Powel konstatoval, že prokáže Radě bezpečnosti, že Irák neodzbrojuje, ale naopak si buduje zásoby zbraní hromadného ničení. Přehrál nahrávku rozhovoru dvou iráckých špionážních důstojníků, kteří se připravovali na návštěvu zbrojního inspektora Mohameda el-Baradei a hovořili o tom, co učinit s "modifikovaným vozidlem".
Přehrál pak další nahrávku, získanou minulý měsíc, která podle něho obsahuje příkazy skrývat před inspektory zbraně. Informoval o existenci zvláštního iráckého výboru, jehož úkolem je dohlížet na zbrojní inspektory.
12 000 stránkovou iráckou zbrojní deklaraci označil Powell za "falešnou" a konstatoval, že Iráčané skrývají zakázaný materiál ve svých domovech a automobilech, aby je zbrojní inspektoři neobjevili.Zdůraznil, že Spojené státy mají fotografie, které dokazují, že je zbrojní materiál přesunován jinam. Ukazoval, že aktivní chemické bunkry ve zbrojním skladišti v Tadži byly vyprázděny, než tam dorazili inspektoři. Poukázal na to, že Irák odposlouchává komunikace zbrojních inspektorů, aby věděl, kam směřují.Powell Předvedl Radě bezpečnosti satelitní fotografii jedné základny pro balistické zbraně, z níž nákladní automobily odvážely materiál několik dní před příchodem inspektorů OSN. Konstatoval, že totéž se stalo před příjezdem inspektorů na 30 základnách.
Saddám Husajn podle Powella varoval vědce, že prozrazení jakýchkoliv informací se trestá smrtí a jestliže opustí zemi a podrobí se americkým pohovorům, budou považováni za špiony. Vládním činitelům také byly poskytnuty instrukce jak plést zbrojní inspektory.Irák podle Powella nevysvětlil, co učinil s 85 000 litry antraxu, který deklaroval prvnímu režimu zbrojních inspektorů. Upozornil na existenci mobilních továren na výrobu biologických zbraní, jejichž existenci prozradil Spojeným státům jeden emigrant z Iráku. Ty prý fungují od čtvrtka do pátku večer, protože iráčtí vládní činitelé vědí, že zbrojní inspektoři neprovádějí inspekce v posvátný muslimský den. Takových laboratoří má prý Irák 18.Irák zlivkvidoval chemické zbraně, které dříve připustil, že vlastní. Určité části svého chemického programu učinil součástí infrastraktury povolených programů.
Powell ukázal, jak Irák odváží chemické zbraně z jedné továrny na chemické zbraně a jak buldozery odstraňují kontaminovanou půdu z okolí továrny.
Irák má podle Powella 100 - 150 tun chemických zbraní a chystá se jich použít. Powell citoval zdroj, podle něhož byly tyto chemické zbraně vyzkoušeny na 1600 vězních, odsouzených k smrti.
Saddám Husajn se podle Powella pokusil získat specializované hliníkové trubice, které lze upravit pro obohacování uranu. Má dvě ze tří komponent potřebných k výrobě jaderných zbraní, konstatoval Powell.
Irák má podle Powella více než 10 zakázaných střel typu al-Husajn a al-Abbas s doletem 600 a 900 km. Snaží se získat střely s doletem více než 1000 km.
Powell tvrdil, že má Bagdád jednoho agenta v jedné teroristické organizaci se styky s organizací al Qaeda, která poskytla útočiště členům al Qaedy poté, co je Američané vyhnali z Afghánistánu. Tvrdil také, že prý jsou teroristé v Bagdádu už osm měsíců a koordinují operace pro Blízký východ i jinde. Jmenoval "teroristu se spojením s al Qaedou" jménem al Zarqawi, který má kolegy v Čečensku, kteří chějí usmrcovat Rusy toxiny, a má prý také vazby na americké teroristy, kteří vyrábějí ricin.
Jeden čelný činitel organizace al Qaeda prý přiznal, že byl vycvičen v Iráku.Powell vylíčil podrobnosti etnického očišťování zaměřeného proti Kurdům a Arabům, obývajícím bažiny na jihu Iráku, a konstatoval, že Saddám Husajn projevuje "absolutní pohrdání" lidskými životy. Není možné dovolit Saddámu Husajnovi, aby dál vyvíjel své zbraně hromadného ničení po několik dalších měsíců, konstatoval Colin Powell.
Zdroj v angličtině je např. ZDE .
|