Moroz působí hrozným dojmem
23. 7. 2010 / Boris Cvek
Na mně případ Moroz působí také hrozným dojmem. Všechno, co je o Morozovi známo, je důvodem pro to, aby nikdy na ministerstvu vnitra jako náměstek nepůsobil. Johnovo přesvědčení, že takový člověk prostě musí dostat prověrku na stupeň tajné, působí nepřesvědčivě a příliš angažovaně.
Zdá se, že John pochopil, že na řízení tak klíčového a složitého ministerstva nemá předpoklady, a upnul se k někomu, kdo se v branži pohybuje už léta a zároveň není přímo spojený s tou či onou gardou a může být Johnovi vděčný i věrný.
Vazba na byznys se u Věcí veřejných obecně řeší tím, že lidé se svých pozic v soukromých firmách vzdají a najednou to je, jako kdyby je nikdy neměli.
Myslím, že ani světec by nebyl schopen stát se ze dne na den tak nezávislým, jako jsou "politici" z Věcí veřejných.
Mou úvahu nad tím, že John nemá o vnitru páru a děsí se toho, jak své ministrování zvládne, podporuje Johnovo mlžení o Morozově náplni práce v roli náměstka.
John se tvářil, jako by se o koncepcích a strategiích ministerstva v boji s negativními společenskými jevy nesmělo mluvit.
Stačí však, aby si občan pustil snad kterékoli vydání pořadu Otázek V. Moravce, v němž byli František Bublan a Ivan Langer, a může se přesvědčit o tom, jak podrobně se o práci ministerstva dá hovořit právě na úrovni koncepcí a strategií, a to zcela veřejně.
John ovšem zjevně nemá, o čem byl mluvil. Možná se mu dralo v zoufalství a fascinací Morozem na jazyk něco takového: ale už se mne, proboha, neptejte, vždyť ministerstvo bude řídit Moroz a až ho něco napadne, já vám to tu zopakuji!
On Pecina, který s vnitrem taky nikdy neměl nic společného, si Moroze vzal za poradce možná z téhož důvodu. U Peciny to však bylo v zásadě přijatelné vzhledem k provizornosti jeho mandátu.
Jinak naprosto souhlasím s tím, že kariéra pana Moroze je závratná. Zajímalo by mne, zda v tom skutečně nehrálo roli rodinné napojení na StB. To, že Morozův otec žije v zahraničí a se synem se nestýká, jak řekl John, vůbec neznamená, že Moroz neměl a nemá přístup k síti jeho známostí a kontaktů z dob minulých.
Nemohu odolat dojmu, že by to Moroz v jiném oboru lidské činnosti, např. jako zdravotník nebo učitel, měl mnohem těžší, než to měl v oboru bezpečnosti, který do roku 1989 i dlouho po něm (a nejspíše až dodnes) měla pod palcem StB či její bývalí příslušníci.
VytisknoutObsah vydání | Pátek 23.7. 2010
-
24.7. 2010 / Idea Velkého Rumunska opět ožívá?23.7. 2010 / Lukašenko a Saakašvili se spojili proti Rusku23.7. 2010 / Kolumbie dala Venezuele třicetidenní ultimátum23.7. 2010 / Soud OSN: Vyhlášení nezávislosti Kosova bylo legální24.7. 2010 / Jan ČulíkPostmoderna sice nemá žádný historický smysl, ale tyto filmy se o historickou "autentičnost" snaží24.7. 2010 / Pavel Dostál (25. 2. 1943 -- 24. 7. 2005)22.7. 2010 / Karel DolejšíChození kolem horké kaše: Znamenitou mrtvolu sociálního státu make-up nezachrání22.7. 2010 / Deset způsobů, jak vám Facebook může zničit život21.7. 2010 / Hnutí přechodu: Příprava na ropný zlom21.7. 2010 / Radnice občanům tají řízení na odsun nádraží14.7. 2010 / Hospodaření OSBL za květen a červen 2010