Pane ministře Drábku, nejsme lovnou zvěří a nenecháme se zahnat do rohu

5. 4. 2011 / Jiří Hrebenar

Vážený pane ministře práce a sociálních věcí, svou reakcí na můj otevřený dopis ze dne 28.3.2011 jste mě ani v nejmenším nepřekvapil. Nečekal jsem od Vás žádnou jinou odpověď. Nevím, proč tvrdíte nepravdu, mám důkaz o tom, že jsem Vám můj otevřený dopis zaslal. Vaše paní sekretářka mi potvrdila převzetí této zprávy a zároveň mi napsala, že můj otevřený dopis předá do Vašich rukou.

ZPRAVODAJSTVÍ V KOSTCE:

V Británii se bude konat demonstrace na podporu vládních škrtů

5. 4. 2011

  • Britská politická pravice chce dne 14. května uspořádat demonstraci na podporu vládních škrtů. Má to být "Demonstrace proti zadluženosti". Očekávají se stovky účastníků. Organizátoři jsou přesvědčeni, že zastupují "mlčenlivou většinu".
  • Vrtulníky OSN odpálily čtyři rakety proti Gbagbovým jednotkám v Abidžanu na Pobřeží slonoviny, aby jim zabránily ve střelbě proti civilistům. Rezidence Laurenta Gbagba, bývalého šéfa státu, který odmítá odejít, byla okupována vojáky nově zvoleného prezidenta.
  • Vojáci v Jemenu stříleli ostrými náboji proti demonstrantům požadujícím odchod prezidenta Saleha a usmrtili nejméně 12 osob.
  • Británie vyšle další čtyři letadla k bombardování do Libye poté, co se Spojené státy stáhly z frontových operací.
  • Libyjská vláda je "otevřená reformám", ale Kaddáfí "musí zůstat u moci", aby se Libye nezměnila v Somálsko či Irák".
  • Syrský prezident Assad pokračuje ve jmenování nových členů vlády, ve snaze uspokojit prodemokratické demonstranty.
  • Ceny ropy Brent crude dosáhly 121 USD za barel, pokračují obavy z možného přerušené dodávek ropy na Blízkém východě.
  • Hackeři ukradli jména a emailové adresy milionů zákazníků amerických bank Barclaycard a Capital One.
  • Údajný zosnovatel útoků z 11. září Chalid Šejk Mohammed a jeho údajní čtyři spojenci budou souzeni v táboře Guantánamo a nikoliv u amerického soudu.
  • Japonci uvažují o tom, že by elektrárnu ve Fukušimě zabalili do obřího obalu.

Duben 2011: Rozklad vlády Václava Klause

5. 4. 2011 / Boris Cvek

Včera jsem v rádiu slyšel podle mne velmi skandální vyjádření ministra vnitra Johna k případu údajného uplácení poslance Škárky ministrem dopravy Bártou.

Podle Johna orgány činné v trestním řízení musejí věc prošetřit a ukázat, že o žádné uplácení nešlo. (!!)

Tím ovšem ministr vnitra předjímá výsledek vyšetřování a dává vlastně policii najevo - jako její šéf a zároveň jako angažovaná osoba podávající trestní oznámení - jak má celá věc dopadnout.

PROGNÓZA BUDOUCÍCH TECHNOLOGIÍ I OBSAHU

2021: Příštích deset let médií

5. 4. 2011 / Štěpán Kotrba

Příspěvek k mezinárodní konferenci "Veřejnoprávní média v novém desetiletí - čas na privatizaci?" (Ostravská univerzita, 6.–7. duben 2011) jako pokračování analýzy "Rozvoj informačních a komunikačních technologií na počátku třetího tisíciletí a změny v poslání média veřejné služby ", zveřejněné před deseti lety

Všichni očekáváme, že pokrok bude pokračovat neztenčeným tempem stále, stejně jako inflace. Ale ekonomická historie, vyjádřená Kondratěvovými padesátiletými cykly, nás učí, že cykličnost se nevyhýbá ani technologiím, ani médiím. Proto příštích deset let nebude tak bouřlivých, ale o to víc nás mediální technologie minulých let pohltí. Už dnes si bez médií nedovedeme představit svůj život. Jak ten se změní, staneme-li se na mediálním obsahu závislými ještě daleko více, než dnes? Jak změní svět, jeho ideje, politiku i legislativu sociální psychologie včelího úlu, kterou dnes vnímáme jen okrajově ? Jak se změní náš vztah k vlastnictví, když budeme preferovat sdílení a spolupodílení se? Jak se změní politika, když stále nedemokratičtější parlamentní systém bude nahrazen demokracií včelích rojů? Snadnost vyvolání dominového efektu občanských nepokojů v Africe a na Středním Východě ukazuje moc sociálních multimédií. Hedonisticky nenasytná poživačnost spotřebitelů euroamerické civilizace nepreferuje vybraný vkus, uměleckou hodnotu či obsahovou kvalitu nad absurditou, módností či zajímavostí a proto ideje veřejné služby bude třeba bránit.

Ve Finsku poklesla od 70. let úmrtnost na silnicích trojnásobně!

4. 4. 2011 / Bohumil Kartous

Jak upozorňují čtenáři, v 60. letech bylo možné získat řidičské oprávnění přímo na střední škole. Pan Brzobohatý například píše: "V r.1962 jsem maturoval na průmyslovce, kde každý (kdo chtěl) si za režijní poplatek 600 Kčs mohl udělat řidičák na motorku a auto. Škola vlastnila pro tento účel dvě (poněkud obstarožní) auta a výuku prováděli prakticky permanentně (po vyučování) učitelé školy (s příslušnou kvalifikací). Takže většina absolventů končila studium nejen s maturitním vysvědčením, ale také s řidičským průkazem." Podobnou zkušenost uvádí i pan Zbožínek, který maturoval v 80. letech na gymnáziu.

Odcházení á la Westerwelle aneb "restrukturalizace" německých liberálů

5. 4. 2011 / Kay Čejka

Když předseda liberlání strany FDP Guido Westerwelle v neděli oznámil, že v květnu nebude znovu kandidovat na post předsedy strany, nikoho tím asi dvakrat nepřekvapil. Po volebním debaklu minulých týdnů, kdy se strana musela vyrovnat s odchodem z pralamentu ve spolkových zemích Rheinland-Pfalz a Sachsen-Anhalt a mizernými volebními výsledky ve spolkové zemi Baden-Württemberg, se personální konsekvence pro vedení strany daly čekat.

Člověka v tísni a kauza Bradley Manning:

Člověk v tísni otevřeně přiznává dvojí metr ohledně přístupu k lidským právům

5. 4. 2011 / Daniel Veselý

Kauzu Bradleyho Manninga netřeba čtenářům Britských listů sáhodlouze představovat. Manning je americký voják, který s největší pravděpodobností předal organizaci WikiLeaks k publikaci utajované dokumenty americké armády, byl obviněn a nyní je držen v izolaci v podmínkách, které jeho právník přirovnal k mučení. Manning bude nejspíše odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání desítek let. Politická organizace Člověk v tísni, která selektivně přistupuje k porušování lidských práv, ústy ZDE šéfa lidskoprávní sekce Marka Svobody tuto selektivitu nyní oficiálně potvrdila.

K Heydrichovu synovi: Žákovo prase a Čulíkova omluva

5. 4. 2011 / Oldřich Průša

Osoby a obsazení:
Domácí:
panenskobřežanský starosta Holík
Hosté: Heydrich.ml.
Okolní: zvl. média

Plně souhlasím s šéfredaktorem J. Čulíkem, že děti nenesou odpovědnost za činy svých rodičů. Jsem si jist, že když dojde k zapomínání, není rozhořčený výkřik nepatřičný. To ví každý Žák. Jsem si jist více, že nemá být zapomínána minulost a historické souvislosti. To ví každý Čulík. Nikdo nemůže být obviňován za to, jaké měl rodiče...

Jsem si jist ještě více, že za svá konání nesou odpovědnost zástupci občanů, ať jsou zvoleni kdekoliv a kýmkoliv. To už asi ví i dolnobřežanský starosta Holík. Jsem si jist nejvíce, že důvěru pamatovavších si Čechů průběh války starosta prohospodařil. To vědí ti, co si pamatují, i my, co jsme četli.

Jak Evropa napomáhá okupaci: Rozhovor s Davidem Croninem

5. 4. 2011 / Sarah Irving

Ve své nové knize, Europe's Alliance with Israel: Aiding the Occupation, zkoumá novinář David Cronin složitosti vztahů mezi státem Izrael a institucemi jako jsou Evropská unie nebo NATO. Odhaluje tím skutečné úmysly za pozicí Evropy jako neutrální síly a jejími tvrzeními o podpoře základních lidských práv Palestinců. Rozhovor Sarah Irwing s Davidem Croninem vyšel původně na serveru The Electronic Intifada.

Cronin vystoupí 5. dubna 2011 v panelové diskusi "Mír na Blízkém východě, okupace a role EU" na Novotného lávce v Praze od 18:30 h, pořádané iniciativou Ne naším jménem! - Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě.

