6. 2. 2003
Severní Korea si vyhrazuje proti USA právo prvního, preventivního jaderného úderuSeverní Korea má právo uskutečnit preventivní jaderný úder proti Spojeným státům a nebude čekat, než Spojené státy dokončí svou válku proti Iráku, konstatoval náměstek severokorejského minsitra zahraničních věcí. Mluvčí Bílého domu nad touto hrozbou pokrčil rameny. Ari Fleischer konstatoval, že Spojené státy jsou na každý útok připraveny a že takovéto řeči či přípravy mohou poškodit jen samu Severní Koreu.
Severokorejský náměstek ministra zahraničních věcí varoval, že je prý nynější jaderná krize horší než v roce 1994, kdy stál korejský poloostrov na pokraji zkázy, a apeloval na Británii, aby využila svého vlivu na Washington a odvrátila válku. |
"Spojené státy říkají, že po Iráku jsme na řadě my," konstatoval Ri Pyong-gap, "ale my máme svá vlastní protiopatření. Preventivní útoky nejsou jen výlučným právem Spojených států." Severní Korea oznámila, že hodlá plně aktivovat provoz jaderné továrny v Yongbyonu, kde se podle podezření Západu vyrábí obohacené plutonium pro jaderné zbraně. V Severní Koreji vládne znepokojení od minulého týdne, od doby, kdy Washington oznámil, že hodlá posílit svou vojenskou přítomnost v oblasti. Severní Korea se obává, že vyslání amerických jednotek je začátek k plné vojenské konfrontaci. Současní krize vznikla loni v říjnu, kdy americký vyslanec v Pchjongjangu konfrontoval tamější režim s obviněním, že Severní Korea realizuje program výroby obohaceného uranu a porušuje tím dohodu z roku 1994, kterou skončila poslední krize. Spojené státy Severní Koreu potrestaly tím, že jí zrušily dodávku půl milionu tun topné ropy, což byl pro zemi, která zoufale trpí nedostatkem energie, citelná rána. Nejhůře je postižen sever země, ale k výpadkům elektřiny dochází i v hlavním městě, když teploty - jako nedávno - dosahují -21 stupňů Celsia. Severní Korea tvrdí, že chce využívat jaderné energie pro mírové účely. Obě strany chtějí dosáhnout řešení prostřednictvím vyjednávání, ale dosud jsou mezi nimi radikální rozdíly. Pchjongjang chce s USA uzavřít smlouvu o neútočení, ale Spojené státy konstatují, že nebudou odměňovat vydírání. Pod nátlakem na Spojené státy z Japonska a z Jižní Koreje však se v poslední době zdálo, že USA zaujmou smířlivější postoj a že budou se Severní Koreou vyjednávat.
|