10. 4. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
10. 4. 2009

Mediální hysterici nazývají řešení krizí

Pád vlády strhl lavinu politicko mediální hysterie. Téměř všechny politické strany začaly děsit veřejnost apokalyptickými zvěstmi o ostudách a poškozeních, která Česká republika utrpěla buď tím, že vláda vládla, nebo tím, že vláda padla. Média samozřejmě tento modus diskurzu milují, a jak je jejich hloupým zvykem, místo pronikání pod povrch politických proklamací politické proklamace extrapolují a vytvářejí tak nereálný svět, takový žabincový povlak politicko mediálního rybníčku, v němž se, podobně jako za mlhou, která by se dala krájet, odehrávají podivuhodné věci.

Že ale došlo po několika letech "nulových tolerancí" k dohodě vlády a opozice na společném postupu tváří v tvář ekonomické recesi, to je fakt, který si hysterikové neuvědomují a podle všeho je spíše znervózňuje.

Nechejme stranou diskusi o tom, zda prosazované změny, ať už ze strany vlády či opozice, jsou prospěšné, či nikoliv. Dostali bychom se do nekonečné a nikam neústící spirály politických argumentací, jejichž pravdivostní hodnotu nejsme schopni objektivně posoudit a není to ani předmětem tohoto textu.

Jde o podstatnější princip, princip vzájemné komunikace. Pád vlády a tzv. "politická krize", což je pojem, který vzešel z hysterie politicko mediálního diskurzu, však "paradoxně" způsobila, že zablokovaná politická situace byla odblokována. Po několika měsících naprosté parlamentní impotence musely strany pod tlakem nalézt modus vivendi.

Ani ne tak pod tlakem "ďábelského prezidenta", jak mytizuje časopis Reflex, ale pod tlakem blížících se dvojích voleb, před nimiž se politické strany musejí ukázat jako "odpovědné a státotvorné".

Těm dvěma největším nezbývá skutečně nic jiného, než se dohodnout. ČSSD a ODS mají největší podíl na moci, ale také na odpovědnosti a velmi správně tuší, že se hraje zejména o jejich hlasy a o to, kdo bude moci sestavovat další, tentokráte plně politickou vládu.

Jakýkoliv postoj, který by mohl dále blokovat de facto jediné možné řešení současné politické situace, by je stál důvěru voličů. To, že dvě malé koaliční strany pohybující se v průzkumech jen těsně nad či pod pětiprocentní hranicí politické marginality lavírují a rozpadají se na zájmové bloky, je důsledkem jejich vlastní aktuální "kondice", nikoliv výsledkem nějaké globální politické krize.

Nakonec jim nezbude, než být "státotvorné" také, pokud nechtějí navždy odejít do politického ústraní, kde pšenka státního příspěvku na činnost zdaleka nezraje tak dobře. A že KSČM vidí, jak se krize prohlubuje? Ano, co jiného by mohla vidět strana, která chtě nechtě opět zůstala v izolaci...

Modrooranžová halucinace

Zajímavé je, jak nervózní jsou někteří mediální hysterici z faktu, že se dvě největší politické strany shodly na společném postupu a na tom, že vzájemně podpoří některé své návrhy na řešení ekonomických problémů vyplývajících z globální recese. "Moc představuje parní modrooranžový válec s pohodlnou ústavní většinou. Zničí vše, co se mu postaví do cesty," prorokuje komentátor MF Dnes. Jeho kolegyně se pohoršuje nad jednáním dvou velkých politických stran coby nad "groteskou".

Přítel ze ministerstva zahraničí jí totiž řekl, že pádem vlády jsme cosi "úplně...". Ano, všichni mluví o jakési velké prohře, porážce, o tom, že "tohle jsme úplně...".

Ale co konkrétně? Evropský kredit ministerského úředníka? Evropské "obavy" z pádu vlády vyplývají pouze a jen z toho, jak dopadne hlasování o Lisabonské smlouvě. Jestli bude nadále přednášet na evropských fórech předem jasně omezené politické floskule pan Topolánek, nebo pan Fischer, je úplně jedno. Určité pozitivum je navíc možné spatřovat v tom, že pan Fischer nebude mít potřebu ani touhu poněkud maloměstským způsobem zviditelňovat svou nedostatečnost jako dosluhující předseda vlády.

