Wallerstein, aneb návrat k utopii?

14. 3. 2011 / Karel Dolejší

"Kdo je oddán těmto dějinám, je oddán ničemu a sám je rovněž nic."
Albert Camus
"Jdi sobě."
Genesis 12,1

Sociolog a historik Immanuel Wallerstein v Monthly Review přehledně shrnul svůj pohled na současný stav globálního kapitalismu a vynesl diagnózu: Systém prochází nikoliv nějakou "krizí růstu", ale fatální strukturální krizí. Posouvá se proto do oblasti nestabilních stavů, kde přestávají platit stávající pravidla jeho fungování - a tak někdy i malé příčiny mohou vyvolat nepřiměřené účinky. Konzervace statu quo není tedy napříště žádnou reálnou volbou; může jít jedině o to, jak bude vlastně vypadat změna. Wallerstein předvídá dvě možnosti: "Ducha Davosu" a "ducha Porto Alegre".

Europoslankyně Roithová prosadila oficiální stížnost Evropského parlamentu na zavedení vízové povinnosti Kanadou pro občany ČR

13. 3. 2011 / Daniel Strož

Jak nejspíš všeobecně známo, v Evropské unii vycházely doposud naprázdno veškeré dosavadní snahy jak domácích českých politiků, tak i dvou, tří z dvaadvaceti Českou republikou tam vyslaných europoslanců, o podporu ke zrušení jednostranně vyhlášených kanadských víz. To se teď ovšem mění poté, co se této ostudné a ponižující záležitosti ujala europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL), které se minulý týden ve Štrasburku zdařilo přimět Evropský parlament a potažmo i Evropskou komisi, aby v tom začalo být konečně vážně jednáno.

Pokračující arabské revoluce

14. 3. 2011

 • Jednotky plukovníka Kaddáfího dál provádějí ofenzívu směrem na východ. Po těžké dělostřelecké střelbě ovládly v neděli večer město Braga. Zpravodaj rozhlasu BBC však v pondělí v poledne uvedl, že se na několika místech libyjským vzbouřencům podařilo Kaddáfího armádu odrazit; zřejmě nemá Kaddáfí dostatečné množství vojáků. Kaddáfího režim na vojenské neúspěchy reagoval leteckým bombardováním povstaleckého území. Podle zpravodaje rozhlasu BBC došlo na Západě Libye k bojům mezi jednotkami plukovníka Kaddáfího - některé z nich se vzbouřily, protože nechtějí střílet na civilní obyvatelstvo.
 • V Paříži se v pondělí večer sejdou k jednání o bezletové zóně a dalších možných reakcí ministři zahraničí skupiny G8. Vzbouřenci v Libyi tvrdí, že Británie, Francie a Spojené státy jim slíbily vytvoření bezletové zóny. Kaddáfího letadla bombardovala město Ajdabiya na východě Libye.
 • Po šesti týdnech protestů opozice v Bahrajnu provedlo do Bahrajnu invazi 1000 saúdských vojáků, kteří se snaží podpořit kymácející se vlády sunnitské královské rodiny, vládnoucí v Bahrajnu, proti níž demonstruje v zemi šiitská většina.
 • V Jemenu je konflikt mezi bezpečnostními jednotkami a opozičními skupinami na mrtvém bodě. Prezident propustil jednoho ze svých ministrů.

Stále více Egypťanů odmítá ústavní reformu

14. 3. 2011

S blížícím se termínem referenda o ústavě, jejíž novela byla připravena pod dozorem vládnoucí Nejvyšší vojenské rady (=vojenské junty), stále více Egypťanů vyjadřuje obavy a raději by viděla zcela nový dokument. Radikální část opozice vyzývá k bojkotu referenda, které se má konat již v sobotu 19. března, nebo k odmítnutí předkládaného návrhu.

S EU na věčné časy...

13. 3. 2011 / Ladislav Žák

Libyjští povstalci umírají a Kaddáfí obnovuje svou moc nad územím Libye. Není to žádná novinka a tento vývoj probíhá už několik dní. Povstalci mají hned trojí smůlu. Tou první je to, že jejich síly jsou pro ovládnutí země zcela nedostatečné, tou druhou je to, japonská tragédie přebila v médiích tu jejich (ne v britských, pozn. JČ) a tou největší tragédií je to, že se spolehli na podporu EU.