7 x Japonsko: něco od roku 1995 tutlalo u svých atomových elektráren?

5. 4. 2011 / Miloš Dokulil

Nelze teď přímo odkázat na elektronický zdroj časopisu na webu, který shora avizovanou informaci podal, protože na webu nyní zveřejňuje vždy jen pár řádků, aby nalákal zá-jemce na zpoplatněnou informaci. "New Scientist" v čísle z 26. března 2011 na 11. straně uvádí sloupek o japonském ututlávání poruch na atomových elektrárnách a dalších zařízeních s touto činností spojených. Od roku 1995 se během 12 a půl roku mělo udát 7 případů (jednou mnohočetných), kdy něco na některých zařízeních japonských atomových elektráren nebylo v pořádku. Autory textu v citovaném časopisu jsou P. Aldhous a Z. Iovinová. Předávám tresť jejich informace (místní názvy udávám v 1. pádě, v závorkách):

Kapitalismus, anebo liberalismus?

5. 4. 2011 / Miloš Dokulil

Většinou "věčné pravdy" členíme dichotomicky, do vzájemných protiv. Ovšem jen tehdy, pokud cítíme jakési nutkání po reflexi daného stavu a jeho kýženého vyústění. Pochopitelně při tom pak sehrají svou roli naše osobní zkušenosti se světem, které lze zvenčí také nazvat "sociální situací". Člověk s malými příjmy (ne-li pouze se sociální podporou) zřejmě potřebuje nad sebou mít "silný stát"; jeho symbolikou bývá barva červená, ne-li rudá, a politický směr "levice".

Kolaps globalizace

5. 4. 2011 / Chris Hedges

A bude to od nás vyžadovat, abychom přijali status sociálních a politických páriů, zejména když se k moci setrvale dere šílená část našeho politického establishmentu. - Umírající civilizace často dávají přednost naději před pravdou - třeba i naději absurdní.

KD│ Povstání na Středním Východě, nepokoje, které rozdělují státy jako Pobřeží slonoviny, kypící nespokojenost v Řecku, Irsku a Británii a odborářské spory ve státech jako Wisconsin a Ohio jsou předzvěstí kolapsu globalizace. Jsou předzvěstí světa, v němž se vitálně důležité zdroje, včetně potravin a vody, práce a bezpečnosti, stávají vzácnějšími a nesnadněji dostupnými. Jsou předzvěstí rostoucí bídy milionů lidí, kteří jsou lapeni v pasti selhávajících států, trpí eskalujícím násilím a degradující chudobou. Jsou předzvěstí stále drakoničtějších kontrol a síly - podívejte, co dělají s vojínem Bradleyem Manningem - používaných k ochraně korporátní elity, která připravuje náš zánik.

Společnost, ať socialistická či kapitalistická, nesmí být založena na vládním vydírání

5. 4. 2011 / Vladimír Hejnic

Úvaha nad odpovědí ministra Drábka Jiřímu Hrebenarovi a článkem Borise Cveka "Diskuse o dnešním kapitalismu".

Nevěřím na třetí cestu vývoje lidské společnosti a stejně jako odpůrci socialismu, kteří odmítají v reformovatelnost socialismu a hroutí se při vyslovení slova komunismus, já odmítám možnost reformy, nebo polidštění kapitalismu (ale při vyslovení výrazu kapitalismus neumírám).

REAKCE MINISTRA DRÁBKA:

Místo jednoho štvavého článku denně by bylo záhodno hledat konstruktivní řešení

4. 4. 2011 / Jaromír Drábek

Pane Hrebenare,

reaguji na Váš otevřený dopis zveřejněný dne 28. 3. 2011, přestože jste se neobtěžoval mi jej doručit, a dozvěděl jsem se o něm prostřednictvím zdravotně postižených spoluobčanů. Vzhledem k rozsáhlosti Vašeho otevřeného dopisu budu na jednotlivé položené otázky reagovat stručně. Dovolíte-li, nechám stranou Vaše ironické poznámky a invektivy, ať už je obracíte proti komukoli. Svědčí vždy o autorovi, nikoli o adresátovi, a věcné debatě nepomáhají.

