2. 3. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
2. 3. 2007

Ekologie nebo nový "vědecký světový názor"?

(reakce na dnešní environmentalistickou diskusi)

Nedávno jsem nabídl čtenářům internetových médií svůj článek, který vyšel vloni v listopadu v časopise Euro (vůbec jsem tenkrát netušil, jak bude toto téma začátkem letošního roku populární.) Šlo o recenzi dokumentárního filmu Nepříjemná pravda (An Inconvenient Truth, USA 2006, režie D. Guggenheim), jehož jediným protagonistou byl bývalý Clintonův viceprezident Al Gore. Tvůrci filmu získali před několika dny od místní filmové akademie hned několik oscarových sošek. Někomu už toto samo o sobě možná postačí k tomu, aby se nahlas smál všem, kteří měli ke způsobu, jakým film oslovoval diváka, své výhrady.

Autor je poradcem Václava Klause.

Na svůj článek -- filmovou recenzi - jsem obdržel několik reakcí čtenářů, z nichž dnes vyberu ty nejtypičtější "vědecké argumenty", s nimiž polemizuji.

Sledování člověka jakožto součásti živé přírody je samozřejmě předmětem zkoumání mnoha vědeckých disciplin z oblasti přírodních věd.

Problém ale vzniká v okamžiku, pokud tito přírodní vědci chtějí formulovat svá konkrétní doporučení pro to, jak má člověk jednat jako společenský tvor: kterých kroků se má volně a vědomě zříci (=nesmí), ke kterým by naopak měl uvědoměle přistoupit (=musí), případně jakým způsobem by měl vytvořit své priority a preference pro všechny ty své činnosti, které se mezi těmito dvěmi extrémními póly (nesmí a musí) nacházejí, čili všechno to, co člověk může a nemusí činit.

Například v USA po II. světové válce zaujal širší veřejnost svým výzkumem sexuálního chování člověka entomolog a zoolog Alfred Kinsey (1894 -- 1956). A ačkoliv jeho výzkum samozřejmě nebyl prost různých kontroverzí a mnohých etických problémů, je jeho autor dodnes považován za jednoho ze zakladatelů sexuologie jako samostatné vědní disciplíny.

Obdobně o několik let později se biologickému a antropologickému pohledu na chování člověka věnoval britský zoolog a etolog Desmond Morris (narozen 1928). Proslavil se i u nás zejména svým původně poněkud kontroverzním dílem Nahá opice (1967), avšak jeho celkový příspěvek k poznání lidského jednání jako biologického druhu zůstává nezpochybnitelný.

V každém okamžiku je však zde jasné, že nejde o společenskovědní či dokonce politická doporučení, ale o (například statistická šetření opřené) zkoumání čistě biologických projevů člověka, které patří, podobně jako například lékařství, do přírodních věd, a nikoliv do oblasti věd společenských. Každá z těchto oblastí pak také disponuje jinými metodami, kterými zkoumá předmět svého studia.

Jistá studentka "environmental science" mi ve svém zoufalství nad mými neznalostmi přírodních věd napsala: "ZEME PLACE KVULI VAM!!!!!!!!!!!!!

(...) Jelikož z Vaší reakce jsem mela opravdu pocit ze o tomto tématu slyšíte poprvé v živote, Rada bych se Vás zeptala zdali když se zamýšlíte nad Vašimi znalostmi v oboru přírodních věd a ekologie, k jakému závěru dojdete?(...) Z hluboké duše jsem zklamána Vaší reakcí a neprofesionálním způsobem. Z Vašeho článku jsem byla akorát schopna přečíst kritiku a nesouhlas, bohužel nezaložené na adekvátních a plnohodnotných argumentech. (...)

Student oboru aplikovaná ekologie mi ve svém pětistránkovém mailu píše:

Jedinou, podle meho nazoru ale nepodstatnou, pravdu mate v tom, ze dany dokument byl trochu vice emotivne ladeny (viz vypraveni o Alovych clenech rodiny.) ...(...) znate lepsi metodu, jak lidi presvedcit ke zmene jejich chovani ? (...)

