Až třetina uprchlíků byla v domovských zemích mučena
4. 9. 2015
10 - 30 % uprchlíků, kteří cestují do Evropy, bylo v domovských zemích vystaveno mučení. Všichni čelí riziku traumatu v důsledku cesty pouští, přes chaotickou Libyi anebo přepravy přes Středozemní moře. Řada se jich topila, trpí dočasnými výpadky paměti, nespavostí a sebevražednými sklony. Možná se dostali v pořádku do Itálie, ale teď trpí traumatickými syndromy a potřebují psychologickou pomoc, které se nedostává.
Italská organizace Lékaři pro lidská práva (Medu) v nedávné zprávě konstatuje, že více než polovina z více než stovky žadatelů o azyl vyšetřených na Sicílii byla svědkem smrti spolucestujících nebo blízkých příbuzných.
Muž, který při potopení lodi přišel o ženu a dítě, byl tak vystresován, že při pohovoru s azylovým komisařem proskočil oknem.
Jiný šestadvacetiletý muž ze subsaharské Afriky strávil tolik hodin pokusy udržet hlavu nad vodou, že ho v noci přepadá strach z utopení, což vede k nespavosti a úzkosti.
Nově příchozí často musejí zůstávat po celé měsíce v přeplněných uprchlických centrech, zatímco je pomalu vyřizována jejich žádost o azyl.
Traumata můžou zůstat nepovšimnuta nebo mít neblahý dopad na vyřizování žádosti o azyl, tvrdí psycholog Massimo Germani, který vede centrum pro oběti mučení ve Vídni.
Germani vysvětluje, že oběti často dokáží hovořit o faktech, ale ne o emocích, a o utrpení hovoří často neutrálním hlasem, takže ti kdo je vyslýchají pochybují, že říkají pravdu, "zatímco ve skutečnosti jde právě o známku velmi vážného problému".
Studie provedená v roce 2013 Italskou radou pro uprchlíky (CIR) zjistila, že 38 % žadatelů o azyl v Itálii trpělo depresí, zatímco 44 % bojovalo s posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD).
Teoreticky má ministerstvo vnitra zajišťovat psychologickou pomoc s využitím státního zdravotnického systému, ale existuje jen málo zařízení vyčleněných pro uprchlíky. Ani ministerstvo, ani Mezinárodní organizace pro migraci nemá k dispozici přesné údaje o tom, kolik potřebných má přístup ke zdravotní péči.
Palermská psycholožka Maria Chiara Montiová pracuje na jedné z mála klinik, které dvakrát týdně nabízejí pomoc pro uprchlíky. Přítomen je antropolog a kulturní mediátor, který hovoří jazykem pacienta. Podle ní oběti násilí zdlouhavým a byrokratickým procesem udělování azylu velmi trpí a "zhoršuje jejich psychické zdraví". Někdy je terapie přerušena, protože pacient byl přemístěn, často bez varování.
Jeden třicetiletý pacient z Gambie byl natolik traumatizován policejním mučením, že trpí výpadky krátkodobé paměti a každá nová návštěva terapeuta začíná z nuly.
Celkově je péče o pacienty v táborech a hotelech "velmi kusá", tvrdí Gennaro Migliore, šéf parlamentní vyšetřovací komise. Podle něj je místy pomoc velmi kvalitní, zejména v centrech pro osamělé děti, avšak prioritou je především boj s infekčními chorobami.
Podle Fiorelly Rathausové, která koordinuje projekty pro oběti mučení v rámci Italské rady pro uprchlíky, v mnoha centrech ve skutečnosti psychologická pomoc neexistuje, nebo jen několik hodin týdně, a "obecně je poskytována mladými absolventy špatně vybavenými pro zacházení s takovými traumaty".
Psycholog Germani tvrdí, že některé symptomy posttraumatické poruchy mohou být zlepšeny dostupností slušných životních podmínek, příležitostí cítit se dobře a vyhlídkami do budoucna - což ovšem v podmínkách masového přílivu žadatelů není snadné zajistit.
