Smetana versus řídká smetánka

26. 12. 2012 / Jiří Středa

Někteří komentátoři se k případu Romana Smetany vyjadřují poměrně často s nepochopením. V Britských listech Tomáš Cikrt napsal, že paní Langerová jednala podle zákona, a přesto pitomě. Martin Fendrych v Týdnu zase napsal: " Je zjevné, že Smetana nedostal 100 dní kriminálu za ničení plakátů, ale za to, že se odmítl podvolit rozhodnutí soudu. A je celkem fuk, že ho soudila Markéta Langerová, tedy manželka Ivana Langera (ODS)", a přesto jaksi nejasně dodává, že podat žalobu byla ze strany ODS velepitomina.

Předně, je tu podjatost Langerové, na kterou podal stížnost i ministr Pospíšil. Langerová i okresní státní zástupce Mgr. Jančík zcela ignorovali § 30 Zákon č. 141/1961 Sb. o trestním řízení soudním (trestní řád), který stanoví, že z vykonávání úkonů trestního řízení je vyloučen soudce, u něhož lze mít pochybnosti, že pro poměr k projednávané věci nebo k osobám, jichž se úkon přímo dotýká, nemůže nestranně rozhodovat.

Bémův návrat do politiky

27. 12. 2012 / Boris Cvek

Zatímco David Rath sedí ve vazbě a nemůže vykonávat svůj mandát (připomeňme, že do pravomocného rozsudku soudu je stále nevinný), čilý a vládě věrný člen Dobešova sportovního houfu (http://www.blisty.cz/art/66650.html) Pavel Bém míří zpět do ODS. Šéf poslanců ODS Benda tvrdí, že Bém nic špatného neudělal, o čemž svědčí to, že nebyl obviněn. Byl prý pouze mediálně skandalizován. Jenže mediálně se stalo prostě to, že unikly odposlechy s Janouškem, ve kterých, jak píše Seznam.cz, "si domlouvali například obsazení klíčových postů ve Všeobecné zdravotní pojišťovně nebo zákulisní ovlivňování prodejů městského majetku."

ANALÝZA HLASOVÁNÍ:

Ve Sněmovně opět nejčastěji chyběl Hašek

27. 12. 2012

tisková zpráva

Praha, 27. 12. 2012 -- Ve druhé polovině roku při důležitých hlasováních ve Sněmovně opět nejčastěji chyběl Michal Hašek (ČSSD). Oproti prvnímu pololetí se ale výrazně polepšil. Zatímco tehdy se účastnil jen 3 % důležitých hlasování, nyní to bylo 32 %. Vůbec nejvíce svoji docházku během půl roku "zlepšila" Lenka Andrýsová (LIDEM). Vyplývá to z pravidelné analýzy sdružení KohoVolit.eu, které dlouhodobě monitoruje dění v Parlamentu.

Mezi poslanci s nejhorší docházkou do Sněmovny najdeme Josefa Dobeše (Nezařazení), Petra Bendla (ODS) či Pavla Béma (Nezařazení). Naopak mezi "vzorné" poslance se stoprocentní účastí patří Rudolf Chlad (TOP 09), Josef Cogan (TOP 09) či Jiří Rusnok (LIDEM). Oproti prvnímu pololetí se nejvíce "zhoršil" Jaroslav Krupka (ODS). Docházka výrazně klesla i Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), Janě Černochové (ODS) nebo Martinu Vackovi (LIDEM).

Troškova Rusalka v pražském Smetanově divadle

27. 12. 2012 / Jan Čulík

Utratili jsme horentních 1180 Kč za každou jednu vstupenku (a to jsme málem přišli ještě o víc peněz, protože vyhledáte-li si dnešní "Státní operu Praha" prostřednictvím Googlu, nabídnou vám prodej v eurech a teprve po rezervaci zjistíte, že jste si vstupenky rezervovali u jedné vídeňské agentury! - na stránkách vám to ovšem nikdo neřekne, dokud si lístky nekoupíte, naštěstí šlo tuto ještě dražší rezervaci zrušit) na představení Dvořákovy Rusalky (1901) v pražském Smetanově divadle, nyní hnusně po německém vzoru nazývaném "Státní opera Praha". Kamarádi tvrdili, že divadlo bude plné turistů. Nebylo tomu tak, většina obecenstva byli Češi. Stálo to představení za ty peníze?

Zeman, nebo Dienstbier?