Neni to prednaska pro vrchni ekologickou elitu na akadem icke pude, ale jde o to, aby to zmenilo lidske chovani.(...) Vypada to, jako byste zapominal, ze lide jsou take zive bytosti vyvinuvsi se z prirody, presneji ze zvirat. Samozrejme ze clovek potrebuje nejakou radost, mit volnost a jine veci (stejne jako kazdy jiny tvor)

M. Petřík : A v tomto je přesně zásadní spor : člověku nepostačuje ten stupeň volnosti, jaký obvykle postačuje zvířatům, člověk jako společenský tvor se zde od ostatní živé přírody liší natolik, že přístupy přírodní vědy ekologie, kterou naprosto ctím a respektuji, a které plně a bezezbytku postačují právě pro popis živé přírody, přestávají postačovat tam, kde jde o člověka jako společenského tvora předmět studia společenských věd.

ale alarmujici je, kam nas tyto, v nasem podani zvracene potreby, vyvijene technologie a v neposledni rade kapitalisticke smysleni a konzum, zavedlo. Podivejte se okolo sebe, treba v obchodech, kolik jen vyrobku je tam k dispozici. (...) Konzumni zivot je to nejhorsi, co nase spolecnost vyvinula. (...)

Takto smýšlející mladí vědci mají v podstatě dvě základní možnosti: buď bude pokračovat tímto dosavadním způsobem, který naznačují, nebo toto své znepokojení nad stavem světa vyjádřit poněkud obvykleji, jako to ostatně činí většina jejich vrstevníků.

Pak doporučuji návštěvu nějakého vhodného rockového konceru a odreagovat se poslechem nějaké vhodné písničky, například této od skupiny Kabát:


Porcelánový prasata

Porcelánový prasata prachama narvaný
Auta chaty bazény a ruce špinavý
Dámy celý ze zlata co zlatý zuby maj
Chovaj si ty svý prasata a občas jim i daj

Refrén:
Tak jdem proč ne všechno to rozbijem
Tak jdem proč ne trochu si užijem

Instituce blbostí jo jsou i takový
Co zvedaj ruce na povel paňáci hadrový
BMW co vozej vozící se prdele
Co bojej se že se tu něco semele
Pomazaný hlavy co maj patent na rozum
Držky plný žrádla kosti odhazujou psům
Televizní bedny kde nám tyhle chlapy lžou
Rozbijem je taky i když za to nemůžou

Problém je totiž v tom, že ačkoliv se mnohé s ekologií související disciplíny (stále z oblasti přírodních věd) zabývají některými projevy člověka jako každého jiného živočišného druhu, někteří uživatelé těchto disciplín pak automaticky přistupují k různým naléhavým doporučením, které ovšem kategoricky kladou na člověka jako na společenského tvora, nikoliv tvora biologického. Taková doporučení jsou ale vždy předmětem studia společenských věd, nikoliv přírodních věd, a je nezbytné respektovat ta pravidla společenskovědního diskursu, kterým se liší od věd přírodních.

Film An Inconvenient Truth, o kterém je zde řeč, byl přesnou ukázkou tohoto přístupu. Nešlo o ekologii, a za ekologa či jakéhokoliv jiného, obdobného přírodního vědce se bývalý vrcholný politik USA ostatně ani nevydával. To, co bylo předvedeno, by bylo možno označit za propagaci politické ideologie enviromentalismu či ideologie ekologismu.

Ekologickým zkoumáním se Al Gore skutečně nezabýval, zcela jistě k tomu v žádném případě ani nesměřoval, a nepodezírají jej z toho ani jeho zastánci.

Klíčem k pochopení podstaty tohoto "dokumentárního" filmu je tedy dotaz, který se objevuje v závěru e-mailu dalšího čtenáře: Anebo tato záležitost souvisí s politikou více, než je nám nestraníkům či prostým občanům pochopitelné?

Srovnejme tedy to, o čem hovoří Al Gore a citovaní pisatelé s tím, co je skutečně předmětem činnosti příslušného vědeckého pracoviště z oboru ekologie.

U nás je jím především Ústav systémové biologie a ekologie Akademie věd České republiky. Je pokračovatelem části vědecké aktivity bývalého Ústavu systematické a ekologické biologie ČSAV v Brně a Ústavu krajinné ekologie ČSAV v Českých Budějovicích. Předmětem hlavní činnosti ÚSBE je vědecký výzkum zaměřený na analýzu dynamiky přírodních systémů, jejichž základní charakteristikou je prostorová a funkční dynamika v jistém zjednodušení sledovatelná na základě analýzy toku energie, látek a informací daným systémem. Vědecká činnost ÚSBE se orientuje na systémový přístup výrazně spojený s metodologickou náplní širšího oborového pojmu systémová biologie/ekologie.

Dalším pracovištěm je například Oddělení ekologie invazí Botanického ústavu AV ČR

Nadměrný počet výrobků k dispozici v obchodech, kapitalistické smýšlení a konzumní životní styl, či přesvědčování lidí ke zcela konkrétní změně jejich chování předmětem zkoumání ekologie jako přírodovědné vědní disciplíny v žádném případě není.

Přesně k takové změně lidského chování však směřoval zmiňovaný film Al Gora, patřící do žánru běžné politické agitace.

