2. 5. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
2. 5. 2008

DUM SPIRO, SPERO: Další úkol v boji "za světovou demokracii" byl splněn

Tucet poslanců ČSSD v českém parlamentu hlasuje válečným obětem navzdory

Epizodou, na kterou by český parlamentarismus neměl být nikterak hrdý, bylo parlamentní hlasování z 30. 4. 2008 o vyslání útočného kontingentu - 601. skupiny speciálních sil do Afghánistánu. Nikoliv polní nemocnice, nikoliv ostrahy civilních objektů. Nikoliv humanitárních pracovníků, ale speciální bojové jednotky, schopné plnit diverzní akce i v týlu protivníka. Bez souhlasu RB OSN, bez začlenění do rámce misí NATO. A navíc český parlament o vyslání české jednotky hlasoval opakovaně, aby hlasování „vyšlo“ podle „dohody“ vlády s 12 poslanci opoziční ČSSD. Tucet špinavců. Navíc v přesně v čase, kdy český generální štáb již věděl o smrti českého vojáka v Afghánistánu, a kdy se „nenamáhal“ hlasující parlament touto nežádoucí zprávou „obtěžovat“. Jedná se o začátek děje nějakého společného českoamerického válečného filmového thrilleru.

Jedná o realitu české parlamentní demokracie v Česku. Stačí si jen projít fakta.

Podle serveru Novinky.cz ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) již dříve uvedla, že by vojáci mohli operovat ve velmi nebezpečných částech země a nebyli by součástí jednotek NATO. Čili rizika pro účastníky takovéto vojenské mise si poslanci museli uvědomit. Pak ale sociální demokracie podmínila svůj souhlas tím, že PRO tuto misi budou hlasovat všichni poslanci vládní koalice. Ovšem v kuloárech parlamentu bylo víceméně zřejmě, že tomu tak nebude. Část zelených doufala, že na tomto tématu shodí vládní koalici a tak záměrně tuto podmínku dvě poslankyně SZ a jeden poslanec KDU-ČSL nesplnili.

Hlasování dopadlo zamítnutím vyslání jednotky. Pro návrh bylo jen 99 místo 101 potřebných poslanců. Návrh nepodpořili poslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL), Olga Zubová a Věra Jakubková (obě SZ). A tak Milan Urban, poslanec ČSSD, současně místopředseda sociální demokracie a její kandidát na senátora, hlasování zpochybnil. Řekl, že hlasoval pro misi, ale na sjetině se mu objevilo, že se hlasování zdržel. Parlamentem pak šly úvahy, že toto hlasování bylo „testovací“. Poté se hlasovalo znovu (již tzv. naostro) a na hlasovací listině se objevilo "najednou" 12 dalších sociálních demokratů. Pro jistotu. Tucet špinavců.

Ve večerním zpravodajství ČT 30. 4. se Martin Veselovský dotazoval zástupce české armády, zda o úmrtí českého vojáka v Afghánistánu v době hlasování české parlamentu věděli. Podařilo se mu z něj „vyždímat“ odpověď, že v té době zprávu o tom měli a že tzv. ji ověřovali.

Je zásadní otázkou, zda neposkytnutí zásadní informace, vztahující se k tématu projednávanému v parlamentu samo o sobě by nemělo být důvodem k opakování hlasování. Současná záporná odpověď na tuto otázku je asi svérázným příspěvkem liberálních a konservativních stran k nadcházejícímu výročí vousatého klasika protikapitalistické teorie.

Právě tak se lze dohadovat, zda oněch 12 hlasů dodaných českou sociální demokracií je jejím příspěvkem ke zviditelnění se u české populace v roce jejího 130. výročí založení a v období před podpisem americko-české smlouvy u umístění radaru v Brdech.

Také se dá položit otázka, zda v máji, měsíci nejen lásky, ale také měsíci konce 2. světové války v Evropě „nedat“ českým občanům nějakou příležitost, jak jim válečnou realitu trošku přiblížit. A ostatně proč se také při té příležitosti nepokusit ze strany ČSSD o neformální dohodu o spolupráci, inspirovanou duchem tzv. bohumínského usnesení, totiž poskytnout KSČM čerstvé, neotřelé a dobře uchopitelné téma pro májové mítinky, které bude pozitivně vnímáno i mimo její tradiční stárnoucí přívržence. Vojtěch Filip potřebuje před sjezdem téma, na kterém ukáže, jak se komunisté od sociální demokracie liší.

