Channel Four News: Děsivá reportáž z Minamisanriku
13. 3. 2011
13. 3. 2011
Japonsko:
12. 3. 2011
Přibližně polovina obyvatelstva přístavního města Minamisanriku zmizela, poté, co cunami spláchla celý pobřežní region severně od města Sendai. Dopravní infrastrukturu zničilo zemětřesení, ale do města nyní doletěly vrtulníky. Na přiloženém videu je zřejmé, jak město vypadalo před příchodem cunami a jak vypadá nyní.
13. 3. 2011
ŠOK│JČ│
13. 3. 2011
JU│ Zajímavý rozhovor o zemětřesení v Japonsku přináší ruský server Vzgljad, kdy se snaží zjistit, zda bylo možné takové zemětřesení předpovědět. Zpovídá Viktora Bokova, docenta katedry meteoprognóz Ruské státní hydrometeorologické univerzity.
13. 3. 2011
ŠOK│ Nejvyšší rada ozbrojených sil včera nařídila propuštění 60 politických vězňů, kteří byli odsouzeni k doživotnímu trestu odnětí svobody a již si odsloužili 15 a více let. Propustila také po 30 letech ve vězení představitele "Islámského džihádu" (Jemaah Islamiah), Abbouda el-Zomora a Tareka el-Zomora, Abdula Abdula Latifa, Tariqa Abdalmugoda Madanana, odsouzené v roce 1984 pro plánování atentátu na egyptského prezidenta Anwara Sadata.
12. 3. 2011
Arabská liba na mimořádném zasedání v Káhiře hlasováním schválila rozhodnutí, že požádá Radu bezpečnosti OSN o uvalení bezletové zóny na Libyi až do ukončení současné krize. Bezletovou zónu nad Libyí prosazuje Francie a Británie, avšak EU ani NATO je v tom nepodpořily.
Vojska plukovníka Kaddáfího mezitím vytlačila vzbouřence z ropného přístavu Ras Lanuf.
Kaddáfí vyvraždí v Libyi půl milionu lidí, jestli se mu podaří potlačit revoluci, varují vzbouřenci.
13. 3. 2011
Scott Walker, republikánský guvernér amerického státu Wisconsin, v pátek odebral téměř veškerá vyjednávací práva drtivé většině státních zaměstnanců. Zákon zrušit odborová práva schválil lokální parlament ve Wisconsinu po třech týdnech protestů, jichž se účastnily desetitisíce občanů. Odbory přísahají pomstu Republikánské straně při volbách r. 2012. Protesty ve Wisconsinu pokračovaly i v sobotu a občané posílají i četné protestní petice.
Rušení odborářských práv je programem nové extremní pravice v amerikánské Republikánské straně, která zároveň snižuje daně pro podnikatele a provádí radikální rozpočtové škrty.
Podrobnosti v angličtině ZDE
11. 3. 2011 / Štěpán Kotrba
Jestli jsme se kdy blížili policejnímu státu, tak nyní jsme jeho občany. Diktatura síly automatických pušek spolu s plzeňským diletantismem soudců umožňuje kdejaké sebrance vtrhnout kamkoliv a chtít cokoliv. Spravedlnosti se nedovoláte. Když neplatí pravidla právního státu, nastupuje pravidlo práva silnějšího. Pořiďte si kalašnikov. Budete ho potřebovat.
12. 3. 2011 / Ladislav Žák
Když si člověk není jistý, má se jít zeptat. Podle Ústavy ČR je vrchním velitelem ozbrojených sil president republiky. Dovoluji si tedy panu presidentovi položit otázku, jak je spokojený s tím, že jeho podřízení přepadají s namířenými samopaly veřejnoprávní televizi a ohrožují civilisty ve vlastní zemi?!?
Kladu mu i druhou otázku, jak je jako president spokojen s tím, že jiné ozbrojené složky, kterým ovšem nevelí, rozhánějí surově obušky a na koních odpůrce neonacismu, aby neonacisté mohli svobodně kráčet našimi městy, hlásat své názory a hlavně, aby se jim nic nestalo?!?
