kolem Glasgow) a Fife (kolem St. Andrews) a policie uvádí, že jeho provoz je obrovským způsobem úspěšný. Kamery totiž vedly k zatčení a k sledování tisíců podezřelých osob, pachatelů trestných činů, včetně sexuálních trestnách činů, falešných obchodních cestujících a řidičů, jimž byl odebrán řidičský průkaz.
28. 8. 2006 / Jan Čulík
Nedostali jste se na vysokou školu, anebo máte plné zuby nekompetence českých vysokých škol? O šikanování studentů, nekvalitní výuce a subjektivním rozhodování při zkouškách bych vám mohl na základě zkušeností od studentů českých univerzit vyprávět celé hodiny. Dejte si rok pauzu, naučte se pořádně anglicky a pak se pokuste jet studovat do zahraničí.
Právě teď, na podzim, je potřeba začít se starat o to, co je nutno udělat, chce-li Čech studovat na vysoké škole v cizí zemi. Podmínky se zpřísňují, ale studovat v zahraničí je stále ještě možné. Jeďte na vysokou školu do Skotska, pokud jste propásli možnost studovat zadarmo v Anglii.
Psáno pro deník Metro
28. 8. 2006
Je to tady? Projedeme kolem venkovské restaurace a z hlavní silnice odbočíme na odpočívadlo. Je druhá sobota v srpnu, ale je tma jako v listopadu a prší. Světla automobilu osvítí řadu zaparkovaných aut. Jedno zabliká nazpět, jako by potvrdilo: "Ano, jste tady." Osoba v bundě běží podél aut a vykřikuje: "Policie zablokovala silnici, musíme vyjít teď!" Z aut se zapařenými okny vystupuje asi 100 osob, adrenalin je vysoko, všichni jsou připraveni k akci, dočtete se ve včerejší křídové příloze týdeníku Observer.
2. 8. 2006 / Stanislav Kaucký
Pentagon zvažuje možnost ve středoevropském prostoru perspektivně vybudovat a provozovat pozemní část protiraketového systému pro obranu před raketovým úderem z Blízkého východu nebo jihozápadní Asie. Zatím není rozhodnuto, zda se tak stane v Polsku, Maďarsku či v České republice. Tato iniciativa je vedena mimo rámec NATO na základě dvoustranných jednání Spojených států a jednotlivých zemí, kde by tyto základny mohly v budoucnu stát, přičemž Američané se nyní snaží, aby se NATO do dlouhodobého a náročného projektu protiraketové obrany aktivně zapojilo.
Není divu, že se záměrem mít na svém území cizí vojska nesouhlasí řada našich občanů, zejména ti, kteří si pamatují "dočasnou" přítomnost sovětských vojsk na našem území po srpnu 1968.
28. 8. 2006
National Patient Safety Agency, britský státní úřad pro "bezpečnost pacientů", zveřejnil informace, že v roce 2005 v britských nemocnicích zbytečně zemřelo 2159 osob v důsledku chyb zdravotnického personálu. Zdraví dalších 4529 pacientů bylo vážně poškozeno také v důsledku chyb zdravotníků, které se nemusely stát.
Je to poprvé, co státní britská organizace, dohlížející nad zdravotnictvím, vypracovala celostátní audit chyb britských zdravotníků. Britské zdravotnictví je v mnoha ohledech spolehlivější a lepší než české, na rozdíl od českého však mnohdy trpí pozoruhodnými propady. Nicméně by bylo velmi zajímavé, kdyby i česká vláda nalezla odvahu zveřejnit podrobný audit toho, k jakým chybám dochází v českých nemocnicích.
28. 8. 2006 / Štěpán Kotrba
"Debata o charakteru Britských listů i lidí, kteří je dělají" se svému strůjci jaksi nevyvedla. Server Česká média ústy svého externího spolupracovníka, bývalého místopředsedy a mluvčího Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, bývalého kandidáta ODS do Senátu, muzikanta Petra Štěpánka sdělil konečně to, proč si vzal do huby jméno Alexe Koenigsmarka. Chce zkoumat cizí charakter, když nemá svůj vlastní...
"Už na gymplu si ho spolužáci zvolili za předsedu třídy," řekla o něm jeho manželka Alice. ODS ho nazvala "novou generací" své strany. Dnes obhajuje Petr Štěpánek špinavosti svého chlebodárce a přitom navíc lže. V článku na serveru Česká média zpochybňuje slova současného předsedy Rady pro rozhlasové vysílání Václava Žáka o kandidatuře Johna Boka za ODS. Mnoha slovy okecává Štěpánek snadno doložitelný fakt. Nezávislý politický turista Bok mimo řady dalších kandidátek zabrousil ve své neukojitelné touze být zvolen i do ODS. V roce 1998 Bok kandidoval do Poslanecké sněmovny a skončil na 25. místě. Není o čem diskutovat. Jen Štěpánek se musí snažit. Je za to placený...
Lhát se nemá.
28. 8. 2006 / Bohumil Kartous
Kámen není v Africe tradičním sochařským materiálem a tak i laika proto překvapí, když výstava děl zimbabwských sochařů obsahuje samé kamenné plastiky. Motivy zůstávají vesměs tradiční a jednoznačně dominuje osa příroda -- člověk -- mýtus, ale krásný materiál a moderní ztvárnění (jedná se o díla současných a vesměs žijících sochařů) dostatečně sochy originalizují, takže se většinou nejedná o pouhé kopie původního umění a velmi často mají tyto sochy rozsáhlý abstraktní rozměr. Ten vytváří s tradicí zvláštní působivou harmonii a přes svou hloubku jsou proto sochy velmi dobře přístupné divákovi.
6. 8. 2006
V červenci přispělo celkem 116 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 17 366.00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,459.34 USD. Příjem z reklamy byl 22 000 Kč.
Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.
Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.
22. 11. 2003
Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.