23. 1. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
23. 1. 2007

Americké radary na českém území? Byznys s hloupostí.

Současná polemika, která se vede na toto téma, je opět vedena diletanty. Opět nemají prostor ani slovo (možná mají, ale nikde jsem to neregistroval) odborníci, profesionálové. Nikdo nevystoupil se základními dvěmi aspekty, které rozhodují o tom, zda umístit nebo neumístit tyto radary na našem území. O co tedy jde? Přání USA umístit radary včasné ostrahy na našem území pramení minimálně z několika důvodů.

Americká základna jako TÉMA BL

1. Nikdo nepochybuje o tom, že v USA existuje militantní klika, která potřebuje odbyt na svoje zatraceně drahé hračky. Vždyť kolik je takových plně funkčních radarových systémů na světě? Ne plánovaných, ne rozestavěných, ale opravdu funkčních! Ptali jste se? Má vůbec český občan představu o finančních nákladech na toto zařízení, které bude financovat i náš stát? Asi se to s ohledem na utajení celého projektu nedozví. Jen se operuje s tím, kolik to přinese našemu státu pracovních míst, a jak je to strašně důležité vzhledem zachování naší bezpečnosti. Vždyť jsme přeci členové NATO, tak tedy tlusťochu zaplať, když jsi členem. Kdo bude platit ty zaměstnance? Provoz? Náklady na výstavbu? Technologii? Infrastrukturu? Kdo bude tolerovat oficiální americkou obsluhu? Je naivitou si myslet, že celý systém budou obsluhovat Češi. Ti, stejně jako na ruská jaderná sila, nebudou mít přístup ani jako uklízeči či svačináři...

Tady je na místě se zmínit o možných ekvivalentech této zbraně. Že to zbraň je, o tom není pochyb, kdo nevěří, ať se zeptá třeba nějakého "záložáka"...

Vlastní radarový systém včasné ochrany je velmi vágní, protože slouží v prezentovaných argumentech jako ochrana před... před čím? Před Severní Koreou? Pákistánem? Iránem? A nebo před imaginárním čínským nebo ruským nebezpečím? Hysterie hrozeb se dá rozpoutat kdykoliv a jakkoliv. Náhodným odpalem prostřednictvím špionážní operace. Sehnáním jedné rakety a jejím předáním frustrovaným radikálům odkudkoliv. Střízlivý člověk, který se podívá na mapu a uvědomí si, kterým směrem má být tento systém zaměřen, pochopí. Na západ? No to ne, vždyť tam jsou samí členové NATO. Na jih? Hm, asi taky ne. His sunt leones a Alpy. Na sever? Nonsens, tam je jen Polsko, a to, jak víme, je opět členem NATO. Tedy kam? Aha, asi na východ. Jo, jo, ano, na východ. A proč? Myslíte si, že v současné době představuje Ruská federace takové nebezpečí, že je třeba se na to připravit? Podle USA ano, i když to sotva přiznají. Je to nesmysl? Svým způsobem. No prostě, jde pouze o peníze, ty jak je známo, jsou vždycky až na prvním místě.

Ekvivalentní řešení? Ano, existuje. Po prvé ve technologické podobě -- to jsou prosím ty malé vojenské družice Made in USA, které stále krouží i nad námi a hlídají kde co, i odpálení raket, včetně okamžitého hlášení. Po druhé v lidské podobě. No, je to prostě normální rozvědčík, či špion -- je otázka, jakému označení dáváte přednost. Profesionálně se tomu většinou říká ilegál. Človíček, který pracuje pro "druhou stranu" v utajení a požívá maximální důvěry "hostitele". Tento človíček je schopen s podstatně větším časovým předstihem než jakýkoliv radar varovat před možným raketovým útokem. Nepochybujte o tom, že tito lidé existují. Tak proč ještě další systém? Protože první popsaný již existuje a druhý je příliš laciný a pracný. Tedy opravdu jde jenom o odbyt nového "efektivního" zařízení. A drahého. A protože USA už dlouhodobě nedisponují vhodně kvalifikovanými, jazykově i kulturně vybavenými, dlouhodobě umístěnými a dlouhodobě podporovanými lidmi v zájmových lokalitách. Pusťte černocha do Koreje, Číny či Ruska dělat rozvědčíka-ilegála...

2. Uvažovali jste o tom, proč si USA vybraly zrovna ausgerechnet Českou republiku? Má totiž už sedmnáct let vůči USA nejloajálnější vlády v Evropě. Asi namítnete, vždyť se bude stavět raketová základna v Polsku. Jste si tím jisti? To je totiž pouze prognóza. Teprve až bude u nás vybudovaný radarový systém včasné ochrany (a bude fungovat!), pak teprve bude vyvinut náležitý tlak na Poláky. Zatím se o tom pouze jedná. A že se Polákům do toho nechce tomu věřte. Máte-li někoho známého v Polsku, tak se ho zeptejte. Tedy proč u nás; protože jsme povolní.

A hlavní důvod je : že to USA v případě válečného konfliktu NEOHROŽUJE!

Tady je třeba drobného vysvětlení. Uvažujme teoreticky, že budeme chtít zaútočit na NATO, potažmo na USA. Každý stratég (i americký, mimochodem stejné strategie využily USA i ve válce v Zálivu) v prvním kroku útoku uvažuje asi takto: první bod -- a nejdůležitější -- je oslepit protivníka. A co je radar včasné ostrahy? To jsou oči! Tedy? Vždy prvotním cílem! Jinými slovy, první zásahy jsou vedeny právě na tyto radarové základny! A ne balistickými raketami, ale konvenčnějšími zbraněmi (letectvo, laserem naváděné střely, diverzní útok apod.) Myslíte si, že to USA bude vadit? Naopak, zničení těchto radarových základen je teprve to pravé varování, že přichází útok "doopravdy". Aha, jo, ale zaplaťbůh není to u nás (v USA) -- ale už víme, že se něco děje. Tož asi tak.

3. USA chtějí mít kontrolu. Ano. Nad vším, co se na světě děje. Že je to arogantní? Nedejte se vysmát, to jste to nevěděli dříve? No, vraťme se k radarům. Ono totiž toto zařízení se nepoužívá pouze, jak je proklamováno, "jako bezpečnostní štít" , ale také pro velmi intenzivní jakoukoliv kontrolu vzdušného prostoru. Proto se to Ruské federaci nelíbí, a ne jenom jim. Vám by se líbilo, kdyby vám soused nakukoval do kuchyně, co vaříte? Ale ovšem, tady je to v zájmu a rámci bezpečnosti. Čí? Naší? Ne. Uvědomme si, že se nejedná o sousedy , ani o kluky, co si hrají na Indiány. Jedná se totiž o legalizovanou špionáž (chcete-li tedy kontrolu) vzdušného prostoru suverénních okolních států! Opravdu se pořád bojíme, že nás "Rusko" napadne? Pokud ano, "zavře kohoutek" nějak nenápadně -- třeba simulací čečenského útoku výbušninou na ropovod uprostřed zimy - a to je daleko účinnější taktika boje. Tedy to máte další faktický důvod, proč umístnit americké radary na českém území. Pro ochranu vlastního území má totiž Česká republika vlastní, daleko účinnější a neodhalitelnou zbraň -- následníka radarů Tamara, mobilní systémy Věra. Vždyť je vyvíjela třicet let, vyrábí je a nějaké občas i vyveze. Takový pasivní radar či jejich síť nelze detekovat, protože samy nic nevyzařují, a přitom objeví a dokážou, vybaveny softwarem na řízení palby navést vlastní raketu i na neviditelný strategický bombardér. Stovka současně letících cílů může být monitorována a raketové nosiče o rychlosti 5-12 Mach naváděny na cíl... Přesně. Bez varování. Jak se Američané kdysi přesvědčili v Jugoslávii. Dva systémy stačí pro ochranu vzdušného prostoru ČR tak, že objekt detekují a počítají trajektorii už na území sousedů. Prst na spoušti nebude ve Washingtonu, ale v Praze.

4. I radar ze základny lze použít jako řídící element pro útočnou akci (ono je to naznačeno, ale velmi zaobaleně) -- a jsme zase u militantního myšlení USA (a také paranoidního). Jinými slovy, je to opět získání určitého prvku nadvlády, tedy, mám-li tento systém, mohu také zaútočit, ne jenom čekat, až na mne (rozuměj : na USA) něco poletí. A hlavně z pozice mocenské politiky -- zastrašovat.

Mám --li to celé shrnout, tak tedy Orwell se svým "1984" se zatraceně spletl v orientaci světových stran.

V současné době Mráz opravdu vane ne z Kremlu, ale z Washingtonu.

Autor je profesionál v oblasti elektroniky, zaměstnanec pobočky nadnárodního koncernu v ČR.

                 
Obsah vydání       23. 1. 2007
23. 1. 2007 Důvěra v George Bushe mezi americkými občany je na rekordním minimu
23. 1. 2007 Setrvačnost Bílého domu Oskar  Krejčí
23. 1. 2007 Tony Blair odstoupí, pokud bude proti některému jeho poradci zahájeno trestní stíhání
23. 1. 2007 Šéfredaktor deníku Daily Mail obvinil BBC z "kulturního marxismu"
23. 1. 2007 Michael  Marčák
23. 1. 2007 Pod raketovým cedníkem Česko a Polsko jedno jsou Milan  Daniel
22. 1. 2007 No to je bomba, jak funguje Policie ČR... Štěpán  Kotrba
23. 1. 2007 Čerešňa Lubomír  Feldek
22. 1. 2007 Vážení členové strany Zelených! Petr  Uhl
22. 1. 2007 Petr Uhl vystoupil ze Strany zelených Milan  Daniel
23. 1. 2007 Důvěra: čí, komu, k čemu ? Egon T. Lánský
23. 1. 2007 Na Slovensku horko
22. 1. 2007 Prodi chce očistit televizi RAI od politických i komečních vlivů - ví proč Štěpán  Kotrba
23. 1. 2007 Kde jsou dnes mladí technici a přírodovědci? Štěpán  Kotrba
23. 1. 2007 Americké radary na českém území? Byznys s hloupostí. Luboš  Wišniewski
22. 1. 2007 Guardian: Češi schválili stavbu základny pro amerického "Syna Hvězdných válek"
22. 1. 2007 Osvícený despotismus Alexandra Vondry Bohumil  Kartous
22. 1. 2007 Pohrdání demokracií Tomáš  Stýblo
22. 1. 2007 Na Američany oživený závod ve zbrojení ekonomicky doplatí Česká republika
22. 1. 2007 Objektivní informace formou tištěného letáku?
20. 1. 2007 Lhali vám, občané, lhali. A lhali vám skoro všichni... Štěpán  Kotrba
22. 1. 2007 Vláda založená na zradě Milan  Valach
23. 1. 2007 Eko-energie, rozpor slov a činů této vlády Petr  Petržílek
23. 1. 2007 Zpravodajství iráckého odboje za dny 1. -- 15. ledna 2007
23. 1. 2007 Výchova vysokoškoláků "free" hudbou Štěpán  Kotrba
22. 1. 2007 Iluze liberální spravedlnosti Milan  Valach
23. 1. 2007 Děti ráje Alex  Koenigsmark
20. 1. 2007 Raketová základna v ČR a Britské listy formou celostátního letáku?
20. 1. 2007 Melčák a Pohanka: Stejný projev idiocie, jaký ČSSD projevila při volbě Klause prezidentem Jiří  Jírovec
31. 12. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2007 Pod raketovým cedníkem Česko a Polsko jedno jsou Milan  Daniel
23. 1. 2007 Americké radary na českém území? Byznys s hloupostí. Luboš  Wišniewski
22. 1. 2007 Objektivní informace formou tištěného letáku?   
22. 1. 2007 Osvícený despotismus Alexandra Vondry Bohumil  Kartous
22. 1. 2007 Na Američany oživený závod ve zbrojení ekonomicky doplatí Česká republika   
22. 1. 2007 Petice proti panujícím politickým poměrům a americké vojenské přítomnosti v ČR Jiří  Mašek
22. 1. 2007 Guardian: Češi schválili stavbu základny pro amerického "Syna Hvězdných válek"   
21. 1. 2007 Rusko se základny nebojí, ale české rozhodnutí nezůstane bez následků   
20. 1. 2007 IDnes: "USA se rozhodly umístit v Česku radar protiraketové obrany"   
20. 1. 2007 Raketová základna v ČR a Britské listy formou celostátního letáku?   
20. 1. 2007 Lhali vám, občané, lhali. A lhali vám skoro všichni... Štěpán  Kotrba
20. 1. 2007 Nechceme rakety ani radar   
12. 1. 2007 Nová ministryně obrany Parkanová nemluví pravdu - americká základna Česko neochrání Štěpán  Kotrba
10. 1. 2007 Rakety a jejich dvojí politická funkce Miroslav  Polreich
8. 1. 2007 Začátek roku už je, ale americká vláda stále neřekla, jestli chce stavět raketovou základnu v Česku Štěpán  Kotrba

Teroristická hrozba a politické hry RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2007 Americké radary na českém území? Byznys s hloupostí. Luboš  Wišniewski
21. 1. 2007 Rusko se základny nebojí, ale české rozhodnutí nezůstane bez následků   
20. 1. 2007 Lhali vám, občané, lhali. A lhali vám skoro všichni... Štěpán  Kotrba
9. 12. 2006 Iráckému fóru: Dělejte sami, co umíte, a neberte totéž právo jiným Vladimíra Al-Maliki Levá
8. 12. 2006 Arabský kontext z anglického překladu do českých reálií Vladimíra Al-Maliki Levá
8. 12. 2006 Komu slouží "Pražská výzva pro Irák"?   
7. 12. 2006 Pražská výzva: obrana proti Neffovým pomluvám cestou práva Vladimíra Al-Maliki Levá
7. 12. 2006 Nikoliv naším jménem   
7. 12. 2006 Iráčtí vládní úředníci obviněni z týrání - kdo je vlastně v Iráku zločinec? Štěpán  Kotrba
7. 12. 2006 Mohla by se "protiirácká" konference konat na půdě anglického parlamentu?   
7. 12. 2006 Tři otázky pro Vladimíru Levou   
5. 12. 2006 Proč by v českém Parlamentu nemohla znít obhajoba i kritika USA? Štěpán  Kotrba
5. 12. 2006 Zaorálek: Naším cílem bylo vysvětlovat, spojovat a hledat společná východiska Lubomír  Zaorálek
5. 12. 2006 Spin doctoring Mladé fronty Dnes aneb příliš drahá smrt Štěpán  Kotrba
4. 12. 2006 Je redaktor ČT Martin Rusek nemanželským synem Saddáma Husseina? Lubomír  Brožek

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2007 Americké radary na českém území? Byznys s hloupostí. Luboš  Wišniewski
23. 1. 2007 Pod raketovým cedníkem Česko a Polsko jedno jsou Milan  Daniel
20. 1. 2007 Lhali vám, občané, lhali. A lhali vám skoro všichni... Štěpán  Kotrba
10. 1. 2007 Rakety a jejich dvojí politická funkce Miroslav  Polreich
7. 11. 2006 Protiraketová obrana USA: družicový systém SBIRS Stanislav  Kaucký
13. 10. 2006 Bezpečnost v Asii - alarmující doprovodná akce Fóra 2000 Miroslav  Polreich
3. 10. 2006 Protiraketová obrana USA: Výsledky testů budí rozpaky v odborných kruzích Stanislav  Kaucký
28. 8. 2006 Protiraketová obrana USA: XBR a SBX radary Stanislav  Kaucký
2. 8. 2006 Cizí protiraketová základna v Česku? Stanislav  Kaucký
19. 7. 2006 O raketách bez iluzí Oskar  Krejčí
2. 6. 2006 Veřejná zpráva se stala tajnou. Proč? Až po volbách...   
31. 5. 2006 Šifra mistra Blaira Robert  Kvacskai
30. 5. 2006 Staly se Britské listy cílem dezinformační hry, anebo předseda výboru pro obranu a bezpečnost Parlamentu Jan Vidím zatajil poslancům důležitá fakta? Štěpán  Kotrba
25. 5. 2006 Americké antiraketové základny v Evropě: Je docela jasné, proti komu Karel  Dolejší
23. 5. 2006 Čím méně se o něčem chce někomu mluvit, tím hůř to půjde zamlčet Oldřich  Průša