Podobně uvažují i další zajatci a zároveň strážci "pravolevých" paradigmat, obestavující svou hýčkanou ideologickou omezenost hradbou mediálního vlivu a vytvářející v politických představách společnosti hotová ideologická mauzolea. Dohoda dvou stran, které na politické podkově představují těžiště položená na protilehlých stranách, je pro ně nepředstavitelná. Argumentují tím, že z takové dohody nemůže vzejít nic smysluplného. Jistě, pokud smysl úzce ideologicky profilují, nemohou jej pak tímto způsobem naplnit. Jenže to je problém chápání mediálního hysterika, nikoliv problém objektivního pohledu.

Národovecký duch žije

Ale nejsou to jen oni, jsou tu i další, kteří se nechali strhnout hysterií okolo politické "krize" a dovozují z ní "dalekosáhlé" následky, třeba v podobě jednání o novém rozpočtu. "Místo toho, aby se politici po dobu předsednictví semkli (teď jde o víc než o politikaření, nyní jde o historický moment pro stát); místo toho, aby se semkli po dobu krize (což dělá například Barack Obama - a pokouší se o to prostě každý moudrý politik), rozklížili jsme kulturu zdejší politické scény na ty nejmenší myslitelné střípky," soudí ekonom z jedné banky v Hospodářských novinách a opírá se přitom o přísloví, že přepřahat v kopci se nemá. Roztomilé na jeho textu je, že v něm naráží také na Saturnina, v němž se praví, že brát přísloví doslovně je pošetilé.

Připadá mi to, jakoby lidé, kteří poplašně bijí nad rozklíženou politickou kulturou, žili posledních několik let v izolaci. Copak bylo možné a únosné, za politické konstelace v parlamentu a za podmínek, které panují uvnitř některých stran, aby došlo k nějakému semknutí? Je to podobné, jako tvrdit po fotbalovém zápase, v němž naše mužstvo hrálo mizerně a proto prohrálo, že jsme měli vyhrát. Nevím, jakou takový úsudek má hodnotu. A jestliže ekonom věští, že "je to zlá sudba pro národ, špatná zpráva pro ekonomiku", pak asi očekával zásah nějaké vyšší moci, která českou politickou situaci transponuje do podoby hrdinského ekonomicko-národovecké veslování stejným směrem. To je taky pěkná halucinace.

Ale dobře, klidně přiznejme mediálním hysterikům nějaké nároky, když ne na pravdu, tak alespoň na určitá oprávnění. To nelze upřít ani lidem uvažujícím přísně v hranicích svého mýtu. Úplně jim ale uniká fakt, že současný stav na parlamentní scéně je takový, že bez dohody dvou největších stran není prakticky prosaditelná žádná změna, tedy ani ta, která konvenuje jejich představám o "řádu" světa, ani představám o dobrém rozpočtu. Zcela pomíjí fakt, že krize, pokud tak chceme politickou situaci v České republice nazývat, začala po volbách v roce 2006 a až do pádu vlády bylo její (ne)řešení zcela provizorní a z hlediska voličů, kteří určitým způsobem o poměru sil rozhodli, nelegitimní. Teprve pád vlády představuje skutečně odpovídající vyjádření politických tenzí způsobených posledními volbami do poslanecké sněmovny.

Jestli tedy chceme mluvit o "krizi", pak pád vlády není jejím počátkem, ale jejím řešením. Jiné ani nastat nemohlo. Snaha dvou největších stran dohodnout se, jakkoliv je v ní ukryt jejich vlastní mocenský zájem, nemá v současné situaci žádnou jinou alternativu. Jak je ale známo, hysterik alternativy nevidí.