27. 12. 2012 / Václav Adam

Již brzy bychom měli poprvé v historii volit v přímé volbě prezidenta republiky. Všeobecně jsou prezentováni dva kandidáti jako kandidáti levice -- a to bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman a oficiální kandidát ČSSD, senátor Jiří Dienstbier. Podle průzkumů veřejného mínění jsou největšími favority Jan Fischer a Miloš Zeman, na třetí místo se probojoval Jiří Dienstbier, je tedy asi jediným reálným kandidátem, který může narušit předpokládané finále Fischer -- Zeman. Jeví se mi to tak, že i média tlačí Fischera se Zemanem. Před levicovými voliči vyvstává otázka, koho v tzv. levicovém semifinále podpořit. Zemana, nebo Dienstbiera? (abstrahuji od toho, že řada levicových voličů může podpořit někoho dalšího, jde mi o srovnání dvou kandidátů, kteří sami sebe označují jako představitele politické levice, a to jsou Zeman a Dienstbier).

Vrať se -- vše opuštěno

27. 12. 2012 / Karel Dolejší

I.

Před několika týdny, k výročí, otisklo Právo komentář prezidentského kandidáta ČSSD Jiřího Dienstbiera s názvem "Vraťme se k ideálům listopadu 89". Autor v něm líčí osobní zkušenost studentského aktivisty z přelomové doby a vyjadřuje názor, že nebýt zneužívání lustračního zákona a dalšího porušování původní "čistoty" revoluce, mohla dnes česká společnost vypadat přece jen lépe. Proto je podle Dienstbiera důležité se k ideálům roku 89 znova vrátit -- a cestou k tomuto cíli má údajně být i přímá volba prezidenta.

2013: Dva státy určitě ne! Třetí intifáda možná ano!

27. 12. 2012 / Jiří Kalát

Svatá země posledních týdnů roku 2012: V uplynulých dvanácti měsících se toho v Izraeli i Palestině stalo mnoho. Byly to náročné doby pro všechny strany různorodých konfliktů, které zde probíhají. Rakety létaly sem a tam, rozpoutaly krátkou válku, při které umírali lidé, a to jak v Gaze, tak Izraeli. Výstavba na západním břehu Jordánu pokračovala a její intenzita na konci roku ještě zesílila. Izraelci se neustále bojí teroristických úroků na své autobusy a Palestinci stále žijí pod okupační správou, v ponížení a bezmoci. Izraelské ženy demonstrují za stejná práva s muži při modlitbách u Zdi nářků v Jeruzalémě. Palestinské zase o více emancipace a nezávislosti. Válčí se všude a někdy to vypadá, že se vlastně bijí všichni se všemi.

Ra - Pouť egyptského Boha slunce

21. 12. 2012

Restaurovaná verze celovečerního experimentálního animovaného filmu Lesley Keenové (produkce Jan Čulík) z r. 1990, který vizualizuje abstraktní filozofii a teologii starého Egypta - v níž nalézáme překvapivé podobnosti s koncepty moderní kvantové fyziky - vyšla dne 21. 12. 2012 na DVD. (Film vznikl pro britskou kulturní komerční televizi Channel Four.) Podrobnosti o filmu naleznete ZDE. (Pro zajímavost - film je z předpočítačové éry. Vyroben byl prostřednictvím kreseb na průhledných fóliích, z nichž se vyrobily negativy a pod kamerou se zasvítily zespoda. Jednotlivé barvy byly nasnímány pomocí barevných filtrů, pětatřicetimilimetrový filmový materiál byl exponován v kameře v některých případech s různými filtry až padesátkrát.)

Aby ušetřilo, Německo posílá své penzisty do domovů důchodců ve východní Evropě, včetně Česka

27. 12. 2012

7146 německých penzistů žilo v roce 2012 v domovech důchodců v Maďarsku, více než 3000 jich bylo posláno do domovů důchodců v České republice a více než 600 do domovů důchodců na Slovensku. Neznámý počet německých důchodců je také v domovech důchodců ve Španělsku, v Řecku, na Ukrajině, v Thajsku a na Filipínách. Je to proto, že si důchodci ani německé penzijní systémy nemohou dovolit dlouhodobou péči pro penzisty, která v Německu stojí 2900-3400 euro měsíčně. Německé zdravotní pojišťovny hovoří o tom, že vytvoří pro vývoz důchodců do levnějších zemí trvalý model.

Podrobnosti v ZDE

Občanská aktivita indické mládeže jako inspirace pro naše studenty

27. 12. 2012 / Václav Meškan

V září tohoto roku jsem měl tu čest strávit na pozvání pracovně několik dní na University of Rajasthan v indickém Džajpuru. Součástí mého pobytu byla i účast na přírodovědném workshopu pro indické středoškolské studenty. Ačkoliv indické školství rozhodně neoplývá progresivními vzdělávacími metodami ani technologiemi, úroveň znalostí těchto studentů v oblasti přírodních věd, na které byl workshop zaměřen, byla vynikající. O tom ale snad jindy.

O indolenci českých televizí a o promarněné příležitosti, nebo o zlé vůli?

26. 12. 2012 / Jan Čulík

Český národ se díval o Vánocích na českotelevizní pohádky. Zůstal uzavřen do svých zvyklostí a do své virtuální mytologie. České televize nenapadlo, že by mohly vykročit do světa. Vánoční období mohly využít k odvysílání první série vynikajícího dánského thrilleru Forbrydelsen - The Killing, který ohromil svět. Psal jsem o něm už před rokem. Mluví o něm celý svět. Seriál se vysílal i v Rusku - proč ne v České republice? Je to záměrným úmyslem českých televizí, udržovat českou veřejnost izolovanou od mezinárodního kulturního diskursu?

Pozn. JČ, 27.12. Právě se dovídáme, že ČT 2 bude konečně vysílat první sérii Forbrydelsen z roku 2007, a to od 6. ledna 2013, bohužel až pozdě večer, v neděli ve 22.15. Nenechte si to ujít.

O seriálu Forbrydelsen na wikipedii v angličtině ZDE

Všechny tři série Forbrydelsen (2007, 2011, 2012) jsou v High Definition ZDE, americký remake je špatný.

Křesťanství se musí stát menšinové a politicky bezvýznamné

26. 12. 2012 / Boris Cvek

Rád bych se krátce vyjádřil k tomu, co píše Václav Hořejší o Vánocích a křesťanství. Já byl naopak vychován k ateismu a antiklerikálním postojům a dodnes mám velkou nedůvěru k mocenským strukturám církví a k lidové víře, ačkoli k evangelnímu křesťanství se hlásím z celého srdce. Právě to, co je pro lidi dobře srozumitelné, bývá zdrojem předsudků a samozřejmostí, které brání emancipaci slabších a utlačených.

FRAŠKA V ÚSTÍ NAD LABEM:

Jak může někdo zůstávat členem úřadu, který veřejně kritizuje?

25. 12. 2012 / Jan Čulík

Je běžnou praxí v západních demokratických zemích, že když kritizuju politický úřad, jehož jsem byl členem, v rámci kritiky nebo těsně po ní z úřadu odstoupím. Nemohu se přece identifikovat se zlořády, které jsem veřejně kritizoval! Nemohu se podílet na rozhodování s lidmi, které jsem učinil terčem své kritiky. Radní v ústeckém kraji, kteří zorganizovali demonstraci na protest vůči přítomnosti komunistů v úřadě, přece nemohli očekávat, že budou dále členy úřadu, který kritizovali. Měli odejít sami. Že je z funkce vedení úřadu vyhodilo, je logické a normální.

IDNES: V Ústí rada vyhodila z komisí organizátory demonstrace ZDE

Ptáte se vážně, kterou spravedlnost má justice prosazovat?

25. 12. 2012 / Leopold Kyslinger

Jsem právní laik, ale obhajoba byrokraticky a bez porozumění pojímaného výkonu práva v prostoru České republiky je odporná právě tím, že ho nutně nemusí vykonávat člověk, ale k jeho realizaci stačí dobře napsaný počítačový program. Proti tomu tvrzení se samozřejmě vyrojí spoustu námitek, které budou ukazovat na jemné nuance jednotlivých případů a na nezastupitelnou úlohu člověka. Jenže článek "A kterou spravedlnost má justice prosazovat?" na tyto nuance a priori rezignuje. Ano. Objeví se námitky, že jistý korektiv je možný cestou milosti prezidenta republiky. V kauze Romana Smetany se ukázalo, že nejenom spravedlnost, ale i slušnost není kategorii výkonu práva, o milosti raději pomlčme. Byrokratický výklad svojí bezohledností vítězí.

K odvolání Karoliny Peake

Členství ČR v NATO není zárukou naší obrany ze Západu. Picek to zamlčuje

26. 12. 2012 / Miroslav Polreich

Stala se hrozná věc "dívenka" (Klaus) "zničila obranyschopnost" (Zeman) a "v prvé řadě došlo k diskreditaci české bezpečnostní a obranné politiky v NATO a u našich spojenců" (bezpečnostní komentátor Práva). Hrůza. Nespím.

Ona to ale není opravdu taková legrace. Podívejme se podrobněji na okolnosti instituce generálního štábu v "odborných" vojenských rukou pánů Štefky a Picka. Byla to neodpovědná hra a není divu, že někdo vyslyšel zásadu v demokratických státech běžnou, že vojenské (silové) ministerstvo musí být v civilních rukou. Tak jsem rozuměl rozhodnutí paní Peake a tak jsem ho přivítal. Nehodnotím z hlediska personálního, ale zásada je to jednoznačná. A to ponechám stranou tak často medializované "hospodaření" naší generality. Změna byla a je nutná.

Nečas a ODS mají zájem o pokračování koaličního projektu

21. 12. 2012 / Luděk Prokop

Dříve než septik, čili žumpa je naplněna po kraj, začíná být nanejvýš žádoucí povolat někoho s fekálním vozem a ponechat žumpu vyprázdnit. Začne-li žumpa přetékat, nadělá to vedle značného zápachu spoustu nepříjemností. A přestože samotným vlastníkům žumpy ten hrozný smrad nevadí, může po čase začít vadit sousedům.

A pokud vlastníci žumpy na opakované stížnosti sousedů nereagují, může vyústit taková situace až do konců vskutku tragických. A to vzdor tomu, že na sousedech se dá dříví štípat. Že jejich příslovečná netečnost dosahuje až chorobných rozměrů. Může být, že chorobná netečnost sousedů vzbudila ve vlastnících žumpy představu, že lze ponechat žumpu přetékat libovolně dlouho. Omluvou pro ně budiž skutečnost, že při ochrnutí jejich čichových ústrojí nesmírným zápachem, nemohli vzít v potaz možnost, že u sousedů s fungujícím čichem může nezměrný smrad potlačit jejich netečnost takovou měrou, že jim totálně rupne v bedně. Pak mohou přijít na pořad ony výše zmíněné tragické konce.

Spojenectví práce a solidarity: Podporujeme levicového kandidáta na prezidenta

25. 12. 2012

Tisková zpráva

Koordinační výbor Spojenectví práce a solidarity (SPaS) se usnesl, že v prezidentských volbách v roce 2013 doporučí členům SPaS a příznivcům volit levicového kandidáta, který bude důsledně hájit zájmy všech českých občanů doma i na půdě Evropské unie a současně bude -- spolu s dalšími partnery -- prosazovat principy evropské solidarity a spolupráce s cílem vybudovat Evropu autenticky demokratickou, sociálně spravedlivou, v níž budou rozhodovat svobodní občané, jejich zvolení představitelé, a nikoliv nadnárodní finanční kapitál a ziskuchtivé mezinárodní korporace.

Přání pokojného a spokojeného prožití příštího roku všem i studentům

25. 12. 2012 / Luděk Prokop

Matematik pan Šnirch možná se snaží vylepšit si kádrový profil filosofováním o oprávněnosti protestování třeboňských studentů. Dovoluji si jeho brilantní úvahy opatřit doplňujícím komentářem.

Předesílám, že jednostranně předkládaných demagogií, prolínajících se s fanatismem, a mnohdy motivovaných slouhovským úsilím zavděčit se vrchnosti, tehdy komunistické, jsme si za vlády Národní fronty pod vedením komunistů, užili více než dost.

DEBATNÍ KLUB:

Jiří Dienstbier - Lukáš Jelínek

25. 12. 2012



Prezidentský kandidát Jiří Dienstbier se v debatě s politologem Lukášem Jelínkem představí jako "člověk, kterého si dosud nikdo nekoupil". Lukáše Jelínka například zajímá, jakou si Jiří Dienstbier odnesl zkušenost ze svého působení na magistrátu hlavního města Prahy, či - jak je schopen nahlédnout na problematiku exekucí a zda má konkrétní představu nějakého řešení.

Všichni neseme odpovědnost za věznění Romana Smetany

24. 12. 2012 / Filip Mahďák

Všichni moji zahraniční přátelé informováni o případu Romana Smetany otevřou nevěřícně ústa a zakroutí hlavou ze slovy "proč si tohle necháte líbit". Necháme!? My jsme totiž již tak zblblí, že ani nevíme co si to vlastně necháváme líbit. Nevíme, že jsme odsouzení zaniknout. Ten údajně podle sebe nejchytřejší národ, střed Evropy, kolébka evropské civilizace totiž docela zblbnul a sám jde dobrovolně katům na porážku.

Svoji tupost ke svobodě, pohodlnost konzumního života, ztrátu sociálního cítění, ztrátu lidskosti, přátelství, vcítění se do druhých, ztrátu upřímnosti, přímosti, pravdy, otevřenosti, jasného vědomí, ztrátu pozitivní vize, ztrátu spolupráce kolektivu, ztrátu kmenové mysli, ztrátu pospolitosti, spravedlnosti a zdravého rozumu raději sáhodlouze všelijak obhajujeme, doprovázejíce svou nabubřelou jistotu napapaných bříšek poukazy na to, co vše Roman Smetana udělal ve svém případu špatně.

S takovou Komerční bankou...

24. 12. 2012

Jste v obchodě. Platíte kreditní kartou. Máte pocit, že Váš PIN viděl i někdo jiný. Není Vám to milé. Jdete si do blízkého bankomatu změnit PIN. Zjišťujete, že PIN změnit nelze, bankomat Vám oznamuje, že již brzy končí validita Vaší platební karty a na tuto transakci -- změnu PIN -- nemáte nárok, píše Pavel Kordík.

Roman Smetana holt nemá několik miliard na zahraničních účtech

24. 12. 2012

Musím se pozastavit nad rétorikou anonymního pisatele z článku "A kterou spravedlnost má justice prosazovat?" a ne nad rétorikou pana Čulíka, píše Jindřich Wanka. Nechci polemizovat s autorem, ale jeho slova mne přiměla k porovnání kauzy Romana Smetany s případem Tomáše Pitra. Možná, že kdyby Roman Smetana utekl do Švýcarska a tam se několik let skrýval před spravedlností, že by mu potom naše justice trest snížila, případně by byl propuštěn z vězení za dobré chování, nebo by mu v krajním případě udělil prezident milost. Obávám se ale, že panu Smetanovi chybí pro takovouto obhajobu ty správné argumenty: několik miliard korun na zahraničních účtech.

Bědování, alibismus, nekompetence, zneužívání pravomocí a Roman Smetana

24. 12. 2012

Pane Čulíku, opravdu obdivuji Vaši snahu o medializaci případu Romana Smetany, píše bývalý český policista Jiří Králíček z USA.Vypadá to, že jste vážně slušný člověk. Když jsem si přečetl článek "A kterou spravedlnost má justice prosazovat?", bylo mi Vás trochu líto, a tak jsem si řekl, že po 17 letech si otevřu Trestní řád, protože už jste tam měli hodně novelizací, a nabiji Vám trochu argumentů do zbraně, z jiného soudku. Na Policejní akademii jsem byl v právu nejlepší, takže si docela drze dovoluji tvrdit, že mé právní povědomí, je trochu hlubší než Balaton.

Pan soudce, ano, na 90 % jsem si jistý, že článek psal soudce, anebo soudní úředník, možná advokát, Vás doslova cupuje na kousky. Dovolil jste si totiž nebetyčnou drzost, projevil soucit, občanský názor, smysl pro spravedlnost a ještě k tomu si dovolil kritizovat hlavy pomazané. A to se neodpouští. Kam mířím? Vzpomínám si zcela jasně, že v Trestním řádu, bývalo ustanovení "Upuštění od potrestání". Kupodivu, i přes četné novelizace, je příjemné vidět, že zákonodárce na pojem milosti nezapomněl, anebo naopak příslušné ustanovení přehlédl... :). A tak jsem nahlédl.....a rázem se mi otevřely oči široce dokořán. Už vidím jasně, kam pan soudce míří. Ale pohlédněme na samotné ustanovení.

VÁNOČNÍ ČTENÍ

Martina Kabátníka: Cesta z Čech do Jeruzaléma a Kaira 1491

24. 12. 2012 / Martin Kabátník

Ktož by chtěl jíti neb jeti bez vody a bez moře, kudyž sem já jel i šel, z země České z Litomyšle přes zemi Moravská a Slezská, až do Krakova cesta jest snadná a v počtu jest mil bez dvú padesát. Potom se bráti z Krakova do Lvova, také jest mil padesát, kteréžto město Lvov město jest v zemi Rouské. Potom se bráti z Rouské země do země Valaské až do města Sočavy, a jest mil také padesát. Od Sočavy k Dunaji počítají mil šedesát bez dvá. Od Du­naje přes zemi Turecká jest jeti přes hory ve­liké a přes pouště dlúhé a někde města i vsi se nalézají na cestách, ale řídko a ve mnoha mí­lích jedno od druhého, a to až do Konstantinapole. Do Konstantinapole od Dunaje jeli jsme tři neděle, než v počtu mil nevím co jest, neb se již od Dunaje míle nečtú.

Vánoční příběh

24. 12. 2012 / Boris Cvek

Na vánočním příběhu mne každý rok fascinuje asi nejvíce to, jak všichni ti, kdo čekali Mesiáše (nebo to aspoň říkali a hráli si na to), ho minuli, zatímco obyčejným pastýřům to řekli sami andělé a krále z dalekých, exotických zemí za ním dovedla hvězda. A šli až z takové dálky, aby ho viděli, chudé dítě ve chlévě, které mělo spasit svět.

Lidé často svůj zájem o něco spíše jenom předstírají, modlí se "přijď království tvé", ale vůbec si to nepřejí a ani si to nepředstavují při svém modlení. Byla by to ostatně zvláštní představa, kdyby se po Ježíšově narození seběhli velekněží a farizeové a vzdali mu hold. To by pak nebyl příběh, který bodá do jádra našich životů, nýbrž byl by to kýč, který chce potvrdit to, co se pouze vydává za pravdu. Byla by to jen další lež. Jenže prodrat se s vánoční zvěstí, která je tak paradoxní a znepokojivá, do běžných životů vlastně snad ani nejde. Spojili jsme ji s dárky, stromečkem, rodinnou idylou.

Kam také běžet do té noci a zimy, za jakým Mesiášem? Jakou hvězdu následovat? Vánoční příběh ale není vyprávěn proto, abychom napodobili tři krále a pastýře, ta událost byla jedinečná, neopakovatelná.

Ukazuje spíše na to, že to podstatné může přijít z periferie, že to podstatné přichází jinak a navzdory tomu, jak a že bylo očekáváno. A také to, že moc mocných je povrchní a hloupá. Skutečná moc je totiž v tom novém, co přichází. Kdo ji chce vidět, kdo ji opravdu očekává a hledá, ten ji najde i přes půl světa, neboť si všimne jejího znamení, zatímco kdo pouze předstírá, že mu na ní záleží, ten ji mine a nikdy nepochopí.

Vánoce -- krásné svátky křesťanské (nebo pohanské?)

24. 12. 2012 / Václav Hořejší

Vánoce jsem od nejútlejšího dětství chápal samozřejmě jako svátek Ježíšova narození. Můj tatínek byl tradičním katolíkem venkovského typu a chození do kostela (a mé a bratrovo ministrování) považoval do značné míry i za výraz odporu proti komunistům. Když nám ve škole říkali, že Vánoce jsou v podstatě oslavou slunovratu, kterou si křesťané jen přizpůsobili ke svým účelům, tatínek (a také pan farář, který nás vyučoval nepovinnému (resp. trpěnému) předmětu "náboženství") to rozhořčeně odmítal jako jednu z mnoha komunistických špatností.

Později (někdy na střední škole) jsem ke svému údivu zjistil, že ačkoli odpradávna bylo bráno datum Vánoc jako samozřejmost, oslava Kristových narozenin skutečně nemá žádnou oporu v Písmu, a je jen jedním z mnoha "přílepků" tzv. církevní tradice.

Vánoční a novoroční vydání Britských listů

24. 12. 2012

Vánoce roku 2000 byly zcela pohlceny rebelií v České televizi.

Vánoce, svátky míru a konzumerismu TÉMA BL

Co (ne)lze považovat za alarmující

23. 12. 2012 / Marek Řezanka

Ministr Kalousek se na podzim velmi pohoršil nad heslem demonstrantů (jeho optikou "lůzy"), že "demokracie vypadá jinak".

Shrňme si tedy, jak vypadá demokracie podle pana Kalouska: Vláda vládne bez ohledu na to, která parlamentní strana momentálně odchází do opozice. Jak kdysi trefně poznamenal maskot TOP09, kníže Schwarzenberg, volíme přece jednotlivce, ne nějakou fangli, pod níž jdou tito jednotlivci do klání (proč ale ty jednotlivce volíme, když ne pro tu fangli?).

Roman Smetana: Zrcadlo, nastavené společnosti a produkující šokující obraz

23. 12. 2012

Vít Klusák: Roman Smetana nechce spolupracovat na svém odsouzení, ani na tom neodsouzení. Nechce se na tom podílet. Na tom, jak s ním vláčejí jenom proto, že vyjádřil svůj názor. V tom je ta podstata, kterou pojmenovává svým pasivním odporem. Tomu hodně lidí nerozumí a mají ho za blázna.

On to asi nevnímá tak, že by ty tři roky ve vězení ztratil. Je přesvědčený, že by o mnoho víc přišel, kdyby se zpronevěřil svému postoji. Věřím mu to, protože už jsme se jej na to ptali mnohokrát a odpověď i jeho jednání jsou pořád stejné. V poslední době se s tím vlastně setkávám celkem často, že lidé nevěří postojům, které nejsou na první pohled pragmatické, kterými jde člověk spíše sám proti sobě. Já jsem třeba na facebook napsal, že jsem nevzal reklamu, která by pro mne byla spojena s celkem výrazným honorářem a ta filmařská komunita se na mne vrhla, že se snad stavím do pozice Ježíše Krista, že je přece úplně normální živit se tímto způsobem... Vůbec mi to nechtěli věřit.

Překvapilo mne, s jakým nepochopením se Roman Smetana setkává například i mezi mými přáteli. Já jeho rebelii považuji za důležitou, ale uvědomil jsem si, že spousta mých známých to vnímá jako nějaké ohrožení demokracie nebo příklon k anarchismu a boření hodnot. Jsou přesvědčeni, že jde o narušení vlastnických práv a ničení majetku. Pro mne ale není ohrožením demokracie a vlastnických práv, když někdo počmárá volební plakát, který má životnost čtrnáct dnů.

Zdroj: ZDE

Svátky nesvátky,

24. 12. 2012 / Luděk Prokop

Důvody pro udržení se u koryt a korýtek jsou nám, veřejnosti, předkládány v nadmíru pestrém provedení. Podle toho, jaký typ lidského charakteru hodlá ten či onen poslanec, ta či ona poslankyně, předstírat. Jejich společnou, univerzální mantrou je nadmíru osvědčený blábol: "musíme zabránit návratu komunistů k moci za každou cenu". Ať děláme cokoli, ať se děje co se děje, ať to smrdí, jak to smrdí.

Dovoluji si dodat za všechny ty poslankyně a poslance vyjadřující důvěru paskvilu, kterým je naše současná vláda: " A proto, pro hrozbu z komunistů nesmíme naše koryta a korýtka opustit za žádnou cenu, ať už si to přeje naprostá většina občanů, protože ti jsou dle našeho mínění blbí, blbí a ještě jednou blbí. A nechápou, že na našem místě by museli jednat stejně zvráceně jako my."

Kdo (ne)ukazuje cestu

23. 12. 2012 / Marek Řezanka

Každá doba má své spory, mnohdy emočně velmi vyhrocené, v nichž se společnost patlá a do nichž se zaplétá. Na spor o Vítězslavu Baborovou však nenahlížím pouze optikou jednoho lidského příběhu. Podle mě jde o víc. Jedná se o celkovou povahu politické kultury, v níž (ne)chceme žít. Příznivci studentských protestů tvrdí, že KSČM je nereformovaná a nereformovatelná strana, která se dostatečně neodstřihla od zločinů své předchůdkyně a že resort školství nesmí v žádném případě vést osoba, která se hlásí k "takto hrozné ideologii".

Za celou dobu protestů jsem však neslyšel jediný věcný argument, čím se paní Baborová zpronevěřila ústavě, co udělala podpásového, jak komukoli zničila život, s jakou neprůhlednou kauzou je spojena. Nic. V demokratických volbách byla zvolena, demokracii ničím neohrožuje -- naopak, bude usilovat o zhodnocení svých mnohaletých zkušeností, které nabyla ve školství.

KAUZA ROMAN SMETANA A DALŠÍ:

A kterou spravedlnost má justice prosazovat?

23. 12. 2012

Reakce anonymního čtenáře na článek Jana Čulíka "Nemá justice prosazovat spravedlnost?"

Některé výroky čím dál více připomínají rétoriku nastupující diktatury. Dříve Romové a Židé, dnes právníci nebo justiční mafie. Kdo ale nese vinu na tom, že rozhodování českých soudů připadá obecnému lidu nespravedlivé? Právníci? Soudci? Ti samí soudci, kteří jsou zároveň občany této země? Žijí s nimi a mezi nimi, ale narozdíl od nich si nesmějí bokem přivydělávat, nakupují s DPH, čtou ty samé noviny, nemají mnohdy čas ani na pořádný oběd, berou si hypotéky, rozvádějí se, kupují si nová i ojetá auta nižší střední třídy a spisy jim napadají i těch pět týdnů, co mají mít nárok na dovolenou? Je to obraz nějaké kasty nadlidí, mafie žijící ve zvláštním světě, s jinými životními potřebami? Nemyslím. Rozhodující chybu vidím v systému, protože míra individuálního selhávání se běžnému průměru v ostatních profesích s numerus clausus nijak zvlášť nevymyká. Justici lze jistě vyčítat individuální selhání, ale kritikou špatné koncepce rozhodování bude veřejnost jen ztrácet čas, pokud v druhé ruce nebude nabízet miliardy na administrativu, která soudcům uvolní ruce a čas, a novou koncepci ústavy, která jim dá jiné kompetence.

Když vytknu před závorku určité procentuální pošpinění každé zájmové či profesní skupiny vykradeným sociálním kapitálem, neoceňovanými ba až vysmívanými profesními i osobními morálně-etickými zásadami a všudypřítomným stále více nezřízeným českým nepotismem, zůstává přesto něco signifikantního.

Společnost preferuje lidi bez kulturního kapitálu

23. 12. 2012 / Aleš Uhlíř

Vyhýbám se, abych se ozýval na různé hlouposti, hned psal na každý s prominutím "prd", ale někdy to prostě nejde. Pokud bych se neozval, musel bych se stydět, že jsem právník. Na své profesi již sotva co změním, akorát v poslední době mne napadá, zda jsem udělal dobře, když jsem se namísto pro studium přírodních věd na poslední chvíli rozhodl pro práva. Zvláště když čtu takové "duchaplnosti" z úst politiků a pracovníků justice, že v právu na spravedlnosti nezáleží, že v právu nemusí platit, že 1 a 1 jsou 2, nebo že to, jak se počítá trojčlenka, je otázkou právního výkladu. To je přece něco tak neskutečného, že to může říct akorát někdo, kdo je úplný hňup a nám to bez uzardění vážně vykládají lidé ve vysoké politice, justici a úředníci ministerstev. Tak hluboce jsme u nás klesli.

Rychlá reakce britské prokuratury na zneužívání Zákona o komunikacích britskými soudy

23. 12. 2012 / Jan Čulík

Těsně před Vánocemi vydal britský generální prokurátor předpisy, upřesňující, jak mají britské soudy od nynějška soudit "urážlivé" výroky zveřejňované na twitteru či na facebooku. V posledních měsících se totiž stávalo, že britská policie zatýkala a vyšetřovala četné uživatele twitteru a facebooku za publikování nevinných, i když možná urážlivých výroků, které byly například interpretovány soudy jako teroristické hrozby.

Uvěřitelné hrozby násilím, kampaně či verbální pronásledování a zprávy na twitteru, které poruší soudní příkazy, budou nadále stíhány. Nicméně, pokud zveřejníte hrozbu, která bude zjevně neuvěřitelná ("Zbiju tě tak, že oba dostaneme Řád Bílého lva"), stíháni nebudete. Stíhány nebudou ani hrozby, které nebudou zaměřeny na konkrétní osobu. Stíhány nebudou urážlivé výroky zveřejněné osobami mladšími 18 let. Pokud bude vaše nadávka kryptická, stíháni také nebudete. Stíháni nebudete ani tehdy, pokud se za vydání urážlivého výroku rychle omluvíte a zprávu na twitteru smažete.

Podobným způsobem mohly a měly rychle reagovat české justiční orgány na příklad Romana Smetany, který je zjevnou nespravedlností, vydáním předpisů upřesňujících interpretaci zákona tak, aby justice nemohla být dlouhodobě formou úředního šimla zneužívána k hrubé nespravedlnosti. Česká justice to měla udělat ve vlastním zájmu, protože nečinnost v případě Romana Smetany (a zjevně i v mnoha dalších, nemedializovaných případech) ji naprosto diskredituje. Málokdo v ČR už dnes českou justici považuje za zdroj přirozené spravedlnosti.

Zpravodajství ČT se bulvarizuje. Všímají si už i jiní.

23. 12. 2012 / Štěpán Kotrba

O tom žádná. Bulvarizuje se drsně. Proč tomu tak je? Protože diváci jsou okouzleni debilizovaným programem Novy, generální ředitel je z televize Nova a jako první krok se za svých 230 tisíc měsíčně rozhodl namísto vyvážených a objektivních informací ve zpravodajství přinášet mainstreamové "zážitky". Jednotnost myšlení a banalitu. Ovšem ředitel zpravodajství Šámal má poslední zkušenosti programového ředitele bulvární televize Metropol, která v zoufalé snaze o sledovanost neváhala ani s čistým PR a neváhala by ani nad zprávami "nahoře bez". Zpravodajství ČT rezignovalo na obsahovou pestrost, kvalitu i objektivitu. Soutěží ve sledovanosti, ale ČT není Nova.

"Co je posláním České televize? Podle zákona je hlavním úkolem veřejnoprávního vysílání "především poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů, a přispívání k právnímu vědomí obyvatel České republiky". ČT má zkrátka informovat a vytvářet podmínky pro debatu o společenských problémech. Určitě má i bavit. Ale nikoli působit na city a dojímat, tedy rozhodně ne ve zpravodajství", píše Jan Charvát na serveru Česká pozice a cituje Neila Postmana, Jeana Baudrillarda a Pierra Bourdieau.

Jan Charvát, Česká pozice: Poslání České televize: Informovat, nebo dojímat? ZDE

Bourdieau ve své knize On television, která je přepisem dvou přednášek na College de France, tvrdí, že zbulvarizovaná televize představuje vážné nebezpečí pro všechny možné oblasti kulturní produkce - pro umění, literaturu, vědu, filozofii i práva. Nabízí kulturní "fast food". Má pravdu. Ale já se s hamburgerem odmítám smířit.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2012

4. 10. 2012

V září 2012 přispělo finančně na Britské listy 180 osob bankovním příkazem celkovou částkou 32 886.45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červnu 2012 částkou 2044.98 Kč. Příjem z reklamy byl v září 2012 29 915 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30. 9. 2012 částku 117 501.95 Kč. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.