12. 3. 2011
ČTK│ Vojenská policie si přišla v pátek do České televize pro kopii původně utajovaného dokumentu, který byl určen bývalé ministryni obrany Vlastě Parkanové a souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Policie chce tuto kopii nechat posoudit znalcem. Snaží se totiž zjistit, kdo dokument z ministerstva v době, kdy byl ještě v režimu utajení, vynesl. Vyplývá to ze soudního povolení prohlídky kanceláře ČT, které má ČTK k dispozici.
12. 3. 2011 / Boris Cvek
Myslím, že zásah komanda vojenské policie v České televizi ve stylu zásahu nějaké jihoamerické armády proti tamním narkomafiím, které představují stát ve státě a rozkládají celou společnost, je velmi výmluvný.
U nás je tomu zřejmě tak, že stát ovládaný návzajem znepřátelenými mafiemi korupčníků dělá ozbrojený zásah proti svobodným médiím v jakémsi supertajném případu, kde proti sobě stojí z veřejnosti neznámých důvodů nějaké kartely spojené s Ministerstvem obrany.
Několik sobotních poznámek
12. 3. 2011 / Alex Koenigsmark
1. "Není důležité, co si myslím," odpověděl Petr Nečas na jednu otázku redaktora MFDnes dnes. Konečně slovo do pranice.
2. "Položím ve sněmovně otázku důvěry", řekl dále. Je to riskantní a nesmírně odvážný čin, jelikož vládní strany mají naprostou většinu. Otázka bude spojena s důchodovou reformou, jen zatím není tak jasné, kterou.
12. 3. 2011 / Ivo Bubeník
Docela náhodou jsem zabrousil na starší články ekonoma F.Nepila z archívu Britských listů. Byl to rozhovor nadepsaný "Proč je Klausova privatizace špatná". Jsem přesvědčen, že má i po tolika letech značnou informační hodnotu, píše Ivo Bubeník. A proto by si jej měli všichni znovu přečíst , neboť s dnešní celospolečenskou diskuzí na tolik ožehavé téma - reforma penzí, souvisí. V závěru totiž Nepil konstatuje, že
"Toto není jenom reforma důchodového zabezpečení. Bez této reformy nemůže existovat domácí trh na kapitál. Bez kapitálového trhu nemůže československé hospodářství konkurovat ostatním kapitalistickým zemím. Když se majetek rozdá, tak potom už stát nebude mít nic, za co by ty důchody mohl privatizovat.
12. 3. 2011 / Radek Mikula
Dnes, kdy si připomínáme památný Den vstupu ČR do NATO, který měl zabezpečit demokratický vývoj naší země, nejspíš budeme v novinách a televizním či rozhlasovém zpravodajství věnovat pozornost jedné konkrétní akci příslušníků Armády České republiky. Ani otázka dalšího směřování české demokracie nezůstane stranou.
Razie Vojenské policie vyvolává především pochyby o právní legitimitě záměru prohledat kancelář redaktora Rožánka, a to jednak předevčírem, kdy se o to pokoušela bez opory v soudním rozhodnutí, a jednak včera, kdy toto rozhodnutí již k dispozici měla.
12. 3. 2011
Způsob, jakým Vojenská policie včera vtrhla do budovy České televize je skandální a v demokratických podmínkách naší republiky v 21. století téměř neuvěřitelný.
Připomínám, že v prosinci 2009 Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku uznal právo na ochranu vlastních zdrojů britským médiím, která se u tohoto soudu při Radě Evropy odvolávala proti rozhodnutí britské justice.
Připomínám také 1. a 2. článek § 41 Zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání (č. 231/2001 Sb.), který upravuje ochranu zdroje a obsahu informací následovně:
12. 3. 2011 / Ladislav Žák
Nic nepotěší občana a daňového poplatníka tolik, jako když konečně "vidí postupovat svá vojska vítězně vpřed". Někoho by snad mohlo zarazit, že je to na chodbách veřejnoprávní televize.
12. 3. 2011
tisková zpráva
Česká televize podává trestní oznámení pro zneužití pravomoci úřední osoby, žádost na státní zastupitelství k přezkoumání postupu policejního orgánu a podnět Vrchnímu státnímu zastupitelství k přezkoumání postupu státního zástupce, který měl postup Vojenské policie dozorovat. Zároveň ČT požaduje okamžité vrácení všech zabavených listin a věcí.