Chystá se saúdská intervence v Bahrajnu

14. 3. 2011 / Karel Dolejší

Jak dnes informovala společnost Stratfor s odvoláním na bahrajnský list Aljam, regionální organizace Rada pro spolupráci v Perském zálivu (Gulf Cooeperation Council, GCC) dominovaná Saúdskou Arábií chystá intervenci do Bahrajnu, aby pomohla režimu potlačit nepokoje. List Aljam je znám úzkými kontakty s vládnoucí dynastií al-Chalífů a jeho zpráva se objevila den poté, co v hlavním městě Manámě opět došlo ke střetům policie s demonstranty. Televize al-Arabíja již informovala o tom, že saúdské síly vstoupily na území Bahrajnu, což zatím neoficiálně potvrdil pouze bývalý ministr informací Nabíl al-Hamar.

Japonsko po zemětřesení na pokraji čtyř jaderných havárií
Střecha dalšího reaktoru explodovala kvůli nahromaděnému vodíku

13. 3. 2011

ŠOK│JČ│

 • ASSOCIATED PRESS PONDĚLÍ 17:00 SEČ Tyče jaderného paliva ve třech nejvážněji ohrožených jaderných reaktorech v Japonsku podle japonských činitelů se zřejmě roztékají, informovala tisková kancelář Associated Press.
 • GUARDIAN PONDĚLÍ 10:00 SEČ Záchranní pracovníci nalezli v prefektuře Miyagi na dvou místech na pobřeží 2000 mrtvol. Dramaticky to zvyšuje počet obětí a očekává se, že počty mrtvých v nadcházejících dnech výrazně vzrostou.
 • Ekonomický dopad katastrofy způsobil v pondělí výrazný pokles akcií na tokijské burze. Bank of Japan zpřístupnila ve 15 miliard jenů, aby zajistila likviditu úvěrového systému.
 • Navrhované pravidelné vypínání elektrického proudu v různých částech země se dosud neuskutečnilo, protože tokijská energetická společnost uvedla, že poptávka je nižší, než se očekávalo. Mnoho obchodů a podniků v Tokiu v pondělí neotevřelo - respektují vládní apel, aby šetřili energií. Lidé nakupují baterie, svíčky a další základní zboží pro případ vypínání elektrického proudu či dalšího silného zemětřesení.
 • WORLD NUCLEAR NEWS PONDĚLÍ 8:35 SEČ TEPCO oznámila, že se rozhodla nechat řízeně unikat páry, obsahující jod a cesium pro zmírnění tlaku v kontejnmentu všech čtyř jednotek u Fukushima II. Vítr rozhání páru nad oceán. Situace je stabilizovaná, teplota v reaktoru se snižuje. Podrobná zpráva ZDE. Injekce čerstvé vody smíšené s kyselinou boritou k potlačení jaderných reakcí reaktor zklidnily. Vývoj na reaktorech Daiichi, jak se zdá, je obdobný. Podrobnosti ZDE.
 • Výbuch vodíku nastal dnes v 11:01 místního času (3:01 SEČ) na na třetím reaktorovém bloku elektrárny Fukushima Daiichi. Podle úvodní analýzy uzavřená konstrukce vlastního reaktoru (kontejnmentu) zůstala neporušená. Hodnoty záření po výbuchu zůstávají nízké, i když zvýšené oproti normálnímu provozu. Čidla v servisní hale naměřila 50 microSieverts za hodinu. U vchodu do závodu to bylo 20 microSieverts za hodinu. PODROBNOSTI ZDE
 • REUTERS Japonsko požádalo o zvýšení energetické pomoci z Ruska na pokrytí své spotřeby elektřiny. Rusko by mohla zvýšit dodávky zkapalněného zemního plynu o 150.000 metrických tun a dodávky uhlí na 3 až 4 miliony tun. "Japonsko je náš soused, náš přátelský soused, a to i přes různé problémy, musíme být proto spolehlivými partnery," řekl Putin ve vysílání státní televize. Japonská firma Mitsubishi a holandský Shell jsou partnery Gazpromu v projektu výstavby Sachalin-2 LNG s výrobní kapacitou přibližně 10 milionů tun zmrazeného plynu ročně.
 • Vicepremiér Igor Sečin prohlásil, že Rusko by mohlo zásobit Japonsko energií vyráběnou na ruském Dálném východě.
 • REUTERS Americké válečné lodě a letadla s humanitární pomocí se vzdálily dočasně od japonského pobřeží kvůli možné nízké úrovni záření. 7. flotila USA to popsalo jako preventivní krok.
 • Potravinový úřad v Singapuru oznámil, že začalo testování dovážené japonské produkce na možný obsah záření.
 • Vláda řekla, že téměř 2 miliony domácností zůstalo na severu bez proudu a zhruba 1,4 milionu bez tekoucí vody. Desítky tisíc lidí se pohřešují.