                 
Obsah vydání       2. 3. 2007
4. 3. 2007 Moravec řídil diskusi věcně a profesionálně Štěpán  Kotrba
3. 3. 2007 Odpověď od Václava Moravce Václav  Moravec
4. 3. 2007 Bída akademické argumentace Bohumil  Kartous
3. 3. 2007 Americké antirakety se budou střílet do jiných zemí
3. 3. 2007 Rada proti rádiu Štěpán  Kotrba
4. 3. 2007 Generální prokurátor nechal soudním příkazem zakázat BBC, aby informovala o soudním slyšení o obviněních z vládní korupce
3. 3. 2007 Půst aneb filipika proti rituálům Zdeněk  Bárta
3. 3. 2007 Greenpeace: Zajistěte vyvážené informování veřejnoprávní České televize o amerických základnách, nebo odstupte!
3. 3. 2007 Přesun z IHT do Blesku? Michal  Brož
3. 3. 2007 Prohlášení starostů obcí a měst okresu Příbram k radaru USA
2. 3. 2007 Konečně reakce z České televize
3. 3. 2007 Václav Moravec: Propagandistické Britské listy nečtu
3. 3. 2007 Dopis Václavu Moravcovi Jan  Čulík
3. 3. 2007 Věc: Dopis Václava Moravce "jednomu čtenáři", bez data Milan  Nápravník
1. 3. 2007 Janečku, proč cenzurujete a zkreslujete v ČT veřejnou debatu?
3. 3. 2007 Doporučení Sašovi Vondrovi
2. 3. 2007 Proč Šiklová a Kocáb Bohumil  Kartous
3. 3. 2007 Prostá ideologie Jiřiny Šiklové
3. 3. 2007 Tři čtvrtiny obyvatel ČR chce referendum o základně, ČT jejich zástupcům neposkytne prostor
2. 3. 2007 "Nejvíce o americké základně dezinformují TV Nova a Britské listy"
2. 3. 2007 Petru Suchému: Prosím, vysvětlete, jak Britské listy dezinformují veřejnost
2. 3. 2007 Pokud bych to před volbami věděla...
1. 3. 2007 Nedělní Moravcova televizní debata bude zase propaganda
2. 3. 2007 Janeček a Šámal odmítají hovořit s iniciativou Ne základnám
2. 3. 2007 Nejde o názor, ale o to, zda jej někdo vůbec může vyslovit
2. 3. 2007 Smutný pád Václava Moravce Bohumil  Kartous
2. 3. 2007 Kdo vybíral účastníky vaší nedělní "debaty"?
3. 3. 2007 Úroveň Britských listů je stylisticky slabá
2. 3. 2007 Pozor! Nebavte se s televizí Nova Alex  Koenigsmark
2. 3. 2007 14. adar: Purim ad lo jada - až do ztráty vědomí Daniel  Mayer
2. 3. 2007 Rány egyptské Jiří  Staněk
2. 3. 2007 V práci mě diskriminují: Jsem žena
2. 3. 2007 Trojí bída komunismu III. aneb nacionalismus některých obhájců Marxe Bohuslav  Binka
2. 3. 2007 Mýlil se Marx? Milan  Valach
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 BBC byla informována o pádu mrakodrapu v komplexu WTC půl hodiny předem Michal  Brož
2. 3. 2007 Dojem z léta F. X. Šalda
2. 3. 2007 Základny a svoboda tisku, aneb Největší nebezpečí hrozí čtvrté mocnosti v demokratickém státě od těch, kterých se neptají... Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Ekologie nebo nový "vědecký světový názor"? Michal  Petřík
2. 3. 2007 Horečka rychlosti Michal  Rusek
2. 3. 2007 Poděkujme základnou Američanům, aneb kulturní maloměšťáctví v apelu Alexandra Vondry Jan  Paul
2. 3. 2007 Nejabsurdnější bankovní poplatek v ČR
2. 3. 2007 Bez okupace jsme ruské základny nepřijali, odmítněme dnes americké Miloš  Pick
2. 3. 2007 Svaz zlodějů požaduje od státu náhradu ušlého zisku Wenzel  Lischka
2. 3. 2007 ANO REFERENDU -- jako politická strana? Milan  Daniel
1. 3. 2007 Vitex v Berouně: Kterak jsem zmlátil robocopa špejlí Vítězslav "Vitex" Dvořák
1. 3. 2007 Diskuse o radaru: Je na co být hrdý? Jan  Sládek
1. 3. 2007 Protestantské poselství MF Dnes: Andělé v tryskáčích Bohumil  Kartous
18. 2. 2007 Hospodaření OSBL za leden 2007
22. 11. 2003 Adresy redakce