Server Wikileaks poskytl západním médiích statisíce amerických diplomatických depeší
Američtí diplomaté provádějí systematickou špionáž proti nepřátelským i spojeneckým zemím
28. 11. 2010
Podle "směrnic o výzvědném úsilí zaměřeném na osoby", které byly vydány jménem Hilary Clintonové a její předchůdkyně Condoleezy Riceové, mají američtí diplomaté shromažďovat informace o vojenských prostorách, o kódech zbraní, podrobnosti o vozidlech čelných politických představitelů, dále skeny rohovek osob, otisky prstů a DNA.
Spojené státy byly v neděli večer uvrženy do globální diplomatické krize. Světovým médiím zprostředkoval server Wikileaks více než 250 000 tajných amerických diplomatických dokumentů. Nejčerstvější z nich jsou datovány únor 2010.
Z dokumentů mj. vyplývá, že arabští vedoucí politikové naléhali soukromě na Spojené státy, aby zaútočily vojensky proti Íránu.
Američtí diplomaté měli za úkol provádět špionáž proti vedení OSN.
Z dokumentů také vyplývá podstatná změna vztahů mezi Čínou a Severní Koreji, rostoucí nestabilita Pákistánu a podrobnosti tajného amerického úsilí porazit al Kajdu v Jemenu.
V diplomatických depeších jsou dále tyto podrobnosti:
- Washigton a Londýn má vážné obavy, že pákistánský jaderný program není bezpečný
- Mezi ruskou vládou a organizovaným zločinem jsou vazby
- Depeše zdrcujícím způsobem kritizují britské vojenské operace v Afghánistánu
- Depeše obsahují tvrzení, že se příslušník britské královské rodiny choval nevhodným způsobem
Spojené státy mají zvlášť těsný vztah s Británii a některé depeše, odeslané z amerického velvyslanectví v Londýně, budou pro britskou vládu velmi nepříjemným čtením. Obsahují vážnou politickou kritiku britského premiéra Davida Camerona a dokonce i žádosti Američanů o důvěrné informace o jednotlivých britských poslancích.
Zveřejněné americké diplomatické depeše obsahují také tvrzení, že mnozí šéfové států jsou zkorumpovaní. Americké diplomatické depeše často ostře kritizují hostitelské země, od malých ostrovů v Karibiku až po Čínu a Rusko.
V materiálu se hovoří o Vladimíru Putinovi jako o "alfa-samci", motivem Hamida Karzaie je prý "paranoia". Německá kancléřka Angela Merkelová "se vyhýbá rizikům a málokdy dokáže být kreativní". Mahmud Ahmadinežád je srovnáván s Adolfem Hitlerem.
Diplomatické depeše jmenují země, které poskytují finance teroristickým organizacím. Obsahují také informace o loňském incidentu s převážením obohaceného uranu, které málem vedlo "k ekologické katastrofě".
V depeších lze nalézt technické podrobnosti o tajném vyjednávání Američanů a Rusů o jaderných raketách v Ženevě. Je v nich osobní profil libyjského šéfa státu Muammara Gadáfího, kterou podle depeší "všude doprovází sexy ukrajinská zdravotní sestra".
Depeše se týkají funkčního období ministryně zahraničí Hillary Clintonové za Obamovy vlády, avšak balík zahrnuje i tisíce depeší z prezidentského období George Bushe. Clintonová stála osobně v čele frenetických pokusů minimalizovat škody vzniklé zveřejněním těchto dokumentů. Spojila se s vedoucími politiky v Německu, v Saúdské Arábii, v Perském zálivu, ve Francii a v Afghánistánu.
Američtí velvyslanci po celém světě předem varovali vlády hostitelských zemí, že budou zveřejněny nelichotivé americké diplomatické analýzy o jejich zemích.
Balík statisíců depeší byl zpřístupněn britskému deníku Guardian, americkému deníku New York Times, týdeníku Der Spiegel v Německu, Le Mondu ve Francii a El Pais ve Španělsku. Všech těchto pět listů plánuje z materiálů publikovat výňatky, avšak rozhodly se nezveřejnit všechny depeše volně na internetu, ani nezveřejní jména, která by ohrozila nevinné osoby. I server Wikileaks zpočátku bude publikovat jen omezený počet depeší a bude z nich odstraňovat osobní údaje.
Dnes zpřístupněné depeše dokazují, že Spojené státy používají svých velvyslanectví jakou součásti globální špionážní sítě. Diplomaté mají za úkol nejen získávat informace od lidí, s nimiž se setkají, ale také osobní podrobnosti, například čísla častých cestujících letadly, čísla úvěrových karet a dokonce DNA.
Podle "směrnic o výzvědném úsilí zaměřeném na osoby", které byly vydány jménem Hilary Clintonové a její předchůdkyně Condoleezy Riceové, mají američtí diplomaté shromažďovat informace o vojenských prostorách, o kódech zbraní, podrobnosti o vozidlech čelných politických představitelů, dále skeny rohovek osob, otisky prstů a DNA.
Americká diplomatická služba se především zaměřuje na vedení OSN. Směrnice požaduje získání specifikací ohledně telekomunikací a IT systémů, které používají nejvyšší představitelé OSN a jejich zaměstnanci, dále podrobnosti o tajných komunikačních systémech těchto činitelů, včetně jejich aktualizací, bezpečnostních opatřeni, hesel a osobních kódovacích systémů.
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Pátek 26.11. 2010
-
28.11. 2010 / Američtí diplomaté provádějí systematickou špionáž proti nepřátelským i spojeneckým zemím28.11. 2010 / Čína požaduje mimořádné rozhovory o Severní Koreji28.11. 2010 / EU se v Bruselu snaží zamezit rozkladu eura28.11. 2010 / Chudé země: Nevykašlete se na nás!27.11. 2010 / Jan ČulíkAmerická armáda a britská rozvědka daly podvodníkovi "tisíce dolarů" ve snaze "ukončit vojenský konflikt" v Afghánistánu27.11. 2010 / Americké ministerstvo zahraničí se připravuje na prozrazení svých tajných dokumentů serverem Wikileaks28.11. 2010 / Fabiano Golgo: Proč mi MAFRA nedokáže, že nemám pravdu?27.11. 2010 / Proč nemohou být v české politice i ženy?26.11. 2010 / Michal VimmerBudou doktoři trojským koněm záchrany středních vrstev nebo šťastným losem finální privatizace zdravotnictví?27.11. 2010 / Hnutí práce: minulost, současnost, budoucnost27.11. 2010 / Alain Badiou a nový komunismus26.11. 2010 / 14 000 podpisů pod peticí znervóznilo Bohuslava Svobodu. Protesty se přesunou z webu před magistrát26.11. 2010 / Členové čelného výboru Anglické banky byli znepokojeni guvernérovou podporou pro vládní škrty26.11. 2010 / O krizi ve zdravotnictví26.11. 2010 / Italští studenti okupovali šikmou věž v Pise26.11. 2010 / Žena v Paříži přežila v koupelně po dobu 20 dnů26.11. 2010 / Neopisovat, děti, neopisovat...26.11. 2010 / ACTA, podrobný rozbor - obavy se potvrdily25.11. 2010 / Sarah Palinová si spletla Severní Koreu s Jižní24.11. 2010 / Protiraketovou obranu je stále třeba odmítat25.11. 2010 / Jedinou cestou z krize je rozšíření investic7.11. 2010 / Hospodaření OSBL za říjen 2010