7. 5. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7. 5. 2008

Krize v Rusku

Vladimír Putin vytvořil v Rusku autoritářský režim, který je příliš zkorumpovaný mocí na to, aby se s příchodem nového politika změnil, argumentuje v deníku Guardian bývalý poradce britské vlády David Clark.

Nový ruský prezident Dmitrij Medvěděv vděčí za své postavení Putinově "řízené demokracii" a nepostaví se proti systému, který ho vytvořil. Nemá ani k tomu vlastní nezávislou mocenskou základnu. I za jeho vlády zůstane Putin de facto šéfem státu. Hlavním zdrojem moci je Putinova schopnost udržet si podporu byrokratů z tajné policie, kteří pod Putinovým vedením dominují státním úřadům. Je zcela jasné, že se Putin zasadí o to, aby se tato situace nezměnila. Nestojí o to, aby musel skončit v exilu v Londýně a aby nějaký jeho nástupce v Kremlu žádal o jeho vydání do Ruska.

Putin se však rozhodl ustoupit ze světel ramp, protože se začíná ukazovat, jak křehké je Rusko, které vytvořil. Demografický profil Ruska i nadále zůstává strašný, průměrná délka života mužů je 59 let a během nadcházejících čtyřiceti let má počet obyvatel Ruska o třetinu poklesnout. Putin stále ještě nenašel způsob, jak přesvědčit velký počet ruských mužů, aby se předčasně neupili.

Bezprostřednějším problémem, který vytvořil sám Putin, je vznikající krize v ruském energetickém sektoru, který byl vrácen do státního vlastnictví prostřednictvím zastrašování a otevřeně protizákonnými prostředky. Produktivní podniky byly násilím převzaty neefektivními státními firmami, které neinvestují do nové technologie a zanedlouho budou mít velký problém uspokojit domácí poptávku, nemluvě o vývozu energií.

Rusko se může pokusit vyřešit tento problém omezením domácí spotřeby energií zvýšením domácích cen. Zda je to možné učinit, aniž by to vyvolalo politické protesty, je velkou otázkou. V zemi rostoucí nerovnosti a rostoucí inflace je levný plyn důležitou součástí sociálních jistot. Jak Putin zjistil před třemi lety, když se snažil proměnit sociální pomoc pro důchodce ve finanční příspěvky, Rusové jsou schopni vyjít do ulic, pokud jsou ohroženy jejich hmotné jistoty.

Lidové protestní hnutí, které by se stalo vážnou opozicí, by velmi brzo začalo vznášet tvrdé otázky ohledně podstaty režimu, jaký Putin vytvořil, a do jaké míry ten režim plýtvá národními přírodními zdroji. Putin nezlikvidoval oligarchy, jen prostě přerozdělil bohatství od Jelcinovy "rodiny" své vlastní kabale. Těžší hospodářské časy by přiměly Rusy, aby viděli, jaká je situace. Bohužel neexistuje záruka, že by opoziční hnutí bylo liberální a demokratické. Populace, která je krmena paranoiou vůči cizincům a šovinistickým revivalismem, by se klidně mohla vydat jinou cestou.

Ať už bude Rusko slabé nebo silné, představuje zahraničněpolitickou výzvu, kterou Evropa nemůže ignorovat. Bohužel, dosud se Evropa vůči Rusku chovala nesmírně slabě a nejednotně. Dovolila Rusku, aby diktovalo své podmínky bloku, který je třiapůlkrát větší než Rusko. Rusko může být blízký a důvěryhodný partner, pokud bude ochotno respektovat multilaterální pravidla a demokratické normy, k jejichž dodržování se zavázalo. Pokud ale bude i nadále doma i v zahraničí používat autoritářské a mocenské metody, Evropská unie by se měla oddělit od jejich dopadů. V tom případě by přístup Ruska na evropský trh byl omezen, Rusko by už nebylo považováno za člena demokratického klubu a vyvinulo by se soustředěné úsilí jak snížit závislost na ruské energii.

Jednou zkouškou rozhodnosti EU by mělo být, jak si Evropská unie poradí s otázkami týkajícími se Smlouvy o energetické chartě, což je jeden z celé řady mezinárodních dokumentů, které Rusko jednostranně porušuje. Bylo by nepřijatelné podepsat velkomyslnou obchodní dohodu se zemí, která na náš úkor porušuje pravidla tím, že přijala monopolistickou politiku a používá energetických zdrojů jako zbraní proti svým sousedům. Pokud chce Rusko svobodný obchod, pak musí splnit svůj příslib založit vztah ohledně energetiky na férových obchodních zásadách a nikoliv na mocenské politice. Jestliže si Rusko chce zajistit právo, aby Gazprom kupoval velké evropské energetické společnosti, musí otevřít na reciproční bázi svůj vlastní trh a přestat vyvlastňovat soukromé investice.