Mnozí trpí mnohem horšími traumaty, která je třeba řešit co nejdříve. "Mluvíme o lidech, kteří čelili opakovanému zneužívání, dlouhodobě a v kontextu přinucení," tvrdí. Pokud zůstanou mezi ostatními, nedokáží se s tím vyrovnat. Nedokážou se soustředit na výuku jazyka, jsou v nestabilním stavu a v podmínkách izolace se jejich stav zhoršuje.
Podrobnosti v angličtině: ZDE
VytisknoutObsah vydání | Pátek 4.9. 2015
-
6.9. 2015 / O drastické situaci v Libanonu6.9. 2015 / EU: Pět kroků jak vyřešit uprchlickou krizi6.9. 2015 / Czech Communist Euro MP Kateřina Konečná: "Merkel must realise she is not an absolute ruler of Europe"6.9. 2015 / Má někdo odpověď?6.9. 2015 / Stařecký patos a sentimentální vlastenectví5.9. 2015 / BBC: Uprchlíci přijíždějí do Mnichova5.9. 2015 / BBC: Hlasovali by Češi pro Hitlera?5.9. 2015 / Město Vídeň uprchlíkům: U nás jste v bezpečí5.9. 2015 / Střelec a mrtvý muž5.9. 2015 / Syn syrských přistěhovalců nám dal iPhone5.9. 2015 / Německo se připravuje přijmout 10 000 uprchlíků5.9. 2015 / Uwe LadwigO odvaze zoufalých aneb Kde jste Vy, kteří jste uprchli před rudou diktaturou?5.9. 2015 / Rasismus tehdy jako dnes4.9. 2015 / Maďarsko pošle uprchlíkům autobusy4.9. 2015 / Tři mrtvoly na pláži4.9. 2015 / Jan ČulíkMaďarsko si svým idiotsky nelidským přístupem k uprchlíkům vytvořilo globálně obrovskou zápornou publicitu4.9. 2015 / Břeclavská policie v New York Times4.9. 2015 / Czech Civic Democratic Party: We want to build detention zones for refugees outside the EU territory4.9. 2015 / Britové se rozhodli začít ve velkém pomáhat lidem prchajícím před válkou a terorem na Blízkém východě4.9. 2015 / Jan ČulíkBritánie nyní "přijme tisíce syrských uprchlíků", avšak ne ty, co už jsou v Evropě!4.9. 2015 / EU by měla vrátit Nobelovu cenu míru3.9. 2015 / Vina Evropské unie28.8. 2015 / Chceme z dětí čtenáře, ale protivíme jim jazyk3.9. 2015 / Viktor Orbán: Evropa se stala obětí šílenství3.9. 2015 / Berte Merkelovou vážně: Jestliže Evropa uprchlíkům nepomůže, občanská práva na tomto kontinentě skončí4.9. 2015 / OSN: Exodus ze Sýrie je "nepřekvapivý"3.9. 2015 / Mohou za to česká média5.9. 2015 / Informace o tom, jak policie v Břeclavi nacisticky napsala uprchlíkům čísla na paže, obletěla svět3.9. 2015 / O liberalismu, demokracii a fašismu3.9. 2015 / Milan MundierJan Mládek (ČSSD): Česká ekonomika roste, ale stát vybírá na daních stále méně peněz2.9. 2015 / Jan ČulíkMezinárodní novináře zaujalo, že Policie ČR jako nacisti píše uprchlíkům na ruku registrační číslo fixem2.9. 2015 / Independent: Jestliže tato fotografie nezmění přístup Evropy k uprchlíkům, co už jej změní?2.9. 2015 / Czech social democratic politician calls for a "revision" of the international convention on refugees2.9. 2015 / Uprchlická krize: Pokus o jednotnou evropskou reakci se rozkládá uprostřed hašteření o kvótách11.8. 2015 / Hospodaření OSBL za červenec 2015