Stovky uprchlíků zahájily dlouhý pochod z Budapešti
4. 9. 2015
Maďarské úřady zrušily vlaky a autobusy a Syřané a další uprchlíci vzali věci do vlastních rukou. Vydali se na 170 kilometrovou cestu pěšky
Žádné z projíždějících vozidel nenabídlo uprchlíkům, že je sveze. "Jenom kilometr, prosím," žádala Amal, učitelka z Damašku od maďarské manželské dvojice, která za kolonou pomalu jela s malým náklaďákem. Její šestiletý syn Sohaib a osmiletá dcera Bisan nedokázaly jít dost rychle a Amal se obávala, že ztratí ochranu skupiny, anebo se úplně ztratí. "My jsme taky lidi," prosila Amal, ale řidič odmítl, že by ho maďarská policie zatkla.
Až tisíc lidí, mladých a starých, někteří v kolečkových křeslech nebo s berlemi, jiní bosí, někteří s malými dětmi v kočárku, jiní s batolaty na ramenou, se vydali od hlavního nádraží v Budapešti na cestu dlouho 170 kilometrů do Rakouska. Nejhorší evropská uprchlická krize od druhé světové války se zhoršila.
Jejich průvod, procházející Budapeští, byl téměř tři čtvrtě kilometru dlouhý. Kolona byla jednou z nejméně tří skupin zoufalých, především syrských uprchlíků, jimž maďarské úřady zabránily cestovat vlakem do Rakouska a Německa. V pátek vzali věci do vlastních rukou a rozhodli se tam dojít pěšky.
"Na nádraží byl jeden záchod pro tisíc lidí," řekl Moaz, cukrář ze Sýrie, který cestoval ze sedmi členy své rodiny. "Na nádraží byla tak strašná situace, že bych raději skončil v lese." Reen, mladá maminka, se prostě zeptala: "Co jiného můžeme dělat?"
Vedle ní kulhal o berlích se zraněnýma nohama dvaadvacetiletý Mahmud z Damašku.
50 km severozápadně od Budapešti, 350 až 500 uprchlíků, kteří tam zůstali déle než 24 hodin ve vlaku v městě Bicske, se také vydali na pochod. Prorazili policejní kordon a začali dlouhý pochod na západ.
Policie byla překvapena a podařilo se jí zabránit jen několika málo lidem ve vlaku, aby uprchli. Jeden Pákistánec údajně zemřel, když upadl a narazil hlavou na koleje.
"Situace je strašlivá," řekl Adnan Shanan, 35, z Latakie v Sýrii, který prchá ze své vlasti. "Máme v Bickske ve vlaku mnoho nemocných lidí. Máme tam těhotné ženy, nemáme potraviny ani vodu. Nechceme tady zůstat ani jeden další den. Potřebujeme se přesunout do Mnichova, kamkoliv jinam - tady zůstat nemůžeme. Nemůžeme čekat do zítřka.
V pátek uniklo z tábora v Bickske 64 migrantů a hlavní pohraniční přechod z Maďarska do Srbska byl také dočasně uzavřen, když asi 300 z 2300 osob zadržovaných ve vazebním středisku v Röszke uprchlo plotem.
V Budapešti parlament schválil několik zákonů, jimiž byla v podstatě imigrantům uzavřena maďarská jižní hranice, přes niž letos už přišlo asi 140 000 osob, a byly vytvořeny "tranzitní zóny", kde budou žadatelé o azyl zadržováni, než jejich žádosti budou schváleny, a deportováni, pokud schváleny nebudou. Podle nových zákonů bude také trestným činem překročit či poškodit kontroverzní nový maďarský žiletkový plot na hranici se Srbskem a "ilegální" přechod hranice bude trestán třemi roky vězení.
Maďarský premiér Viktor Orbán se znovu v pátek zapřísahal, že nedovolí, aby se Evropané stali "menšinou na našem vlastním kontinentě", a opakoval v maďarském státním rozhlase, že jeho pravicová vláda udělá vše, co je v jejích silách, aby zastavila proud imigrantů a uprchlíků.
"Dnes hovoříme o desetitisících, ale příští rok budeme hovořit o milionech a tohle nemá konec," řekl. "Musíme dát jasně najebo, že nemůžeme všem dovolit vstup, protože když všem dovolíme vstup, Evropa končí. Jestliže jste bohatí a atraktivní pro jiné, musíte být také silní, protože jinak vám vezmou, pro co jste pracovali, a i vy zchudnete."
Maďarsko také ostře kritizovalo Německo, že uvedlo, že přijme žádosti o azyl od Syřanů, ať vstoupili do EU kdekoliv, bez ohledu na předpisy EU.
Možná až 2000 osob dále zůstává bez pomoci u nádraží Keleti v Budapeši, kde se v horku pozdního léta rychle zhoršují podmínky.
Ti, kdo se vydali na pochod do Rakouska, jsou přesvědčeni, že je to jejich nejlepší možnost. Jak pěší kolona procházela Budapeští kolem šokovaných, pobavených a zděšených Maďarů, jedna místní paní tiše plakala, makeup jí tekl po tváři.
Jedna starší paní tiše dala do rukou míjející syrské maminky přikrývku a mladá blondýnka prostě rozdávala bankovky, až už jí žádné nezbyly. Ne všichni však projevovali sympatie. Řidič zařval na skupinu, která přecházela na červenou: "Nevidíte, že musíte počkat?"
Vlna zděšení proběhla kolonou pokaždé, když se ozvaly policejní sirény, protože se uprchlíci domnívali, že je policie přijíždí zatknout. Policie ale uprchlíky začala ignorovat, a to nejkrutějším možným způsobem. Zakázala jim vlaky a autobusy a nechala je odejít ze země pěšky.
"Tudy do Rakouska," řekla jedna policistka na křižovatce dálnice a nasměrovala úporně jdoucí muže, ženy a rodiny na betonový most. Žádné z projíždějících vozidel nenabídla uprchlíkům, že je sveze.
"Jenom kilometr, prosím," žádala Amal, učitelka z Damašku od maďarské manželské dvojice, která za kolonou pomalu jela s malým náklaďákem. Její šestiletý syn Sohaib a osmiletá dcera Bisan nedokázaly jít dost rychle a Amal se obávala, že ztratí ochranu skupiny, anebo se úplně ztratí. "My jsme taky lidi," prosila Amal, ale řidič odmítl, že by ho maďarská policie zatkla.
Kompletní článek v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Pátek 4.9. 2015
-
6.9. 2015 / O drastické situaci v Libanonu6.9. 2015 / EU: Pět kroků jak vyřešit uprchlickou krizi6.9. 2015 / Czech Communist Euro MP Kateřina Konečná: "Merkel must realise she is not an absolute ruler of Europe"6.9. 2015 / Má někdo odpověď?6.9. 2015 / Stařecký patos a sentimentální vlastenectví5.9. 2015 / BBC: Uprchlíci přijíždějí do Mnichova5.9. 2015 / BBC: Hlasovali by Češi pro Hitlera?5.9. 2015 / Město Vídeň uprchlíkům: U nás jste v bezpečí5.9. 2015 / Střelec a mrtvý muž5.9. 2015 / Syn syrských přistěhovalců nám dal iPhone5.9. 2015 / Německo se připravuje přijmout 10 000 uprchlíků5.9. 2015 / Uwe LadwigO odvaze zoufalých aneb Kde jste Vy, kteří jste uprchli před rudou diktaturou?5.9. 2015 / Rasismus tehdy jako dnes4.9. 2015 / Maďarsko pošle uprchlíkům autobusy4.9. 2015 / Tři mrtvoly na pláži4.9. 2015 / Jan ČulíkMaďarsko si svým idiotsky nelidským přístupem k uprchlíkům vytvořilo globálně obrovskou zápornou publicitu4.9. 2015 / Břeclavská policie v New York Times4.9. 2015 / Czech Civic Democratic Party: We want to build detention zones for refugees outside the EU territory4.9. 2015 / Britové se rozhodli začít ve velkém pomáhat lidem prchajícím před válkou a terorem na Blízkém východě4.9. 2015 / Jan ČulíkBritánie nyní "přijme tisíce syrských uprchlíků", avšak ne ty, co už jsou v Evropě!4.9. 2015 / EU by měla vrátit Nobelovu cenu míru3.9. 2015 / Vina Evropské unie28.8. 2015 / Chceme z dětí čtenáře, ale protivíme jim jazyk3.9. 2015 / Viktor Orbán: Evropa se stala obětí šílenství3.9. 2015 / Berte Merkelovou vážně: Jestliže Evropa uprchlíkům nepomůže, občanská práva na tomto kontinentě skončí4.9. 2015 / OSN: Exodus ze Sýrie je "nepřekvapivý"3.9. 2015 / Mohou za to česká média5.9. 2015 / Informace o tom, jak policie v Břeclavi nacisticky napsala uprchlíkům čísla na paže, obletěla svět3.9. 2015 / O liberalismu, demokracii a fašismu3.9. 2015 / Milan MundierJan Mládek (ČSSD): Česká ekonomika roste, ale stát vybírá na daních stále méně peněz2.9. 2015 / Jan ČulíkMezinárodní novináře zaujalo, že Policie ČR jako nacisti píše uprchlíkům na ruku registrační číslo fixem2.9. 2015 / Independent: Jestliže tato fotografie nezmění přístup Evropy k uprchlíkům, co už jej změní?2.9. 2015 / Czech social democratic politician calls for a "revision" of the international convention on refugees2.9. 2015 / Uprchlická krize: Pokus o jednotnou evropskou reakci se rozkládá uprostřed hašteření o kvótách11.8. 2015 / Hospodaření OSBL za červenec 2015