RECENZE POLEMIZUJÍCÍ S RECENZÍ

Hra jako zrcadlo světa aneb o Havlovi a jeho odchodu (pardon, odcházení)

4. 4. 2011 / Štěpán Kotrba

Odvaha k omluvě či sebereflexi, které mluví Jan Čulík v recenzi Havlovy hry Odcházení i v odpovědi čtenářce Olze Weidenthalerové, vyžaduje poněkud jinou formu, než sebeinterpretační zpracování svého vlastního textu, notabene s vlastní manželkou v jedné z rolí. Z celé Havlovy hry, Havlem napsané a Havlem zrežírované, přece křičí jedno jediné poselství: "Já takový přece nebyl !". A jen v malém, za starými hadry minulosti zaházeném koutku autorovy duše bobtná pochybnost: "A nebo jo???" Jak jinak si vysvětlit nutkavou potřebu autoinscenace, než jako autorovu nejistotu z cizí dramaturgovy či režijní interpretace, že by se text hry mohl stát (možná posmrtnou) Žalobou? Jen proto se autor tak zoufale snažil interpretovat svůj vlastní text. Protože chtěl doříci to, co text sám říci nemohl. Chtěl o něco více zašifrovat Přiznání, které učinil před Bohem, ale ne před lidmi.

Havlovo filmové Odcházení:

Překvapivě účinná a hluboká omluva od bývalého prezidenta

2. 4. 2011 / Jan Čulík

< Bývalý kancléř Rieger a nový vicepremiér Klein

Jak jsem byl před třemi lety zklamán tištěnou verzí Havlovy hry Odcházení, která mi přišla zastaralá, banální a nepůvodní, byl jsem teď velmi příjemně překvapen jeho filmovým debutem, natočeným podle právě této divadelní hry. Na projektu se zjevně od vzniku hry intenzivně pracovalo a navzdory původní skepsi, vyjadřované novináři nad zprávami, že se Václav Havel dal do natáčení filmové verze této relativně nepovedené hry -- vzniklo opravdu velmi dobré filmové dílo. Původní papírová banalita se proměnila v autentické lidské svědectví. To vzniklo v důsledku Havlova obrovského zklamání nad tím, kam to za dvacet let jeho země dopracovala. Filmová verze Odcházení je silně zakotvena v české současnosti a bude především vnímána jako až deprimující svědectví o české skutečnosti, přitom však její struktura naznačuje, že Havel se pokouší -- a podle mého docela úspěšně - o obecně lidský přesah. Je to studie dnešní lidské mentality, která ovšem podle Havla vůbec není pěkná.

Zajímalo by mě, jaké budou reakce na Havlův film v zahraničí. Nemusejí být příliš příznivé, protože Havlovo filmové Odcházení vychází silně z frustrace současnou českou společensko-politickou situací a o té nikdo na Západě nic neví. Tento film je nesmírně český a řeší českou problematiku. Jak známo, na Západě se prosazují především ty filmy z ČR, které nějak rezonují s obecnou lidskou problematikou, anebo s nějakým významným celosvětovým tématem (tak například Najbrtův film Protektor zaznamenal překvapivě podstatné mezinárodní úspěchy - nikoliv nutně proto, že je to film dobrý, což je, ale protože je to film o holocaustu a tomu mezinárodní diváci rozumějí).

Hlavními motivy Havlova filmového Odcházení jsou pompéznost, ješitnost a strach.

Kritik izraelské ofenzívy v Gaze soudce Goldstone čelí židovskému hněvu a zpytuje svědomí

4. 4. 2011 / Daniel Veselý

Jihoafrický soudce Richard Goldstone kriticky reflektuje svůj postoj vůči izraelské ofenzivě v pásmu Gazy na přelomu let 2008/09. Goldstone se nyní kriticky staví vůči Hamasu a jeho neochotě spolupracovat s OSN ohledně vyšetřování jím spáchaných zločinů v Pásmu, zatímco Izrael podle něho tehdy na civilisty neútočil záměrně a vzal si ze závěrů kritické analýzy konfliktu v Gaze ponaučení.

Oni, my a zánik Západu ve dvanácti obrazech

4. 4. 2011

Kysučan, L.: Oni a my. Dvanáct neodbytných otázek mezi antikou a postmodernou. Ediční centrum Lipka, Brno 2010. 249 s. ISBN 978-80-904807-0-4.

KD│ Ambicí moderny bývalo vyslovit nové. My, kdo jsme o možnost udělat zkušenost byli již dávno připraveni všudypřítomnými mentory, se i tam, kde dorazíme až téměř k zakázanému území, obhajujeme prostředky vypůjčenými z arsenálu precedentního práva. Benjaminovské vyhmátnutí vzájemné konstelace dvou epoch mělo sloužit rozbití ideologicky nadekretované kontinuity dějin; za našich časů se ovšem srovnává proto, abychom se ujistili, že se svět koneckonců zase jenom opakuje. Pružina je stlačena, ale lze na ní pak beze všeho v klidu usnout. Vyrábíme konstelace do matrace.

