Proč nejsou stejným metrem poměřovány praktiky jiných stran?
9. 4. 2011 / Milan Daniel
Jakkoliv rozumím argumentaci Borise Cveka, nemohu souihlasit s tím, že něco takového jsme tu ještě neměli. Jistěže je rozdíl mezi skrytou a veřejnou podporou, ve výsledku je to však stejné. Co třeba ne obálková injekce loajalitě, ale zcela veřejná podpora, již poskytl miliardář Bakala stranám současné koalice před volbami ve výši více než 28 milionů korun? Nebyl sám.
Za tyto peníze se lidem vymývaly mozky, přemlouvaly se báby a současně se otevírala zadní vrátka ke sponzorům, kteří ovšem tvrdí, že to dělali z čisté lásky k jejich politice.
TO mi vadí - ty penězotoky, které ovlivňují politiku daleko více než reálná vůle a potřeby voličů.
Proto pokládám materiály vyprodukované MFD za pochybné. Nemám ani jistotu, zda úryvky z citovaných dokumentů nebyly vytrženy z kontextu a účelově manipulovány.
A i kdybych ji měl, musel bych se ptát, proč nejsou stejným metrem jako praktiky Bártovy poměřovány praktiky jiných stran a proč neexistuje hráz proti tomu, aby do politiky, která má sloužit veřejnosti, neproudily peníze, za nimiž jsou zcela jiné, mnohdy pohříchu soukromé, zájmy. Kdyby to parlament myslel s demokracií vážně, už dávno by si stanovil nepřekročitelné mantinely a pečlivě by je hlídal před tím, aby je moc a peníze ruku v ruce přelézaly. Jinak skutečně nevidím důvod k tomu, abych viděl jako nemorálního Machiavelliho pouze Bártu.
Léta jsem se setkával s tezí, že do politiky by měli chodit jen lidé, kteří jsou zajištění a nemusí z ní žít. Vidím, že to není pravda. Záleží na charakteru těch lidí, ať jsou chudí, nebo bohatí. Z obou skupin lze stejně tak vybrat lidi hluboce morální, pro něž je služba veřejnosti posláním, stejně tak jako prospěcháře, jimž jde buď o lepší, anebo ještě lepší bydlo.
Je i skupina třetí: hráči, pro něž je politika něco jako hra. Bárta do ní zjevně patří, baví ho, když může figurky posouvat a vytvářet nové situace. S Borisem Cvekem souhlasím v tom, že toto skutečně není demokracie. Zajistí ji ale kolektivní hráč závislý na finanční přízni někoho třetího?
VytisknoutObsah vydání | Pátek 8.4. 2011
-
8.4. 2011 / Nemůžeme publikovat rasistické výroky8.4. 2011 / Remember8.4. 2011 / Štěpán KotrbaVláda demokraticky volených idiotů a redakční politika "nezaujatých pozorovatelů"?8.4. 2011 / Otevřený dopis izraelských občanů české vládě8.4. 2011 / Co by mohlo nahradit kapitalismus?8.4. 2011 / Letecký úder NATO vyvolal hněv libyjských rebelů8.4. 2011 / Velkorysost je výsadou králů7.4. 2011 / Karel DolejšíNevzdělanost není ani nutnou, ani postačující podmínkou novinářské servility6.4. 2011 / Jiří BaťaA je to tady. Eventuální vlastníci soukromých penzijních fondů si už brousí zuby.6.4. 2011 / Škárka, loajalita za peníze a novinářská etika6.4. 2011 / Jiří HrebenarPříspěvek na péči v sociální reformě způsobí chaos a komercionalizaci sociálních služeb6.4. 2011 / Ivo ŠebestíkPocta pro českého spisovatele. Ovšem, pokud je Milan Kundera ještě českým spisovatelem?6.4. 2011 / Karel DolejšíJak EU a Česká republika "podporují" demokracii a lidská práva na Blízkém Východě8.3. 2011 / Hospodaření OSBL za únor 2011