Na centrální pražské prvomájové manifestaci KSČM na Výstavišti mohla 80-letá jubilantka, herečka Švorcová „dobře nastartovat“ přečtením Žalmu S. K. Neumanna z roku 1919:

"Já, národ český, a příliš brzy jsem vystřízlivěl z krásného snu o kvetoucí zahradě, kde svoboda, bratrství, mír tančily jako dívčin veselý vír, a kde se spravedlnosti dostalo mně a každému z mých.

 Den ze dne mrskán a bičován podlými žurnalisty a hrabivými politiky, krmen a napájen podvody,lžemi a triky, nemaje jediného přítele na vyjedeném ostrově sedím, do zmatků hledím, nemoha se nadchnouti pro nic, věřiti nemohu a naděje jako kocábka z korku kalnou pěnou a po vlnách beze směru se zoufale potácí.

Jako kobylky drancují mě hltaví ziskuchtivci, sedlák mě okrádá, měšťák mě vydává na pospas bankám, a povalovači všeho druhu poslední berou mi od úst........

 .....Demokratický pán světa, za oceánem číhá dolar, aby i z krve mé, z mého potu se rozmnožoval. Cizí diplomat se pokrytecky zajímá o můj osud, poklepává mi na rameno, abych byl hodný, že darem dostanu, co po právu mi patří. Oslavujeme, interviewujeme, jezdíme v automobilech, vojáčky, hodně vojáčků chceme a papežského nuncia..."

citace Neumannova textu podle záznamu na serveru iDnes

Pro ty, kteří si u příležitosti letošního 130. výročí založení ČSSD připomněli její historii, to rozhodně evokuje sociálně-demokratickou éru „politiky válečných úvěrů“ z doby začátku 1. světové války. Že takto originálně chtěli někteří sociálně-demokratičtí poslanci vzdát hold také jejich byvší stranické kolegyni z těchto dob, Rose Luxemburgové? Ostatně, také ona letos měla svoje výročí.

Prostě sociální demokraté měli vždy svůj svérázný smysl pro jistou recesi v politice , jak o tom svědčí někdejší Schlagwort SPD: Mit uns macht die Politik Spass. Ovšem akademičtí politologové, spíše takovéto kroky brali jako exemplární příklad politického oportunismu. A mladí politici, jako Martin Stropnický, již méně akademicky konstatovali:

sociální demokracie se zpronevěřila svému programu ...

Ano. Protože vyslání českých vojáků na ozbrojenou misi bez mandátu RB OSN a mimo rámec operací NATO je zásadně proti programu ČSSD.

Někteří sociální demokraté na "pálení čarodějnic" v Praze 4 pak přijeli spíše znatelně rozladění než naladění. Ovšem některé dobrá nálada (z dobře vykonané práce?) ani po tomto hlasování neopustila. Jako poslance Mirka Svobodu. Redaktorovi Britských listů potvrdil na oslavách 1. máje, že takto hlasovat chtěl. Názor pozůstalých padlého českého vojáka česká média nezjišťovala. Proč také? Jejich syn se dobrovolně rozhodl pro osud dobře placeného specialisty, který na rozhaz politiků bude zabíjet a na rozkaz těchže politiků může být i zabit. Bylo to jeho svobodné rozhodnutí profesionálního vojáka. Politici rozhodli. Ani na "Západě" si názory příbuzných padlých vojáků z oněch FREEDOM-misí politici nechtěli vyslechnout. Že by mohly brzdit ENDURING boj za demokracii?

ten tucet špinavců v poslaneckém klubu sociální demokracie je nejspíše ochoten podpořit i americký radar. Proč ne, když je jim bližší politika Topolánkovy vlády než slib, daný voličům? Ostatně - poslanec Mirek Svoboda už jednou řekl, že je pro postavení amerického radaru. Poslanec rozpočtového výboru ví, že podruhé už být zvolen nepotřebuje a tak nemá problém s "tichou koalicí" s ODS. V otevřené koalici s ODS už figuruje jako zastupitel v Praze 11 i proti vůli své vlastní okresní organizace.

