Ministerstvo financí: Pošlete peníze na státní dluh. Za odměnu vám zvýšíme daně

19. 11. 2009 / Karel Dolejší

Chcete ulevit státnímu dluhu? Stačí, když pošlete peníze ministerstvu financí na číslo účtu 123-3328001 u České národní banky - bankovní kód je 0710. Do zprávy pro příjemce napište: dar na snížení státního dluhu ČR. To není vtip.

Zdroj: ZDE

Citovaný článek serveru iDNES.cz opravdu nemůže být míněn jako vtip; leda že by tedy byl vtipem špatným. Český stát s degresívním daňovým systémem, který podstatnou část břemene eráru uvaluje na střední třídu (jíž za to výměnou nabízí nepřetržitě omezované služby), zatímco vůči nejbohatším je na evropské poměry maximálně velkorysý; stát spravovaný vládou, jež při tvorbě rozpočtu použila hausnumera, nyní žádá podvedené občany, aby prázdné erární kase přispěli na účet v ČNB.

Stát, který nedávno energetické lobby jen tak bez ničeho věnoval 70 miliard, který z našich kapes financuje nejdražší dálnice v Evropě, v ekonomice s mizernou energetickou účinností plánuje stavět další elektrárnu za více než 200 miliard korun, stát, jehož premiér pokračuje v tradici předchozího kabinetu a okázale ignoruje názor většiny občanů, a konečně stát, který tak jako tak bude muset v lednu zvyšovat daně, se obrací na "lid" neustále poučovaný, jak je prý nezodpovědné spoléhat na cizí pomoc, a žebrá, aby mu ze svých skromných zdaněných příjmů přispěl na daňové úředníky.

Polistopadoví politici i mainstreamová média nás takřka nepřetržitě odkazují na nejrůznější americké vzory, které tak rychle a vcelku bez problémů nahradily někdejší vzory sovětské. To je i případ výšeuvedeného článku zaštiťujícího neuvěřitelný krok Janotova úřadu počínáním jeho americké obdoby. Myslím ale, že bychom si neměli nechat takto předem selektovat, co z americké skutečnosti do ČR vpustíme a co nikoliv. Existují i zásadnější sdělení než to, že Department of the Treasury vybral letos na darech tři miliardy. V roce 1765 například bostonský politik James Otis vyslovil větu, kterou bychom měli našim arogantním politikům opakovat neustále: Taxation without representation is tyranny (zdanění bez zastoupení je tyranií).

Vytisknout

Obsah vydání | Čtvrtek 19.11. 2009