12. 3. 2003
O munici z ochuzeného uranuUranová munice (UM) je předmětem důsledného zakrývání skutečností a manipulace ze strany USA. Některé věci lze tedy pouze odhadovat. Na UM se přesto zaměřila pozornost jak četných odborníků tak i občanských iniciativ.
Okolnosti jejího působení jsou asi dostatečně známé, takže jen na okraj. V Německu se tímto tématem zaobírá např. Pracovní skupina analýzy životního prostředí Fyzikálního ústavu University Oldenburg ZDE. Autor odpovídá na čtenářské reakce na článek I anglosaské právo zůstává právem ZDE |
USA masívně použily uranovou munici v Iráku (ca. 230 tun uranu), Bosně a Hercegovině a Kosovu (dohromady ca. 11,5 tun). Uranová množství se vztahují na oficielní údaje USA a NATO o množství použité munice, odhady nezávislých organizací jsou vyšší. Nejvíce UM vystřílela americká armáda na již ustupující iráckou armádu u Basry, celé okolí je silně kontaminováno. Zatímco v roce 1988 tam bylo registrováno 34 případů rakoviny a leukémie, o deset let později jich bylo 488, potraty a těžká znetvoření nepočítaje. V současné době se každným dnem narodí 1- 2 znetvořených dětí. Pohled na tělíčka s třemi nohami či naopak bez hlavy je otřesný. Exkurzi nemocnice bych doporučil nejen anglosaským vůdcům a politologovi Pehe, nýbrž i pánům Špidlovi, Tvrdíkovi a zejména křesťanovi Svobodovi, i s jejich rodinami. Postiženi jsou i sami američtí vojáci. 183 629 veteránů podalo v důsledku chronického onemocnění (tzv. "Gulf-War Syndrom") žádost na zneschopnění, do 1. ledna 2000 jich 9592 zemřelo. Živí i mrtví jsou naprosto mimo jakoukoliv pozornost či dokonce péči americké vlády a úřadů. Onemocnění stejného rázu se objevila i u francouzských, italských, španělských, portugalských a belgických vojáků, kteří působily v Bosně (vyšetřováno m.j. prostřednictvím "International Action Center"). Podle zprávy OSN z května 2000 je voda v Kosovu z důvodu kontaminace k pití prakticky nepoužitelná. Informace tohoto druhu jsou veřejnosti systematicky zamlčovány. Střelnice americké armády nejsou samozřejmě na domácí půdě nýbrž v Japonsku, Jižní Korei, Puertu Ricu. Požívání UM představuje podle nevládních právních analýz prohřešek proti (prosím za pochopení, pokud mnou uvedená jména neodpovídají jejich běžně užívanému českému překladu):
|