2. 5. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
2. 5. 2008

BRITÁNIE:

Labouristická strana zaznamenala v komunálních volbách nejhorší porážku za 40 let

< nový konzervativní londýnský primátor Boris Johnson

Boris Johnson jezdí po Londýně na kole - chce podstatně zlepšit postavení cyklistů v anglické metropoli.

Britský premiér Gordon Brown v pátek dopoledne přiznal, že Labouristická strana zaznamenala "špatnou noc". V komunálních volbách v Anglii a ve Walesu, které se konaly ve čtvrtek 1. května, poklesla voličská podpora pro labouristy za Gordona Browna na 24 procent - to je nejnižší podíl od šedesátých let dvacátého století. Třetí britská politická strana Liberálních demokratů zaznamenala podporu 25 procent a labouristé se tak octli až na třetím místě. Konzervativci dostali 44 procent - kdyby se bývaly konaly všeobecné volby, konzervativci by s tímto procentem hlasů zcela ovládli Dolní sněmovnu.

V pátek v noci se konečně sečetly hlasy pro volbu londýnského primátora a vyšlo najevo, že konzervativní kandidát Boris Johnson porazil dosavadního třikrát zvoleného labouristického primátora Kena Livingstona. Boris Johnson získal 42, 48 procent hlasů první preference, Ken Livingston 36,38 procent. I když pro Livingstona i nadále hlasoval vnitřní Londýn, Johnsona podpořily vnější bohaté čtvrti. Livingstone si vyčítal jako osobní chybu, že nedokázal zmobilizovat zbylých pár procent hlasů.

Oba politikové jsou barvití a docela výstřední vůdci. Levicový Livingston, milovník plazů, které chová doma, byl primátorem už za Margaret Thatcherové, kterou přiváděl k zuřivosti tím, že na londýnské radnici nad Temží vyvěsil za její vlády daleko viditelný obří transparent, něco jako "Ať zhyne konzervatismus!" Thatcherová zlikvidovala vnitřní britskou demokracii, odebrala ve prospěch ústřední vlády velké množství pravomocí komunálním úřadům a když konzervativní kandidáti nedokázali Livingstona porazit, Thatcherová funkci londýského primátora prostě zrušila. Ta byla obnovena až po jejím pádu a Livingstone se triumfálně vrátil do funkce. Velké zásluhy si v očích Londýňanů získal zejména rozumnými reformami jinak v obřím městě v podstatě nezvládnutelné veřejné dopravy (elektronický systém zlevněných jízdenek Oyster Card je vynikající) a zavedením poplatku za vjezd automobilem do centrálního Londýna.

Boris Johnson má v britském veřejném životě image nepraktického, zbrklé chyby dělajícího školáka, který se skrývá za fasádu konzervativních hodnot, obraz poněkud zdegenerovaného potrhlíka, kterého národ miluje pro jeho naivně absurdní veřejná prohlášení a vystoupení v televizi, proslulá nechtěnou komikou. Uvidíme, jak se bude profilovat jako londýnský primátor - Johnson ocenil zásluhy svého předchůdce Livingstona a nabídl mu zaměstnání v městském úřadě, stejně jako to předtím učinil i Livingston, když nabídl zaměstnání v městském úřadě Johnsonovi, pokud by Livingston vyhrál.

V sobotu, nedlouho poté, co byl v Londýně opět nožem usmrcen další patnáctiletý mladík, se Boris Johnson zapřísahal, že bude bojovat proti této zločinnosti mladistvých. Chce také "zreformovat a zlepšit" platby za vjezd automobilem do Londýna, chce uživatelům dát možnost, aby poplatek platili souhrnně, jednou měsíčně, a chce omezit nepořádek a obtěžování cestujících v metru a v autobusech, což byl podle jeho slov prý hlavní problém, s nímž se na něho v předvolební kampani obraceli voliči.

V podstatě se Livingstonův a Johnsonův politický program pro Londýn neodlišoval - navzájem si kradli nápady. Oba kandidáti zjistili, že je Londýňany trápí zločinnost a obava ze zločinnosti v jejich čtvrtích, dále nedostatek levných domů a bytů, pro mladé lidi a pro klíčové zaměstnance ve veřejných službách. Johnson chce postavit nových 50 000 bytů a dát k dispozici 80 000 prázdných londýnských bytů. Lidé chtějí čistší životní prostředí (více stromů a méně grafitti) a lepší pohyb v dopravě, veřejné i soukromé. Chtějí víc vzdělávacích příležitostí pro mládež, gangy mladých Londýňanů nemají kvalifikaci a nemají možnost těžit z prosperity anglického hlavního města. Větší pocit férového jednání a příležitostí - školy, pracovní příležitosti, zdravotnictví - ve velmi bohatém městě, kde žije mnoho chudých lidí.

Johnson chce zachovat Livingstonovy populární zlevněné průkazky na veřejnou dopravu pro mládež a pro staré lidi, podporuje Livingstonovu zónu minimálních automobilových emisí a chce ochraňovat londýnské parky. Chce také podporovat výstavbu "cenově přijatelných" bytů pro rodiny. Potíž ale je, že konzervativci chtějí Londýn decentralizovat a dát přednost bohatým vnějším čtvrtím, přestože bylo dokázáno, že anglické hlavní město funguje nejlíp, má-li pevnou ústřední správu.