Pozn. red: DUM SPIRO, SPERO - "Dokud dýchám, doufám" je motto 601. skupiny speciálních sil Armády České republiky, kterou rozhodnutí vlády Mirka Topolánka a 12 poslanců ČSSD odeslalo na misi do Afghánistánu.

                 
Obsah vydání       2. 5. 2008
4. 5. 2008 První máj s neonacionalisty, neonacisty, provokatéry a opilci Štěpán  Kotrba
5. 5. 2008 ČT 24 o protiraketové obraně
4. 5. 2008 Čištění Ladislav  Žák
4. 5. 2008 Ten problém je i náš, vážení Hana  Mudrová
4. 5. 2008 Raytheon dostal za úkol řešit zahřívání polovodičů u vysoce výkonných radarů Štěpán  Kotrba
4. 5. 2008 Hledá se: Alois Brunner, klíčový spolupracovník Adolfa Eichmanna Richard  Seemann
2. 5. 2008 Pane Šticho, mluvčí České televize, odpovězte! Jakub  Rolčík
2. 5. 2008 Labouristická strana zaznamenala v komunálních volbách nejhorší porážku za 40 let Jan  Čulík
2. 5. 2008 Na betonový problém betonovou záplatu Hynek  Hanke
2. 5. 2008 Demonstrace: "Tuhle smlouvu neberem"
2. 5. 2008 Michael  Marčák
2. 5. 2008 Fukuyama: Mocná slabost Číny
2. 5. 2008 Tucet poslanců ČSSD v českém parlamentu hlasuje válečným obětem navzdory Vladislav  Černík
1. 5. 2008 ČSSD pomohla vládě vyslat vojáky do úderných akcí USA v Afghánistánu Andrea  Cerqueirová
2. 5. 2008 Čína si vybudovala tajnou základnu pro jaderné ponorky
2. 5. 2008 Přehled dosavadních slyšení o americké obraně proti balistickým raketám v Kongresu Pavel  Barák
2. 5. 2008 Globální hlad ve světě nadbytku Daniel  Veselý
2. 5. 2008 Ropná onanie -- proč?! Beno  Trávníček
2. 5. 2008 Věnec sonetů (II) Jaroslav  Seifert
2. 5. 2008 Michael  Marčák
30. 4. 2008 Věda je součástí národní kultury František  Řezáč
1. 5. 2008 Máj pro dělníky, sufražetky i katolíky Štěpán  Kotrba
30. 4. 2008 Miloš Pick: Zápas o pětidenní pracovní týden v éře reforem Miloš  Pick
30. 4. 2008 ODS na pražském magistrátu: Modleme se, aby šlo jen o tupost, či korupci Bohumil  Kartous
30. 4. 2008 Vyjádření Ivana Davida k odvolání z funkce ředitele PL Bohnice
30. 4. 2008 Protest v britském deníku The Times proti udělení Nobelovy ceny
30. 4. 2008 Čtrnáct bodů pro oficiální verzi o 11.září 2001
30. 4. 2008 Řízená péče ve zdravotnictví - proboha, ne z USA! Petr  Wagner
30. 4. 2008 Neoliberalismus, pojmy a česká translace Stanislav A. Hošek
30. 4. 2008 Bolívie: Santa Cruz rozhodne Simone  Radačičová
30. 4. 2008 Proč jsem si koupil nový deštník po návštěvě léčebny dlouhodobě nemocných Wenzel  Lischka
30. 4. 2008 Pane redaktore, proč ten výsměch? Jan  Neoral
30. 4. 2008 České klenoty, Česká koruna, Česká země, Česká televize... Michal  Rusek
29. 4. 2008 Brdské jaro 2008 Pavel  Čámský
29. 4. 2008 Válka velkých osmiček aneb Všichni ztratili paměť? Josef  Brož
30. 4. 2008 Válka velkých osmiček aneb Všichni ztratili paměť? část II. Josef  Brož
29. 4. 2008 Obrodný proces v Semilech
29. 4. 2008 Jak jsem sežral koně Milan  Daniel
29. 4. 2008 Energeticko-klimatický balíček EU: naše budoucnost, nebo zkáza? Petr  Petržílek
29. 4. 2008 Dva tisíce slov
29. 4. 2008 Vaše nynější krize Ivan  Sviták
30. 4. 2008 Hospodaření OSBL za březen 2008