Případ Bradley Manning:

Časopis Wired popírá, že by utajoval důležité informace

31. 12. 2010

V americkém časopise Salon ostře kritizoval Glen Greeenwald časopis Wired a jeho editora Kevina Poulsena za to, že periodikum má k dispozici záznam chatu mezi Bradleym Manningem a jeho kamarádem Adrianem Lamem, ale nechce je v úplnosti zveřejnit.

Manning je bývalý výzvědný operativec americké armády, který je obviňován z toho, že předal serveru Wikileaks čtvrt milionu amerických diplomatických depeší. Byl zatčen v květnu letošního roku poté, co ho americké armádě udal právě Adrian Lamo - na základě toho, že Manning se Lamovi o této skutečnosti zmínil právě v chatu s ním.

Greenwald obviňuje časopis Wired, že ze záznamu chatu Manning-Lamo publikoval jen minimální výňatky. Lamo, který se považuje za psychicky nevyváženou osobu, mezitím učinil proti Manningovi celou řadu dalších verbálních obvinění, která však nelze ověřit, protože Wired nepublikoval celý inkriminovaný chat.

K nejzávažnějšímu obvinění patří tvrzení, že se Julian Assange podle Lama údajně podílel na spiknutí s Manningem, v jehož rámci oba "ukradli" americké diplomatické depeše. Assange měl údajně Manningovi dát k dispozici samostatný ftp přístup na Wikileaks, anebo Manningovi umožnit, aby kdesi v Americe odevzdal disky s diplomatickými depešemi do nějaké schránky. Americké ministerstvo spravedlnosti by velmi rádo mělo "důkazy", na jejichž základě by bylo možno Assangeho stíhat, že se podílel na krádeži amerických diplomatických dokumentů.

Časopis Wired se však nyní hájí, že v nezveřejněných částech chatu Manning-Lamo žádné takovéto informace nejsou. Chaty zkontroloval deník Guardian a potvrzuje, že jsou bezpodstatné.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Wired - Evan Hansen, Kevin Poulsen: Putting the Record Straight on the Lamo-Manning Chat Logs ZDE

Vytisknout

Obsah vydání | Pátek 31.12. 2010