Profesor Zdeněk Slanina z Japonska: "Nešlo o exploze reaktorů, ani vodíkových nádrží"

14. 3. 2011 / Zdeněk Slanina

reporting life live (s Fukushimou na dohled)

Jakkoliv je japonská katastrofa velká, do značné míry je následkem i lidských opomenutí. Většina lidí se mohla zachránit, kdyby vzala na vědomí varování před blížícím se tsunami. Měli na to řadu minut, stačilo přeběhnout do vyšší budovy, sednout do auta, odejít na vyvýšené místo. Jenže tři dny před tím bylo v té oblasti jiné zemětřesení, taky s varováním před tsunami. To však nakonec bylo jen 60cm, a to byl asi důvod, proč pak páteční varování nebylo doceněno.

Jaderná havárie v Japonsku: Blesk z čistého nebe?

14. 3. 2011

Autorka následujícího textu, Nicole "Stoneleigh" Fossová, obhájila diplomovou práci v oboru jaderné bezpečnosti na Warwick University a pro Oxford Institute for Energy Studies zpracovala monografii nazvanou Nuclear Safety and International Governance: Russia and Eastern Europe. V současnosti se zaměřuje na problematiku finančních systémů a ropného zlomu. Její blog The Automatic Earth patří mezi osm nejčtenějších finančních blogů na světě.

KD│ Zemětřesení v Japonsku je v mnoha ohledech tragédií epických rozměrů. Situace se stále vyvíjí a úplný rozsah neštěstí ještě dlouho nebude znám. Jednou z kriticky důležitých stránek je účinek na japonský jaderný průmysl, který z 54 reaktorů dodává přes 30% elektřiny. Některé z největších jaderných elektráren na světě (Fukušima Dai-či a Fukušima Dai-ni, 4696 a 4400 Megawattů) jsou umístěny blízko epicentra a na pobřeží, přímo v cestě následné tsunami.

Vojenská policie: "Trváme na legálnosti a právní čistotě zásahu v ČT"

14. 3. 2011

Stanovisko Ministerstva obrany a Vojenské policie k zásahu Vojenské policie v ČT

Alexandr Vondra postavil mimo službu až do vyšetření případu náčelníka Vojenské policie brigádního generála Vladimíra Ložka a další dva důstojníky, kteří byli přímo zodpovědní za zásah VP v budově České televize. Alexandr Vondra považuje způsob provedení policejního zásahu v budově ČT za neadekvátní dané situaci.

Co pojí soudce Nového k armádní policii?

14. 3. 2011 / Štěpán Kotrba

Kdo je soudce obvodního soudu Prahy 6 JUDr. Kryštof Nový (nar. 4. 4. 1962), který rozhodl o nijak neomezené prohlídce prostor České televize? Jak to, že nezkoumal míru opodstatnění takto tvrdého zásahu v civilních prostorách a vystavil armádnímu komandu "bainco šek"? A o den dřív, ve čtvrtek, dokonce povolil zapečetění kanceláří pouze "po telefonu", jak prohlásila?

Soudce Nový rozhodoval v minulosti spor mezi ministerstvem obrany a firmou Anex Cirus, která dostala od armády zakázku na dodávku 2300 padáků VTP-100 pro jednotky rychlého nasazení vyčleněné pro NATO, z nichž jeden způsobil smrt parašutisty Romana Prinicha.

Prostá otázka vrchnímu veliteli ozbrojených sil

14. 3. 2011 / Ladislav Žák

Když si člověk není jistý, má se jít zeptat. Podle Ústavy ČR je vrchním velitelem ozbrojených sil president republiky. Dovoluji si tedy panu presidentovi položit otázku, jak je spokojený s tím, že jeho podřízení přepadají s namířenými samopaly veřejnoprávní televizi a ohrožují civilisty ve vlastní zemi?!?

K čemu posloužil zásah Vojenské policie v České televizi?

14. 3. 2011 / Petr Skokan

Všichni jsme prostřednictvím záběrů zpravodajství České televize mohli být svědky, jak maskovaní samopalníci překonávají turniket ve vstupu do budovy zpravodajství ČT na Kavčích horách. Divím se, že nenásledovala výzva redaktorů občanům k obraně televize. Zřejmě na rozdíl od vojáků však v ČT zachovali chladnou hlavu a rozum. Co však rozpálilo mozky v zelených uniformách? Obávali se ozbrojeného odporu?

ANALÝZA

Bída přípravy (i) penzijní reformy

14. 3. 2011 / Jaroslav Šulc

Když poslanec Michal Babák (VV) minulý týden v Otázkách Václava Moravce připustil, že poslední vládní návrh penzijní reformy může být už brzy mrtvý -- aniž vlastně by byl v ucelené podobě a se všemi detaily vůbec předložen veřejnosti -- asi ani sám netušil, jak blízko může být pravdy.

Není čas na retro i na Britských listech?

14. 3. 2011 / Jiří Šejnoha

Když jsem si přečetl, mimochodem jen zběžně, odkaz z článku pana Bubeníka -- Zavedlo Československo systém, který nemá budoucnost? do archívu Britských listů na Váš rozhovor s ekonomem Františkem Nepilem -- "Proč je Klausova privatizace špatná", a s tím související archívní rozhovor s Ivanem Svítkem "Kompetence Klausových poradců", a pak jsem si přeskočil na další Váš "zajímavý" rozhovor s písničkářem Jaroslavem Hutkou -- rozhovor s Jaroslavem Hutkou o české identitě, tak mne napadlo, jestli už není čas na nějaké retro i na Britských listech, píše Jiří Šejnoha.

Ty všechny Vaše rozhovory si hodlám přečíst znovu a pěkně pomalu, ten čas si udělám.

Co kdyby...

13. 3. 2011 / Tomáš Koloc

Odkazovaný dokument Kdyby mě zabili je film popisující vznik a praktiky ruskojazyčné mafie na našem území a její propojení s českou státní správou. Jedním z motivů, které se v dokumentu objevují, je svědectví hlavního hrdiny díla -- odstaveného čestného policisty, pohybujícího se toho času z důvodu bezpečnosti v exilu -- o jedné ze zastrašovacích metod, pomocí níž se u nás usídlené mafie snaží vyvíjet nátlak na své protivníky -- že si totiž u zkorumpovaných státních složek objednají, aby k protivníkovi vyslaly regulérní přepadové komando.

To, že byl pořad v premiéře odvysílán pouhý jeden den před tím, kdy se podobná akce odehrála v samotné České televizi, může (anebo nemusí) být svrchovaně zajímavá náhoda (synchronicita)...

Zemětřesení v minulosti

14. 3. 2011 / Boris Cvek

Nakolik se zlepšily schopnosti člověka čelit zemětřesením (technologicky i morálně)? V roce 1755 došlo v Atlantickém oceánu k podobně silnému zemětřesení, jaké bylo to současné v Japonsku. Došlo k tsunami a ohňům stejně jako dnes (Lisabon byl téměř úplně zničen), obětí však bylo asi o řád více: 10 tisíc až 100 tisíc.

Žižkovská radnice nadále schvaluje výškovou zástavbu na Parukářce

14. 3. 2011

Tisková zpráva klubu zastupitelů "Žižkov [nejen] sobě"

Radnice Prahy 3 zamítla návrh zastupitelů Žižkov [nejen] sobě znovu projednat stanovisko Prahy 3 ke změně územního plánu na pozemcích společnosti Ortenaria přiléhajících k parku Parukářka a developerskému projektu Central Park. Na předchozí nestandardní postup Prahy 3 upozornila v minulém roce reportáz Reportérů ČT.

■ ■ ■

14. 3. 2011 / Petr Štengl


Vítr mrtvým ptákům
čechrá peří
mraky táhnou někam
k Pojizeří
na ptáky jsme krátký
marná snaha
vítá vás zlatá Praha

Hulinský: "Zásah Vojenské policie v ČT se musí urychleně prošetřit"

13. 3. 2011 / Petr Hulinský

Považuji jednání ministra obrany Alexandra Vondry v kauze zásahu Vojenské policie v budově České televize za naprostý alibismus. Nechápu, že ministr Vondra, který do poslední chvíle postup Vojenské policie hájil, nyní obrátil poté, co se kroky příslušníků Vojenské policie staly terčem všeobecné kritiky. Mnozí právníci navíc poukazují na skutečnost, že problematický byl z pohledu práva i čtvrteční postup Vojenské policie, kdy došlo k zapečetění kanceláří v budově ČT. V této chvíli se měl ministr obrany do celé situace vložit a nechat se informovat od náčelníka VP o dosavadním postupu ve vyšetřování a dalších krocích, které bude Vojenská policie v této věci podnikat.

