Opičákovo doplnění

12. 9. 2006 / Ivan Brezina

rekce na text Jindřicha Kalouse "Perly Ivana Breziny"

Jindřich Kalous ve své replice na můj text o ropném zlomu konečně české veřejnosti odhalil kořeny mé kritiky chmurných vizí ekologické apokalypsy. Jsou to mé opičí geny! S takto bizarně a urážlivě nastavenou argumentací nelze polemizovat, protože bych se tím snížil na stejně ubohou úroveň.

Rád bych proto jen doplnil pár odkazů ke Kalousovým obviněním, že prý vkládám druhým do úst něco, co nikdy neřekli. "Velice by mě zajímalo, ve kterém z nesčetných veřejných vystoupení členů a příznivců Hnutí Duha Brezina zjistil, že nás chtějí uvrhnout zpět do 8. století," píše Kalous. Takže:

  • Podtitul časopisu Hnutí Duha Sedmá (dříve Poslední) generace zní: "časopis pro obnovu přirozených vztahů." Co mají vydavatelé touto charakteristikou na mysli? V roce 1999 otiskli rozhovor s etnografem a folkloristou Františkem Krejčou [1], který říká: "Naši předkové vlastně chápali celou Zemi jako živou bytost,. Představa živé a oživené Země k nám přichází z prastarých časů, z dob animistických kultů, z časů, kdy se naši předkové živili jako lovci a sběrači."
    Omlouvám se tedy za svou chybu: nejde o obdiv k 8. století, ale k době historicky mnohem mnohem vzdálenější.
  • O tom, že zařazení rozhovoru mělo hlubší význam, svědčí pravidelná rubrika Sedmé generace, příznačně nazvaná Kořeny budoucnosti. Příznivci Hnutí Duha se tu detailně dozvídají, jak se žilo kdysi, počínaje lidovými zvyky a konče třeba detailními popisy primitivních technologických postupů. Nejde tedy jen o nějakou romantickou nostalgii po zašlých časech - jde o vážně míněné návody pro budoucí život. Bývalý šéfredaktor časopisu Jakub Patočka ostatně v jednom z úvodníků charakterizoval rubriku Kořeny budoucnosti jako "hledání pozitivních východisek".
  • "Patřím k velkým obdivovatelům primitivního kmenového způsobu života, ba co více, trávím pravidelně prázdniny na indiánském táboře v týpí, kde v mnohém platí společenská pravidla indiánských kmenů, kde se praktikují jejich obřady a kde se vědomně snažíme žít co nejprimitivnějším způsobem," dozvídáme se z jednoho diskusního příspěvku v časopisu [2]. "Považuji primitivní způsob života národů, které uměly žít v souladu s přírodou, za jedno ze základních duchovních východisek dnešního ekologického hnutí."
  • V roce 1993 vydalo Hnutí Duha knihu svého guru, sociologa Jana Kellera Až na dno blahobytu. Autor v ní požaduje odstranění státní moci, zrušení dálkového obchodu, zastavení demokratické soutěže politických stran a znovuzavedení života v "lokálních zemědělských komunách za podmínek fyzicky náročného zahradničení". Takhle nějak vypadala Evropa v e starověku. Ve 20. století pak Kellerovu vizi v praxi vyzkoušeli Rudí Khmérové v Kambodži v letech 1975 - 1979.

[1] Diamanty v písku. Rozhovor s Františkem Krejčou, Sedmá generace 9/1999

[2] Jana Hajduchová: Nostalgie po neolitu?, Poslední generace 5/1997

Jan Keller: Až na dno blahobytu - nakladatelství hnutí Duha, Brno, 1993; Hnutí DUHA, 1995. ISBN 80­902056­0­7; EarthSave CZ, 2005. ISBN 8090308570, EAN 9788090308572

Vytisknout

Obsah vydání | Úterý 12.9. 2006