Premiér Gordon Brown přiznal, že faktorem v porážce labouristů byla "složitá ekonomická situace". Británie je silně postižena bankovní a hypotéční krizí, šířící se z USA, vzhledem k tomu, že i britské banky se, stejně jako americké, chovaly značně neodpovědně při poskytování půjček. Známá je krize kolem banky Northern Rock, která se dostala do finančních potíží a dále utrpěla tím, že - přirozeně si vkladatelé z ní vybrali miliony liber, protože se ukázalo, že britská vláda nezaručuje kompletní vklady občanů v bankách a nechrání je před bankrotem. Banka Northern Rock posléze musela být obrovským nákladem z peněz daňových poplatníků znárodněna.

Od doby, kdy Gordon Brown převzal funkci premiéra po Blairovi, proslul svou váhavostí. Těsně po převzetí moci například oznámil, že chce vyhlásit konání všeobecných voleb, když pak ukázal průzkum veřejného mínění, že by labouristé volby prohráli, své rozhodnutí zase zrušil. V poslední době vyvolal Brown velké protesty a rebellii mezi labouristickými poslanci v parlamentě v důsledku kontroverzního rozhodnutí zrušit sníženou daňovou kategorii 10 procent pro chudé lidi. Celkově vytvořil Gordon Brown v premiérské funkci image váhavce a nepříliš kompetentního politika. Nekompetence britské vlády a státních struktur je zakrývána politicky korektními žvásty. (JČ)

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

                 
Obsah vydání       2. 5. 2008
4. 5. 2008 První máj s neonacionalisty, neonacisty, provokatéry a opilci Štěpán  Kotrba
5. 5. 2008 ČT 24 o protiraketové obraně
4. 5. 2008 Čištění Ladislav  Žák
4. 5. 2008 Ten problém je i náš, vážení Hana  Mudrová
4. 5. 2008 Raytheon dostal za úkol řešit zahřívání polovodičů u vysoce výkonných radarů Štěpán  Kotrba
4. 5. 2008 Hledá se: Alois Brunner, klíčový spolupracovník Adolfa Eichmanna Richard  Seemann
2. 5. 2008 Pane Šticho, mluvčí České televize, odpovězte! Jakub  Rolčík
2. 5. 2008 Labouristická strana zaznamenala v komunálních volbách nejhorší porážku za 40 let Jan  Čulík
2. 5. 2008 Na betonový problém betonovou záplatu Hynek  Hanke
2. 5. 2008 Demonstrace: "Tuhle smlouvu neberem"
2. 5. 2008 Michael  Marčák
2. 5. 2008 Fukuyama: Mocná slabost Číny
2. 5. 2008 Tucet poslanců ČSSD v českém parlamentu hlasuje válečným obětem navzdory Vladislav  Černík
1. 5. 2008 ČSSD pomohla vládě vyslat vojáky do úderných akcí USA v Afghánistánu Andrea  Cerqueirová
2. 5. 2008 Čína si vybudovala tajnou základnu pro jaderné ponorky
2. 5. 2008 Přehled dosavadních slyšení o americké obraně proti balistickým raketám v Kongresu Pavel  Barák
2. 5. 2008 Globální hlad ve světě nadbytku Daniel  Veselý
2. 5. 2008 Ropná onanie -- proč?! Beno  Trávníček
2. 5. 2008 Věnec sonetů (II) Jaroslav  Seifert
2. 5. 2008 Michael  Marčák
30. 4. 2008 Věda je součástí národní kultury František  Řezáč
1. 5. 2008 Máj pro dělníky, sufražetky i katolíky Štěpán  Kotrba
30. 4. 2008 Miloš Pick: Zápas o pětidenní pracovní týden v éře reforem Miloš  Pick
30. 4. 2008 ODS na pražském magistrátu: Modleme se, aby šlo jen o tupost, či korupci Bohumil  Kartous
30. 4. 2008 Vyjádření Ivana Davida k odvolání z funkce ředitele PL Bohnice
30. 4. 2008 Protest v britském deníku The Times proti udělení Nobelovy ceny
30. 4. 2008 Čtrnáct bodů pro oficiální verzi o 11.září 2001
30. 4. 2008 Řízená péče ve zdravotnictví - proboha, ne z USA! Petr  Wagner
30. 4. 2008 Neoliberalismus, pojmy a česká translace Stanislav A. Hošek
30. 4. 2008 Bolívie: Santa Cruz rozhodne Simone  Radačičová
30. 4. 2008 Proč jsem si koupil nový deštník po návštěvě léčebny dlouhodobě nemocných Wenzel  Lischka
30. 4. 2008 Pane redaktore, proč ten výsměch? Jan  Neoral
30. 4. 2008 České klenoty, Česká koruna, Česká země, Česká televize... Michal  Rusek
29. 4. 2008 Brdské jaro 2008 Pavel  Čámský
29. 4. 2008 Válka velkých osmiček aneb Všichni ztratili paměť? Josef  Brož
30. 4. 2008 Válka velkých osmiček aneb Všichni ztratili paměť? část II. Josef  Brož
29. 4. 2008 Obrodný proces v Semilech
29. 4. 2008 Jak jsem sežral koně Milan  Daniel
29. 4. 2008 Energeticko-klimatický balíček EU: naše budoucnost, nebo zkáza? Petr  Petržílek
29. 4. 2008 Dva tisíce slov
29. 4. 2008 Vaše nynější krize Ivan  Sviták
30. 4. 2008 Hospodaření OSBL za březen 2008