14. 3. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
16. 3. 2008

DEMONSTRACE NE ZÁKLADNÁM:

Jan Čulík se asi špatně vyspal

Po návratu z demonstrace jsem se chtěl především přesvědčit jak budou reagovat televize, píše čtenář P. Hlávka. U ČT 1 to bylo již tradiční. Odbyla to nějakou stovkou demonstrantů, stejně jako Prima. Překvapila mne ale trochu Nova, která hlásila tisíce demonstrantů. Osobně jsem se ptal mnoha lidí, co pokukovali z povzdálí a nikdo z nich nešel pod 2000 lidí a někteří uváděli až 8000 lidí! Osobně bych to viděl tak ke 3000 účastníků.

Je tedy zarážející, co o této demonstraci napsal p.Čulík. Opravdu nevím, co si o tom článku mám myslet, píše P. Hlávka. Už jen tohle:

Doktrinářské fiasko na Pražském hradě

Navzdory tomu, že přibližně 70 procent české populace odmítá stavbu amerického radaru v České republice, organizaci Ne základnám se opět nepodařilo přesvědčit větší počet českých občanů, aby se dostavili na její sobotní demonstraci proti radaru, svolanou na Hradčanské náměstí v Praze na sobotu ve 14 hodin. Kromě letargie českých občanů je zjevně hlavním důvodem nezájmu české veřejnosti projevit na demonstraci svůj názor, diletantský přístup organizátorů demonstrace.

(doplněné fotkou, kde se již lidé z demonstrace rozchází, protože musela, dle stínů, které směřují na severovýchod , a tedy byla pořízena po 15.hod.), je silně účelově přibarveno! Proč zrovna zde na BL?

Jeden z dalších odstavců mne také nedá, abych neokomentoval:

Velmi obdobným způsobem - doktrinářsky a ideologicky - prezentují aktivisté ze skupiny Ne základnám svůj odpor proti radaru. Jejich argumentace je sice trochu logičtější a věcnější, než argumentace pravičáků, kteří svou podporou radaru žijí zcela ve virtuálním světě. Jenže stejně má závažné chyby, které pak nutně odrazují většinu populace. Je potom logické, že občané jejich protesty nepodpoří.

Ale podpoří, p.Čulík, a Vy jste to i napsal, že 70% populace je proti radaru. To, že je většina občanů letargická je též pravda, ale možná by stálo uvažovat o tom, zda to není také trochu strach z možných důsledků v zaměstnání apod. A proto dnešní účast vzhledem k tomu, že není prakticky možno takovou akci propagovat v médiích a tedy o ni mnoho lidí ani nevědělo, byla velice slušná. Víte o nějaké jiné akci na podporu, či protestu proti něčemu v poslední době, na kterou by přišlo větší počet lidí?

A další odstavec:

Zklamáním byl v tomto smyslu především úvodní projev Jana Májíčka z Humanistické strany, který problém radaru pojal levicově a ideologicky. Četné opakování slova "boj" v jeho projevu veřejnost, zvyklou na to, že tohoto slova po léta jako fráze zneužíval komunistický režim, asi nenadchne.

Opět nechápu co jste tím chtěl říci. Odpor proti cizím vojskům na našem území se skutečně stává bojem, zvláště v situaci, kdy do boje za radar zavelela naše vláda tím, že za zády občanů prosazuje svou militantní doktrínu proti vůli lidu. Ovšem demonstrace proběhla bez jakýchkoliv náznaků násilí a militantních výstupů. Dle Vás byla pojata levicově a ideologicky. Měla být tedy pravicová, tedy plná násilí, jak to chtějí naši váleční štváči ve vládě? Znamená to tedy, že demonstrace byla impotentní? Nebo byla JEN klidná, bez konfliktů a tedy ji bude vláda ignorovat.

Vypadá to, jak jste mimoděk naznačil, že slušní a poctiví lidé jsou více levicově a sociálně zaměřeni a arogantní vulgární lidé jsou spíše ti pravičáci. Proto jste měl asi ten dojem levicové demonstrace!

A pokračujete dále:

Stejně slabý byl emocionální projev aktivistky "Evy", která využila citace z Martina Luthera Kinga ("I have a dream", "Mám sen", který bohužel chybně datovala do sedmdesátých let, zatímco byl pronesen v srpnu 1963. Než někdo vystoupí na veřejnosti, měl by si zkontrolovat svá fakta - nahrávka Kingova projevu je zde.

Ano, emocionalita je další z projevů lidí sociálně cítících. Bohužel, city se jaksi vytrácí a pravicově zaměření lidé a politici je spíše považují za slabost! Bohužel! City a emoce do hezkého života patří!

No, a pokud argumentujete naprosto nepodstatnou věcí, jako je chybné datování projevu M.L.Kinga , pak mám obavy, že už i Vám uniká to podstatné, co by měl člověk především z takto emocionálního projevu slyšet. Není to také počátek absence citů -- nenapadla už i Vás bílá nemoc?

A další část byla ta, co mne dohnala k napsání této reakce:

Celkově byl problém v tom, že aktivisté seskupení Ne základnám udělali z demonstrace dort pejska a kočičky: Namísto toho, aby se drželi tématu, totiž problematičnosti možné výstavby amerického radaru na českém území, zamotali do věci všechno: Protesty proti nezávislosti Kosova, kritiku války v Iráku, nové platby v českém zdravotnictví a nebezpečí možného amerického útoku na Írán.Tak vytvořili dojem, že demonstrace je výlučně pro profesionální "levicové" demonstranty, kteří prostě automaticky protestují proti všemu.

To je největší dezimpretace, kterou jste napsal! Už i jiné internetová média a dokonce i televize Prima si všimly, že demonstrace byla zaměřena proti všeobecnému zbrojení, násilí a válkám do čehož také patří radar. Jak můžete napsat, že se organizátoři nedrželi tématu a tím vytvořili dojem, který popisujete? Pane Čulík, přiznejte se! Vy jste na té demonstraci nebyl a informace a foto máte jen zprostředkovaně!

Další odstavec také není pravdivý:

Májíček a spol. (výjimkou byl nesmírně profesionální Jan Neoral, který se držel ve svém projevu k věci) sobotní demonstraci zahodili, protože z ní udělali akci pro hrstku profesionálních levicových kverulantů, které víceméně kondelíkovská většinová společnost bude vždycky nutně považovat - (mimo jiné i pod tlakem médií) za marginální extremisty. Je záslužné pokoušet se vyvolávat občanskou aktivitu, zemi však neproměníte v ideologické doktrináře. To nejde.

Ano, pan Neoral je opravdu profesionál a postrach vlády, ale pokud jste tam opravdu byl, tak jste mohl právě z jeho úst zaslechnout "troubení do útoku" mnohem větší silou než od kohokoli jiného. Lidé toto chtějí slyšet, protože toho již mají dost. Lidé chtějí, aby se již konečně něco dělo po jejich vůli. A na to především p.Neoral hrál.

Ideologických doktrinářů tu bylo v minulém režimu mnoho a nejen tehdejší režim přesně věděl, že to je naopak to nejjednodušší, jak lidi "zblbnout k obrazu svému". Myslím, že tento režim to ví též, i když na to jde jinými prostředky. Jen ta ideologie není červená, ale modrá a někdy až hnědá. Je opravdu hrubé nepochopení situace podezřívat hnutí Nezákladnám z jakékoliv ideologie a doktríny!

A poslední část vašeho článku také stojí za povšimnutí:

Na základě toho, co na Hradčanském náměstí v sobotu odpoledne aktivisté předvedli, se není možno divit mainstreamovým sdělovacím prostředkům, pokud takovéto akce prezentují jako extremistické marginality.

Tak pokud tuto slušnou naprosto nenásilnou demonstraci mírumilovných lidí považujete za projev extremismu, pak už opravdu nevím, co extremismus není.

Na závěr, pane Čulíku, předpokládám, že jste se dnes jen nějak špatně vyspal a že jste potřeboval ventilovat ve vašem článku momentální stav vaší nedobré nálady, protože tolik nepřesností, jako v tomto vašem článku, jsem u Vás ještě nezažil a že čtu BL velice často a pravidelně!

                 
Obsah vydání       14. 3. 2008
16. 3. 2008 Není to tak jednoduché Václav  Novotný
15. 3. 2008 Doktrinářské fiasko na Pražském hradě Jan  Čulík
16. 3. 2008 Proti radaru demonstruje jen malá část jeho odpůrců Štěpán  Kotrba
16. 3. 2008 Tak ještě jednou Jan  Čulík
16. 3. 2008 Proč není k dispozici pořádné zpravodajství? Monika  Binke
15. 3. 2008 Zbytečně jsem přijel až z Ostravy
16. 3. 2008 Ne základnám si nedají říct
16. 3. 2008 Organizátoři nezvládli ani propagaci, ani režii
16. 3. 2008 Více pozorovatelů než účastníků Jan  Čulík
16. 3. 2008 Lidé už jsou prostě takoví Jaromír  Habr
16. 3. 2008 Ne všichni budou nutně sdílet jedno subjektivní vidění světa Jan  Čulík
16. 3. 2008 Jan Čulík se asi špatně vyspal
16. 3. 2008 Čtenář Hlávka neporozuměl ničemu Jan  Čulík
16. 3. 2008 Kritikové nejsou ku prospěchu žádné společnosti
16. 3. 2008 Kritikové jsou ku prospěchu každé společnosti František  Řezáč
16. 3. 2008 Demonstrace nebyla doktrinářská, ale diletantská
15. 3. 2008 "Demokracie začíná tam, kde končí signál České televize"
15. 3. 2008 Sobotní protiválečná demonstrace v Londýně
15. 3. 2008 Kecy o varlatech, aneb Je sobecké chování typická mužská vlastnost? Jan  Čulík
15. 3. 2008 "Cizinci se nevyznají v českých specifikách" Marie  Lipoldová
15. 3. 2008 Na debaty s českými machisty už nemám Darina  Martykánová
15. 3. 2008 Mužské sobectví ženám imponuje
14. 3. 2008 Hradní mozek v kalhot(k)ách Jana  Bobošíková
14. 3. 2008 Testiculos habet et bene pendentes - Má varlata, a ta mu správně visí! Štěpán  Kotrba
14. 3. 2008 Americký dolar poklesl na rekordní minimum
14. 3. 2008 Test teorie praxí: vezmi ideologii za slovo! Michael  Hauser
14. 3. 2008 RADAR: Budeme mít v Libavé i americké rakety?
14. 3. 2008 ZÍTRA POCHOD PRAHOU: Ne radaru -- ne cizím vojskům
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 ANALÝZA: Co se stalo Topolánkovi po volbě prezidnta? Štěpán  Kotrba
14. 3. 2008 Stalo se: Před 25 lety unesli povstalci UNITA v Angole 66 československých občanů
14. 3. 2008 Dcera nepřítele státu: Psychologické vlivy na děti obětí 50. let Jana  Švehlová
14. 3. 2008 Dcery padesátých let
14. 3. 2008 Robokamery pro zpravodajskou televizi Z1 stejné jako u goril Štěpán  Kotrba
14. 3. 2008 "Zveřejnili jste o mě nepřesné a nepravdivé informace. Uveďte je na pravou míru." Jiří  Čunek
14. 3. 2008 Čína přiznala, že tibetští mniši protestují
14. 3. 2008 Ida Chickenová Edgar Lee Masters
14. 3. 2008 Česká televize získala ocenění "Dobrá značka 2008"
13. 3. 2008 Studie Pentagonu: Bushova administrativa lhala o vazbách Iráku a Al-Kaidy
14. 3. 2008 Dvě poznámky k ne-diskusi o sudetoněmeckých záležitostech Eva  Hahnová
13. 3. 2008 Sudetoněmecký landsmanšaft v Praze: Diskutovat s vámi nebudeme
14. 3. 2008 Otázky vrchnímu pražskému Sudeťákovi Štěpán  Kotrba
14. 3. 2008 Kubánci nyní smějí vlastnit počítač Fabiano  Golgo
13. 3. 2008 Poetismus Karel  Teige
12. 3. 2008 O americkém vzpomínání Eva  Hahnová
14. 3. 2008 Transafghánský plynovod: pointa nových strategických plánů v Afghánistánu
13. 3. 2008 Cena ropy překonala rekordních 110 USD za barel
14. 3. 2008 Lovelock a "vědecky" puncovaná beznaděj Karel  Dolejší
14. 3. 2008 Pokleslá forma a nepřesnosti Jan  Rovenský
13. 3. 2008 NATO nespěchá na protiraketovou obranu
14. 3. 2008 Záměna léků je naprosto správná Wenzel  Lischka
14. 3. 2008 Válka, kterou Mašínové nerozpoutali Pavel  Urban
14. 3. 2008 Únava ze Sarkozyho, III. část Josef  Brož
13. 3. 2008 VOV: Tři kandidáti do Rady Českého rozhlasu neměli lustrační osvědčení
13. 3. 2008 Guardian: Jsou skutečně dnešní Spojené státy jako Československo v roce 1975?
13. 3. 2008 Zeitgeist s českými titulky Jan  Zeman
13. 3. 2008 Tamáš odcestoval do USA, setkal se s Chomskym
13. 3. 2008 Barroso varoval Česko před podrazem na Evropskou unii
13. 3. 2008 Lidé, pronásledovaní stalinským režimem, žijí dnes v bídě
13. 3. 2008 Školy nejsou téma pro referendum -- ostatně radar také ne, tak čemu se divíme
13. 3. 2008 O soudnictví a cizích loukách Petr  Hajn
13. 3. 2008 Exekutor po česku jako katův pohůnek Aleš  Uhlíř
13. 3. 2008 Operace Iraqi Freedom: Vojenské vítězství, politická prohra Karel  Dolejší
12. 3. 2008 Radar nezachytí rakety včas
12. 3. 2008 Independent: Ohlušující mlčení
12. 3. 2008 Homo economicus jako mýtus František  Koukolík
30. 11. 2007 Jací jsme
12. 2. 2008 Hospodaření OSBL za leden 2008