Žaloba na BAUHAUS: Lidé z Ivanovic popohnali řetězec a inspektora před soud

25. 5. 2010

tisková zpráva Nesehnutí

Dnes dostal soud společnou žalobu obyvatel a obyvatelek Ivanovic a NESEHNUTÍ. Žalobci a žalobkyně napadají nezákonně vydaný certifikát, který si BAUHAUS pokoutně opatřil pro výstavbu svého hypermarketu v Brně-Ivanovicích. Certifikát vydal v rozporu se zákonem nechvalně známý autorizovaný inspektor Milan Teigiser, který tak už poněkolikáté porušil předpisy a oklamal sousedy stavby devastující prostředí. BAUHAUS a Teigiser se nezeptali dotčených majitelů domů poblíž plánované stavby, to však byla podle zákona jejich povinnost. Podvedení lidé se nehodlají vzdát a aktivně se brání. Stavební úřad Brno-Ivanovice se vymlouvá a proti nelegální činnosti zakročit nechce.

Žalobu vypracovala renomovaná advokátní kancelář Šikola a partneři, s.r.o. Proti BAUHAUSu ji podala za šest rodin z Ivanovic a ekologickou organizaci NESEHNUTÍ, žaloba však reprezentuje postoj desítek až stovek dalších občanů a občanek jejichž práva BAUHAUS pošlapal a jejichž životní prostředí by se s výstavbou hobby marketu v Ivanovicích výrazně zhoršilo. "BAUHAUS chce stavět na poli v těsné blízkosti domů, chce přesunovat celé hory zeminy a změnit terén. Chce přitáhnout desítky kamionů a stavky aut lidem přímo pod nos," popisuje záměry firmy Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.

Vlastním předmětem žaloby je certifikát, který si BAUHAUS tajně opatřil u autorizovaného nechvalně známého inspektora Milana Teigisera, autora nezákonného certifikátu na ubytovnu v Brně-Líšni, kvůli níž již padly stovky stromů. Proto také žaloba směřuje městskému soudu v Praze, kde inspektor sídlí. "BAUHAUS si nemůže být jistý, zda by získal stavební povolení legálně. Velikost stavby je totiž v rozporu s brněnským územním plánem," připomíná zastupitelka Eva Slavíková skutečnost. Na nesoulad s územním plánem poukázal i náměstek primátora pro územní plánování a životní prostředí Martin Ander. Tomu navíc vadí, že BAUHAUS obešel i odbory Magistrátu města Brna, které nepožádal o stanoviska k vydání certifikátu, ale použil jejich zastaralá vyjádření k jinému řízení.

"BAUHAUS s inspektorem vydáním certifikátu evidentně porušili zákon. Pokud by došlo k realizaci této megalomanské stavby, byl by totálně zdevastován doposud klidný, téměř venkovský ráz Ivanovic a začleněním našich domů do průmyslové a obchodní zóny by došlo ke znehodnocení našich nemovitostí, které jsme roky budovali. Budeme se všemožně snažit tento certifikát zneplatnit," říká František Pešl, lékař, který s rodinou obývá dům při ulici Černohorská a je jedním ze žalobců. "Budeme trpět dopravou a před okny se nám má tyčit obrovský hypermarket. V naší těsné blízkosti mají být skladovací prostory Bauhausu. To obnáší přijíždění a odjíždění velkých nákladních vozidel, vykládka zboží včetně stavebního materiálu a s tím vším pochopitelně související hluk, prach, zápach nafty... Velmi nepříjemné bude rovněž světelné znečištění z osvětlení těchto prostor. To vše nás čeká permanentně sedm dní v týdnu. Měli jsme právo se účastnit. Je to nespravedlivé," komentuje situaci další žalobkyně Ladislava Bartošová z Meduňkové ulice v Ivanovicích.

"Pokud by se nás v souladu se zákonem zeptali na stavbu jako celek, odmítli bychom ji, hlavně z důvodu překročení metrů zastavěných prodejních ploch," dodává Petra Štěrbáková-Täuberová, mluvčí sdružení občanů Klidné Ivanovice. Proti výstavbě BAUHAUSU v Ivanovicích se v již v roce 2006 postavilo 73 % v sociologickém průzkumu provedeném Katedrou humanitní environmentalistiky FSS MU.

Vytisknout

Obsah vydání | Úterý 25.5. 2010