5. 2. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
www.ztohoven.cz
5. 2. 2003

Kulturní monitor: Čekání na Godota - aneb do mrtvol se nekope

Skupinka mladíků, kteří se rozhodli přiživit se na "výtvarném" nápadu někoho jiného, nabízí pokračování kýče, zvaného Davidovo srdce na Pražském hradě. Manipulace s grafikou a významy vizuálních symbolů je lákavým, ale nekreativním vyjádřením "generační výpovědi" pro mnoho studentů i špatných absolventů tohoto oboru.

Kontroverzní idea výtvarného provokatéra Davida je pokračováním "christovského" období celé generace pražských výtvarníků, filmařů a divadelníků, které započalo persifláží na propagandu minulé doby a pokračovalo dehonestací různých mýtů, včetně těch národních. Místy se interpretace a desinterpretace významů jejich situačních karikatur - happeningů dotkla politických mantinelů, jindy vkusu společnosti i jejího kulturního cítění. Jindy byla s nadšením přijata jako česká, osvěžující soda s bavorským přízvukem.

"Antikřesťansky" zaměřená trnová koruna nad Rudolfinem nechala intelektuální Prahu klidnou, neb ateismus není v Čechách společensky nepřijatelný, žokej Václav na mrtvém koni pobouřil pouze starosvětské konzervativce a historizující hodnotové "klasicisty", výstava Malík urvi (čti malý kurvy) zase zranila "pouze" poražené let minulých, které nikdo jiný nelituje.

"Zimmer frei" by však zmátlo turistu a zde musela zasáhnout myšlenková sterilita a intelektuální omezenost úředníků Kanceláře prezidenta, která tak dala vysvědčení o Havlově (ne)schopnosti podívat se do křivého zrcadla na sebe sama. Stejně jako předtím Václavka a Dášeňka od praotce těchto estetických neumětelů.

Pomocí politické situační komiky, vyjádřené jazykem vizuálních kódů na sebe zkoušela otupělou pražskou veřejnost upoutat skupinka konceptualistů, známá pouze těmito post-sémantickými výstřelky. Říkají si "výtvarníci" a přitom jediným potvrzením tohoto názvu je fakt, že povětšinou prošli někerým z pražských výtvarných učilišť. Povětšinou prošli, a pouze prošli. I když semtam posbírali od svých přátel nějakou tu "uměleckou" cenu. Což v době bezkoncepčního tápání výtvarného školství (pedagogy nevyjímaje), teorie i praxe není až takové umění... Titul Mgr. pro absolventy Akademie i VŠUP vypovídá o kvalitě těchto škol i jejich absolventů v podobně absurdní symbolice. Interpretován i desinterpretován je jako magor či megera, o dalších významech raději nemluvit.

Dvakrát opakovaný vtip už není vtipem a vtip opakovaný potřetí či počtvrté prozrazuje více o tom, kdo ho říká, než o tom, proti komu je namířen. Když svou hru hraje konceptualista David, je to jeho autentický přínos do společenské diskuse o smyslu věcí. O srdci a jeho sybolice.

Na jedné straně pravda a láska, na druhé straně láska prodejná, na třetí straně hazardní hra či výsměch pathosu umělé minulosti. Každá doba potřebuje mít své šašky, jen jich nesmí být mnoho. David je tedy tolerován. Když šaška hraje hospodský, je to hra hospodského. Když šaška hraje král, je to na pováženou. Když jej hrají darkeři všeho druhu, je to hluchý, obtěžující monolog podobný grafitti, čmáranému po zdech starých paláců. Postrádá smysl, vkus i autentickou estetiku, i když "ukradený" otazník je také symbol doby.

Odcházející prezident si neuvědomil, jak stařecká a dětinská je jeho radost nad zvětšením jeho osobního "loga" i manipulacemi s ním. Symbolu, jehož autenticitu vyprázdnil on sám během dvanácti let své vlády. Neuvědomil si ani, že nespoutanost, cynismus a krutost "hereckého" mládí je v tom vyprávět anekdoty na forbíně jazykem, kterému rozumí sice většina generačně spřízněných diváků, nikoliv však sám režisér. Ten se pak diví, proč se diváci smějí tehdy, když by měli plakat a pláčou, když se mají smát...

Krutost o to větší, že Havel je dramatik. Krutost o to větší, že Havlovým absurdním hrám také mnoho lidí nerozumí a dramatik se nyní ocitl v roli venkovského diváka na odborářském představení v Národním, který se povinně směje své vlastní intelektuální nedostatečnosti a veřejné potupě.

Protože symbol zvětšený do absurdity vypovídá absurdní paralelou o absurdním dramatikovi, který tu parodii na sebe sama - absurdně - nepochopil. A tak odcházející král v posledním dějství zhasil své srdce, opuštěn jásotem davů se opíjí v nicotě, opona spadla a nikdo toho nelituje. Diváci z povinné zdvořilosti zatleskali hercům i kulisákovi a odcházejí. Mnozí zvrací a dušují se, že pokud je toto kultura, raději zůstanou nekulturní.

A tu na jeviště vbíhá pubertální mládež a láká diváky zpět do hry, která ale už skončila. Křepčí nad mrtvě opilým tělem bývalého vladaře, pitvoří se v krutém nepochopení pathosu i šalby předešlého kusu a snaží se kus toho ztichlého potlesku ukrást i pro sebe. Proč? Mají toho zapotřebí? Vždyť čas, ten jediný spravedlivý, pracuje pro ně... Protože jim samým nikdo nezatleská. Protože jsou oni sami ničím. Ostatní mají jiné starosti, než vysedávat po kavárnách a tlachat nad skrytými syboly v něčí poslední hře. I kdyby byla absurdní. To oni však ve své nedospělosti a nedovzdělanosti nevědí, neb četli vždy jen sami sebe a tak exaltovaně křičí do ztichlého, ztemělého a opuštěného hlediště: "Godot přišel, vraťte se přece, Godot přišel...!" A hra pokračuje. Ale je to jiná hra. Je to jiná generace.

Zakrývání Davidova srdce ve flashové animaci ZDE

Doménu www.ztohoven.cz vlastní agentura Internet Design, která se převážně zabývá flashovou animací pro komerční reklamu (Cornetto, Myslbek, Slovanský dům), tak i volnou tvorbou. (www.lens.cz)

                 
Obsah vydání       5. 2. 2003
5. 2. 2003 Colin Powell: "Saddám nesmí dostat ani pár dalších měsíců"
4. 2. 2003 Channel Four News: Exkluzivní rozhovor se Saddámem Husajnem
4. 2. 2003 Benn: Chci bránit válečné propagandě
4. 2. 2003 "Saddam Husajn nepřesvědčil"
4. 2. 2003 Britský labourista se zeptal Saddáma, zda má zbraně hromadného ničení
5. 2. 2003 Česká spořitelna má své klienty ráda Radek  Mokrý
5. 2. 2003 Už je to tady Jan  Čulík
5. 2. 2003 Objednali si "dopis osmi" na Bushovu podporu Američané sami? Josef  Brož
5. 2. 2003 Vysvědčení Jaroslav  Hutka
5. 2. 2003 Sdělení Petra Štěpánka, publicisty aneb Havlova krajina po bitvě
5. 2. 2003 Greenpeace pořádá mírový tábor v britských tancích
5. 2. 2003 Kulturní monitor: Čekání na Godota - aneb do mrtvol se nekope Štěpán  Kotrba
5. 2. 2003 Štěch kritizuje Sobotku: Reforma veřejných financí je pro odbory nepřijatelná
5. 2. 2003 Vláček už jede, Dzurinda se směje Lubomír  Sedláčik
5. 2. 2003 Slovenské komunálne voľby:
Kvadratúra kruhu, alebo ako vybrať najmenších zlodejov
Daniel  Krajcer
5. 2. 2003 Konvent EU: Jak bude vypadat Evropská unie zítra?
5. 2. 2003 Ako sme prišli, videli a ochutnali... Martin  Varholík
5. 2. 2003 Pánsky klub -- smola pre ľudí Martina  Nemethová
5. 2. 2003 NATO -- aliancia na konci svojho konca Zolo  Mikeš
5. 2. 2003 Slováci a Česi v jednom štátnom útvare Daniel  Šmihula
5. 2. 2003 Géniovia priemernosti - poučenia z nástupu fašizmu Peter  Greguš
4. 2. 2003 Pfizer v Týdnu: Láska na první pohled Radek  Mokrý
4. 2. 2003 Ministryně zdravotnictví: Pfizer nabízí v ČR řadu svých léčiv za ceny vyšší než v Německu, Velké Británii a Francii... Radek  Mokrý
4. 2. 2003 Izolace v srdci Evropy Miloslav  Sova
4. 2. 2003 Rekordní počty britských uživatelů internetu přecházejí na broadband
4. 2. 2003 Německé zemské volby: zazvoní hrana sociální demokracii? Miroslav Václav Steiner
4. 2. 2003 Antievropeanismus Bushovy vlády nesdílejí normální občané
5. 2. 2003 Včera, dnes a zítra
5. 2. 2003 Pošta redakci
4. 2. 2003 Hospodaření OSBL za leden 2003 Jaroslav  Štemberk
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2003 Vysvědčení Jaroslav  Hutka
5. 2. 2003 Kulturní monitor: Čekání na Godota - aneb do mrtvol se nekope Štěpán  Kotrba
4. 2. 2003 Antievropeanismus Bushovy vlády nesdílejí normální občané   
4. 2. 2003 Môže sa Slovensko hrať na Ramba? Pavol  Fabian
4. 2. 2003 Německé zemské volby: zazvoní hrana sociální demokracii? Miroslav Václav Steiner
4. 2. 2003 Izolace v srdci Evropy Miloslav  Sova
4. 2. 2003 Pfizer v Týdnu: Láska na první pohled Radek  Mokrý
4. 2. 2003 Ministryně zdravotnictví: Pfizer nabízí v ČR řadu svých léčiv za ceny vyšší než v Německu, Velké Británii a Francii... Radek  Mokrý
3. 2. 2003 "Žádný britský generál nevěří ve válku proti Iráku"   
3. 2. 2003 Blue Chips* a ropa v Zálivu Michal  Rusek
3. 2. 2003 Proč jsme ztratili schopnost sebereflexe Petr  Vařeka
3. 2. 2003 150. výročí José Martího Fidel Castro Ruz
3. 2. 2003 Monitor Jana Paula: Soutěž na pomník Obětem komunismu byla fraška Jan  Paul
3. 2. 2003 Servilní článek o "českém králi" v Guardianu Martin D. Brown
3. 2. 2003 Havlovo pokrytecké rozloučení Veronika  Valachová