Hrdinové

14. 3. 2011 / Miloslav Štěrba

Na trnitou cestu vyhledávání hrdinů v historii našeho národa se v sobotní MfD vydal Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu. Redakční (nebo autorův?) titulek, že „Máme své hrdiny, jen je málo známe“, napovídá, jak ošemetné je samotné označení „hrdina“. Konečně, i klasici satiry (Vlasta Burian, N.V. Gogol aj.) dokázali „divy“ při práci s tímto pojmem. V nekonečné řadě hrdinů nalezneme u nás především oběti, jakými byli „národní“ hrdina Julius Fučík, Jan Hus či zbojníci Jánošík a Ondráš.

Předpověděli zemětřesení?

13. 3. 2011

JU│ Zajímavý rozhovor o zemětřesení v Japonsku přináší ruský server Vzgljad, kdy se snaží zjistit, zda bylo možné takové zemětřesení předpovědět. Zpovídá Viktora Bokova, docenta katedry meteoprognóz Ruské státní hydrometeorologické univerzity.

Zločinci na motorkách jsou opět v krnovských lesích

14. 3. 2011 / Boris Cvek

Zločinci na motorkách jsou opět v krnovských lesích. Je první den s opravdu jarním počasím a kromě pomalu probouzejícího se keříčku lýkovce jsem v lese potkal spoustu čerstvých stop po motorkách, pak dokonce motorkáře na žluté motorce, měl bílou helmu a světle modré tepláky v socialistickém stylu - jel až nahoru na hřeben lesní školkou s malými stromky.

Na levici

14. 3. 2011 / Jan Makovička

Dělal jsem pořádek ve své domácí knihovně a objevil při tom dávno zapomenutou knihu filosofa a právníka Emila Svobody (1878 -- 1948) "Věci všední i nevšední" (vydal Melantrich, 1931). Tu knížku jsem koupil doslova za pár korun v antikvariátu v Dlážděné před třiceti nebo více lety. Jsou to krátké články či úvahy rozličného obsahu, které trochu upomínají na Karla Čapka. Knížka je to značně opotřebovaná, chybí nejen obal ale i titulní list, je to brožovaný výtisk, který se rozpadá na jednotlivé listy. Co s tím? V antikvariátu takovou knihu nebudou chtít. Ale přece mě kdysi musela něčím zaujmout. Začal jsem v knize listovat a pak se začetl do úvahy s názvem "Na levici".

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí kvůli Manningovi odstoupil

14. 3. 2011

P. J. Crowley, oficiální mluvčí amerického ministerstva zahraničí odstoupil, poté, co minulý týden označil zacházení Pentagonu s Bradleym Manningem, vojínem obviňovaným z prozrazení amerických diplomatických depeší serveru Wikileaks za "kontraproduktivní a pitomé". Crowley se vyjádřil: "To, jak se zachází s Bradleym Manningem, je absurdní a kontraproduktivní a ministerstvo obrany jedná jako pitomci."

Wisconsin zrušil odborová práva

13. 3. 2011

Scott Walker, republikánský guvernér amerického státu Wisconsin, v pátek odebral téměř veškerá vyjednávací práva drtivé většině státních zaměstnanců. Zákon zrušit odborová práva schválil lokální parlament ve Wisconsinu po třech týdnech protestů, jichž se účastnily desetitisíce občanů. Odbory přísahají pomstu Republikánské straně při volbách r. 2012. Protesty ve Wisconsinu pokračovaly i v sobotu a občané posílají i četné protestní petice.

Rušení odborářských práv je programem nové extremní pravice v amerikánské Republikánské straně, která zároveň snižuje daně pro podnikatele a provádí radikální rozpočtové škrty.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Arabská liga podpořila vytvoření bezletové zóny nad Libyí

12. 3. 2011

Arabská liba na mimořádném zasedání v Káhiře hlasováním schválila rozhodnutí, že požádá Radu bezpečnosti OSN o uvalení bezletové zóny na Libyi až do ukončení současné krize. Bezletovou zónu nad Libyí prosazuje Francie a Británie, avšak EU ani NATO je v tom nepodpořily.

Vojska plukovníka Kaddáfího mezitím vytlačila vzbouřence z ropného přístavu Ras Lanuf.

Kaddáfí vyvraždí v Libyi půl milionu lidí, jestli se mu podaří potlačit revoluci, varují vzbouřenci.

Zdroje v angličtině ZDEZDE

Zemětřesení a tsunami v Japonsku má rozsáhlé následky i pro japonskou ekonomiku

11. 3. 2011

ŠOK│JČ│Velké zemětřesení o síle 8,9 stupňů Richterovy škály dnes zasáhlo dno moře severovýchodně od Japonska, u pobřeží Sanriku, v prefektuře Miyagi. Vedlo k otřesu budov v Tokiu a způsobilo 10 m vysokou vlnu tsunami, která zametla pobřeží oceánu v Sendai na severovýchodě země. Zemětřesení vedlo k zablokování silnic, železnice, k přerušení přívodu energií a plynu na mnoha místech Japonska. To má za následek rozsáhlý kolaps japonského průmyslu, zavření továren na výrobu aut i elektroniky, ropných rafinérií i k uzavření metra či zábavních center. Postiženy jsou miliony domácností a podniků. Bylo uzavřeno mnoho letišť, včetně letiště Narita v Tokiu a zastavena železniční doprava a všechny přístavy jsou uzavřeny. Na velké části japonského území byla zastavena letecká, železniční i silniční doprava. Zastaven byl i provoz ve čtyřech jaderných elektrárnách v zasažené oblasti.

 • Záběry japonské televize ukázaly postup vodní masy plné trosek budov, vozidel i plavidel, na jejímž povrchu plálo několik ohňů.
 • Tsunami pronikla až několik kilometrů do vnitrozemí.
 • GUARDIAN  NE 01:00 SEČ Selhalo chladicí zařízení už u druhého reaktoru, poškozeného zemětřesením.
 • Počet mrtvých zatím dosáhl 1700.
 • 215 000 lidí je v centrech nouzové pomoci.
 • V postižené oblasti pracuje 50 000 záchranářů.
 • GUARDIAN  SO 9:00 SEČ Asi v 7. 30 SEČ došlo v jaderné elektrárně ve Futubě k explozi. Čtyři lidé byli zraněni. činitelé v prefektuře Fukušima uvádějí, že se příčina exploze vyšetřuje. Japonsko se snaží zabránit roztavení jádra jaderného reaktoru. Japonská média konstatují, že činitelé zaregistrovali kolem jaderného reaktoru v elektrárně Fukušima č. 1 ve Futubě cesium, což je jeden z prvků, který je uvolňován do ovzduší, pokud přehřátí reaktoru způsobí poškození jeho jádra. Tokijská energetická společnost konstatovala, že se domnívá, že nedochází k roztavení jádra jaderného reaktoru, avšak japonská komise pro jadernou bezpečnost se domnívá, že je to možné. Činitelé na příkaz premiéra Naoto Kana evakuovali 20 000 obyvatel, žijících v okruhu 10 km od jaderné elektrárny.
 • Podle odhadů zahynulo při cunami více než 1300 lidí, většina se utopila.
 • Union of Concerned ScientistsAsahi  SO 1:54 SEČ Ve stavu nouze, dané přehříváním aktivní zóny, se nyní nachází celkem pět reaktorů jaderné elektrárny Fukushima. V objektu bylo naměřena 1000 x větší hladina radiace, než je norma. Páry chladící vody mohou být radioaktivní. Vláda vyhlásila druhý stupěň nebezpečí.
 • GUARDIAN  18:00 SEČ Zanedlouho má cunami zasáhnout americké pobřeží u San Franciska. ZDE je webcamera, zabírající pobřeží u San Franciska, kde to můžete sledovat.
 • Na televizních záběrech je možno vidět obrovské požáry, které zuří v Kesennumma, v prefektuře Miyagi, v nejpostiženější části Japonska. Vypadá to, že tam hoří celé město.
 • Až 300 osob se utopilo v přístavu Sendai na severu Japonska, uvádí to japonská policie. Loď se 100 cestujícími byla zničena cunami, podle tiskové kanceláře Reuters zmizel také v pobřežní oblasti postižené cunami jeden vlak.
 • Policie informovala o velké explozi v petrochemickém komplexu v Sendai
 • Japonská televize NHK vysílá živě o katastrofě na internetu ZDE (v japonštině)
 • Yomiuri Shimbun  13:05 SEČ Jaderná elektrárna Fukushima Daiichi zajišťující proud pro Tokyo, hlásí problémy s chlazením, deklarovala nouzový stav chlazení aktivní zóny reaktoru . Vláda vyhlásila jaderný nouzový stav.
 • Jiji Vážný únik radiace nebyl potvrzen, jde pouze o havárii na primárním okruhu chlazení reaktoru, který zvládl nouzový dieselgenerátor.
 • Sankei Nebezpečí zemětřesení a tsunami hrozí od Japonska až po čínský Peking. pravděpodobné asi po celý týden
 • Asahi Shimbun Mobilní operátor DoCoMo tvrdí, že 90 procent volání a e-mailů na severovýchodě je přerušeno. Jde o zhruba 2250 uzlů.
 • Nihon Keizai Shimbun Premiér požádal opoziční strany, aby spolupracovaly při reakci na katastrofu.
 • News24 Pentagon ve čtvrtek náhle a bez vysvětlení přerušil přípravu návštěvy náměstka ministra obrany USA pro pacifickou bezpečnost Guregusona na Okinawě, která byla naplánována na příští týden. Návštěva měla konzultovat přemístění letecké základny Marine Corps Futenma zcela mimo ostrov Okinawa. Umístění základny v hustě osídlené oblasti je předmětem sporů mezi místními obyvateli, japonskou vládou a americkou vládou.
 • Požár chemičky a rafinerie v městě Tibo Ichihara v prefektuře Chiba, zaznamenal vrtulník Kyodo News.
 • Nihon Keizai 14:54 SEČ Vyhlášení jaderné nouze spustilo zvláštní opatření pro nukleární katastrofy, kterou vyhlásil preventivně předseda japonské vlády - evakuaci obyvatel v okruhu o poloměru 3 km kolem elektrárny a pokyn rezidentům nevycházet z budov v okruhu 10 km od elektrárny Fukushima Daiichi .
 • JP WSJ 14:59 SEČ Obří supermarkety Seiyuu zastavily prodej v 371 celostátních obchodech, 349 prodejen uavřelo prodej v jednotlivých prefekturách, kromě prefektur Hokkaido a Shizuoka. Supermarkety Ion také přerušily provoz v 127 obchodech v regionu Tohoku.

Několik sobotních poznámek

PIG je anglicky prase

12. 3. 2011 / Alex Koenigsmark

1. "Není důležité, co si myslím," odpověděl Petr Nečas na jednu otázku redaktora MFDnes dnes. Konečně slovo do pranice.

2. "Položím ve sněmovně otázku důvěry", řekl dále. Je to riskantní a nesmírně odvážný čin, jelikož vládní strany mají naprostou většinu. Otázka bude spojena s důchodovou reformou, jen zatím není tak jasné, kterou.

Zavedlo Československo systém, který nemá budoucnost?

12. 3. 2011 / Ivo Bubeník

Docela náhodou jsem zabrousil na starší články ekonoma F.Nepila z archívu Britských listů. Byl to rozhovor nadepsaný "Proč je Klausova privatizace špatná". Jsem přesvědčen, že má i po tolika letech značnou informační hodnotu, píše Ivo Bubeník. A proto by si jej měli všichni znovu přečíst , neboť s dnešní celospolečenskou diskuzí na tolik ožehavé téma - reforma penzí, souvisí. V závěru totiž Nepil konstatuje, že

"Toto není jenom reforma důchodového zabezpečení. Bez této reformy nemůže existovat domácí trh na kapitál. Bez kapitálového trhu nemůže československé hospodářství konkurovat ostatním kapitalistickým zemím. Když se majetek rozdá, tak potom už stát nebude mít nic, za co by ty důchody mohl privatizovat.

ČTK: Vojenská policie šla pro dokument do ČT kvůli posouzení znalcem

12. 3. 2011

ČTK│ Vojenská policie si přišla v pátek do České televize pro kopii původně utajovaného dokumentu, který byl určen bývalé ministryni obrany Vlastě Parkanové a souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Policie chce tuto kopii nechat posoudit znalcem. Snaží se totiž zjistit, kdo dokument z ministerstva v době, kdy byl ještě v režimu utajení, vynesl. Vyplývá to ze soudního povolení prohlídky kanceláře ČT, které má ČTK k dispozici.

fotografie zaměstnanců ČT, autor: Martin Kučmín

Brutální akce na zničení důkazů

11. 3. 2011 / Štěpán Kotrba

Jestli jsme se kdy blížili policejnímu státu, tak nyní jsme jeho občany. Diktatura síly automatických pušek spolu s plzeňským diletantismem soudců umožňuje kdejaké sebrance vtrhnout kamkoliv a chtít cokoliv. Spravedlnosti se nedovoláte. Když neplatí pravidla právního státu, nastupuje pravidlo práva silnějšího. Pořiďte si kalašnikov. Budete ho potřebovat.

Kocáb: Téměř neuvěřitelná razie

12. 3. 2011

tisková zpráva Michaela Kocába

Způsob, jakým Vojenská policie včera vtrhla do budovy České televize je skandální a v demokratických podmínkách naší republiky v 21. století téměř neuvěřitelný.

Připomínám, že v prosinci 2009 Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku uznal právo na ochranu vlastních zdrojů britským médiím, která se u tohoto soudu při Radě Evropy odvolávala proti rozhodnutí britské justice.