Vyřešení tohoto problému by pomohlo výrazně samotnému Rusku vyřešit si své interní problémy. Zpolitizování dodávky energií je kontraproduktivní, protože to likviduje důvěru a odrazuje investice, které Rusko potřebuje, aby si udrželo výrobu a růst. Putinův model zkorumpovaného autoritářství neumožní Rusku vyřešit své sociální a hospodářské problémy a zajistit své dlouhodobé přežití. Čím dříve dokáže Rusko vytvořit vztah s EU na základě zásad liberálního multilateralismu a hospodářské otevřenosti, tím lépe pro obě strany.

Je možné, že domácí energetická krize přesvědčí Medvěděva a Putina o této pravdě a donutí je ke změnám, z čistého sebezájmu. Existují důkazy, že oba muži umějí uvažovat pragmaticky.

Podrobnosti v angličtině ZDE

                 
Obsah vydání       7. 5. 2008
8. 5. 2008 Opravdu sváteční den Ivan  Votava
7. 5. 2008 Květen 2008: babo, raď Boris  Cvek
7. 5. 2008 Květen 2008: Babo, prosím, neraď Karel  Březný
7. 5. 2008 Proč nám nepomohli? Protože o to nikdo nepožádal Pavel  Urban
7. 5. 2008 O jednom hudebním vystoupení nuceně nasazených v Říši Petr  Klán
7. 5. 2008 Jan Tamáš zahájí hladovku proti radaru
8. 5. 2008 Proč ta zášť?
8. 5. 2008 Americké náboženské organizace protestují proti továrně na jaderné hlavice
7. 5. 2008 Vyváženost je v České televizi samozřejmostí Ladislav  Šticha
7. 5. 2008 Dotaz panu Štichovi, mluvčímu České televize
7. 5. 2008 Co všechno udělal mluvčí ČT špatně Jan  Keller
6. 5. 2008 Násilí rozhoduje o programu galerie hlavního města Prahy Ondřej  Slačálek
7. 5. 2008 Krize v Rusku
7. 5. 2008 Demokratická vláda nedokáže přikazovat ekonomice Pavel  Urban
6. 5. 2008 Tisícovka lidí na demonstraci Ne základnám Štěpán  Kotrba
6. 5. 2008 Radarová inkvizice Karel  Dolejší
7. 5. 2008 Michael  Marčák
7. 5. 2008 Nebezpečné klouzání po povrchu
7. 5. 2008 Brusel má svých vlastních starostí dost Ivo  Šebestík
7. 5. 2008 Divadelníci v kapitalismu František  Řezáč
7. 5. 2008 Izraeli je šedesát Patrick  Seale
7. 5. 2008 Článek který Právo neotisklo Mojmír  Babáček
7. 5. 2008 Jednotná levice: fikce či reálná možnost?
7. 5. 2008 Věnec sonetů (V) Jaroslav  Seifert
7. 5. 2008 O Seifertově Věnci sonetů Jan  Čulík
8. 5. 2008 Český rozhlas Online: video z boje o rozhlas ve vysoké kvalitě na webu
7. 5. 2008 Přistupujte k oponentovi s trochou úcty Ladislav  Šticha
6. 5. 2008 Mluvčí jako klenot České televize Jan  Keller
7. 5. 2008 Úctu si zaslouží profesionál Štěpán  Kotrba
7. 5. 2008 Díky profesoru Kellerovi
7. 5. 2008 Odbíjená mezi Českou televizí a jejími diváky
7. 5. 2008 Odvysíláním reportáže Luboše Rosího ČT tvrdě narušila svůj veřejnoprávní statut Jan  Čulík
7. 5. 2008 Je mluvčí ČT hluchý a slepý!?
7. 5. 2008 PRD zve ČT na hru Alois! Mein Gott!!
6. 5. 2008 ČT není vlivovou agenturou Ladislav  Šticha
7. 5. 2008 O umělcích, kteří umějí, neboli Pozdrav z města, kde nemám kufr Uwe  Ladwig
7. 5. 2008 Případ ukradeného deštníku vyšetřen? Wenzel  Lischka
6. 5. 2008 Srbské ikony, albánské fangle a balkánská politická masturbace Lenka  Kučerová
7. 5. 2008 Vyhoďte je už konečně všechny -- ty ouředníky! Beno  Trávníček
30. 4. 2008 Miloš Pick: Zápas o pětidenní pracovní týden v éře reforem Miloš  Pick
6. 5. 2008 Fotografie Petra Fialy
4. 5. 2008 Ten problém je i náš, vážení Hana  Mudrová
6. 5. 2008 Hamáček: Mým hlavním argumentem je kontinuita zahraniční politiky ČR Jan  Hamáček
5. 5. 2008 Hospodaření OSBL za duben 2008