                 
Obsah vydání       10. 4. 2009
20. 4. 2014 Tři hodiny odpoledne Jim  Bishop
12. 4. 2009 Představa, že Kristus byl obětován za naše hříchy, je odporná
10. 4. 2009 Golgotské utrpení je důkazem lásky Boris  Cvek
11. 4. 2009 Racionalita je s náboženstvím neslučitelná?
10. 4. 2009 Malé velikonoční zamyšlení Jan  Paul
13. 4. 2009 K čemu je nám předsednictví v EU?!? Ladislav  Žák
11. 4. 2009 Bílá sobota Tomáš  Koloc
13. 4. 2009 Varování britským labouristům: Šíření pomluv povede k volební prohře
12. 4. 2009 Asymetrická válka s teroristy a piráty Štěpán  Kotrba
10. 4. 2009 Mediální hysterici nazývají řešení krizí Bohumil  Kartous
10. 4. 2009 Robert Pynsent mýtoborný - a mýtotvorný Jiří  Holý
10. 4. 2009 Vítězství kapitalismu Hynek  Tippelt, Jan  Civín
11. 4. 2009 Obama a změna ve světě Oskar  Krejčí
11. 4. 2009 Máte padáka! Michael  Moore
11. 4. 2009 Citát dne - zejména inspirativní pro Jana Krause
11. 4. 2009 Načo (teraz) NATO Radovan  Geist
11. 4. 2009 Zabudnime na ekonomický rast, ide o prežitie! Ľuboš  Blaha
10. 4. 2009 Soud s babou mastičkářkou jako seriál vědeckých přednášek nejen pro policisty a státní zástupce Štěpán  Kotrba
10. 4. 2009 Obama: Jsem zde díky Pražskému jaru Miroslav  Polreich
10. 4. 2009 Marxismus a "náboženská" dimenze moderního člověka David  Pěcha
10. 4. 2009 Rady německému básníku po ropném zlomu John Michael Greer
10. 4. 2009 Jen pár čísel z jednoho čísla časopisu Time Miloš  Dokulil
12. 4. 2009 Obamovi: Zrušte americké diplomatické zastoupení ve Vatikánu Štěpán  Kotrba
10. 4. 2009 Kunderovi chybí úcta Pavel  Urban
9. 4. 2009 Gruzínská opozice dala prezidentovi čtyřiadvacetihodinové ultimátum Karel  Dolejší
10. 4. 2009 Protest gruzínské opozice dnes pokračuje
9. 4. 2009 Stratfor: V Gruzii se možná blíží revoluční bod varu
9. 4. 2009 Mladá komunistická úderka aneb komu doopravdy vadí srp a komu kladivo Štěpán  Kotrba
9. 4. 2009 Není Amerika zemí všech možností? Miloš  Dokulil
10. 4. 2009 Falešný Schindlerův seznam a novinářská senzacechtivost Jitka  Gruntová
10. 4. 2009 Zaprášené vzpomínky, internační tábor Svatobořice a trocha současnosti Josef  Liška
10. 4. 2009 Proč se lákavé předpovědi letošního oživení v USA zřejmě nesplní
10. 4. 2009 Britské listy opakovaně nekriticky glorifikují ruská letadla Petr  Nachtmann
10. 4. 2009 F-22 je nezbytný pro jakýkoli preemptivní úder na Írán
10. 4. 2009 Raptor je zbraní pro budoucí války Lukáš  Visingr
10. 4. 2009 Aký bol Slovenský štát: Fašizmus nám nevnútil Hitler
10. 4. 2009 Kosovští představitelé údajně upláceli, aby byla uznána nezávislost této entity Petr  Nachtmann
10. 4. 2009 Fidel Castro: Prečo sa Kuba vyčleňuje? Fidel Castro Ruz
9. 4. 2009 Auditoři potvrdili, že pomluvy členů Rady STV se nezakládaly na pravdě Štěpán  Kotrba
9. 4. 2009 Primární účel Obamovy cesty do Evropy: naverbovat vojáky pro válku USA v Afghánistánu a Pákistánu Daniel  Veselý
9. 4. 2009 Z jedné náruče do druhé? Štěpán  Steiger
9. 4. 2009 Deset tisíc na Wall Streetu Štěpán  Steiger
8. 4. 2009 V radarovém rauši Karel  Dolejší
8. 4. 2009 Stranění Michal  Kuklík
7. 4. 2009 Neviditelní Češi Petr  Schnur
27. 3. 2009 Daňová přiznání Občanského sdružení Britské listy
12. 4. 2009 Hospodaření OSBL za březen 2009