Připomínám také 1. a 2. článek § 41 Zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání (č. 231/2001 Sb.), který upravuje ochranu zdroje a obsahu informací následovně:

Vondra by se měl omluvit a rezignovat

12. 3. 2011 / Michal Hašek

Nevěřícně jsem včera večer sledoval záběry zásahu ozbrojených příslušníků Vojenské policie v budově zpravodajství veřejnoprávní České televize. Neinformovaný divák mohl první vteřiny považovat za záběry za zahraniční reportáže z východní Evropy, či jižní Ameriky.

Mluvčí Hillary Clintonové kritizoval podmínky věznění Bradleyho Manninga

12. 3. 2011

P.J. Crowley, mluvčí americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, zaútočil veřejně na Pentagon za to, jak zachází s vězněným vojínem Bradleym Manningem, který je obviňován z prozrazení amerických diplomatických depeší serveru WikiLeaks.

Crowley, náměstek ministryně zahraničí, zdůraznil, že Manning, vězněný ve vojenském vězení v Quanticu ve Virginii se obětí týrání. "To, co tam dělají Bradleymu Manningovi, je absurdní a kontraprudoktivní a ministerstvo obrany se chová jak idioti," zdůraznil Crowley.

Souboj mafií v české společnosti?

12. 3. 2011 / Boris Cvek

Myslím, že zásah komanda vojenské policie v České televizi ve stylu zásahu nějaké jihoamerické armády proti tamním narkomafiím, které představují stát ve státě a rozkládají celou společnost, je velmi výmluvný.

U nás je tomu zřejmě tak, že stát ovládaný návzajem znepřátelenými mafiemi korupčníků dělá ozbrojený zásah proti svobodným médiím v jakémsi supertajném případu, kde proti sobě stojí z veřejnosti neznámých důvodů nějaké kartely spojené s Ministerstvem obrany.

Za pochybný zásah v ČT může soudce

12. 3. 2011 / Radek Mikula

Dnes, kdy si připomínáme památný Den vstupu ČR do NATO, který měl zabezpečit demokratický vývoj naší země, nejspíš budeme v novinách a televizním či rozhlasovém zpravodajství věnovat pozornost jedné konkrétní akci příslušníků Armády České republiky. Ani otázka dalšího směřování české demokracie nezůstane stranou.

Razie Vojenské policie vyvolává především pochyby o právní legitimitě záměru prohledat kancelář redaktora Rožánka, a to jednak předevčírem, kdy se o to pokoušela bez opory v soudním rozhodnutí, a jednak včera, kdy toto rozhodnutí již k dispozici měla.

Na podporu studia evropských jazyků na Glasgow University

11. 3. 2011

Vytvořili tamější studenti tyto internetové stránky. Obsahují, v angličtině, veškeré relevantní informace o navrhovaných škrtech i dosavadní reakce britských sdělovacích prostředků - jichž je velké množství. Zvlášť zajímavé jsou tato osobní svědectví o tom, co pro studenty znamená studium jazyků v Glasgow.

Na podporu studia evropských jazyků a kultur v Glasgow existuje i tato facebooková stránka.

Zpravodajství z Poppletonské univerzity

11. 3. 2011

Tento fiktivní ironický sloupek publikuje už třicet let v týdeníku Times Higher Educational Supplement věhlasná britská mediální osobnost, profesor Laurie Taylor. Z jeho vydání datovaného dne 10. března 2011 vyjímáme:

Zrádce? Já?

Náš rektor reagoval zuřivě na obvinění od profesora Richarda Draytona z Kings College v Londýně, že "rektoři univerzit a mnozí byrokraté jsou v současné debatě ohledně vládní politiky týkající se vysokého školství aktivními quislingy" .

Rektor sdělil Poppletonskému zpravodaji, že se rozhodl podpořit pečlivě rozmyšlený postoj rektorů britských univerzit, sdružených v organizaci Universities UK, kteří souhlasili kolaborovat se vším, co vláda navrhuje, i když to ochromuje základní hodnoty a ohrožuje samotnou existenci instituce,k níž mají povinnost být loajální.

Rektor však zdůraznil, že to je "něco úplně jiného" než činy nechvalně známého norského zrádce, který souhlasil za nacistické okupace, že bude kolaborovat se vším, co vláda navrhuje, i když to ochromuje základní hodnoty a ohrožuje samotnou existenci národa, k němuž měl povinnost být loajální.

Rektor doufá, že tímto jeho prohlášením je nyní "situace objasněna".

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2011

8. 3. 2011

V únoru 2011 přispělo finančně na Britské listy 221 osob celkovou částkou 61 108.51 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 28.2. 2011 částku 154 324.66 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní