3. 4. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 4. 2009

Celodenní soud s babou mastičkářkou

Další kolo oblíbeného seriálu "Česká republika versus baba mastičkářka" se bude odehrávat v úterý 7. 4. 2009 od 9:00 hodin u okresního soudu v Táboře, jednací místnost 258 ve 2. poschodí (stejná místnost jako při loňské červencové premiéře). Zde bude podruhé projednávat okresní soud žalobu táborského státního zastupitelství na Libuši "Bushku" Bryndovou, obviněnou z toxikomanie za to, že z psychoaktivního konopí vyráběla účinné masti na kožní a revmatické choroby, a že je užívala.

Již během dopoledne zazní svědectví dvou špičkových českých odborníků -- docenta Michala Miovského, vedoucího Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN a zakladatele centra Drop-in PhDr. Ivana Doudy.

Jednání je plánováno až do odpoledne. Bushka Bryndová se rozhodla, že v červnovych volbách do Evropskeho parlamentu bude kandidovat jako nezávislá za Demokratickou stranu zelených.

Bushka Bryndová: "Jak jsem se na stará kolena dala na politiku" ZDE

"Někteří lidé se pozastavují nad tím, že se v mém prohlášení zmiňuji o konopí a svém aktivismu v této oblasti, a varují mne, že se tím v očích veřejnosti zbytečně diskredituji. Chtěla bych proto uvést na pravou míru svůj vztah ke konopí a vysvětlit, proč v mém životě hraje tak důležitou roli. Možná, že si tím u některých voličů ublížím, ale přece nemohu ve svém volebním programu od politiků žádat, aby se nechovali pokrytecky, a sama být stejný pokrytec jako oni", konstatuje z toxikomanie obviněná "politička na stará kolena".

Bushka Bryndová: Proč spojuji politiku s konopím za cenu diskreditace v očích veřejnosti? ZDE

Odvolací krajský soud na odvolání obžalované naznal, že okresní soud měl v rozsudku se spravedlností neslučitelné právní vady a přikázal mu věc znovu projednat s tím, že musí dokázat, že mast z rostlin, které Bryndová pěstovala, skutečně obsahovaly psychoaktivní THC a že je Bryndová chtěla "toxikomansky zneužít", jak praví zákon. Věc vrátil k projednání soudu první instance.

29. 1. 2008, Štěpán Kotrba: Teta Bushka možná půjde do vězení ZDE

6. 6. 2008, Bushka Bryndová: Trpká léčba konopím ZDE
10. 7. 2008, Štěpán Kotrba: ANALÝZA SOUDNÍHO PROCESU - Bushka versus stát: Poloviční vítězství snaživého primitiva ZDE
9. 7. 2008, Anna Čurdová: Nesmyslné stíhání Libuše Bryndové za samoléčbu konopím ZDE

K trestnosti se už vyjádřili i někteří zákonodárci, k částečnému zmírnění trestů za držení THC už došlo.

6. 12. 2007, Anna Čurdová, ČSSD: Podaná ruka Liškovi: Dekriminalizace marihuany není legalizace ZDE

Nicméně okresní soudce kvůli hlouposti policie a státního zatupitelství nyní řeší kvadraturu kruhu. Poprvé rozhodl, že mast vyrobená slouží k léčbě, a tudíž tato léčba není trestná. Toť v pořádku a v souladu se zdravým rozumem. Veselost kloubů či kůže opravdu nepřináší veselost mysli... Ovšem druhá část soudcova rozsudku byla absurdní: sušina k přípravě léku je "toxikomanicky" (sic!) zneužitelná kouřením (hypoteticky), a tudíž trestná. Penis je zneužitelný k znásilnění a proto by každého muže měli preventivně v Táboře zavřít. Soudce také. Aby svého nástroje nezneužil...

Inhalace účinné látky vdechováním vaporizérem (inhalátorem) je "hulení", a tudíž trestná činnost, mazání masti je léčba, dovodil soudce literu zákona. No jo... Ale vaporizér - inhalátor účinných látek je ve své podstatě chemické zařízení na suchou destilaci. Obdobný typ inhalátoru prodávají ve zdravotnických potřebách a lékaři jej doporučují k inhalování různých silic. Je to v logice "hypotetičnosti" výroba a prodej zařízení k páchání trestné činnosti? Je to návod k trestnému činu? Jestliže připustíme, že THC může mít léčebné účinky (soud to už judikoval) , pak musíme specifikovat, jakými cestami se může do těla dostat. In nomine Patris et Filii et Spiritus sancti. Per inungo je to léčba. Per os je to "hulení", i když se to nehulí, ale inhaluje? A co když se to sní? Konopné máslo může být lékem nebo nesmí? Nebo je podstatný účel? Přivoditi sobě léčbu (třeba žaludečních křečí) nebo si přivodit stav opojné "zhulenosti"? A je marihuanové opojení "toxikomanické", jestliže už jsme jednou konstatovali, že THC není toxin, ale lék a k mánii (duševní porucha charakterizovaná expanzivní, často iritabilní náladou) nedochází? Myšlení a psychomotorika bývají při manických stavech urychleny, což u požití marihuany nehrozí, naopak. Takže čistě definičně, toxiko-mánie to není.

Proces pojídání konopného másla za účelem zklidnění rozdováděného žaludku může přinést nicméně psychoaktivní účinky jako vedlejší efekt. Ale evedlejší účinky má skoro každý lék... Stejně jako se rozveselí a uvolní křečí ztuhlý sval při vnějším lokálním použití , uvolní se po snědené marihuaně i nemocný žaludek. Sval jako sval... Proces uvolnění je shodný. Nicméně léčbu provází vedlejší efekt. Inhalace za účelem zmírnění záchvatu dusivého kašle může přinést mimo úlevy taktéž vedlejší efekt... Vedlejší efekt u léčby musí být vedlejší, nikoliv hlavní. To pak je "zneužití". Tak tenká hranice je nastavena zákonem mezi užitím a zne-užitím. Je tomu ale tak skutečně? Člověk, jehož choroba (rakovina) přináší nesnesitelné bolesti, pociťuje úlevu po požití marihuany a ta mu pomáhá protrpět poslední týdny života v o něco méně boelstivém stavu. Je paliativní léčba pomocí marihuany "zneužitím"?

Pokud se ale zamýšlíme dál nad důvody, které vedou ke zneužívání psychoaktivních látek, dospějeme k tomu, že mysl takto reaguje, potřebuje li vytěsnit stres, trauma či intenzivní negativní prožitky. Disociativní proces nemusí být vždy poruchou ale lékem na nezvládnuté vnější podněty - adaptační poruchu, depresivní syndrom a na něj navázané psychotické příznaky. Běžně tento proces je pozorován u poslední fáze pracovní hyperaktivity - workoholismu, u vojáků, navrátivších se z války, či po těžkých haváriích nebo jiných traumatizujících zážitcích. Ale i život ve velkoměstě, v pracovním rytmu může být pro mnohé tak traumatizující, že potřebují "vypnout"... Je to chyba jejich nebo příliš intenzivního života v dnešní přetechnizované, a na individuálních výkonech postavené společnosti, které ne každý člověk stačí?

Není lepší, než bádat o velbloudech na špičce jehly, jednou provždy začít tolerovat nejen alkohol či drahé prášky na hluboké spaní, které svou návykovostí a psychoaktivními účinky předčí THC stokrát, ale tolerovat i konopné látky? Ve velkém množství je zdraví škodlivá i sůl nebo cukr. Nejen marihuana.

Profesor Lumír Ondřej Hanuš z Jeruzaléma se už k otázkám léčivých účinků konopí vyjádřil - v rozhovoru pro Britské listy. Docent Michal Miovský i PHDr. Douda tak určitě učiní též - u táborského soudu. Pokud do okresnímu soudci pomůže k pochopení problematiky, uklidnění svědomí či alibi před nadřízenými, splní ta svědectví určitě svůj účel. Jinak ale už dle veřejně dostupných informací mohl rozhodnout dávno a správně. Pokud by přizvaní odborníci napomohli nejen soudům, ale i státním zastupitelstvím svým názorem k pochopení problematiky a sjednocení postojů, vyvarovali by se orgány činné v trestním řízení nesmyslné agendy, ostudy a žalobních petitů, které jsou v rozporu nejen s principem spravedlnosti, ale i v rozporu se zdravým rozumem. Soudcům by ubylo studium právu na hony vzdálených matérií a rozhodování o věcech, které patří do výsostné pravomoci medicíny. Doposud soudcům stačila v oblasti drog scholastika. Každá účinná látka je nicméně dobrý sluha, ale zlý pán. To ví každý pyrotechnik už od časů Alfréda Nobela i každý lékař už od časů Paracelsa. Ten říkával nejnen, že lékař musí k nemoci, jako kráva k jeslím , ale tvrdil i, že jed od léku odlišuje pouze podávané množství. Snad proto mě má babička v dětství nabádala : jez do polosyta, pij do polopita a vyjdou ti na dlouho léta...

9. 5. 2008, Bushka Bryndová, Jiří Novák: Strategie světa bez drog je chimérou ZDE

PODROBNOSTI KE STUDIU NEJEN OKRESNÍHO SOUDU

Marihuana jako TÉMA BL

                 
Obsah vydání       3. 4. 2009
5. 4. 2009 Obama oznámil záměr zbavit svět jaderných zbraní
5. 4. 2009 Vás ani mne už neobelžou Štěpán  Kotrba
5. 4. 2009 Obama v Praze: Co zmizelo z radaru Karel  Dolejší
5. 4. 2009 Demonstraci Ne základnám rušili těžkooděnci a vrtulník
5. 4. 2009 BBC: Lidé v Praze demonstrovali proti radaru
5. 4. 2009 Severní Korea odpálila raketu dlouhého doletu
5. 4. 2009 Čínští veteráni korejské války se obávají důsledků raketového testu KLDR
5. 4. 2009 Obama v Praze pronesl protijaderný projev
4. 4. 2009 Obama: V Praze zveřejním agendu, jejímž cílem je usilovat o svět bez jaderných zbraní
5. 4. 2009 SOBOTNÍ DEMONSTRACE: Mladí i staří komunističtí paraziti Štěpán  Kotrba
4. 4. 2009 Gašparovič obhájil post slovenského prezidenta
4. 4. 2009 Výzva Magistrátu hlavního města Prahy
3. 4. 2009 Summit NATO: Evropa odolává americkému tlaku na posily pro Afghánistán
4. 4. 2009 Afghánistán: Další ztracená válka? William S. Lind
4. 4. 2009 Smutné hraní na demokracii Jan  Polívka
3. 4. 2009 Čtvrteční dohoda skupiny G20 "vyřeší finanční krizi", tvrdil Gordon Brown
3. 4. 2009 Shrnutí: Výsledky londýnského summitu skupiny G20 Karel  Dolejší
4. 4. 2009 Peníze pro MMF jsou peníze pro USA Ladislav  Žák
4. 4. 2009 G20 aneb udržitelné dynamické ekvilibrium ohněm a mečem Daniel  Solis
4. 4. 2009 Celodenní soud s babou mastičkářkou Štěpán  Kotrba
4. 4. 2009 Avaaz: Obama to Prague
4. 4. 2009 Avaaz: Obama v Praze
3. 4. 2009 G20 zapomněla na životní prostředí
3. 4. 2009 Taktika policie zasahující proti demonstrantům na G20 je terčem kritiky
3. 4. 2009 PROGRAM DEMONSTRACÍ proti radaru
3. 4. 2009 Hnutí Nenásilí uvítá Obamu podporou odzbrojení a žádostí o zrušení radaru
3. 4. 2009 130 českých a evropských osobností, politiků a organizací píše Obamovi: ne radaru = ano odzbrojení
3. 4. 2009 Čelit úpadku, čelit sobě John Michael Greer
19. 10. 2008 Michael  Marčák
3. 4. 2009 Magistrát chce vyprovokovat nepokoje v ulicích
8. 11. 2008 Michael  Marčák
3. 4. 2009 Pankrác není na Hradčanech Pavel  Urban
2. 4. 2009 Magistrát zakázal nedělní průvod odpůrců amerického radaru, demonstrace ale bude
3. 4. 2009 O G20 a prohře některých českých politiků, neboli O významu okrajových rozhovorů Uwe  Ladwig
3. 4. 2009 Medveděv: Je šance na to, že USA v Evropě nerozmístí protiraketovou obranu
3. 4. 2009 Čína vyvíjí protilodní raketu středního doletu
4. 4. 2009 Reakce Greenpeace: Špionáž Electricité de France byla rozsáhlejší, než se čekalo
4. 4. 2009 Summit EU-USA: šance zahájit zodpovědnou spolupráci
3. 4. 2009 Jak nebýt otrokářem, ani otrokem Pavel  Urban
3. 4. 2009 Izrael: Policie vyslechla Liebermana kvůli podezření z korupce
3. 4. 2009 Nenávist Miroslavy Němcové Michal  Kuklík
3. 4. 2009 Proč se špiníme s Talibánem, aneb o co jde Michal  Vimmer
3. 4. 2009 Univerzální Jana Hybášková Daniel  Veselý
3. 4. 2009 Volby ako deja vu Karol  Krpala
3. 4. 2009 Zmatená demokracie v České republice Ivan  Sommer
2. 4. 2009 Rozhrnout oponu Josef  Švéda
2. 4. 2009 Důkaz: Nevinní se mají čeho bát
2. 4. 2009 Ne válce, ne NATO
2. 4. 2009 Immanuel Wallerstein: Af-Pak, Obamova válka Immanuel  Wallerstein
2. 4. 2009 Michael  Marčák
2. 4. 2009 Ministr české vlády lže. A co? Lže i premiér. Štěpán  Kotrba
2. 4. 2009 Co kdyby Klaus navrhl jako premiéra Švejnara? Lubomír  Lédl
2. 4. 2009 Protest proti záměru české vlády umístit americká vojska v Brdech, nebo oslava jeho zrušení?
2. 4. 2009 Kosovská fakta a inscenace Petr  Schnur
2. 4. 2009 Obama v Praze: Vzkažme mu, že radar nechceme
2. 4. 2009 Seymour Hersh: Tajné americké jednotky zabíjely v mnoha zemích světa
2. 4. 2009 G20 zklame
2. 4. 2009 Summit G20: Sarkozy a Merkelová chtějí konkrétní výsledky
2. 4. 2009 Pořady z celého světa zadarmo - nový projekt České televize
2. 4. 2009 I člověk, který má obavu z centralizované moci, může být pro jadernou energetiku Vladimír  Wagner
2. 4. 2009 O dvou stranách jedné mince, aneb mluvčí jsou od toho, aby mluvili Irena  Ryšánková
2. 3. 2009 Hospodaření OSBL za únor 2009

Marihuana RSS 2.0      Historie >
4. 4. 2009 Celodenní soud s babou mastičkářkou Štěpán  Kotrba
19. 3. 2009 Marihuana - droga a lék   
10. 11. 2008 Kateřina Jacques chce dávat beztrestně marihuanu i dětem Štěpán  Kotrba
18. 9. 2008 Nad léčivými jointy s Lumírem Hanušem Lumír Ondřej Hanuš, Štěpán Kotrba
10. 7. 2008 Bushka versus stát: Poloviční vítězství snaživého primitiva Štěpán  Kotrba
8. 7. 2008 Zhulení křesťané: vědci objevili psychoaktivní účinky starověkého kadidla   
1. 7. 2008 V holandských kavárnách smějí kuřáci kouřit jen konopí   
6. 6. 2008 Trpká léčba konopím Bushka  Bryndová
13. 5. 2008 15 000 lidí: fotoohlédnutí z Global Marihuana March 2008 Štěpán  Kotrba
6. 5. 2008 Global Marihuana March 2008 tuto sobotu   
21. 3. 2008 Pokání na Velký pátek kvůli perverznímu efektu Bushka  Bryndová
29. 1. 2008 Teta Bushka možná půjde do vězení Štěpán  Kotrba
6. 12. 2007 Podaná ruka Liškovi: Dekriminalizace marihuany není legalizace Anna  Čurdová
9. 7. 2007 Už ani jednoho jointa! Aneb marjánka není vůbec lehká droga Jan  Paul