12. 3. 2011 / Michal Hašek
Nevěřícně jsem včera večer sledoval záběry zásahu ozbrojených příslušníků Vojenské policie v budově zpravodajství veřejnoprávní České televize. Neinformovaný divák mohl první vteřiny považovat za záběry za zahraniční reportáže z východní Evropy, či jižní Ameriky.
11. 3. 2011
ŠOK│JČ│Velké zemětřesení o síle 8,9 stupňů Richterovy škály dnes zasáhlo dno moře severovýchodně od Japonska, u pobřeží Sanriku, v prefektuře Miyagi. Vedlo k otřesu budov v Tokiu a způsobilo 10 m vysokou vlnu tsunami, která zametla pobřeží oceánu v Sendai na severovýchodě země. Zemětřesení vedlo k zablokování silnic, železnice, k přerušení přívodu energií a plynu na mnoha místech Japonska. To má za následek rozsáhlý kolaps japonského průmyslu, zavření továren na výrobu aut i elektroniky, ropných rafinérií i k uzavření metra či zábavních center. Postiženy jsou miliony domácností a podniků. Bylo uzavřeno mnoho letišť, včetně letiště Narita v Tokiu a zastavena železniční doprava a všechny přístavy jsou uzavřeny. Na velké části japonského území byla zastavena letecká, železniční i silniční doprava. Zastaven byl i provoz ve čtyřech jaderných elektrárnách v zasažené oblasti.
12. 3. 2011
P.J. Crowley, mluvčí americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, zaútočil veřejně na Pentagon za to, jak zachází s vězněným vojínem Bradleym Manningem, který je obviňován z prozrazení amerických diplomatických depeší serveru WikiLeaks.
Crowley, náměstek ministryně zahraničí, zdůraznil, že Manning, vězněný ve vojenském vězení v Quanticu ve Virginii se obětí týrání. "To, co tam dělají Bradleymu Manningovi, je absurdní a kontraprudoktivní a ministerstvo obrany se chová jak idioti," zdůraznil Crowley.
11. 3. 2011
Ozbrojené komando vojenské policie proniklo se soudním příkazem do budovy České televize až do kanceláře reportéra Karla Rožánka. Chtělo získat dokumenty o bývalém šéfovi armádního zpravodajství Krejčíkovi. Vojenská policie zasáhla "v zájmu ochrany utajovaných informací". Podle asistující Policie ČR byl zásah vojenské policie přiměřený. Jde o dokumenty z ministerstva obrany z r. 2007, obsahující informace o skutečnostech, které tehdy vedly k odchodu bývalého ředitele vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka.
Česká televize dokumenty odmítá vydat, zásah považuje za nepřiměřený a chce se obrátit v této věci se stížností na premiéra Petra Nečase.
11. 3. 2011
Dne 10. 3. 2011 požádali 3 pracovníci vojenské policie - Velitelství ochranné služby Vojenské policie Praha pod velením kpt. Ing. Pavla Marečka o podání vysvětlení šéfredaktora redakce zpravodajství České televize pana Karla Nováka.
11. 3. 2011
Eva Řimnáčová, tisková mluvčí společnosti Home Credit a.s., vyjádřila pod pohrůžkou právního postihu autorovi článku www.pujckasusmevem.cz nelibost s užitím výrazu "houmkrediťácký ústav", zjevně autorem míněného pouze jako obecného odkazu ke klientsky kontraktačně vstřícným úvěrovým společnostem, velmi často nebankovního typu.
10. 3. 2011 / Štěpán Kotrba
WAL SAÚDSKÁ ARÁBIE 18:40 SEČ Velvyslanectví USA v Rijádu, hlavním městě Saudské Arábie, varovalo americké občany, aby byli opatrní a vyhýbali se jakémukoliv protestnímu shromáždění, které se mohou objevit v pátek ve městech Saúdské Arábie jako reakce na výzvy aktivistů na internetu. V oznámení ambasáda uvedla, že plánované pokojné demonstrace by se mohly proměnit v konfrontaci a násilí. Pokud se přesto ocitnou nečekaně v blízkosti demonstrace, měli by se řídit policejními pokyny a opustit oblast, jakmile to bude možné. Před čtyřmi hodinami to oznámila libanonská tisková agnetura WAL.
11. 3. 2011
Tento fiktivní ironický sloupek publikuje už třicet let v týdeníku Times Higher Educational Supplement věhlasná britská mediální osobnost, profesor Laurie Taylor. Z jeho vydání datovaného dne 10. března 2011 vyjímáme:
Náš rektor reagoval zuřivě na obvinění od profesora Richarda Draytona z Kings College v Londýně, že "rektoři univerzit a mnozí byrokraté jsou v současné debatě ohledně vládní politiky týkající se vysokého školství aktivními quislingy" .
Rektor sdělil Poppletonskému zpravodaji, že se rozhodl podpořit pečlivě rozmyšlený postoj rektorů britských univerzit, sdružených v organizaci Universities UK, kteří souhlasili kolaborovat se vším, co vláda navrhuje, i když to ochromuje základní hodnoty a ohrožuje samotnou existenci instituce,k níž mají povinnost být loajální.
Rektor však zdůraznil, že to je "něco úplně jiného" než činy nechvalně známého norského zrádce, který souhlasil za nacistické okupace, že bude kolaborovat se vším, co vláda navrhuje, i když to ochromuje základní hodnoty a ohrožuje samotnou existenci národa, k němuž měl povinnost být loajální.
Rektor doufá, že tímto jeho prohlášením je nyní "situace objasněna".
11. 3. 2011
Vytvořili tamější studenti tyto internetové stránky. Obsahují, v angličtině, veškeré relevantní informace o navrhovaných škrtech i dosavadní reakce britských sdělovacích prostředků - jichž je velké množství. Zvlášť zajímavé jsou tato osobní svědectví o tom, co pro studenty znamená studium jazyků v Glasgow.
Na podporu studia evropských jazyků a kultur v Glasgow existuje i tato facebooková stránka.
ANALÝZA Oddělení makroekonomických analýz a prognóz ČMKOS
11. 3. 2011 / Martin Fassmann
Nová dohoda vládní koalice o důchodové reformě ze čtvrtka 10. března 2011 výrazným způsobem změnila původní představu o DPH a jejím sjednocením a poněkud poopravila -- zdá se -- i svůj pohled na důchodovou reformu. Na základě nových koaličních ujednání i nadále platí, že hlavní směr důchodové reformy bude postaven na vyvedení 3 % z průběžného systému, a jeho přesměrování do fondů na důchodové spoření. Zároveň se v rámci tzv. malé důchodové reformy počítá se snížením stropu při platbách pojištění na 4 násobek průměrného příjmu.
11. 3. 2011 / Jan Polívka
Nemohu uvěřit závěrům jednání K9 (= asi devět křiváků?), kteří během několika hodin zcela zvrátili veškerá svoje předešlá tvrzení o absolutní neudržitelnosti současného stavu vyplácení důchodů, k jejichž záchraně je jediná cesta: "sjednotit od letošního podzimu DPH na 20%". (Pokud by k tomuto záchrannému kroku nedošlo, zkolabuje důchodový systém a doplatíme na to všichni. Je totiž už pět minut po dvanácté ...)
11. 3. 2011
Jako jeden z hlavních argumentů pro zavedení penzijní reformy se často uvádí demografický vývoj v naší zemi, napsal čtenář Tomáš Fiala.
11. 3. 2011 / Ladislav Žák
Kalouskova finta s vypuštěným balónkem o odposlechu-neodposlechu setkání novinářských špiček jasně ukazuje, že samotní největší hlídací psi demokracie mají velké problémy, pokud by metody, které tak často sami uplatňují vůči komukoliv v rámci takzvané investigativní žurnalistiky a údajně ve veřejném zájmu, měly být uplatněny vůči nim a veřejnost by se mohla dozvědět něco o tom, jak to chodí za oponou v novinářské branži...
Jsme tu u staré otázky, kdo bude hlídat hlídače... Zatím jsme byli svědky toho, jak se novinářská kachna po srážce s kachnou Kalouskovou ozvala jako by postřelená...
11. 3. 2011 / Jiří Baťa
Dostalo se mi té možnosti a shlédl jsem velmi zajímavý a významný dokument Podraz zvaný Obama. Materiál, který otevřeně hovoří o praktikách americké administrativy ve vztahu k penězům, které byly, jsou a budou (?) rozhodujícím faktorem vládnutí. A nejen na úrovni vlády, ale stejně tak ve všech rozhodujících orgánech, především pak bankách, s přímým vlivem na světovou ekonomku. Nechci zde pitvat celý takřka jeden a půl hodinový film, bylo by to zbytečné a zcela nepraktické.
ANALÝZA POLITICKÉHO POZADÍ LIBYJSKÉ KRIZE
11. 3. 2011 / Štěpán Kotrba
Po překvapivém francouzském optimismu, se kterým Elysejský palác uznal legitimitu "zástupců libyjského lidu" - vyslance přechodného Národního shromáždění, sestaveného bývalým ministrem spravedlnosti Kaddáfího džamáhíríje, vyhlásila Africká unie ve čtvrtek na závěr bleskového mini-summitu, že striktně odmítá v jakékoliv podobě zahraniční vojenské intervence v Libyi.
12. 3. 2011
Africká Unie svým usnesením proti jakékoliv zahraniční vojenské intervenci nemůže reagovat jinak. Svoji roli nehrají jen peníze z libyjské ropy podpořené ideami plukovníka Muammara Kaddáfího. Svoji roli hraje i Muammar Kaddáfí nikoliv jako plukovník, ale jako "Král králů", jímž ho koncem srpna 2008 zvolila rada afrických kmenových náčelníků a předáků, tedy reálné mocensko-politické síly, nikoliv vrtkaví politici, píše čtenář Michal Capko.
11. 3. 2011 / Josef Brož
Demokracie filozofů? Zdá se, že Francii podařilo něco naprosto nečekaného. Díky jednomu filozofovi předběhla celou Evropu a uznala zástupce "nové Libye". Jak je to možné?
11. 3. 2011 / Karel Dolejší
Bernard-Henri Lévy tvoří spolu s Michelem Houellebecqem dvojici nejvíce nenáviděných intelektuálů ve Francii. Houllebecq už dávno emigroval do Irska, kdežto BHL se patrně právě teď vystěhoval do Maghrebu, který pro něj musí být doslova oázou klidu, protože na rozdíl od Paříže mu tam nikdo netouží zakroutit krkem. Opravdu si Nicolas Sarkozy, nebo dokonce snad i Josef Brož, myslí, že tento člověk může nějak vylepšit upadající popularitu nepodařeného klonu Louise de Funèse, který obývá Elysejský palác?
11. 3. 2011 / Daniel Veselý
Dne 10. března si demokratická komunita, žijící ještě ve studené válce, připomíná Den povstání v Tibetu vyvěšováním tibetských fangliček, kde se jen dá, aby vyjádřila solidaritu s lidem trpícím pod čínskou okupací. V noci z 9. na 10. března 1945 uskutečnili Američané napalmový nálet na spící Tokio, a usmrtili tak asi 80-200 000 lidí, v drtivé převaze civilistů. Tento barbarský akt oficiálně bledne vedle svržení atomových pum na Hirošimu a Nagasaki o několik měsíců později, přestože okamžitá smrt si v plamenech Tokia vyžádala více životů než bombardování Hirošimy a Nagasaki dohromady.
11. 3. 2011 / Michael Marčák
11. 3. 2011
Policie údajně 10. března zasáhla střelbou a ochromujícími granáty proti několika stovkám protestujících shromážděných v městě Kátif na východě Saúdské Arábie. Tato část země má velmi početnou populaci šíitského vyznání.
11. 3. 2011
Tanky libyjských provládních sil ostřelovaly povstalecké pozice kolem ropného terminálu Ras Lanuf a bojové letouny bombardovaly také ropná zařízení ještě dále na východ. Kaddáfího jednotky se po eliminaci většiny povstaleckých enkláv na západě obrátily proti hlavnímu povstaleckému území v Kyrenaice.
11. 3. 2011 / Štěpán Kotrba
"České úřady tvrdí, že z tuzemska žádné zbraně Kaddáfí nedostal", píše na serveru Aktuálně Tereza Nosálková. Pak by možná měla ministerstva průmyslu, obrany a zahraničí vysvětlit, odkud Kaddáfí vzal 80 ks 152 mm houfnic ShKH vz.77 DANA, a více než 100 ks 122mm raketometů RM-70 na podvozku Tatra 815, které má ve svých arzenálech.
11. 3. 2011
Akciový index Dow Jones ve čtvrtek uzavřel pod psychologickou hranicí 12 000 bodů. Došlo k tomu v reakci na obavy panující na ropných trzích kvůli konfliktu v Libyi a také kvůli nepříznivým ekonomickým údajům dokumentujícím labilitu globální ekonomiky.
Podrobnosti v angličtině ZDE
11. 3. 2011
Reprezentant ve wisconsinském Kongresu Mark Pocan po převálcování protestů proti omezování odborářských práv prohlásil, že si připadá, jako by žil pod juntou někde ve Třetím světě. Wisconsinský senátor Bob Jauch přirovnal události k puči. Marty Beil, šéf nejsilnějšího odborového svazu zaměstnanců veřejného sektoru, se vyjádřil, že Wisconsin byl proměněn v banánovou republiku. Tisíce obyvatel křičely přímo v budově místního Kapitolu na zákonodárce oklešťující zaměstnanecká práva "Hanba! Hanba! Hanba!"
Podrobnosti v angličtině: ZDE
11. 3. 2011 / Jiří Baťa
Až směšné, kromě jiného, mi připadají některé veřejné výroky ministrů, Drábkem počínaje, přes Kalouska, Hegera a další (snad je s nepodstatnou výjimkou ministrů a politiků za VV) a u samotného premiéra Nečase konče. Mám na mysli jejich neustálé a zatvrzelé papouškování : "Koaliční partneři se dohodli", nebo "Je to smluvní dohoda koaličních partnerů", stejně jako "Pokud se koaliční partneři nedohodnou jinak, smlouva (či jiné ujednání) platí".
11. 3. 2011 / Pavel Kopecký
V Libyi zuří občanská válka, která má široké přesahy. Do Evropy, která se bojí hospodářských přistěhovalců, či do Nového světa, jehož supervelmoc žádá konzervativní Saudskou Arábii, aby jí zastoupila v pomoci povstalcům. Největší účin nekončícího krveprolití, za jehož zastavení de facto dalším masakrem se staví bývalý československý a český prezident Havel, je však přirozeně nejzřetelnější v Africe. Na vše strany; východně, západně i jižně od Tripolisu.
10. 3. 2011 / Petr "Vlk"
Mimořádně vysoká sekyra rozpočtu versus "vláda rozpočtové odpovědnosti" a proč by si tenhle sloupek měli přečíst všichni ústavní soudci a taky trochu o "důchodové reformě"....
Hledal jsem pro cosi určité podklady a najel na stránku ministerstva financí, kde se mi při omylném kliknutí otevřela stránka plnění státního rozpočtu za leden a únor 2011.
Jakkoli jsou čísla z finančních výkazů a ministerských zejména velmi nezáživnou záležitostí, tentokrát mohu říci, že nuda naprosto nepanovala. Než objasním proč, konstatuji, že jsem je našel ZDE
10. 3. 2011
Otázku z titulku klade pravicový ekonom Robert Masarovič, ředitel společnosti zabývající se poskytováním manažerských a právních služeb. Na podnikateli využívaném webu motejlek.com zveřejnil Masarovič před několika dny komentář, v němž ostře odsoudil vládou chystané vyrovnání sazeb DPH, upozorňuje Lukáš Kantor.
10. 3. 2011 / Ladislav Stalmach
Setkali se dva. Občan (říkejme mu pan Rýza) a jeden šmejd (říkejme mu pan Pruska).
Pravá jména dnes nesmíte používat, protože by se s vámi mohli šmejdi úspěšně soudit za nactiutrhání. No, a pan Rýza neuměl moc dobře hospodařit s penězi (dnes tomu říkáme, že byl blbej). A peníze mu došly.
Pan Pruska si ho našel a vysvětlil mu, že když peníze dojdou, není nic jednoduššího, než si půjčit další. Nepovažoval za důležité mu vysvětlovat, že příjmy pana Rýzy mu nemohou umožnit splácet úrok, který, i kdyby byl desetkrát nižší, mohl by být označen za lichvu. Vždyť zákon je na jeho straně.
10. 3. 2011 / Václav Hořejší
S jistým zneklidněním sleduji, jak se odvážné plány naší vlády na penzijní reformu setkávají s odmítavými reakcemi nejen komunisticko-socialistické opozice (od které se nedá nic jiného čekat), ale čím dál tím více i mnoha pravicových ekonomů a politiků, ba dokonce i odborníka nejodbornějšího, pana prezidenta.
10. 3. 2011 / Boris Cvek
Překvapuje mne, jak všichni hledají peníze na důchodovou reformu, a přitom ty peníze tu dávno jsou - jenom jsou rozkrádány.
Lekce stranické demokracie v praxi
10. 3. 2011
Naivita článku páně Martina Martínka o tom, jak by se dala koupit volba předsedy politické strany, mne přiměla napsat tento text, ve kterém bych rád osvětlil, jak to ve skutečnosti v (některých) politických stranách funguje.
Sám jsem se tohoto procesu v jedné z předních parlamentních stran účastnil, ze zákulisních a tu a tam i na veřejnost vyplývajících skutečností snadno odvozuji, že tento, veskrze univerzální model, se praktikuje i v jiných stranách, píše čtenář, jehož totožnost je redakci známa: byl donedávna členem krajské organizace jedné velké české politické strany a, jak píše, "osobně jsem se účastnil jednání a organizování toho co je popsáno v prvním a druhém "dějství" tohoto textu".
10. 3. 2011 / Boris Cvek
Absolutně nechápu, proč si Michal Hašek při rozhodování, kde získá titul JUDr., vybral nikoli Masarykovu univerzitu nebo Univerzitu Karlovu, nýbrž jakousi podivnou vysokou školu na Slovensku, která sídlí v šestitisícové obci a byla založena v roce 2005.
10. 3. 2011 / Pavel Urban
Nedávno jeden z dopisovatelů BL poukázal na údajnou záludnost češtiny. Chápu lidi, kteří pletou i/y po obojetných souhláskách, protože na vyjmenovaná slova už nevyjmenují (já taky ne) a nemají je ani zažitá. Připadá mi ale zvláštní, když si někdo pamatuje ze školy shodu podmětu s přísudkem, ale netuší, že jde o shodu rodu gramatického, nikoli biologického.
10. 3. 2011 / Jan Prokeš
V napjaté domácí sociálně-politické atmosféře posledních dní stojí za pozornost i téma zdánlivě apolitické - tzv. "Sčítání lidu" nebo jak to nazývají. Podle mě jde o další akt vrcholné státní manipulace s občany, typickou "orwellovštinu". Celá věc má podle mě minimálně tři aspekty:
10. 3. 2011
SONS ČR jako občanské sdružení, hájící práva a oprávněné zájmy lidí s těžkým zrakovým postižením, nesouhlasí se změnami v oblasti sociálního zabezpečení, navrženými Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR.
Především zrušení stávajících průkazů ZTP-P, umožňujících držiteli bezplatnou přepravu průvodce a bezplatnou dopravu v MHD, představuje vážné, přímo bezprecedentní omezení v možnostech pohybu především nevidomých. Netřeba zdůrazňovat, že v neznámém prostředí je pro člověka s těžkým zrakovým postižením pomoc průvodce zcela nezbytná, především s ohledem na osobní bezpečnost a orientaci.
10. 3. 2011
Dva novináři z BBC byli v Libyi Kaddáfího bezpečnostními jednotkami zatčeni, mučeni a podrobeni předstírané popravě. Jde dosud o nejvážnější incident týkající se zahraničních novinářů.
Šokující informace o jejich zážitcích - včetně toho, že byli vězněni v armádních kasárnách v kleci, zatímco kolem nich byli mučeni jiní vězňové - byly zprostředkovány novinářům v Tripolisu předtím, než oba žurnalisté z BBC opustili Libyi.
10. 3. 2011 / Michael Marčák
9. 3. 2011 / Ivo Patta
Josef Mrázek publikoval text "Propočítal jsem důchodovou reformu a vyšla mi generální stávka". Já jsem také propočítal důchodovou reformu (součást Důvodové zprávy zaslané oficiálně ministru Kalouskovi) a vyšlo mi, že na smysluplné a inteligentní důchodové reformě vláda ještě ušetří 1,5 miliardy Kč již v prvním roce po jejím zavedení. Vzhledem k tomu, že je vyřešena i sociální reforma, jako integrovaná součást reformy důchodové, propočítával jsem i tu. Tady je výsledek, který mimo jiné říká, že zvyšování DPH pod záminkou důchodové reformy nemá žádné opodstatnění.
PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ
8. 3. 2011
V únoru 2011 přispělo finančně na Britské listy 221 osob celkovou částkou 61 108.51 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 28.2. 2011 částku 154 324.66 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní