23. 3. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
23. 3. 2009

Komu zůstane Černý Petr poklesu...?!?

Krize už zuří všude a dokonce prý dochází i na „americký žurnalismus“. Musím říci, že nerozumím tomu, proč bych měl plakat nad tím, že někdo bude mít méně prostoru lhát o stavu trhu, oslavovat boha růstu, politiku násilí v mezinárodních vztazích, americký spasitelský syndrom a ultrakonzervativní "křesťansko-liberální" hodnoty. Ale jsem optikou vnímání těchto žurnalistů jen hloupý, sociálně uvažující středoevropský mužik, který nepochopil kouzlo Obamovy břitvy, jak o ní píše Pavel Stanku v článku Od e-revoluce k Obamově břitvě. Její znění: „Když nevíš, co s hospodářskou krizí, dej peníze chudých bohatým“, nepotřebuje komentářů.

Snad bych jen podotkl v souladu s prastarým pozdně totalitním Renčínovým vtipem: Postavte vedle Obamy Hradčany, ať je vidět, jak velký je to muž...

Americký žurnalismus je v krizi proto, že mu přestali mocní platit za hlásání lží, které prostě praskly, tak jako dříve nebo později praskne každá bublina, když se do ní moc fouká (ona nakonec praskne každá bublina, ale takhle to jde rychleji a je kolem toho větší humbuk).

Kroky amerického prezidenta a neustálé výzvy zaznívající z jeho okolí, které nabádají EU k jejich následování, jsou skutečně nebezpečné a směřují k jedinému - k vyvolání sociálních nepokojů, které si vyžádají, samozřejmě v zájmu lidu a národní bezpečnosti, vládu pevné ruky. Je dobře, že EU na svém summitu poprvé trochu pregnantněji formulovala názor, že viníkem současného stavu jsou USA a odmítla další hazard s veřejnými prostředky.

Na sjezdu ČSSD to vyjádřil v jiném gardu Robert Fico, když řekl nejen, odkud krize přišla, ale zároveň vyzval i k totálnímu odmítnutí všech pravicových receptů na řešení krize. Není to zdaleka jen věc černobílého politického vidění, protože za stávající krize, která nutně vyvolává obrovský pohyb finančních prostředků, mohou jít tyto prostředky skutečně jen dvěma směry. Ten první směr je ten Obamův, tedy z veřejného měšce do soukromých kapes a ten druhý je ten opačný. Každý si může a dnes skoro musí vybrat ten, který mu umožní přežít- řeči o levici a pravici jsou tady politický folklór...

Podívejme se na to, jak se soukromý sektor v posledních letech choval. Ve své podstatě už se byl ochoten dělit jen o výsledky zvyšující se dynamiky růstu přírůstku zisku. Nejme v kategorii zisk - ztráta nebo kategorii menší nebo větší zisk. Jsme výhradně v kategorii růst zisku, ale to ještě jen v části rostoucího růstu zisku. A nikoliv jen třeba vloni o dva, letos o další dva a další rok také o dva nebo o stálou kladnou dynamiku růstu zisku tedy vloni o dva, letos o čtyři a další rok o osm. Jsme v kategorii toho, že když zisk rostl v loni o 2 tak letos musí růst o 4, ale napřesrok už ne o 8, tedy dvojnásobek, ale alespoň o 12 tedy o trojnásobek, když ne o 16 - tedy o třetí mocninu.

Kdykoliv se tempa růstu přibrzdila, tak začal globalizovaný soukromý sektor útočit na sociální stát a posléze na stát jako takový.

Na druhé straně je jasné, že taková tempa růstu zisku nemůže dát výroba v jakékoliv zemi se standardním sociálním systémem. Je dokonce jasné, že je výroba nemůže dát vůbec. To vedlo k ničení sociálního státu, transferu výrob do zemí, kde rozvrátily i zbytky společenských a kulturních tradic a na druhé straně k otevření velkého globálního kasina bez pravidel. Soukromý sektor se začal dělit výhradně jen o část z toho, oč mu bylo „rychleji a více“ lépe. Pokud vůbec platil za svých zisků daně, tak ty nestačily pokrýt ani malou část společenských škod, které přitom napáchal.

Najednou má přijít ztráta nebo dokonce pokles, tedy snížení báze a soukromý finanční sektor má ve svém virtuálním kasinu nějaký virus nebo vypadlé pojistky. Ani ruleta ani forbesy se netočí. „Jednorukým“, dvourukým i mnohorukým banditům upadla neviditelná ruka trhu. Finanční i zbožní transfery se zadrhly. Takže, to, co chudým zbylo, naloží pan Obama rychle na kárku „stabilizačních balíčků“ a odveze to svým bohatým a mocným rovnou, tak říkajíc „na hulváta“, protože to zrovna není čím prohnat, aby to vypadalo jako vrcholný akt svobody, demokracie a tržního liberalismu. Aby snad někoho nenapadlo, že veze něco, co mu nepatří, tak křičí na všechny strany, že mají také naložit kárky a vyrazit za ním. Proč za ním?!? Protože všechny kárky s veřejnými penězi by podle jeho břitvy měly nakonec skončit v USA. Obama a spol. nekřičí od své kárky postaru „chyťte zloděje“ on má nový pokřik - „kdo nekrade, není náš.“

Pokud jejich pokřiku EU a svět neuvěří a nebudou chtít dávat své veřejné peníze touto cestou, přijdou výzvy k boji za dobro proti zlu kdekoliv na světě. Bude to samozřejmě americké dobro a neamerické zlo a veřejné peníze na ně vynaložené znovu oslabí jen a jen veřejný sektor a nakonec dotečou z velké části do amerického vojensko-průmyslového komplexu.

Pokud nebudeme chtít ani to, třeba házet bomby na civilisty v Iránu, Koreji, Afganistanu a Pákistánu, tak jako před 10 lety na Bělehrad, tak možná přijde nějaké to vydírání a potom i vyhrožování. Snad se ovšem do té doby někdo v Číně nebo Japonsku uřekne, že už dál americké obligace a jiné papírky kupovat nebude a nastane trochu jiný svět. Nakonec praskne i tato bublina lží jejich ceně, ale i širší hodnotě, která ještě stále brání návratu k obyčejným hodnotám lidské práce, solidarity a důvěry.

                 
Obsah vydání       23. 3. 2009
23. 3. 2009 Demokratické a nedemokratické strany zelených Štěpán  Kotrba
23. 3. 2009 Obama by měl dát pozor na rostoucí hněv v Americe
23. 3. 2009 Wall Street: Zločiny proti lidskosti
23. 3. 2009 Sjezd ČSSD: vzpoura davů Štěpán  Kotrba
23. 3. 2009 Objevy z protektorátu, očima Předčítače, Kohoutův román na pokračování a nový Kundera Josef  Brož
23. 3. 2009 Tycovo El Paso: Dobře míněný pokus přiblížit romskou komunitu, který nevyšel Jan  Čulík
23. 3. 2009 V Británii zemřela kontroverzní "celebrita" - avšak zveřejněním svého případu zachránila mnoha lidem život
23. 3. 2009 Čeští samci v Evropě Marie  Haisová
23. 3. 2009 Proč ne jen "Celé Česko čte"? Bohumil  Kartous
23. 3. 2009 Literární noviny: namísto peněz od partaje peníze od lobbisty Štěpán  Kotrba
23. 3. 2009 Církev svatá, nebo zločinná? Jan  Kadubec
23. 3. 2009 Nemusíme čekat, až příslušníci hnutí "Pro life" u nás někoho zavraždí
23. 3. 2009 K petici "Za Česko kulturní" - a nejen k ní Petr  Kužvart
23. 3. 2009 Vinen je Rath i Bendl, tvrdí pracovnice Českého muzea výtvarných umění Mazačová
23. 3. 2009 O umění jinak 2. Anděla  Horová
23. 3. 2009 Komu zůstane Černý Petr poklesu...?!? Ladislav  Žák
21. 3. 2009 Kolaps amerického žurnalismu ohrožuje demokracii
21. 3. 2009 Evropská tisková lobby: "Google News jsou zloději." Neuvěřitelné.
23. 3. 2009 Demokracie potřebuje čtvrtý pilíř Zdeněk  Trinkewitz
23. 3. 2009 Miloš Pick: Can Obama lead the world out of the crisis? Miloš  Pick
23. 3. 2009 Česká republika není obnovitelná
23. 3. 2009 Kosovo po deseti letech Jiří  Jírovec
23. 3. 2009 Bývalý velitel srbských eskader smrti byl agentem CIA
21. 3. 2009 Všem, kdo moralizují a hlavně machrují
20. 3. 2009 Miloševičova role v jugoslávských válkách
20. 3. 2009 Nacionalistické byly po rozpadu Jugoslávie všechny vlády
20. 3. 2009 "V centru Gazy bychom měli přece zabít všechny, všichni tam jsou teroristé"
21. 3. 2009 Princ Gendži a tiskařský lis John Michael Greer
20. 3. 2009 Nelze zničit hradčanské panorama
21. 3. 2009 Londýnští policisté obviněni z 60 útoků na příslušníky veřejnosti
21. 3. 2009 Proč by mělo být pohlavní zneužívání vyšetřováno katolickou církví? Petr  Nachtmann
21. 3. 2009 Proč chce Štěpán Kotrba potlačovat katolickou církev?
20. 3. 2009 Národní památkový ústav: Oprava Karlova mostu je sporná
2. 3. 2009 Hospodaření OSBL za únor 2009