Prezident není váš kamarád

4. 4. 2011 / Michal Rubáš

Podle reakcí části drobných a středních podnikatelů na poslední uveřejněnou prezidentovu milost, z nichž některé dorazily nějakým omylem i na mou adresu, se nabízí možnost shrnout celou tuto podivnou kauzu závažným konstatováním, že výdělečně činní solitéři spatřují v osobě stávající hlavy státu ochránce, který jejich záslužně lopotným a příkladně pracovitým životům poskytuje kýžené porozumění a podporu.

O co jde investorovi

4. 4. 2011 / František Řezáč

Alex Koenigsmark ve své poznámce č.1 přesně vystihl, o co jde - investorovi, píše František Řezáč.

Aby se dav radoval, že bude zbourán "ošklivý", "komunistický", atd. barák. Co se tam postaví potom, už rozhodne investor, dav bude ukojen.

Podobně dopadají architektonicky i historicky cenné, nyní ošklivé zvenku i uvnitř, protože úmyslně zpustlé, bývalé městské lázně ve stejném území.

Nakonec se taky zbourají.

Iniciátorům petice za zachování kulturního ducha místa, který tam zatím je, jde právě o budoucnost. Uvítají každý podpis a solidaritu. Nikoli kopání do mrtvol.

Tak daleko by ČT s úpravami textu chodit neměla!

A nesouvisí to jen s Japonskem...

5. 4. 2011 / Miloš Dokulil

Teď když celý svět sdílí s Japonskem tu starost o konečně definitivní zvládnutí katastrofických následků především v souvislosti s atomovou elektrárnou ve Fukušimě, někdy se psalo i mluvilo o elektrárně "Fukušima-1". Bereme-li v úvahu, že japonština se nepíše latinkou, měli bychom být opatrní při přejímkách japonských výrazů v latinské grafice třeba podle angličtiny. Problém tu zřejmě bude s tím číslem "1" , přičemž ten výraz byl v ČR také automaticky přepisován bez mrknutí oka jako "Dai iči". Pak se objevil přepis "daiči"; tj. jako jedno slovo, v němž dokonce zmizelo z druhého slova "i". Posléze v ČT o víkendu jako doprovod mluveného slova byl ten výraz přepsán v podobě "dajči".

Drábkova sociální reforma je protiústavní a odporuje mezinárodním normám

4. 4. 2011 / Jiří Hrebenar

Sociální reforma pocházející z dílny pana ministra práce a sociálních věcí je protiústavní a odporuje mezinárodním úmluvám, které Česká republika přijala. Snad poprvé v historii člen české vlády takřka do krve brání něco, co je zcela proti základním zákonům tohoto státu. Ministerský úmysl byl jenom ušetřit finance státu, a to i za cenu poškození základních práv a svobod občanů tohoto státu.

Facebook a Zuckerberg čelí obvinění z podněcování nenávisti vůči Židům

3. 4. 2011

ŠOK│ Měsíc poté, co začala na Facebooku fungovat stránka, vyzývající na izraelský státní svátek "Nezávislosti" 15. května k "třetí intifádě" a k vyhnání Židů z okupovaných území, izraelský ministr pro veřejnou diplomacii a záležitosti diaspory Julij Edelstein poslal dopis zakladateli Facebooku Marku Zuckerbergovi, ve kterém požadoval, aby stránka, volající po palestinském povstání, byla okamžitě vypnuta. Skupina na Facebooku tvrdí, že dostala tento nápad po nedávné vzpouře po celém Blízkém východě, která vedla k vypuzení tuniského a egyptského prezidenta a k pádu jejich režimů.

Diskuse o dnešním kapitalismu

3. 4. 2011 / Boris Cvek

Diskuse mezi Janem Čulíkem a Karlem Dolejším o dnešním kapitalismu mi přijde i se všemi reakcemi, které vyvolala, velmi zajímavá. V zásadě souhlasím s tím, že oproti minulosti plné válek, nemocí a vykořisťování máme, aspoň my v západní civilizaci, dnes, za co být vděčni. To dobré (ani to zlé) však nevzniklo samo a vyžaduje to údržbu a vývoj - stejně jako u Červené královny z Alenky: kdo chce aspoň zůstat na místě, musí běžet, protože všechno se mění kolem něj. Chtěl bych se však blíže dotknout dvou citací ze dvou reakcí na celou diskusi. Nejprve citát z Michaela Kroha:

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2011

8. 3. 2011

V únoru 2011 přispělo finančně na Britské listy 221 osob celkovou částkou 61 108.51 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 28.2. 2011 částku 154 324.66 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní